Çift aşamalı cilt temizliği nedir? Nasıl yapılır?

Cildiniz dış dünyayla aranızdaki tek ve yegâne giysiniz. Nasıl kirli kıyafetlerle dışarıya çıkmıyorsanız, kirli bir ciltle de dışarıya çıkmamalısınız. Düzenli olarak cilt temizliği yapmak, cildinize yapabileceğiniz en temel destek. 

Cilt temizliği

Cildimizdeki birçok sorun doğru cilt temizliği yapıldığında kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Sivilce, siyah nokta gibi sorunların tamamı ciltte biriken ölü deri ve sebum fazlasından kaynaklanır.

Size tasarruf etmeniz için küçük bir sır verelim; doğru cilt temizliği, cilt bakım ürünlerinin olan ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır. Böylelikle pahalı cilt bakım ürünlerinden vazgeçebilir ve bütçenizde bir rahatlama sağlayabilirsiniz. 

Cilt temizliğinin sadece su ve havluyla olmayacağını artık hepimiz biliyoruz sanırım. Gün boyunca dış etkilere boğuşmuş bir cilt için sadece suyun yeterli olmayacağı kesin. Cilt temizliği sadece temiz ve sorunsuz bir cilt anlamına gelmiyor, doğru cilt temizliği aynı zamanda cildin yaşlanmasını ve kırışıklıkların azalmasında da etkili. 

Çift aşamalı cilt temizliği nedir?

Adı üzerinde iki kere cildi temizlemekten bahsediyoruz kısaca. Uzak Doğulu kadınların bize hediyesi olan bu cilt temizleme yöntemi, cildinizi derinlemesine temizleyecektir. Elinizdeki cilt temizleme ürününün yeterince iyi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; fakat elinizdeki cilt bakım ürünü ne kadar kaliteli olursa olsun tek başına yeterli olmadığını çift aşamalı cilt temizliğini denediğinizde anlayacaksınız. 

Her sabah evden çıkmadan önce mükemmel görünüm için kat kat yaptığınız makyajı çıkarmak köpüren temizleyicilerin harcı değil! Ben zaten makyaj yapmıyorum diyor olabilirsiniz; ama güneş kremini ihmal etmediğinize eminiz. Makyaj ya da güneş koruma ürünleri cildinizin derinliklerine işleme kabiliyeti olan yağ bazlı ürünlerdir ve bu ürünleri ancak çift aşamalı bir cilt temizliğiyle temizlenebilir.

İlk aşama: yağ bazlı temizleyici

Kimyada bizi ilgilendiren önemli bir kural var: benzer benzeri çözer! Cildiniz kendini dış etkenlerden korumak için belirli düzeylerde yağ salgılar. Bu salgılanan yağ cildinizi nemlendirir. Cildin asit düzeyinde oluşabilecek değişimleri de kontrol altında tutan cildin bu doğal yapısı, dış faktörler ve makyaj ile birleştiğinde cilt temizliği bir tercih değil zorunluluk haline geliyor.

Cilt tipinize uygun olacak bir cilt temizleme yağı, makyajınızı temizlemek konusunda sizin bir numaralı yardımcınız olacağı gibi fazla salgılanan sebumu cilt gözeneklerin en derinine işleyerek temizleyecektir.

İki aşamalı cilt temizliğinin ilk aşaması için Heimish All Clean Balm gibi popüler bir temizleme yağını tercih edebilir ya da biraz araştırmayla cildinize en uygun cilt temizleme yağını bulabilirsiniz. Eğer benim cildim yeterince yağlı diyorsanız kimyanın cilt temizliği için altın kuralını yeniden hatırlamanızda fayda var. Benze benzeri çözer!

İkinci aşama: su bazlı temizleyici

Çift aşamalı cilt bakımın en bilinen kısmı su bazlı temizleyiciler. Yağ bazlı temizleyicinin nazikçe temizlediği makyaj ya da güneş kreminden arta kalan küçük birkaç kiri ortadan kaldıracak olan bu aşama cildininiz derin bir nefes almasını sağlayacak ve ona oldukça fresh bir görünüm katacak.

La Roche Posay Temizleme Jeli ile oldukça başarılı bir sonuca ulaşabilirsiniz; fakat temizleme jeli seçmeden önce cildinizin yapısına uygun olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. 

Çift aşamalı cilt temizliğinin ilk aşamasına dair soru işaretleriniz varsa Yağlı ciltler için “yağlı” çözüm yazısına göz atmanızda fayda var. Aklınıza gelebilecek her türlü ürün için ise Hepsiburada’nın Cilt Bakım Ürünleri kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın.