Daha parlak bir deri için: Asitler nasıl kullanılır?

Stres, endişe, kötü beslenme, genetik faktörler, yoğun makyaj… Daha parlak ve canlı bir cilt hayal gibi mi geliyor? O halde henüz asitler ile tanışmadınız.

Cildimiz pek çok nedenden zarar görebilir, düşündüğünüzden çok daha erken yıpranmaya başlayabilir, kırışıklıklar derinleşebilir. Ancak bütün bu olumsuzlukları oldukça basit yöntemlerle ve son derece kısa zamanlar ayırarak gidermek çok kolay: Asitler

Özellikle son dönemlerde cilt bakımı denilince asitlerin öneminden bahsediliyor. Cildimizin daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlamak için oklar asitleri gösteriyor. Peki hangi asitleri cildimizde kullanmalıyız? Nasıl kullanmalıyız? Asitlerin faydaları neler?

Tüm bu soruları gelin beraber yanıtlayalım. Cilde iyi gelen asitleri tanımaya çalışırken, cilt tipinize ve ihtiyacınıza göre başvuracağınız asit çeşidini de belirlemiş olacaksınız:

asitler
AHA (Alfa Hidroksi Asitler)

İçinde meyve türevleri bulunan asitlerdir. Mandelik asit, glikolik asit, laktik asit, sitrik asit bu guruba girer. AHA, özellikle cilt yüzeyi pürüzlü olanlar, mat bir görüntüye sahip olanlar, beyaz nokta sorunu yaşayanlar, akne izi olanlar için başvuracakları ilk kaynak olmalı.

AHA tipi asitleri cilt bakım ürünleriyle ya da klinik işlemlerle bir uzman eşliğinde almanız gerekir.

asitler
BHA (Salistik Asit)

Cilt sağlığında sıklıkla kullanılan bir asit çeşidi. Yağda çözünme gücüne sahip olan bu asit, derin tabakalara kadar erişebildiği için siyah nokta gibi sorunları kolaylıkla ortadan kaldırır. 

Ölü hücreleri temizleme etkisi de olan salistik asitler bu yönleriyle peeling özelliğine de sahipler diyebiliriz.
Etkili olduğu noktalar ölü hücreler ve sivilceli cilt tipleri olduğu için kullanılması halinde yağlı ciltlerde çok daha etkili olurlar.

Cilt lekesini giderir ve bonus olarak kırışıklıkları da önlemeyi ihmal etmez. BHA klinik işlemler veya kozmetik ürünlerle cilt için kullanılabiliyor. BHA asitlerinden biri olan hyalüronik asiti cildinizin nemini tutması ve dolgunlaştırması için kullanabilirsiniz. 

asitler

Daha canlı bir cilt istiyorsanız hyalüronik asit olan Skinceuticals Ha Intensifier Multi Functional Cilt Bakım Serumu 15ML’yi kullanabilirsiniz.

PHA (Poli Hidroksi Asitler)

AHA grubuna benzeseler de çok daha farklı cilt tiplerinde de kullanılabilirler. Ciltteki lekeleri yok etmede, yaraların iyileşmesinde etkilidirler. Hassas ve kuru ciltlerde uygulanabilirler.
Tedaviden ziyade cildi nemlendirme için kullanılırlar. Günlük bakımda kullanmak için son derece uygundurlar.

asitler
LHA (Lipohidroksi Asit)

Özellikle akne tedavisindeki etkileri klinik olarak da kanıtlanmış olan bu asit, sivilceli ciltlerin başvurmaktan çekinmeyeceği bir grupta yer alıyor. LHA, cildinizi aknelerden ve ölü deriden arındırırken parlaklığını da geri getirecek. Hassas ciltlerde de olumsuz herhangi bir etkisi görülmediği için her cilt tipinde de uygulanabilir.

Azelaik Asit

Eğer sivilcelerinizden ve sivilce izlerinizden artık sıkıldıysanız, ne yaparsanız yapın bir türlü geçmiyorsa çözüm “azelaik asit”te.

Bu asit tipi gözenekleri temizleyerek akne ve sivilceyi önlediği gibi yeniden oluşmalarını da önler. Bu yüzden özellikle bu tip sorunlar yaşayanlar için vazgeçilmez bir bakım yöntemi olacak. 

asitler
Asit kullanımıyla cildinizi destekleyebilir, kuru ya da yağlanmış cildinizi dengeleyebilirsiniz. Cilt bakımı için günlük kullanacağınız bakım ürünleriyle düşündüğünüzden çok daha kısa sürede ve kolay bir şekilde ruhunuzun gençliğini görünüşünüze de yansıtabilir ve çok çok daha önemlisi sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

asitler
Günlük bakım ürünlerinden biri olan Vichy Mineral 89 Nemlendirici Hyalüronik Asit ve Termal Su Günlük Nem Bakımı 50 ml Cildinizin günlük temel ihtiyacını karşılarken asit desteğiyle kalıcı bir onarım da gerçekleştirir.

Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız ona gereken özeni ve önemi göstermek gerekir. Asitlerle destekleyeceğiniz cildinizin temizliği de son derece önemli. “Çift aşamalı cilt temizliği nedir? Nasıl yapılır?” başlıklı yazımız bu konuda yardımcı olacaktır…