Klima Satın Alma Rehberi

Yaz aylarında iç ortamların serinletilmesini sağlayan klimalar, bazı mekânların ısıtılması amacıyla da kullanılabilen cihazlar arasındadır. Klima; kullanılacağı yer, iklim, mekân gibi özelliklere göre seçilmesi gereken ve en önemlisi kurulum gerektiren bir cihaz olduğu için satın alma öncesi sürecin dikkatli yürütülmesi gerekir.

Klima kapasite tespitinin uzman bir keşif ekibi tarafından yapılması gerekir.

Klima Kapasitesinin Tespiti

Kaynak: ArchiExpo

Klimalar, kullanılacakları mekânlara uygun olarak seçilmelidir. Bu uygunluk kavramı; mekânın büyüklüğü, coğrafi konumu, mekânın kullanım şekli gibi detayları içerir. Şayet klima, mekân için ufak olarak seçilmiş ise daha fazla çalışacağından enerji sarfiyatını artırabilir. Benzer şekilde ihtiyaçtan büyük bir klima seçilmiş ise bu kez de klimanın kapanıp açılma süreleri kısa olacak ve çabuk yıpranacaktır. Mekânın genişliği, yüksekliği, cephesi, kaç kişinin bulunduğu gibi pek çok parametre kullanılarak yapılacak hesaplama doğru kapasitede bir klima seçmek için en doğru yönlendirmeyi yapar.

Mekân Analizinin Yapılması

Kaynak: Aircon Servicing

Klimaların, kullanılacakları ofis veya ev için uygun büyüklükte ve güçte seçilmesi gerekir. Bu seçimde klimanın kullanılacağı bölgenin coğrafi özellikleri, mekânın yalıtım durumu, cephesi, güneş alma durumu gibi durumlar da ayrıca etkilidir. Klimanın montajının yapılacağı yerin mekân içindeki konumunun da başlangıçta doğru olarak tespit edilmesi, özellikle dış ünite içeren modellerde önemlidir. Yanlış yere kurulan klimanın performansı daha kötü olacaktır ve klimaların dış ünite yerlerinin değiştirmesi külfetli ve maliyetli bir iştir. Montaj yeri ayrıca, iç ve dış ünite arasındaki mesafe sorunu sebebiyle de dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Bu mesafe klima performansını etkiler.

Mekân analizi ve kapasite tespiti kadar klima tipinin doğru seçilmesi de önemlidir.

Klima Tipinin Seçilmesi

Kaynak: Daraz

Farklı mekân türlerinde kullanıma uygun birden fazla tipte klima bulmak mümkündür. Duvar tipi split klima, iç ve dış üniteden oluşan klima tipidir. Her ortamda kullanıma uygun olan bu tipin iç ünitesi genelde az yer kaplar ve çalışması daha sessizdir. Duvara monte edilerek kullanılan bu klimalar mekânların estetik görüntülerini etkilemezler. Pencere tipi klimalar, tek parçadan oluşan klimalardır. Pencerelere monte edilmek suretiyle kullanılırlar; hem iç hem dış ünite olarak nitelenen parçalar tek bir kutu içerisinde yer alır. Diğer tiplere göre daha ucuz olması ve kolay kurulum özellikleri avantajlar olarak sayılsa da kullanımda önemli bir kıstas olan gürültü daha az tercih edilmesine sebep olur. Salon tipi klima veya kule tipi klima olarak adlandırılan klima tipi, genelde büyük mekânların soğutulması maksadıyla kullanılır. İç ve dış üniteleri ayrı olan salon tipi klimalar büyük ve geniş ofislerin soğutulmasında idealdir. Kaset tipi klimalar, yer tasarrufu gereken durumlarda, diğer klima tiplerinin yeterli olmadığı büyük alanlar için ideal klima tipi olarak öne çıkar. Bu üç önemli klima tipine ilave olarak daha küçük mekânlar için tercih edilen ve taşınabilme özelliği olan portatif klima tipi de son zamanların oldukça fazla tercih edilen klima tipleri arasında yer alır.

Elektrik Tüketim Seviyesinin Kontrol Edilmesi

Kaynak: Kenstar

Doğru bir klima almak için dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi de, klimanın tükettiği enerji miktarıdır. Satın alınırken ucuz olan bazı klimalar, harcadıkları yüksek miktarda enerji yüzünden uzun vadede maliyetli bir kullanım sergiler. Dolayısıyla alım öncesi mutlaka cihazın enerji seviyesine göz atmak, diğer modellerin tüketim değerleri ile karşılaştırmak seçim konusunda faydalı bir analiz olacaktır. Bu analizi yaparken klimanın kullanılacağı ortamın büyüklüğünü, klimanın ne kadar süreler çalıştırılacağı, sadece soğutma için mi yoksa hem soğutma hem ısıtma için mi kullanılacağı gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır; çünkü enerji tüketimi bu parametrelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ses Seviyesi Düzeyinin İncelenmesi


Klimalar çalışma şekillerine göre belirli seviyede ses üretirler. Bu ses, özellikle küçük ve sessiz ortamlarda ve uzun süreli kullanımda rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir. Bu yüzden klima alırken ses seviyeleri kontrol edilmeli, uzun kullanımlarda insanı rahatsız etmeyecek desibel seviyesinde ses üreten modellerin seçilmesi, konforlu bir klima kullanımı için önemlidir. İç ünite kadar dış ünitenin ürettiği gürültü de önemlidir. Konutlar için genellikle balkonda konumlandırılan klima dış üniteler, ürettikleri gürültü ile rahatsız edici olabilir.

Sağlıklı bir klima kullanımı için filtre temizliği kolayca yapılabilmelidir.

Koku Seviyesi ve Filtre Temizliği

Kaynak: Pandaily

Klima kullanıcılarının yakındığı konuların başında, klimaların uzun süreli kullanımlarda çıkardığı koku ve bu kokunun sebep olduğu baş ağrısı gelir. Genelde filtre kaynaklı bir sorun olan koku sorununa klima seçimi esnasında dikkat edilmesi önemlidir. Sürekli kullanımda koku yapmayan, havadaki nem oranı üzerinde olumsuz etkileri olmayan modeller tercih edilmelidir. Bu konu özellikle solunum yolu rahatsızlıkları çekenler için önem arz eder. Temiz bir kullanım için de filtreleri kolayca çıkarılıp takılabilen modeller en uygun olanlarıdır.

Kurulum, Servis Hizmetleri ve Garanti Süresi

Kaynak: PR Newswire

Klimalar, satın alındıklarında prize takılıp hemen çalıştırılabilecek türden cihazlar değildir. Keşif ve montaj gibi aşamalar ile kullanıma hazır hale gelecek klimaların mutlaka yetkili servisler tarafından kurulması gerekir. Dolayısıyla klima firmasının, yaygın bir servis ağına, yetkin bir servis ekibine sahip olması beklenir. Aksi takdirde hem kurulum esnasında hem de olası arıza durumlarında alınacak servis hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşamak mümkündür. Servis yanında yedek parça konusunda da problemsiz klimalar tercih edilmesi, yedek parça ihtiyacı olması durumunda uzun süreler boyunca beklemeyi önleyecektir. Firmaların klimaları için vereceği garanti süreleri, ücretsiz parça temini ve servis hizmeti almak bakımından tercih sebebi olarak değerlendirilmelidir. Evinize veya iş yerinize uygun bir klima satın almak için Hepsiburada’da yer alan klimalara göz atabilirsiniz.