Ekspozom nedir? Cilt için önemi nedir?

Cildimiz bizi sarıp sarmalıyor, dış etkenlerden koruyor ve görünüşümüzü belirliyor. Böylesi önemli ve işlevsel bir kıyafette sahip olduğumuz için oldukça şanslıyız. Ama yaş almaya başladıkça bazı cilt sorunları gelip bizi buluyor. Bildiğimiz kadarıyla birçok cilt problemi genetik kökenliydi… Ta ki ekspozom terimi hayatımıza girene kadar. Elbette genler önemli. Ailenizin birtakım sorunlara yatkın olması sizi de etkiler; fakat bu etki sanıldığından daha az. 

Sağlıklı cilt konusuna bir açıklık getirmeli ve yaşlanma belirtileri konusuna daha yakından bakmalıyız. Sağlıklı bir cilt; esnek, nemli, pürüzsüz ve aydınlık bir cilt demek. Eğer cilt yüzeyinde birtakım kırışıklıklar, akne ve lekeler varsa işte o zaman sağlıklı bir ciltten uzaksınız demektir.

Var olan cilt sorunları ve yaşlanma belirtileri yan yana geldiğinde olaylar pek de sizin istediğiniz bir yere gitmeyebilir. Cilt tipiniz, cilt kaliteniz ne olursa olsun yapabileceğiniz çok şey var. Güneşten korunmak, yaşlanma belirtileri için en iyi çözüm. Eğer siz cildinize iyi bakarsanız; yani yıpratmaz ve yaşlanma belirtileri başlar başlamaz önlem alırsanız, cilt altındaki tabaka daha sağlıklı kalır. Eğer cildinize bakmıyor, onun kalitesini göz önünde bulundurmuyorsanız, cilt problemleri için ne yaparsanız yapın hiçbir işe yaramayacaktır.  

Ekspozom nedir?

ekspozom

Dış etkilere karşı bizim kalkanımız olan cildimiz için yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gerçek şu ki; yaşlanma belirtileri %80 oranında dış etkiye bağlı. Geriye kalan %20’lik kısım ise genlerimizle ilgili. Bu araştırmaların bize söylediği şey; yaşlanmak bir kader değil! Ekspozom; yaşlanma belirtilerine neden olan gen ve dış etki kaynaklı faktörlerin tamamıdır.

Dış dünyayla içimiz arasında kalan cildimiz, bizim yaşam tarzımızdan ilk ve en çok etkilenen parçamız. Stres, düzensiz beslenme, uyku problemleri, sigara, alkol, güneş… Liste giderek uzar. Bilinçli davranmazsanız cildinizin yaşam tarzınız nedeniyle sizden vazgeçebileceğini unutmayın. Vazgeçmek derken alıp başını gitmeyi kast etmiyoruz elbette.

ekspozom

Her dış faktörün her ciltte aynı şeyi yapacağını düşünmek bir hata olacaktır. Ekspozom her cilt tipi için farklılık gösterebilir. Tıpkı parmak iziniz gibi.

Bu yüzden cildinizi iyi tanımalı ve ona neyin iyi geldiğini bulmalısınız; ama şunu aklınızdan çıkarmayın: Nem her cilt tipi için vazgeçilmez bir güzellik kaynağı. Bu yüzden Simple Nemlendirici Kağıt Maske’yi gönül rahatlığıyla uygulayabilir, dış etkenlerden kaynaklanan kurumanın bir nebze önüne geçebilirsiniz.  

Ekspozom etkilerini azaltmak

Cilt sorunları ve yaşlanma belirtileri için alabileceğiniz birçok önlem var. Cildiniz korumak için hiç evden çıkmayın! Bu tabii ki bir şaka. Ekspozom savaşında yapmanız gerekenler şöyle:

  • Hava kirliliğinin neden olduğu etkiyi en aza indirebilmek için düzenli cilt temizliği yapın.  
  • Her gün ama her gün güneş kremi sürün. Yaşlanma belirtileri sizin ne kadar güneşe maruz kaldığınızla alakalıdır. Hava kapalı ve yağmurlu olsa bile mutlaka güneş kreminizi sürün.
  • Sağlıklı beslenmek insan sağlığının en temel gereksinimidir. Cildinizin dış etkilerden kendini koruyabilmesi için gereken güç yediklerinizde bulunuyor. Bunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Uyumak sağlıklı bir cilt için yeterli değildir. Düzenli ve yeteri kadar uyumalısınız ki cildiniz siz uyurken kendini onarabilsin.
  • Probiyotik ve antioksidan içeriklerin ekspozom etkisini azalttığı bilimsel bir gerçek.

C vitamini cildiniz için iyi bir kalkan. Cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz New Essential C Vitamini Serum sayesinde dış faktörlere bağlı yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz. Bir de bunun yanına yüz yogası eklerseniz hep genç ve güzel kalabilirsiniz. 

Yüz yogası için detaylar “Yaşlanmaya karşı etkili çözüm: Yüz yogası yazımızda.