Retro nedir? Eviniz için retro tasarım önerileri

Son yıllarda her şeyin tasarımında sıkça adını duyduğumuz retro kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Buyrun beraber bakalım…

2000’li yıllara girerken dünya bugünden çok daha farklı bir haldeydi. Milenyuma yaraşır fütüristik tasarımlar, her yerde göze çarpıyordu. Neredeyse her şey alışılmışın dışında görünüyordu. Ancak 20 yıl sonra günümüze gelindiğinde bu durum tersine dönmüş durumda. Bu kez her şeyin tasarımında bir “geçmişe ilerleyiş” görünüyor. “Retro” olarak isimlendirilen bu akım, “eski” fikirleri “yeni çağa” uyduruyor. 

Geçmişin Bugünkü Yansıması

Günlük hayatta karşımıza çıkan hemen her şey neredeyse geçmişe öykünen tasarımlara kavuşmaya başladı. Son üç yıldır her şeyin tasarımında görülen bu “geçmiş” akımı, daha çok 70’lerden izler taşıyor. Akımın ismi ise son yıllarda duymaya alıştığımız bir kelime: Retro! 

Kelime olarak; “geçmişe dönük, geçmişe ait” anlamına gelen bu konsept, 60’lar ve 90’lar arasında kullanılan tasarım dilini günümüze uyarlayan bir akımın ismi. Sadece tasarım dilini değil, o dönem kullanılan araçların temsilcilerini de günümüze uyarlayan bu akım çoğu insan tarafından severek takip ediliyor. 

Çoğunlukla “vintage” akımıyla karıştırılan retro, geçmişteki modanın günümüze uyarlanmış halidir. Vintage ise geçmişteki modanın kendisidir. Birbirine oldukça yakın olan bu iki akım, doğal olarak konuya hakim olmayan çoğu kişi tarafından karıştırılmakta ya da aynı şey zannedilmektedir.   

Yeni Moda: Evlerdeki Retro Akımı 

Retro akımı her alanda olduğu gibi ev dekorasyonunda da yükselişte. Çoğu insan artık evinde bu tarzın hakim olduğu dekorasyonlar yapıyor. Eskinin yeniyle ahenkli uyumunu gösteren retro evler, birçok kişi tarafından da oldukça beğeniliyor. 

Siz de evinizin dekorasyonunda bu havayı taşıyan detaylar kullanmak istiyor ancak ne alacağınıza karar veremiyor musunuz? İşte sizin için bir araya getirdiğimiz retro tasarım önerileri: 

DecoWall retro duvar kağıdı, oturma odanız ya da salonunuzun duvarlarında geçmişin havasını estetik bir şekilde yansıtacaktır. Misafirlerinizin göz zevkine hitap ederken sizi de bir anda 70’lere geri götüren DecoWall duvar kağıdı, dayanıklı ve kolay leke çıkarabilen yapısıyla kullanım kolaylığına da sahip.

Bengü Accessories’in retro serisine ait bu kırlent kılıfı ise 80’lerin kadınlarını koltuğunuza kadar getiriyor. Sahip olduğu tasarımla içinde bulunduğu odayı canlandıran kırlent kılıfı, %100 polyesterden üretilmiştir. Üzerindeki lekeleri de kolayca çıkarabilmenize imkan veren kılıf, 30 derecede rahatlıkla yıkanabilir. 

Remaks üretimi üçlü yuvarlak zigon sehpa ise odanızdaki retro havasını artırırken kullanışlılıktan da ödün vermiyor. Üç parçadan oluşan zigon sehpa seti, 90 x 40 x 41’lik boyutlara sahip. Ayrıca insan ve çevre için zararsız maddelerden üretilen sehpa, en sağlıklı retro ev eşyalarından biri. 

Duvar saati, bir odanın ambiyansını baştan yaratan tasarım detaylarından biri. Regal 9119 B2 duvar saati, sahip olduğu tasarım detaylarıyla evinizin havasını değiştiriyor. Geçmişin estetik anlayışını günümüze uyarlayan bu duvar saati, çoğu kişinin gözde tasarım detaylarından biri. 

Retronun esintisini sadece oturma salonlarına değil evin her yerine uygulamak mümkün. Mutfak tasarımınızda da geçmişten izler görmek istiyorsanız Vestel Retro No-Frost buzdolabı kırmızı rengiyle doğru tercihlerden biri olacak. 350 litrelik hacme sahip bu buzdolabı aynı zamanda A+ enerji tüketimiyle de son derece tasarruflu.

Mutfağınızın havasını değiştirecek bir diğer ürün ise Russell Hobbs su ısıtıcı. Hem modern özelliklere hem de retronun albenili tasarımına sahip bu şık ürün sadece 55 saniyede 1 bardak suyu ısıtma yeteceğine sahip.

Retroyu dekorasyonunun ötesine geçirip kıyafetine, makyajına veya saçına uygulamak isteyenler için de birçok seçenek mevcut. Değişime saçından başlamak isteyenler için retro saç modellerini anlattığımız içeriğimiz doğru adres!