Tüm detaylarıyla peruklar: Nedir? Nasıl kullanılır?

Sinemadan makyaja, birçok farklı alanda kullanılan peruklar herkesin istediği saç rengine ve modeline kavuşmasına yardımcı oluyor. 

Saç, insanın dış görünüşünü etkileyen en kritik unsurlardan biridir. Bu sebeple de geçmişten beri birçok medeniyet ve kültür, saçı önemsemekte ve çeşitli ritüellerinde yer vermektedir. Kişinin istediği saç modeli ve saç rengine sahip olmasını sağlayan peruklar, her kültürde kendine rahatlıkla yer bulmaktadır. Hala günümüzde birçok kişinin kullandığı peruklar, en eski aksesuarlardan biridir. 

Kullanım alanı geniş

Peruk, en özet tanımıyla insanın saç olarak kullandığı farklı model ve renklerdeki takıdır. Peruk kullanan kişiler, saçlarını boyamadan istediği zaman istediği saç rengiyle gezebilir. Bu özelliğiyle saç rengini sık sık değiştirmeyi seven ancak saçını boyamak istemeyen kadınlar, genellikle perukları tercih etmektedir. 

Peruk, pek çok farklı sebepten dolayı kullanılabilir. Oyuncular, canlandırdıkları karakterlere benzemek için zaman zaman peruktan yararlanır. Kadın ve erkekler tarafından gündelik hayatta tercih edilen peruklar, medikal sebeplerden dolayı da kullanılmaktadır.

Nasıl kullanılıyor?

Peruklar oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Eğer saçınız varsa toplayıp yatırmanız gerekmektedir. Ardından peruğun lastiklerini açarak tüm saçınızı bu lastiklerin içine alın. Sonrasında peruğa biraz bastırarak yerine iyice oturtabilirsiniz. 

Yerleştirme işlemi sonrasındaki en önemli konulardan biri doğal görünüm. Peruğunuzun hem alın bölgenize, hem de  ense bölgenize doğal uzaklıklarda konumlandırmalısınız. Doğru yerleşim sonrasında peruğunuzun fark edilmesi de bir o kadar zorlaşacaktır.

Farklı modeller, farklı renkler

Peruklar; gerçek saçtan ve sentetikten saçtan üretilenler olmak üzere ikiye ayrılır. Bunları doğal ve yapay peruk olarak da ayrıştırabiliriz. Gerçek saçtan üretilen doğal peruklara boya ya da maşa yapılabilir ve fön çekilebilir.

Hemen hemen tüm kuaförlük işlemlerinizi bu peruklar üzerinde yapabilirsiniz. Bu modellerin gerçek saçtan ayırt edilmesi de sentetik versiyonlara göre daha zordur. Genellikle günlük kullanım için doğal saçtan üretilen peruklar kullanılmaktadır. 

Eva’nın makine dikişli gerçek saç peruğu, günlük hayatta sarı renkli bir peruk kullanmak isteyenler için oldukça mantıklı bir seçenek olabilir. 

Sentetik peruklar ise gerçek saçtan üretilen modeller kadar ısıya dayanıklı değildir. Bu sebeple de yüksek ısı gerektiren uygulamalar, bu peruklar üzerinde yapılamaz. Sentetik perukların avantajı oldukça uygun fiyatlara satın alınabilmesidir. Daha uygun bir fiyata peruk sahibi olmak isteyenler genellikle seçimini sentetik peruklardan yana kullanmaktadır. Ayrıca çok farklı renk seçenekleri de sunmaktadır. 

Örneğin Peruk Market’in neon sarı renkli ve uzun kaküllü modeli, alışılagelmişin dışında bir renk isteyenler için oldukça uygun.

Peruk bakımına özen göstermek gerekiyor 

Sahip olduğunuz peruğun çok daha uzun süreler deformasyona uğramadan kullanmak istiyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Peruğunuz üzerinizde kullanacağınız ürünler, söz konusu peruğun ömrü konusunda oldukça belirleyicidir. Bu sebeple saç bakım ürünlerini dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. 

Canlı bir saç olmadığından yağlanma yapmayan peruklar buna rağmen yıkanmalı ve taranmalıdır. Yıkanıp taranmayan peruk, zamanla yapısını yitirecek ve daha cansız bir görünümde olacaktır. Tarama işlemi peruğun hava almasını sağlamakta ve saçların birbirine karışmasının önüne geçmektedir. Tarak seçimi de peruk bakımında oldukça önemlidir. 

Simply Straight Saç Düzleştirici Tarak, gerekli tarama işlemini kolaylıkla yapmanızı sağlarken düzleştirici yapısıyla da peruktaki saçın her zaman dalgasız ve düz bir şekilde kalmasına yardımcı olur. 

Yıkama işlemlerinde şampuan kullandığınız takdirde, bu şampuandaki mineraller peruğunuza zarar verebilir. Yıkama için saç kremi kullanmanız avantajınıza olacaktır. Gliss Bio-Tech Sıvı Saç Kremi, yıkama işleminiz için uygun bir seçenek olabilir. 

“Peruklar bir yana dursun ben kendi saçımla mutluyum” diyorsanız sık sık boyama işlemlerine ve dış etkenlere maruz kalan saçlarınıza iyi bakmanız şart. Bu konuda yardım arıyorsanız “Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo” başlıklı içeriğimize göz atmanızda fayda var.