Duvar rengi deyip geçmeyin: Hangi renk nasıl etkiliyor?

Duvar rengi seçerken biraz daha özen göstermeye ne dersiniz? Renklerin hayatımızın her alanında ruh halimize etkileri yaygın olarak biliniyor. Vaktimizin büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz ev ve iş yerleri gibi mekanların duvar rengi için de duygusal ve psikolojik etkileri göz önünde bulundurmak gerekir.

Duvarlarda kullanacağımız renkleri doğru seçmek, bu renkleri uygun mobilya ve dekorlarla tamamlamak oldukça önemli. Renkler, kullanıldığı mekânlardaki tasarımların görünümü etkilemekle kalmayıp, mekânın kendisinin de ağırlık, boy ve genişlik anlamında farklı gösterme özelliklerine sahiptirler. 

Renk deyip geçmeyin

Renkler insanlar üzerinde yarattıkları etkilere göre iki ana gruba ayrılır: Sıcak ve soğuk renkler. 

Kırmızı, sarı, turuncu, kahverengi ve krem rengi gibi renkler güneşi, parlaklığı, sıcaklığı ve canlılığı çağrıştırdığı için sıcak renkler olarak adlandırılır. Bu renkler genellikle özgüven, mutluluk, iyimserlik, tutku, eğlence ve enerji duygularını barındırır. Özellikle geniş mekânları daha canlı hale getirmek için veya mutfak ve oturma odası gibi sosyalleşme alanlarında tercih edilirler.

Mavi, yeşil, mor ve tonları ise gökyüzü ve denizi anımsattığı için soğuk renklerdir. Genellikle sakinleştirici ve motive eden renklerdir. Rahatlık ve dinginlik hissi yarattığından dolayı küçük odaların duvarlarında daha sık kullanılır. Mor renk tonları uykusuzluk sorununu çekenler için uygun olabilir. Ayrıca soğuk renkler, kan dolaşımını da olumlu yönde etkiler. 

Farklı duvar renklerinin duyguları etkileme şekli büyük ölçüde seçtiğimiz renklerin parlaklığına, gölgesine, canlılığına ve tonuna bağlıdır. Gelin bu renklerin bizlerde çağrıştığı hislere ayrıntılı olarak bakalım:

duvar rengi

Beyaz 

Masumiyeti ve sadeliği temsil eden beyaz renk, duvar boyasının yanı sıra bir çok dekor ve mobilyada da tercih edilen ana renklerdendir. Basit, temiz ve estetik bir görünüm sağlayan bu renk, hem duvarlarda hem de tasarımlarda kullanıldığında minimalist bir izlenim de yaratıyor. Duvar rengi konusunda risk almak istemiyorsak beyaz renk tam bize göre.

duvar rengi

Filli Boya Alpinasilan Antibakteriyel İç Cephe Boyası duvarlarınızı istediğiniz renge boyama konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Siyah 

Genellikle oturma odası veya yatak odalarında kullanılan siyah renk ise her ne kadar sertliğinden ötürü duvarlarda az tercih edilen bir renk olsa da, uygun bir dekorla ve doğru aydınlatmalarla oldukça şık durabilir. Özellikle odaların bütün duvarları yerine sadece tek bir duvarında siyah renk kullanmanın oldukça popüler hale geldiğini söyleyebiliriz.

Sarı ve tonları

Sarı renk duvar boyası, her yerde sıklıkla karşımıza çıkan ve modası geçmeyen bir renktir. Keyif veren, zeka geliştiren ve aynı zamanda sıcaklık hissi yaratan bu rengin, tahrik edici etkisi vardır.  Metabolizmayı hızlandırıcı ve iştah açıcı özelliğinden ötürü mutfaklarda da sık tercih edilir.

duvar rengi

Yeşil ve tonları

Kullanıldığı yerlerde sakinleştirici, rahat, huzurlu ve uyumlu bir etki yaratan yeşil duvar renklerini kullanırken mobilyaların ve dekorların renk tasarımlarını doğru yapmak gerekir. Yeşil tonlarındaki duvar rengi bulunduğu mekana nostaljik bir hava kata ve insanlar arasındaki gerginlikleri azaltır. Bu yüzden bazı evlerin yanı sıra işyerleri gibi çalışma ortamlarında da sık kullanılır. 

Kırmızı ve tonları

Asaleti ve gücü çağrıştıran kırmızı renk, açık tonlarında güven; bordo gibi koyu tonlarında ise duygusallık özelliğiyle biliniyor. Kırmızı tonlarındaki duvarların bulunduğu mekanların tasarımları ve mobilyaları özenle seçilmelidir. Çünkü her dekorla kolay uyum sağlayamayabilir.

duvar rengi

Ev dekoru ile uyumlu olabilmesi adına duvarınızı boyamak için Metro Rulo Tüylü Plastik Boya Rulosunu kullanabilirsiniz. 

Pembe ve tonları

Yaşam enerjisini artıran canlı renklerden olan pembe tonları ise evlerinde her daim bahar ve yaz gibi samimi bir sıcak mevsim havası yakalamak isteyenlerin tercih edeceği bir duvar rengi. Sinir sistemine iyi gelen ve insana güven aşılayan pembe tonlarındaki duvar boyası mütevazı büyüklükteki iç mekanlar için oldukça uygun.

duvar rengi

Mavi ve tonları

İş yaşamında, ofis ortamlarda daha sık kullanılan mavi duvar rengi, insanların yaratıcılık özelliğini daha fazla ön plana çıkararak, üretkenliği arttırır.

Mor ve tonları

Asil diye tabir edebileceğimiz bir renk olan mor ile boyanan duvarlar, insanlarda özgürlük, kendine güven ve birleşme hissini yaratır. Mor rengin tonları olan lila ve lavanta renkleri mütevazi bir ortam görünümü sağlar.

Kahverengi 

Kahverengi, toprak renginin tonlarına benzediğinden tabiatla özdeşleşir. İnsanlara doğallık ve samimiyet hissi verir. Gençler tarafından az tercih edilen bir renk olsa da, yine de bir çok iç mekanda kahverengi tonlarına sık rastlarız. 

Gri

Gri renk her ne kadar soluk bir renk olduğundan ötürü, evlerin duvarları için çok fazla tercih edilmese de, sarı, turuncu ve kırmızı gibi daha canlı ve renkli dekorların birlikte kullanılmasıyla oldukça göz alıcı tasarımlar ortaya çıkabilir.

duvar rengi

Evinizin dekorasyonunda köklü bir değişiklik yapmak istiyorsanız işe, duvarları boyayarak başlayabilirsiniz. “Kendinizi evin ustası ilan edin: Boya badana rehberi” isimli yazımızda bilmeniz gereken her şey yer alıyor.