Tüylü dostunuzu forma sokun: Hayvanlar için diyet ve egzersiz tavsiyeleri

Ne kadar evcil hayvanlar olarak anılsalar da birlikte yaşadığımız dostlarımızın büyük bir bölümüyle ilk olarak mağaralarda, daha sonra da çiftliklerde bir araya geldik. İlk yıllarımızda beraberce kırlarda dolaştık, açık havada uzun uzun yürüdük, birlikte uzun zaman geçirdik. Günümüzde özellikle köpek dostlarımızın bizimle yapmaktan zevk aldıkları egzersizlerin büyük bir bölümü, birlikte geçirdiğimiz binlerce yılın mirası…

Çiftlikler, tarlalar ve ormanlar kasabalara ve kentlere döndüğünde ise dostlarımızla beraber dört duvar arasına sıkıştık. Bizler diyet yapıp, spor merkezlerine giderek, hareketli bir yaşam sürdürmeye ve sağlığımıza dikkat etmeye çalışıyoruz. Dostlarımız ise o kadar şanslı değil. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri için evlerimizde birlikte yaşadığımız canlıların da tıpkı bizim gibi düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekiyor.

Programlı egzersiz

Kendi sağlığınızla, form durumunuzla ve diyetinizle ne kadar ilgileniyorsanız, dostlarınızla da o kadar ilgilenmelisiniz.

Onların sağlıklı ve fit olması için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, iyi bir egzersiz programı oluşturmak. Hem kendinizi, hem de dostunuzu programa bağlarsanız, ikiniz de yararını görürsünüz. Köpek dostlarımızla bu programı oturtmak biraz daha kolay. Zaten sabah, akşam ve mümkünse öğle saatlerinde hem tuvalet ihtiyacı, hem de yürüyüş için birlikte dışarı çıkıyorsunuz. Küçük boyutlu köpek dostlarımız için zorlanmayacakları, engellerle karşılaşmayacakları bir parkur belirlemek önemli.

Hafta sonu kır kaçamağı

Kanı biraz deli akan büyük boyutlular için olanaklarınız el veriyorsa hafta sonları hava durumundan bağımsız olarak kırlara gitmek, hem sizin, hem de köpeğiniz için mükemmel bir egzersiz. Engebeli arazide yürüyüş, ikinizin de sınırlarını zorlamanın en iyi yoludur ve yürüyüş rutininize çeşitlilik getirir. Geniş alanlarda birlikte oyun oynamanız ikinizi de forma sokar. Yaz aylarında birlikte yüzmek de onu her şeyden çok mutlu edecektir.

Kendi yaşamınızı da disiplin altına almak istiyorsanız, işe açık havada spor programı yaparak başlayın. Bu programa köpek dostunuzu da dahil etmek, koşu ve yürüyüşlerinizi sıkıcı olmaktan çıkarır. Köpeğinizin yaşını, ihtiyaçlarını ve egzersiz yeteneğini göz önünde bulundurmanız ve yavaştan başlayarak egzersiz seviyesini artırmanız önemlidir.

Evde köpek egzersizi için birkaç tüyo

  • Merdiven varsa mutlaka kullanın. Merdiven çıkıp inmek çabuk yorulmasını sağlayacaktır.
  • Önünde birkaç engel oluşturun. Böylelikle hem merakla dolanacak, hem de bir tur atması daha uzun süreceğinden oyun daha eğlenceli olacaktır.
  • Oyuncakları evin farklı noktalarına saklayın ve birlikte gezerek oyuncağı bulmaya çalışın. Bulduğunuzda çok mutlu olduğunu göreceksiniz.
  • Onu koşu bandına alıştırabilirsiniz. Şaşırtıcı ama gerçek! Önce koşu bandını fazla yakınında değilken çalıştırarak sese alışmasını sağlayın. Sonra kendisinin banda yaklaşmasına izin verin. En yavaş hızda üzerine çıkması için teşvik edin. Asla banda bağlamayın!

Kediler ve oyun

Kediler için en iyi egzersiz, evde sahibiyle birlikte oyun oynamak. Kedi oyuncakları için yüzlerce alternatif var ama bazen bir iple bile eğlenmeyi, koşturmayı bilirler.

Yarım saat oyun huzur getirir

Gününüzün en az yarım saatini kedinizle oynamaya ayırmanız, dostunuzun huzursuzluk ve stresten dolayı yaşayacağı sorunları minimuma indirecektir. Kedigillerin özellikle küçük boyutlu türleri, doğada yaşadıkları yıllarda gece avcılarıydı. Bu yüzden akşam yatmadan hemen önce birlikte oyunlar oynamanız, ikinizin de rahat bir uyku çekmesini sağlar.

Kediler uzun süre aynı oyunu oynamaktan sıkılırlar. O yüzden yaratıcılığınızı kullanın. Özellikle evinizdeki yüksek noktalara küçük kuru mama parçaları bırakmanız, kedi dostunuzu tırmanma egzersizleri için motive edici olacaktır.

Bayılacağı bir oyuncak yapmak ister misiniz?

Kediler topu çok sever, malum. Fakat bir yandan da odanın içerisinde hemen kaybederler. Kaybetmediklerinde ilgileri çok daha uzun süre topun üzerinde kalacaktır. Bunun için bir hokey sahası yaparsanız, topun kolay kaybolmasının önüne geçmiş olursunuz.

Nasıl mı? Çok basit. Bir karton koliyi yarısına kadar kesin ve oynamaktan zevk aldığı, kartonda kolay gezinebilecek bir topunu kolinin içine bırakın. Göreceksiniz kediniz uzun süre kutunun içerisindeki topla oynayacaktır.

Peki farklı nedenlerle obezite ve kilo sorunu yaşayan dostlarınızla nasıl ilgileneceksiniz? Özellikle kedilerde yanlış mama seçimi ve evde uzun süre yalnız kalmak, kısa sürede kilo almaya ve çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durumda öncelikle hemen bir veterinere başvurun ve kontrol sırasında bir diyet planı hazırlayın.

Obez kedi bakımı

Kedilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zordur, mümkün olduğunca fazla alternatif deneyerek, sevebileceği yeni ve sağlıklı mamaları keşfetmeye çalışın. Yine veteriner önerisi ile zayıflatıcı ve yağ yakıcı vitaminler tercih edebilir.

Zayıflayana kadar sırt üstü yatan ve hareket edemeyen obez kedinize, ellerini ayaklarını oynatarak spor yaptırmak da sizin işiniz. Ne kadar şişman olursa olsun, bir kediyi ısrar edip harekete geçirirseniz, gerisi kendiliğinden gelecektir. Başlangıçta sabırlı olun yeter.

Eğer obezite çok ilerlemiş bir aşamaya gelmişse cerrahi müdahale yöntemi uygulanabilir. Veteriner kontrolünde yağ aldırma işlemi yapılarak kedinizin sağlığına kavuşması sağlanabilir ama unutmayın bu en son çare olmalı.

Evimizi paylaştığımız tüm dostlarımızın en son ihtiyacı olan şey motivasyon. Sevginizi ve ilginizi hissettikleri anda karşılık verecek ve sizinle birlikte eğlenmeye can atacak bir arkadaşınız olması, esas sizi motive etmeli.