WhatsApp alternatifi 5 mesajlaşma uygulaması

2009 yılında kurulduktan 5 yıl sonra Facebook’un satın aldığı ve dünya çapında yaklaşık 2 milyar insanın kullandığı haberleşme ve sosyal paylaşım uygulaması WhatsApp, bu ay içinde yaptığı açıklama ile birlikte büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. 

WhatsApp, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede ve bölgede kullanıcı sözleşmesini güncellediğini duyurarak, gizlilik şartlarında değişikliğe gidileceğini açıkladı. Dünyanın en popüler dijital mesajlaşma uygulaması, “Facebook reklam ve ürünleriyle ilgili deneyiminizin iyileştirilmesi amacıyla WhatsApp hesap bilgilerinizin Facebook’la paylaşılmamasını seçebilirsiniz” ibaresini kaldırarak, artık kullanıcıların kişisel verilerinin paylaşılmasının önünü açtı. 

Pratikte uygulamada olan bu durum aslen veri paylaşım politikasının resmi olarak şartnamede geçirilmemesi anlamına gelirken bu durum başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede büyük tepki çekti. WhatsApp için boykot çağrıları bir yana sosyal medyada Facebook’un geri adım atması için de çok sayıda insan kampanya başlattı. 

Facebook daha önce 8 Şubat’ta kullanım şartları ve gizlilik politikasını değiştireceğini duyursa da tepkilerin artması üzerine şimdilik bu planını erteleme kararı aldığını duyurdu. Fakat WhatsApp bu hamle ile, dijital kullanıcıların yeni mecralar ve platformlar arama sürecini de başlatmış oldu. 

Gelin birlikte WhatsApp’a alternatif ve güvenli 5 haberleşme ve dijital paylaşım platformuna bakalım: 

Signal

WhatsApp’ın açıklaması sonrasında sosyal medyada birçok insan Signal isimli mesajlaşma uygulamasını övmeye başladı. Ücretsiz olarak indirilebilen ve uçtan uca şifreleme özelliğine sahip Signal, metin, ses, video sohbet, görüntülü konuşma ve telefon görüşmesi ile birlikte güvenli şekilde dosya ve fotoğraf paylaşımı yapabiliyor. 

Şu an piyasadaki en güvenli mesajlaşma protokollerinden Signal Messaging Protocol’ü kullanan Signal’ın en büyük avantajı, bunları yaparken kullanıcıdan mümkün olan en az veriyi alıyor. WhatsApp’a göre kullanıcının daha az kişisel bilgisine erişebilen Signal, kullanıcının telefon numarasına, Signal’a üye olduğu tarih ve saat ve en son ne zaman sisteme giriş yaptığını kayıt altına alıyor. 

Mesajlaşma uygulamalarını özellikle video ve fotoğraflı sohbetler için kullananlardansanız mobil telefonunuzda bolca hafızaya ihtiyacınız olacak. Samsung Galaxy S20 FE, 256 GB’lık hafıza kapasitesi ile bu konuda iyi bir tercih olabilir.

Signal’de bağlantılarınız, kiminle iletişime geçtiğiniz veya üyesi olduğunuz gruplar şifrelenmiş bir şekilde cihazınızda saklı kalıyor. Bu sayede Signal çalışanları bile bizzat telefonu eline alıp açmadıkları sürece verilerinize erişemez. 

Son olarak Signal’i kullanan isimlerden bazılarını saymak gerektiğini düşünüyoruz… WikiLeaks skandalının aktörlerinden Edward Snowden, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Elon Musk, Signal’i öneren isimlerden bazıları. 

Signal’in Android ve iOS işletim sistemine uyumlu uygulamaları mevcut. Ayrıca Signal’in Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemine sahip cihazlara özel uygulamaları olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 

Telegram

WhatsApp’tan kaçmak isteyenler için öne çıkan bir diğer alternatif de Telegram… WhatsApp’tan pek de büyük bir eksiği olmayan Telegram’ın en büyük artılarından biri artan kullanıcı sayısı. WhatsApp’ın veri açıklaması kullanıcılar arasında panik yaratmadan önce de çok sayıda kullanıcısı olan Telegram bulut tabanlı bir uygulama ve aynı anda farklı cihazlarda kullanmanıza imkan tanıyor. 

WhatsApp’a oranla çok daha az kullanıcı verisine ihtiyaç duyan Telegram ayrıca bu verileri Facebook gibi sosyal paylaşım platformlarına aktarmıyor. Telegram’ın WhatsApp’tan geride kaldığı tek nokta verilerin bir server üzerine kaydedilmesi. Dolayısıyla özel sohbetlerinizin bir çoğunu “Gizli Sohbet” şeklinde kullanmanız gerek. Görüşmelerinizin ya da dosyalarınızın gizli kalmasını istiyorsanız Telegram uygulamasını kullanırken bu modu açık tutmanızda fayda var. 

Telegram, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda kullanılabildiği gibi Windows, Linux ve Mac OS ile de çalışabiliyor. Telegram’ın ücretsiz olduğunu da hatırlatmak gerek. 

Wire

WhatsApp’tan kaçanların merak ettiği uygulamalardan biri de Wire… Özellikle işletmeler için geliştirilen Wire’ın son kullanıcı için geliştirdiği Wire Personal diye bir uygulaması da var. Açık kaynaklı ve uçtan uca şifreli bir yazılım olan Wire Personal’ı kullanmak tamamen ücretsiz. 

Wire, kullanıcılardan bazı veriler istiyor fakat istenen verileri WhatsApp’la kıyaslamak bir hayli güç. Sisteme üye olmak için bir e-posta adresi ya da telefon numarası isteyen Wire’ı eğer kullanmadığınız bir e-posta ya da sadece bu platform için açacağınız bir e-posta hesabı ile eşleştirebilirsiniz. Böylelikle kişisel cep telefonu numaranızı da vermemiş olursunuz. 

WhatsApp’ın diğer alternatifleri gibi Android ve iOS gibi akıllı telefon platformlarının yanı sıra Windows, Linux ve MacOS’te de çalışan uygulamanın kullanıcılarının sayısı artarsa, uzun vadede popüler bir seçenek olabilir.

Discord

Oyuncular için geliştirilen bir çevrimiçi chat platformu olan Discord, son yaşananlarla birlikte hem Slack’in hem de WhatsApp’ın rakibi haline geldi. 

Server bazlı bir mesajlaşma uygulaması olan ve zaman içerisinde yeni özellikleriyle rakiplerinden sıyrılarak “ana akım” mesajlaşma uygulaması olan Discord’un “Arkadaşlar” sekmesine tıklayarak arkadaşlarınızı kullanıcı adlarına göre ekleyebilirsiniz.

Akıllı telefonlarla sohbet, devasa ekranlar söz konusu ise tadından yenmez. 6.7 inçlik retina ekrana sahip iPhone 12 Pro Max, hem performansıyla hem de ekran kalitesi ile tam da tarife uyuyor.

Kişisel mesajlaşmalarınız, grup sohbet ve grup görüşmesi yapabileceğiniz Discord’da ses, metin, video ve fotoğraf paylaşımı da yapabiliyorsunuz. 10 arkadaşa kadar grup sohbet oluşturabildiğiniz Discord’da kendi serverınızı da kurabilirsiniz. 

Disscord’un Signal ve Telegram’dan ayrıldığı en önemli nokta, isminizi, telefon numaranızı ya da e-posta adresinizi sizden istememesi. Discord’u iPhone, iPad, Android, Mac, Windows ve Linux’te kullanabilirsiniz. 

Threema

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların aksine İsviçre’de geliştirilen Threema’yı kullanmak için bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekiyor… Muhtemelen ücretli olduğu için kullanıcı sayısı diğer alternatiflere göre daha az olan Threema, buna karşılık üst düzey güvenlik ve gizlilik sunuyor. 

Kişisel verilerinizin üçüncü kişiler ya da uygulamalar tarafından kullanılmasını istemiyorsanız Threema tam da istediğiniz seçenek. Zira Threema’yı kullanırken tamamen gizli oluyorsunuz. Rastgele bir ID oluşturan Threema böylelikle kullanıcının tanınabilmesine ihtiyaç olan hiçbir veriyi kullanmıyor. Uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanan Threema, paylaştığınız mesajları hiçbir şekilde serverında kayıtlı tutmuyor. 

Android ve iOS cihazların yanı sıra masaüstü bilgisayarlar için de bir platformu bulunan Threema bir süre önce açık kaynaklı yazılıma geçti ve bu kodlar düzenli olarak denetleniyor. Bunun anlamı da şu oluyor, “Şirket sizin verilerinizi hiçbir şekilde saklamıyor”. Uygulamanın işletmeler ve eğitim için ayrı ayarları da var. 

Artık WhatsApp’a alternatif güvenli uygulamaları yakından incelediğinize göre Apple’ın en güncel ve en kuvvetli akıllı telefonu olan iPhone 12 hakkında hazırladığımız kapsamlı dosyaya göz atmakta fayda var.