Gece Makyajı İçin İpuçları

Hafif bir rimel, biraz parlatıcı ve açık renk bir allıkla gündüz makyajınızı hızlıca hallediyorsunuz. İş yerinde ya da gündelik hayat içerisinde çok da iddialı olmak istememeniz, dikkatleri üzerinize çekmeyi tercih etmemeniz gayet normal. Peki ama davetlere katılırken ne yapıyorsunuz? Profesyonellerden yardım almak hoşunuza gitmiyorsa, zamanınızı pratik kullanmak istiyorsanız ya da her şeyden önemlisi yüzünüze en uygun makyajı kendinizin yapacağına inanıyorsanız, alın elinize makyaj aynasını ve macera başlasın! En iyi gece makyajı için ipuçları burada…

Gündüz Makyajını Gece Makyajına Nasıl Çevirirsiniz?

Bazen vakitsizlikten, bazen sırf üşengeçlikten bazen de ani gelen bir teklif sebebiyle gece makyajı aceleye gelebilir. Böyle durumlarda yüzünüzü tamamen silip yepyeni bir makyaja başlamak yerine, evden çıkarken yaptığınız gündüz makyajınızı tazeleyerek ve bazı ufak dokunuşlar yaparak geceye hazırlanabilirsiniz. Bu noktada makyaj çantanıza atmanız gereken iki önemli malzeme var. Biri kıyafetinizle uyumlu, koyu tonlarda bir ruj. Diğeri de makyajınıza yoğunluk verecek bir eyeliner ya da göz kalemi. Baştan başlayalım: İlk etapta yüzünüze pudra uygulayarak önceki makyajınızı sabitlemeniz gerekiyor. Kullanacağınız pudra elbette ki cilt tipinize ve rengine uygun olmalı. Fırçanıza pudranızdan bir miktar alın. Fırçanın üzerinde kalan fazlalıkları silkeleyin ya da üfleyin ve ardından yukarı doğru yuvarlak hareketlerle ve mümkün olduğunca hızlı uygulamayı gerçekleştirin. Pudra ile gece makyajı için baz oluşturduktan sonra sıra eyeliner’a geliyor. Far sürecek vaktiniz olmadığını varsayarsak; dağılmayan, iyi bir kalemle kalın bir çizgi çekebilirsiniz. Bu etkili bir bakışın da garantisi olacaktır. Eğer biraz daha vaktiniz varsa, far kartelanızdaki koyulu açıklı tonları kullanarak gözünüze dumanlı bir makyaj yapabilirsiniz. Birbirine yakın birkaç ton kullanarak göz kapağınızda geçişler yaratabilirseniz, artık gündüz makyajınızdan epey uzaklaşmış olacaksınız. İşte yavaş yavaş geceye hazır olmaya başlıyorsunuz. Gündüz makyajınızın üzerine yapacağınız gece makyajına son noktayı ise ruj ile koyacaksınız. Kıyafetinize uygun renkte bir ruj için koyu kırmızı, bordo ya da karamel tonlarını seçebilirsiniz. Bu rujların uygulaması çok kolay olmadığından mutlaka dudak etrafınıza uygun renkte kontür çekmelisiniz. Bu ürünü seçerken bir yandan kalıcılık özelliği olan diğer yandan da nemlendiren kalemlerden seçerseniz tek taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Eğer daha cool bir hava yakalamak isterseniz rujunuz mat olsun!

Kırmızı Ruj Hayat Kurtarır

Kim ne derse desin; gece davetlerinin, düğünlerin ve özel kutlamaların en iddialı rengi kırmızı. Sonsuza dek modası geçmeyecek kırmızı ruju aslında gündüz makyajında da kullanabilirsiniz ama uygun tonlardaki dudak kalemi ile ruju vurgulayıp üzerine de parlatıcı sürdüğünüzde gece makyajınızın yıldızı olarak fark yaratmanızı sağlayabilir. Bulunduğunuz ortamda ışık yüzünüze düştüğünde kırmızı rujunuz size kışkırtıcı, havalı ve kendinden emin bir tavır kazandıracaktır. Tabii ki kırmızı ruju sürerken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Öncelikle dudaklarınızın çatlak ya da kuru olmadığından emin olun. Eğer öyle görünüyorlarsa, onları nemlendirmek için bir dudak kreminden yardım alın. Çünkü çatlamış, pütürlü görünen dudağa uyguladığınız kırmızı ruj, tüm kusurları bir bir açığa çıkaracaktır. Ardından dudak çevrenizi belirlemek ve ruju taşırmadan daha rahat sürmek için bir dudak kalemi kullanın. Bu kalemin tonunun rujunuzla azami uyumu gösterdiğinden emin olmalısınız. Kalemi düzgünce uyguladıktan sonra sıra geldi içini doldurmaya! Ruj sürerken en risksiz yöntem bir fırça kullanmak olacaktır. Kırmızı ruj için hayat kurtarıcı dememizin esas sebebi şu: Ruj seçiminizi kırmızıdan yana kullandıysanız, makyajın geri kalanında son derece sade bir uygulama benimseyebilirsiniz. Evet, gece makyajı iddialı olmalı ama zaten rujunuzla o iddiayı yakaladığınız için özellikle gözlerde aşırı koyu tonlara kaçmadan da aynı etkiyi oluşturmanız mümkün. Kontrollü bir güzellik yakalamak için dengelere önem vermeli ve makyaj çantanızdaki tüm ürünleri tek seferde kullanmaya çalışmamalısınız. Üstelik bu tavrınızla zamandan da tasarruf ederek davete hızlıca hazırlanmış olursunuz. Kırmızı rujunuzu gece boyunca aynı canlılıkta taşımak istiyorsanız dudakları belirginleştiren, renksiz bir ruj bazı uygulamayı düşünebilirsiniz. Aksi taktirde yarım saatte bir ruj tazelemek için ayna aramak zorunda kalırsınız!

Dumanlı Göz Makyajı ile Fark Yaratın

Gelelim makyajınızın en önemli ve zor bölümüne. Eğer kırmızı veya ön plana çıkmasını tercih ettiğiniz bir başka koyu renk ruj sürmek istemiyorsanız, göz makyajınız eksiksiz ve iddialı olmalı. Elbisenizin rengine ve katıldığınız davetin ağırlık durumuna göre metalik renklerden bir seçki yapmanız mümkün. Işıltılı sedefler içeren ince dokulu metalik farlarla yapacağınız makyaj, bakışlarınızın parlamasına sebep olacak. Eğer likit far uygulayacaksanız göz kapağınızda daha uzun süre kalmasını sağlamak için küçük parmağınızla hafifçe yaydıktan sonra birkaç saniye gözünüzü kapalı tutarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Burada anahtar nokta aceleci olmamak! Unutmayın, göz makyajı hata kaldırmaz! Söz konusu gece makyajı olduğunda dumanlı göz makyajı da çokça tercih edilen tarzlardan biri olarak kabul edilir. Gizemli bakışlar için yapacağınız şey çok basit: Farı gözünüzün dış köşesinden başlayarak koyudan açığa doğru sürün ve dağıtın. Adı üstünde, dumanlı göz makyajı yaptığınız için degrade geçişlerin birbirleriyle iç içe girmesine, tabiri caizse renklerin dansına izin verin. Bu geçişi en kusursuz biçimde sağlamak için ince, yumuşak bir fırça edinin. Elbette dağıtma işlemini parmağınızla da yapabilirsiniz ama dağıtacağım ya da fazlasını alacağım diye renklerin canlılığını, parlaklığını etkilemeniz mümkün. Klasikçiyseniz ve dumanlı makyaj denince akla ilk gelen o kopkoyu gözlere ve buğulu bakışlara sahip olmak istiyorsanız, göz kapağınıza uyguladığınız farın aynısını alt kirpik diplerinize de sürün. Ve fardan sonra sıra rimelde… Rimel konusunda olabildiğince bonkör olmanız gerekiyor. Dumanlı göz makyajınızı ortaya çıkartacak ve gözlerinizi çerçeveleyecek şekilde bolca rimel uygulamalısınız. Tabii, kaşlarınızın da biraz rötuşa ihtiyacı olacak. Kılların seyrek olduğu yerleri ya kaş kalemiyle ya da farla doldurun ki; göz makyajınız tam anlamıyla kusursuz görünsün.

Makyajda Kural Tanımayın

İyi bir gece makyajı yapıyorsanız, biraz daha cesur olun. Eskiden kalma klişeler bu iddialı gece makyajınızı gölgelememeli. Mesela hem göz kapaklarınıza hem de dudaklarınıza koyu renkler sürmeyi deneyebilirsiniz. Evet, itiraf etmeliyiz ki bu gerçekten tüm bakışları üzerinizde toplayacaktır, diğer yandan da gecenin favorileri arasına girmenizi sağlayacağı kesin. Aynı zamanda; bu tip rutin dışı hamlelerde bulunmak sizi daha genç ve marjinal gösterecektir. Şartları iyice zorlamak istiyorsanız mevsim beklentilerinin dışındaki ruj renklerini kullanabilirsiniz. Örneğin kış ortasında cıvıl cıvıl bir nar çiçeği ya da yaz sezonunda koyu bir bordo olabilir. Daha çok defilelerde görmeye alıştığımız parlak simli ıslak rujlar da gece makyajınızı hareketlendirmek adına yapabileceğiniz radikal adımlardan biri. Kural tanımayan makyajınızda renklerle de farklılaşabilirsiniz. Genelde tercih edilen gri, kahverengi ya da toprak renklerini bir kenara kaldırın. Bu kez çarpıcı bir saks mavisi deneyin! Bronz alt tonlarıyla destekleyebileceğiniz saks mavisini, kontrastı olan fuşya ile kombinleyebilirsiniz. Fuşya dilerseniz ruj renginde tercihiniz olabilir ya da fuşya bir elbise ile tarzınızı bütünleyebilirsiniz. Mavi alternatifi hoşunuza gitmediyse, makyajınızda bir de yeşili hayal edin. Haki tonlarındaki göz farını alt ve üst tonlarıyla geçişli şekilde göz kapağınıza sürebilir, kalın bir kalem çekebilir ve bol rimelle göz makyajınızı bitirebilirsiniz. Aynı makyajın devamında kremsi yapıda gül kurusu bir ruj ile final yapabilirsiniz. Son olarak bu kural tanımayan makyajı, inci beyazı far ya da aydınlatıcılarla parlatabilirsiniz. Radikal dokunuşlar konusunundaki cesaretinize bağlı olarak, evden çıkmadan önce yüzünüze yapıştırabileceğiniz parıltılı yüz taşlarıyla dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Doğal Gece Makyajı için

İddialı ve koyu renkleri kendinize yakıştırmıyor musunuz? Ne kadar resmi bir davete gidiyor olsanız da doğallıktan yana mısınız? Kabul! Ama onun da bazı kuralları var. Doğal makyajla gündüz makyajını birbirine karıştırmayın. Madem doğal makyaj yapmayı seçtiniz, öncelikle gündüz yaptığınız hafif makyajı tamamıyla silin ve cildinizi temizledikten sonra yeni makyajınıza başlayın. Makyaj bazı ve fondöten olmazsa olmaz. Teninize uygun renkteki bu ürünlerden ince bir tabaka halinde cildinize yayın. Genel olarak açık renkler tercih edeceğiniz için cildinizin solgun görünmesini önlemek adına aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Aydınlatıcının kullanım alanları geniş: Göz kapağına, kaş altına, burun üst kısmına ya da elmacık kemiklerine uygulamanız mümkün. Tabii siz daha çok yüzünüzdeki hangi bölgeye güveniyorsanız orayı aydınlatın! Pembe ve açık kahverengi ile karıştırabileceğiniz, doğal geçişleri olan göz makyajınızı yoğun olmayan rimelle noktalayın. Ruj seçiminiz de böylesine hafif bir gece makyajını tamamlar nitelikte olsun. Mesela güzel bir şeftali tonu son derece uygun olacaktır. Kaşlarınızı belli belirsiz doldurursanız, gündüz makyajının biraz daha vurgulanmış haliyle doğal görünmeyi tercih ettiğiniz davet için hazır olacaksınız. Eğer doğal makyajı tercih etme sebebiniz biraz da vakitsizlikse, o zaman rimel yerine takma kirpiği de deneyebilirsiniz. İstediğiniz uzunluk ve koyulukta takma kirpikler göz makyajınıza çekicilik katacaktır. İsterseniz tek tek ayrılmış, uzun ve kalın yapıda; isterseniz de gür ve uzun yapıda bir kirpik seçebilirsiniz. Elbette kıyafetiniz ve saç modeliniz de makyajınızla doğru orantılı olmalı. Bu görüntünüzle aynı zamanda hem sade hem de çok çekici olabilirsiniz. Etkileyici ve gizemli bakışlar da cabası…

Yan Ürünlerle Makyajınızı Sabitleyin

Gelelim ayna karşısında geçireceğiniz son saniyelere. Artık gece için hazır sayılırsınız. Ancak çok önemli bir nokta daha var. Özenle yaptığınız makyajınız gece boyunca aynı canlılık ve parlaklıkta yüzünüzde kalmalı. Akmış bir rimel veya soluk dudaklarlarla fotoğraf çektirmek istemezsiniz, öyle değil mi? O halde makyaj öncesinde ve sonrasında uymanız gereken birkaç minik tüyoyu sizlerle paylaşma zamanı:

Makyaj bazlarını önemseyin. Yapacağız göz, dudak ve yüz makyajını en sağlam şekilde tutacak ve makyajın akmasını engelleyecek makyaj bazları, kırışıklıkları da kapatmasıyla makyaj çantalarının favorisi.
Gece makyajında muhakkak suya dayanıklı malzemeler kullanın. Özellikle uzun süren parti ya da düğün gibi eğlenceli davetlerde gece boyunca terleyen cilt, ister istemez makyajı üzerinden atmaya çalışacaktır. Bunu engellemenin en etkili yolu ise suya dayanıklı ürünler kullanmaktan geçiyor.
Kullanacağınız ruju likit mat ürünlerden tercih ederseniz, hem dudaklarınızda çarpıcı bir etki oluşturabilir hem de saat başı ruj tazeleme derdinden kurtulabilirsiniz.
Ruju sabitlemenin bir diğer yolu da üzerine pudra sürmek. Aslında pudrayı tüm makyajı kalıcılaştırmak için de kullanabilirsiniz. Tampon hareketler uygulayarak tüm cilde yayabileceğiniz pudranın su geçirmez özellikte olması iyi olur.
Son dokunuş için yüzünüze makyaj sabitleyici sprey sıkabilirsiniz. Yapışkanlık hissi bırakmadan makyajı sabitleyen, Hepsiburada‘da bulabileceğiniz bu ürün, gece boyu rahat bir nefes almanızı sağlayacak!