ÜST

2021’in en havalı tasarım trendi: Japandi stili

Japandi; Japon ve İskandinav tarzının muhteşem uyumu… Birbirlerine ne kadar uzak bir kültür gibi duruyor değil mi? Oysa aralarında binlerce kilometre olmasına rağmen, konu dekorasyona gelince bu iki farklı stil ortak bir paydada bir araya gelebiliyor. Bu yılın iddialı birlikteliklerinden olmaya hazırlanan 2021’in en havalı tasarım trendi Japandi stili nedir, en şık Japandi stilleri nelerdir, dilerseniz biraz daha yakından bakalım.

Japandi stili nedir?

japandi

Basitçe söylemek gerekirse Japandi, melez bir dekorasyon stilidir. Bu stil İskandinav tasarımının modern anlayışını alıyor ve Japonya’ya özgü zen kültürünü estetikle birleştiriyor. İskandinav evlerinde çok fazla süsleme ve detay kullanılmıyor. Temiz hatlara sahip, modern ve sağlam mobilyalar tercih ediliyor. Düzenli bir görünüm için Madre Nino Louis İskandinav tarzı ev ve ofis dekoratif demir duvar rafı gibi bol miktarda depolama alanı olan mobilyalar tercih ediliyor. Böylece mekânların görsel olarak temiz ve düzenli görünmesi sağlanıyor.

İskandinav tarzı dekorasyonda ahşap malzemelerle pirinç ve bakır gibi metaller bir arada kullanılıyor. Örneğin mobilya ayakları veya aydınlatma elemanlarında metal detaylar kullanılarak ortama parlaklık katılıyor.

japandi

İskandinav tarzında daha çok beyaz tercih edilirken, Japandi stilinde daha çok bej, gri ve kahverengi tonları kullanılıyor. Wood Design World Ahşap İskandinav Tasarım Stairs Lambader gibi yer kaplamayan zarif aksesuarlarla ev dekorasyonunuzda Japandi stilini yakalamak çok kolay.

Japandi stili tasarımlarda aksesuar olarak bitkiler, cam eşyalar, kitaplar ve el yapımı seramikler tercih ediliyor. Fonksiyonellik ve doğallığı ilk sırada tutan Japandi’de temiz çizgiler yer alıyor. Japandi stili genellikle sürdürülebilirliği vurguluyor. Giderek daha fazla insanın çevre dostu estetiğe yönelmesiyle, Japandi’nin popülaritesinin günden güne artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Japandi tarzında uyum nasıl sağlanır?

Gereksiz her şeyden uzak durulan bu dekorasyonda siyah ve beyaz, ana renk paleti rolünde. Buradaki yardımcı tonlar genellikle İskandinav stilinde sıklıkla karşımıza çıkan natürel tonlar oluyor. Beyaz, ekru, kese kâğıdı ve taş gibi sakin renkler kusursuz bir birliktelik elde edilmesini sağlıyor. Dekorasyonu patlatmak için bazen pembe ve mavinin yumuşak tonları da kullanılabiliyor.

Ayrıca yeşil bitkilerin yer aldığı büyük saksıların kullanılması eve renk katıyor ve dekorasyonu hareketlendiriyor. Kumaş olarak kadife, yün ve koyun derisi gibi kumaşlar kullanılıyor. Bu stilde basitlik ve sadelik ise çok önemli. İnce perdeler hatta perdesiz pencereler, siyah veya beyaz çerçeveli tablolar Japandi tarzı dekorasyonun diğer özellikleri arasında yer alıyor.

japandi

Mobilya olarak mümkün olduğunca az ama monotonluğu kırmak için asimetrik yükseklikte doğal ahşap, duvarlarda nötr pastel tonları, düz renkte keten yastıklar, doğal tonlarda bir tablo ve odak noktası bir bitki ile Japandi tarzını yakalayabilmeniz mümkün. Ahşaptan oluşan mobilyalarla ortamlarınızda bu stili yaratmak için uygulamalara başlayabilirsiniz. Ortamda kullandığınız aksesuarlar ise ikinci planda yer almalı. Süslü ve renkli objelerden kaçınmalı, ortamı küçük bir kilimle taçlandırmalısınız.

İskandinav dekorasyon stili soğuk ve yalın görüntüsü ile modern tasarımı çağrıştırır. Boşluk hissi önemlidir. Boşlukları doldurmak için gereksiz aksesuarlar kullanılmaz. Döşeme olarak açık renkli ahşap parke kullanılır. Genellikle doğal açık renginde veya beyaza boyanmış ahşap parkeler tercih edilir.

Yapay minimalizm yaratabilirsiniz

Dağınıklığı azaltmak da Japandi stilini elde etmek için önemli bir anahtar. Ancak karışık ve çok eşyaya sahip bir eviniz varsa ve bu minimalist görünümü bulmakta zorlanıyorsanız dağınıklığı gidermek için Milena Home Natural Hasır 4’lü Sepet gibi doğal görünen aksesuarlarla “yapay minimalizm” deneyebilirsiniz. Unutmayın, Japandi stilinin püf noktalarından biri de kaliteli ve el yapımı parçalarla, bütçe dostu ürünlere odaklanmasıdır.

İşte oturma odalarının olmazsa olmazı

Japandi stilini eğer ki evinizin oturma odalarında kullanmayı düşünüyorsanız, olmazsa olmaz detay orta sehpa kullanımıdır. Oturma odalarını Japandi tarzında dekore edildiğinde en çok göze çarpan eşya orta sehpa oluyor. Salonunuz küçükse sade ama şık metal tasarımıyla dikkat çeken Sohomanje Metal 2’li Orta Sehpa’yı, büyükse yine Sohomanje’nin mermer detaylı siyah orta sehpasını tercih edebilirsiniz.

Natürel tonlar yatak odalarının en büyük ihtiyacı

Japandi stilinde natürel tonların tercih edilmesi en çok yatak odalarında işe yarıyor. Çünkü yorgunluğumuzu gideren, mutsuz insanı neşelendiren, negatif enerjiyi pozitife çeviren, insan psikolojisine de olumlu yönde etkisi olan renk tonları en çok yatak odalarının ihtiyacı. Yatak odalarındaki bir başka detay ise yatak başlıklarıdır. Yatak başlıkları bu dekorasyon stilinde varla yok arasındadır.

Evinizin dekorasyonunu yenilemek istiyor ama hangi tarzı uygulayacağınıza karar veremiyorsanız daha fazla seçenek için  “Okuma Köşesi Dekorasyonu için Özgün Fikirler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.