Isınmak için kürke mahkum değilsiniz: Yapay kürkler, vegan deriler ve teknolojik kumaşlar

Kürk ve türevleriyle ilgili günümüzde artık çok güçlü alternatifler var. Aynı derecede sıcak tutan, tasarımları daha çeşitli olan ve ekstra işlevleriyle kürkün önüne geçebilen alternatifleri öğrenmek ister misiniz?

Kış bu yıl geçtiğimiz yıllara göre biraz daha ılık geçse de, sıcaklığın 0 derece etrafında seyrettiği günlerde üşümemek elde değil. İnsanlık olarak tarih boyunca bu soğuk günlerde tir tir titrememek için farklı yöntemler kullandık. Bu yöntemlerin en bilineni başka canlıların kürklerini üstümüze geçirmekti. Atalarımız düz insanlardı, doğanın dengesini düşünecek pek zamanları yoktu…

Ama artık yeryüzünde çok kalabalıklaştık, modern dünyanın önümüze sunduğu onlarca yöntem varken, özellikle soyları tükenmek üzere olan canlıları kürkleri için avlamak ekolojik dengenin bozulmasına yol açabilir.

Almalı mı Almamalı mı?

Sonuçta doğanın dengesini korumak için vegan veya vejetaryen bir aktivist olmaya gerek yok. Günümüzde birçok ünlü moda markası “Tasarımlarımızda kürk kullanmıyoruz” açıklamasını yaparken, “Kürk almalı mıyım?” üzerinde düşünülmesi gereken bir soru.

Kürk ve türevleriyle ilgili günümüzde bilmeniz gereken en önemli konuysa artık çok güçlü alternatifleri olduğu. Aynı derecede sıcak tutan, tasarımları daha çeşitli olan, ekstra işlevleriyle kürkün de önüne geçebilen birçok alternatif var. Peki nedir bunlar?

Yapay Kürk (Faux Fur):

Teknoloji ilerledikçe farklı yöntemlerle, kürk görünümlü tekstil ürünlerinin üretimi kolaylaştı. İlk başlarda doğada geri dönüşümü zor olan akrilik bazlı malzeme kullanılıyor olsa da bu konudaki teknolojiler giderek gelişti. Canlılara ve çevreye zarar vermeyen birçok yapay kürk alternatifi mevcut.

Sahte deyip geçmeyin, gerçek kürke göre birçok avantajı da var. Yapay kürklerin dikimi daha kolay, tasarım olanakları daha fazla. Diğer malzemelerle daha kolay bir araya gelebiliyor ve ortaya çok daha farklı tasarımlar çıkabiliyor. Renk alternatifleri sonsuz. Kürkün satın alınması, korunması ve bakımı için çok ciddi paralar ödenmesi gerekirken tamamen aynı görünen ve soğuktan da koruyan alternatiflerine yönelmek daha akıllıca.

Dünyanın en büyük markaları, tasarımlarının üstüne gururla “Üretiminde Yapay Kürk Kullanılmıştır” yazıyorken, utanmanıza, sıkılmanıza da artık gerek yok.

Vegan Deri

Henüz geniş kitlelerce çok bilinmese de deri konusunda da iyi bir alternatifiniz var. Poliüretan veya polimer’den üretilen vegan deri, gerçek deriyle arasındaki farkı anlayamayacağınız kadar iyi bir alternatif.

Sayısız alternatif

 

Tıpkı kürk konusunda olduğu gibi vegan deride de renk ve tasarım alternatifleri sonsuz. Moda tarihinin en önemli tasarımcılarından Stella McCartney, tasarımlarını yıllarca gerçek deri kullanarak yaptıktan sonra artık tamamen vegan deriye geçti. McCartney, deride dikim zorluğu nedeniyle belirli formlarda takılıp kalırken, vegan deride mini elbiselerden, cafcaflı tasarımlara, hayallerini sınırlamadan tasarım yaptığını açıklamıştı. Vegan deriden ayakkabılar, botlar, çantalar da üretiliyor. BMW, Mercedes-Benz, Lexus, Ferrari, Tesla araba koltuklarında vegan deri kullanmaya çoktan başladı.

Teknolojik kumaşlar

Aslında soğuk günlerde ısınmak için kürk ve deri taklitlerine de ihtiyacınız yok. Özellikle nanoteknoloji alanındaki gelişim, birçok kumaşı vücut sıcaklığınızı koruyan ve aynı zamanda derinizin nefes almasını sağlayan bir hale getirdi. İlk olarak doğa sporları ve kayakta kullanılmaya başlanan sayısız yeni teknoloji, son yıllarda genele yayıldı.

Karlı ve yağmurlu havalarda su geçirmeyen üst giyim, içine giydiğiniz polar içlikler, hem sıcak, hem de kuru kalmanızı sağlıyor. Thermore Ecodown, ThermoBall, Thinsulate, Gore-Tex, ThermaFill, WeatherEdge gibi teknolojiler 10 yıl önce kimse tarafından bilinmezken artık kışlık alışverişimiz sırasında aradığımız, tercih nedeni olan tekstil ürünleri haline geldi.

Doğa içinde kış koşullarında yaşayan canlıların derilerini, kürklerini giyerek ısınmak, doğaya ciddi zarar vermesi bir yana modası geçmiş, gereksiz pahalı ve çevrenizdeki insanlardan ciddi tepki göreceğiniz bir tutum. Kısa bir araştırmayla çok şık, kaliteli, doğa dostu alternatifler bulmanız mümkün.