Siber güvenliğiniz için uygulayabileceğiniz 5 yöntem

Artık dijital bir dünyadayız ve bu dünyanın kendine has bir güvenlik sistemi var. Bizim için hayati değere sahip onlarca bilgiyi telefonumuzda ve bilgisayarımızda saklıyor, banka işlemlerimiz dahil her şeyi online olarak gerçekleştiriyoruz. Hal böyle olunca da günümüzde siber güvenlik olmazsa olmazlarımızdan.

Siber saldırılar hep büyük şirketlerin başına gelen bir şey olmaktan çıktı. Küçük işletmeler de dahil bütün bireysel kullanıcılar da tehdit altında. Büyük şirketler yüksek ücretler ödeyerek kendi siber güvenliklerini sağlayabiliyorlar; fakat küçük işletmeler ve bireysel kullanıcılar bu saldırılar konusunda ne yapmalı? Aslına bakarsanız dikkat edeceğiniz birkaç detayla büyük bir riskten kurtulabilir kendi siber güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Her şeyden önce farkında olmak ve farkındalık yaratmak siber saldırılar için oldukça önemli. Böylesi bir tehlikeyle ancak varlığını kabul ederek ve gerekli önlemleri olarak baş edebilirsiniz. Bu saldırılarda bireysel alınan önemler elbette ki oldukça önemli; fakat çevrenizi de bu konuda uyarmalı ve onların farkındalık kazanmasını sağlamalısınız. Sizin siber güvenliğinizin online olarak bağlantılı olduğunuz herkesin güvenliğini kapsadığını unutmayın.

Anti-virüs programları kullanın

siber

Yeni bir bilgisayar aldıysanız içinde mutlaka bir anti-virüs programı vardır. İlk işiniz bu programı aktif hale getirmek ve düzenli aralıklarla virüs taraması yapmak. Bu programlar siz internette sörf yaparken zararlı yazılımları engelleyecek ve sizin siber güvenliğiniz sağlayacaktır. Eğer bilgisayarınızda bir anti-virüs programınız yoksa hemen edinmenizde fayda var.

Verilerinizi yedekleyin

siber

Evet teknoloji çok gelişti ve her şey inanılmaz bir hızla ilerliyor; fakat bilgisayarınız ya da telefonunuzun bir gün sizi yarı yolda bırakabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Düşme ve çalınma riskini de göz önünde bulundurmanız gerekli. Böylesi bir durumda bilgileriniz yedeklemeniz sizin için hayati bir öneme sahip olabilir.

Düzenli aralıklarla bilgisayar ve telefonunuzu yedeklemelisiniz. SanDisk Cruzer 32gb Usb Bellek verilerinizi yedekleme konusunda en yakın arkadaşınız olacak.

Siber saldırılara güvenlik duvarıyla engel olun

siber

Güvenlik duvarı sistemi istenmeyen internet trafiği karşısında sizi güvence altına alan bir yazılımdır. Eğer güvenlik duvarını doğru şekilde kullanmayı öğrenirseniz siber güvenlik için önemli bir adım atmış olacak ve kontrolü elinize almış olacaksınız. Manuel olarak da çalıştırabileceğiniz bu yazılımları istediğiniz zaman açıp kapayabilirsiniz; fakat güvenlik duvarı yazılımından gelen uyarıları dikkate almalı ve bu duvarı aşamayan veriler için ısrarcı olmamalısınız.

Parolalarınızı ciddiye alın

İçimiz dışımız parola oldu evet; fakat parolalar bizim ilk güvenlik önlemimiz. Eğer parolanızı geçiştirir, doğum günü gibi basit parolalar seçerseniz siber güvenliğiniz iki kat tehlikede demektir. Sizin hesabınıza girmek isteyen birisi ilk olarak parola engelini aşmaya çalışacak bunu unutmayın! Biraz karmaşık sayı ve harflerin olduğu bir parola seçmek sizin güvenliğiniz için oldukça önemli.

Bilinmeyen e-postaları durdurun

Birçok siber saldırı e-posta yoluyla yapılıyor. Size gönderilen ve zararlı bir yazılımı eklenti olarak içinde barındıran e-postalar bir güvenlik tehdidi. Bilmediğiniz bir kişiden gelen bir e-posta sizin bütün verilerini çalmaya çalışabilir ya da bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Bazı durumlarda bildiğiniz bir kişiden de tehlikeli uzantılar barındıran bir e-posta almanız olası. E-posta tanıdığınız birinden gelmiş olsa bile dikkat etmenizde fayda var; çünkü onun da hesabı saldırı altında olabilir.

Siber güvenlik önlemleri için daha profesyonel bilgi edinmek isterseniz Siber Güvenlik: Saldırı ve Savunma Stratejileri adlı kitap tam size göre.

Siber güvenliğinizi artırmışken evinizin güvenliğini de artırmamak olmaz. Evinizin güvenliği için Ev güvenlik sistemleri: Evinizde rahat bir nefes alın yazımıza mutlaka göz atın.