Teknoloji ile Yükselen Yaşam Tarzı: Dijital Göçebelik

Son yarım yüzyıl içinde hızla gelişen teknoloji, insanların yeni teknolojik gelişmeler ve buna paralel olarak yeni teknolojik aletler ile tanışmasını sağladı. Oldukça hızlı işleyen bu süreç, bilgisayar ve cep telefonu başta olmak üzere pek çok yeni aleti de hayatın ayrılmaz parçaları hâline getirdi. Değişiklik, sadece teknolojik cihazlar seviyesinde olmadı. Bu gelişimin doğal bir sonucu olarak, daha önce duyulmamış pek çok yeni iş sahası, iş yapış şekli ve meslek grubu da ortaya çıktı. Aşağıda, en ilginç olanlarından bir tanesi; “Dijital Göçebelik – Digital Nomad” konusu ele alınıyor.

Dijital göçebelik, zaman ve mekân kısıtlarının olmadığı bir çalışma imkânı sunar.

Dijital Göçebe Kimdir?

Kaynak: Lifehack

Dijital göçebe, fiziksel anlamda herhangi bir yere, bir ofise veya bir çalışma alanına bağımlı olmadan işlerini yapabilen; hem çalışıp hem gezebilen kişiler olarak tanımlanabilir. Bu çalışma modeli, evden çalışma modeli ile karıştırılmamalıdır. İki çalışma modeli, birbirlerinden çok farklıdır. Dijital göçebelik, teknoloji dünyasının bir getirisi olarak işlerin çoğunun dijital ortamlarda yapılıyor olmasına; İnternet kullanımının yaygın ve hızlı bir hâle gelmesine bağlı olarak doğdu. Bu imkânların artmış olması, belirli türlerde iş yapan insanların sabit bir iş yerinde belirli zamanlarda bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Hem işverenler hem de çalışanlar arasında kabul gören bu sistem, sağladığı avantajlar ile oldukça hızlı bir yayılma gösterdi. Dijital göçebelik, hem çalışıp hem dünyayı gezmek isteyenler için en ideal çalışma biçimi olarak kabul gördü. Hem ülkemizde hem de dünyada bu çalışma biçimi, hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Dijital Göçebe Neler Yapar?

Kaynak: Finding Beyond

Çalışma ortamlarını kendileri seçen, ne kadar süre çalışacaklarına kendileri karar veren dijital göçebelerin yapabildikleri pek çok iş vardır. Kod geliştirme, sosyal medya yöneticiliği, çevrimiçi yardım servisleri, çeşitli iş kollarına ait danışmanlık hizmetleri, bu işlere örnek olarak gösterilebilir. Metin yazarlığı ve içerik editörlüğü de dijital göçebelerin tercih ettiği iş kollarının başlıcaları arasındadır. Bunun yanında kendi yazılım ürünlerini geliştiren ve kendi imkânları ile pazarlayan yazılımcıların da tercihleri arasında yer alır.

Dijital göçebeler, iş bulma platformları üzerinden kolayca iş bulabilir.

Dijital Göçebelerin İş Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Kaynak: World Travel Guide

Dijital göçebeliğin tercih edilir bir çalışma biçimi olarak yayılmasından sonra İnternet üzerinde işverenlerin ve iş arayan göçebelerin bir araya gelmelerini sağlayan platformlar da oluşmuştur. Bu platformlar sayesinde ister yerel bazda istenirse uluslararası bazda pek çok iş seçeneğine erişmek mümkündür. Bu platformlar sayesinde freelancer’lar ve dijital göçebeler, sadece iş bulmakla kalmaz; çeşitli etkinlikler düzenleme veya düzenlenen etkinliklere katılma şansı da yakalarlar. Göçebeliğin yayılma hızına paralel olarak, bu çalışma şekline destek veren uygulama ve organizasyonlar da hızla artmaktadır. Bu tarz çalışmayı destekleyen bazı oluşumlar, şirketleşme ve dünyanın pek çok bölgesinde hizmet verme yolunda ilk adımlarını atmaya başladılar bile.

Dijital Göçebeler İşlerini Nasıl Yapar?

Kaynak: Lonely Planet

Dijital göçebeler, İnternet bağlantısının olduğu her yerde çalışabilir. Sabit bir yerde, evde veya ofiste olmaları gerekmez. İş yapış şekillerine göre bilgisayarlarının veya akıllı telefonlarının yanlarında olması yeterlidir. Genellikle freelance olarak çalışanların tercih ettikleri yerlerden, dijital göçebeler de çalışma ortamı olarak yararlanır. Bu tür çalışma ortamlarını mobil uygulamalar üzerinden bulmak, oldukça kolaydır. Göçebelerin daha çok tercih ettikleri çalışma alanları, “coworking space” olarak adlandırılan ortak çalışma alanlarıdır. Bu alanlar, bir ofiste bulunan tüm imkânları freelance çalışanlara, dijital göçebelere ve uzaktan çalışanlara sunduğu için son yılların revaçta çalışma alanlarıdır.

Dijital göçebeler; dünyayı dolaşıp farklı kültürleri tanıma ve farklı insanlar ile tanışma şansına sahiptir.

Dijital Göçebelerin Sahip Oldukları Avantajlar ve Dezavantajlar Nelerdir?

Kaynak: Psychologies

Her iş kolunda olduğu gibi dijital göçebelik de kendi içinde belirli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Bu çalışma biçimi, insana zamandan ve mekândan bağımsız ve aynı zamanda esnek çalışma saatleri sunmasının yanında seyahat özgürlüğü de kazandırır. Her sabah erken saatlerde kalkmak, trafik karmaşasına katlanmak istemeyenler için idealdir. Ayrıca, sürekli farklı şehirler veya ülkeler gezerek çalışma imkânı sunduğu için dünyayı tanıma, farklı kültürler ile kaynaşma, hayatı hep tatil modunda yaşama imkânı da sunar. Dijital göçebeler, kendi aralarında organize olarak bulundukları yerlerdeki diğer göçebeler ile tanışma fırsatı elde ederler.

Avantajlı yanları olmasına rağmen her insana uymayan bazı zor tarafları da yok değildir. Sürekli seyahat etmek, kalacak ve çalışacak yer bulmak, zaman zaman zor olabilir. Dijital göçebeler, sürekli seyahat ettikleri için yanlarında çoğunlukla fazla eşya bulunduramazlar; dolayısıyla çok az eşya ile hayatlarını iademe ettirebilmeleri gerekir. Sürekli yeni insanlar ile tanışmak, pek çok insan için sürdürülebilir bir yaşam şekli olmayabilir. Özellikle farklı ülkeler dolaşan göçebelerin dil konusunda da yetkin olmaları; gidecekleri yerlerin dil, kültür ve yemeklerine de hızlı adapte olabilmeleri gerekir. Bir diğer olumsuzluk konusu ise aile ve arkadaş çevrenize duyacağınız özlemdir. Aileden ve yakın arkadaş çevresinden uzun süre ayrı kalmaya dayanamayanlar için bu çalışma biçimi, sorun olabilir.

Dijital Göçebeliğin Geleceği

Kaynak: Travel Monkey

Henüz çok yeni bir çalışma şekli olsa da dijital göçebelik ve freelance çalışma, geleceğin en etkili çalışma biçimlerinden biri olacak gibi görünmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu tarz çalışma biçimi, daha ekonomik ve daha üretken bir çalışma biçimidir. Maliyet yönünden de daha etkili olan bu yöntem, pek çok iş kolunun ileride bu tarz bir çalışma şekline döneceğini göstermektedir. Hem teknolojinin sağladığı imkânların her geçen gün artması hem de çalışma tarzının iş dünyasında kendisine yer bulmasının doğal bir sonucu olarak, dijital göçebelik, yakın geleceğin en etkili çalışma biçimi olmaya adaydır.