Ekşi maya nedir? Ekşi mayalı ekmek tarifleri

Basit tabirle; un ve suyun belirli bir süre sıcaklıkta fermente olmasıyla ortaya çıkan bir lezzettir ekşi maya. “İlk kimin aklına geldi bu” diye soracaksanız eğer mazisi epey eski. Milattan önce 5. yüzyılda ilk ekşi maya yapımlarına dair bilgiler mevcuttur.

Ekşi maya yapımında unun kalitesi ve gözlem çok önemlidir. Acele edip bir an önce ekşi mayaya ulaşmak isterseniz bu sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Ekşi mayanın fermente süresinde iyi sonuç alınabilmesi için zamana ihtiyaç vardır.

Ekşi maya nasıl yapılır?

Listemiz çok kısa ve kolay. Un ve su. Bir de yanınıza karışımı koyacağınız kavanoz ve üstünü kapatmak için temiz bir kumaş parçası temin etmeniz yeterli olacaktır. Eğer evinizdeki kavanozlar dolu ya da hiç kavanoz kalmadıysa 3’lü ahşap kapaklı kavanozlar işinizi görecektir. Elinize kağıt kalem aldıysanız gelin, gün gün ekşi maya nasıl yapılır tarifini verelim.

1.Gün: Yarım bardak una, çeyrek bardak su ekleyin. Üstüne de bir tutam tuz serptikten sonra kavanozu tülbent ya da temiz bir bez kumaş parçası ile kapatıp lastik ile ağzını bağlayın. Ardından karanlık bir yerde muhafaza edin.

2.Gün: İçine 25 gr un ve 25 ml su ekleyin. İçindeki kabarcıklara dokunmaya kalkmayın ya da kabukları çekmeyin her şeyi mahvedebilirsiniz!

3.Gün: Yine 25 gr un ve 25 ml su eklemeye devam edin. Bu kez mayhoş bir koku etrafı saracaktır. Bu güzel bir haber. Kokuya aldanıp sakın atmaya kalkmayın!

4. ve 5.Gün: 12 saat arayla 50 gr un ve 50 ml su ekleyin.

6.Gün: Kavanoz içindeki 100 gr karışımı alıp 50 gr un ve 50 ml su ekleyerek karışımı yeniliyoruz.

7. 8. ve 9.Gün: 12 saat arayla 50 gr un ve 50 ml su ekleyiniz.

Ve 10. Gün: Yine bir çıkarma işlemi yapacaksınız. 100 gr karışımı tahta kaşık yardımıyla çıkarıp 50 gr un ve 50 ml su ekleyiniz. Kabarcıkları görüyorsanız artık ekşi mayanız ekmek yapımı için hazır durumda.Not: Her zaman tahta kaşık kullanın! Hakiki tahta kaşıklar, hem ekşi maya yapımında hem de gündelik kullanımızda oldukça işinize yarayacaktır.

 Şimdi ekşi maya ile ekmek yapma vakti 

ekşi maya

O kadar emek verip gözünüz gibi baktığınız ekşi mayayı kullanma vakti geldi. Malzemeleri verelim önce;

* 500 gr ekmek unu

* 100 gr tam buğday unu

* 100 gr ekşi maya

* 1 buçuk bardak su

* 10 gr kaya çekilmiş kaya tuzu

* Varsa döküm tencere, yoksa kalın bir tencere

Hazırsanız başlıyoruz

ekşi maya

Plastik olmayan bir kaba bir gece önceden 100 gr ekşi mayayı koyun. Ardından 50 gr un ve 50 gr suyu koyup karıştırın. Üstünü güzelce streç filmle kapatın ve bekleyin.

Geriye kalan suyu (300 ml) karışım yapacağınız kaba dökün. Ardından dün geceden hazırladığınız mayayı tahta kaşık ile alıp karıştırın. Üzerine elimizde kalan 450 gr unu ilave edin ve 5 dakika yoğurun. Unutmayın, mükemmel ekmeği yapmak biraz zaman alır.

Yoğurduğunuz karışımı temiz bir bezle örtün ve ortam sıcaklığına göre ılık bir ortamda 2 saat bekletin. Kabarma işlemi gerçekleştikten sonra hafif hafif hamuru yoğurun.

Zeytinyağı ile bir kabı yağlayın ve karışımı buraya yerleştirin. 1’er saat arayla karışımı 3 kez toparlayın (katlayın). Ardından un serpilmiş tezgahta toparladıktan sonra bir sepete alın ve 18 saat mayalanması için bekleyin.

ekşi maya

Bu işlemler tamamlandıysa geldik finale. Bu kadar emeğin artık karşılığını almak lazım değil mi? Pişirmeden 30 dakika önce fırınınızı 260 dereceye getirin. Fırın hazır hale geldikten sonra 230 dereceye düşürün ve fırın tepsisini eldiven yardımıyla alıp yağlı kağıda oluşturduğunuz karışımı şeklini bozmadan koyup fırına sürün. 50 dakika boyunca ısıtın (son 20 dakika kapağı açabilirsiniz.) Piştikten sonra 40 dakika bekletin ve ekmeğiniz hazır. Afiyet olsun.

Ekmek yapmayı seviyor ya da alışkanlık haline getirmek isterseniz tam da size göre “Evde Pratik Ekmek Yapımı” yazımızı okuyabilirsiniz.