Turunçgillerin en küçüğü kamkat ve faydaları

Özellikle kış mevsiminde sıklıkla rastladığımız turunçgiller familyasının çalı formundaki en küçük bitkisi olan kamkat (kumkuat); canlı rengi ve minik, şirin görüntüsüyle dikkat çeken bir besindir.

Kamkat, hem ağaçta hem de süs bitkisi olarak saksılarda yetişir ve genellikle ılıman iklimlerde görülür. Kabuğu ve çekirdekleriyle de yenilebilen bir meyvedir. İlginç bir şekilde kabuğu daha tatlıdır. İçi daha ekşi ve acıdır. Kamkatın kabuğunu soymak zordur. O yüzden kabuğuyla yemek istemezseniz bıçakla ortadan kesip içindeki suyu emebilirsiniz.

Çiğ olarak tüketebileceğiniz kamkatı; reçel veya marmelat yapımında da kullanabilir, salatalarınıza ekleyebilir, turşu olarak kurabilir ve bitki çayı olarak da tüketebilirsiniz.

kamkat
Kamkatın faydaları

Birçok hastalığa iyi gelen mucizevi besin kamkatın faydalarına şöyle bir göz atalım:

Sindirim sisteminizi düzenler

Yüksek oranda lif içerdiği için başta bağırsak florası olmak üzere sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. 10 adet kamkat 12 gram lif içerir. Düşük kalorili bir meyvedir. Hazımsızlık, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi sorunları giderir. Mide krampları, gaz, kabızlık, şişkinlik ve kolit gibi gastrointestinal problemlere karşı doğal bir kalkan oluşturur. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Yağ yakımını artıran enzimlere sahip olduğu için kilo vermeyi kolaylaştırır.

kamkat
Cilt hastalıklarını tedavi eder

Kamkat, cilt sağlığını koruma anlamında mucizevi bir besindir. Cilt hücresi yenilenmesini hızlandırır ve cildinize daha temiz, daha parlak bir görünüm kazandırır. İçeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sivilce, egzema ve akne gibi cilt rahatsızlıklarını azaltır. Aynı zamanda kırışıklıkları, yaşlılık belirtilerini ve güneş lekelerini önler.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kamkat, tıpkı portakal ve mandalina gibi gerçek bir C vitamini deposudur. Soğuk algınlığı, öksürük, nezle ve grip gibi enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli hale getirir. Kronik hastalıkları önler. Hücreleri yenilemeye yardımcı olur. Bu sayede mantar ve bakteri oluşumunu engeller. Ayrıca etkili bir anti-kanserojen madde olan flavonoid içerir.

Bu madde, vücuttaki kötü huylu tümörlerle ve mikroplarla mücadele ederek bağışıklık sistemini güçlü tutar. Bir kamkat ne kadar renkliyse o kadar fazla flavonoide sahiptir.

kamkat
Kalp ve damar sağlığınızı korur

Kandaki yağ oranı ve kötü kolesterol seviyesini dengeleyen kamkat, kan basıncını ideal düzeyde tutar. Bu sayede yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi kritik hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Kansızlık problemini ortadan kaldırır. Kanı temizler ve dolaşımı artırarak yorgunluğa iyi gelir.

Az miktarda şeker içerdiğinden, diyabet ve obez hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Tip-2 diyabet riski taşıyan kişilerde insülin seviyelerini kontrol eder ve somatik hücrelerde insülin direnciyle savaşır.

Saç derisini iyileştirir

Saç diplerini güçlendirerek saçların dökülmesini ve yıpranmasını engeller. Saç derinizin ve saç folikülünün genel yapısını iyileştirir. Kamkat tüketimi, sebum üretimini azaltır ve kepek üretiminin birincil nedeni olan kafa derisindeki mantarların büyümesine izin vermez.

kamkat
Ağız ve diş bakımına iyi gelir

Birtakım asidik maddeler içeren kamkat, ağız ve diş sağlığınızı korur. Diş aralarını temizler ve diş eti sorunlarını giderir. Diş yüzeyini zararlı bakterilerden ve çeşitli enfeksiyonlardan korur. Ağız içerisindeki bakterileri azaltarak ağız kokusunu engeller. Ayrıca tükürük bezlerinin daha verimli çalışmasını sağlar.

Göz sağlığınızı korur

Kamkat, içeriğindeki C vitaminin yanı sıra bol miktarda A vitamini ve beta-karoten barındırdığı için göz sağlığı açısından da önemli bir besindir. Gözün içerisindeki sıvı miktarını koruduğu için sarı nokta ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarını engellemeye yardımcı olur.

kamkat
Kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olur

Kalsiyum ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyve olan kamkat, kemik gelişimini ve güçlenmesini hızlandırdığı için özellikle çocuklar tarafından da sıklıkla tüketilmelidir. Kemik yoğunluğunu artırır. Kemik sağlığının yanı sıra kas sağlığı için de tercih edilmelidir.

Safra kesesi taşlarını eritir

Safra taşları; safra kesesinde birikebilen, zaman zaman ağrılı olabilen ve ciddi komplikasyonlara yol açan safra birikintilerinden oluşan küçük taşlardır. Safra kanalının tıkanmasına yol açarak pankreasta iltihaplanmaya neden olabilirler. Kamkat, bu vakaları büyük oranlarda (%75) iyileştirdiği ve safra kesesi taşlarını erittiği kanıtlanmış zengin bir limonen kaynağı içerir.

Sağlığımız hayatta korumamız gereken en önemli şey. Gündelik hayatta stres, zamansızlık gibi nedenlerle zararlı yiyeceklere eğilimimiz daha sık olsa da sağlıklı atıştırmalıklarla ya da kamkat gibi meyvelerle sağlığımızı desteklemek hiç de zor değil. Bu konuda “Sağlıklı ara öğün hazırlama sırları” isimli yazımızdan yararlanabilirsiniz.