ÜST

2023’ün En Çok Beklenen Bilgisayar Oyunları

Yeni bir yıla girişin ardından oyun sevenleri heyecanlandıracak gelişmeler de kendisini göstermeye başladı. 2023 yılında pek çok sayıda büyük bütçeli oyunların çıkış yapacağı dile getiriliyor. Bu noktada da karşımıza çıkan birçok türde oyunlar yer alıyor. 2022 yılı için oyun dünyası pandemi, ertelenme gibi nedenlerden ötürü pek de verimli geçmedi. 

Yeni yıldan itibaren sizleri coşkulandıracak ve heyecanlandıracak oyunlarla güzel bir yıl geçirebileceğinizi söyleyebiliriz. Peki bilgisayar oyunları nedir? 2023’ün en çok beklenen bilgisayar oyunları nelerdir? İşte karşınızda yeni yılda karşınıza çıkmasını beklediğimiz bilgisayar oyunlarına dair tüm detaylar…

Bilgisayar Oyunları Nedir?

Bilgisayar oyunları, kişilerin bilgisayarlarında oynayabildiği video oyunlarına verilen isimdir. Konsolların bütçe noktasındaki dalgalanmaları vb. sebeplerle bilgisayar oyunlarının popülerliği her geçen gün artma sağlamıştır. Bilgisayar oyunlarının günümüz teknolojisine bağlı olarak gelişim ve değişim göstermesi bilgisayar teknolojilerinin gelişimini de etkiliyor. Bilgisayarlar geliştikçe oyunlar daha üst seviyede üretilmeye başlanmıştır. Tabi oyunların ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılayabilmek için bilgisayar teknolojisi de gelişim sağlamıştır.

Bilgisayar oyunları kendi içerisinde türlere ayrılır. Örneğin; MOBA yani Multiplayer Online Battle Arena, beşer kişiden oluşan iki ayrı takımın karşılıklı şekilde mücadelesini içeren bir oyun türüdür. Son dönemlerde oldukça popüler olan bu oyun türü içerisinde League of Legends gibi oyunlar yer alıyor. Oyundaki karakterin gözüyle oyunu oynuyorsanız bu oyun türüne FBS yani First Person Shooter deniyor. Bu oyun türüne de Call of Duty örnek olarak gösterilebilir. Macera oyunları Adventure, karakterin uzaktan çekimi yapılan bir kamera aracılığıyla kontrolünün sağladığı oyun ise TPS yani Third Person Shooter olarak adlandırılıyor. Bunların yanında Simulation, RTS, RPG, MMORPG gibi bilgisayar oyun türleri de vardır.

2023’ün En Çok Beklenen Bilgisayar Oyunları Nelerdir?

Black Myth: Wukong

Çıkması merakla beklenen Black Myth: Wukong oyunu ile ilgili paylaşım yapılan videolar, takipçilerini oldukça heyecanlandırmayı başarmıştır. Bu nedenle bu oyunun çıkışının bir an önce yapılması istenen, merakla beklenen oyunlardan biridir. Oyunu geliştiren şirketin Çinli bir şirket olduğu biliniyor. Bu oyunda oyun motoru olarak Unreal Engine 5 kullanılıyor. Ayrıca oyun içindeki büyüleyen grafikler ve oyunun oynanış şekli oyunla ilgili merakları daha da artırıyor. 2023 yılında piyasalarda yerini alması beklenen bu oyun, düşmanların çeşitlilik göstermesi açısından da zengin gibi gözüküyor.

Diablo IV

Oyun platformları içerisinde adını sıkça duyduğumuz popüler oyun şirketlerinden olan Blizzard, Diablo IV ile oyun dünyasına damgasını vuruyor. Son dönemlerde eski ününü kaybeden bu oyun şirketi, oyuncularının beklediği heyecanı verememeye başlamıştı. Yapılan eleştiriler sonrasında bu oyun şirketi Diablo IV ile oyuncularını memnun etmeyi başarıyor. 2023 yılında daha da geliştirilmiş ve gelişmiş şekilde Diablo oyununa kavuşabiliyorsunuz.

Wild Hearts

EA tarafından oyun severlere sunulan bu oyun, sizleri fantastik bir havada avlanabileceğiniz bir oyun imkanı sunuyor. Oyunda sizi zorlayacak avlar, muhteşem bir çevre ve daha pek çok şey ile harika bir deneyim kazanabilirsiniz. Oyunun 17 Şubat 2023 tarihinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Dead Island 2

Merakla beklenen bilgisayar oyunlarından biri olan Dead Island 2 oyununun 3 Şubat 2023 tarihinde piyasada olması umuluyor. Uzun bir zamanın ardından gündeme gelen bu oyun, meraklılarını da heyecanlandırıyor. Oyun hakkında yayınlanan fragmandan hareketle vahşetin ve çeşitlilik içeren birçok unsurun bulunduğu söylenebilir.

Hogwarts Legacy

Harry Potter’ı ilgiyle takip ediyor ve hayranlık duyuyorsanız Hogwarts Legacy, sizi cezbedecek oyunlar arasında yerini alıyor. Birçok Harry Potter hayranının ilgiyle ve merakla beklediği bu oyun 2023’te gerçek oluyor. Oyun Hogwarts içerisinde geçiyor ve çok büyük bütçelerle ortaya konulduğu biliniyor. Aynı zamanda açık dünya oyunu olarak bilinen ve meraklılarının hayallerini süsleyen bu oyuna artık kavuşabilirsiniz. Oyunu oynarken oldukça meşhur olan Hogwarts’ta eğitim alabiliyor, Harry Potter’ın dünyasında yolculuk yaparak deneyimler kazanabiliyorsunuz. Hogwarts Legacy oyununun 10 Şubat 2023 tarihinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sons of the Forest

Hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız bu oyun tam da size göre. Bilgisayar oyunları içerisinde bu noktada en iyilerden biri olma adayı olan bu oyunda tekinsiz bir adada mücadele ediyorsunuz. Bu adadan çıkabilmek için ise en iyi silahınız sizin zekanız. Oyunda silah gibi çeşitli materyaller toplayabiliyor ve sığınaklar yapabiliyorsunuz. Tabi yamyam yerlileri tehlikesine karşı da dikkatli olmalısınız. Son of the Forest oyununun 23 Şubat 2023’te karşımıza çıkması bekleniyor.

Lies of P

Lies of P  oyunun dünyasına giriş yaptığınızda ve oyunu oynamaya başladığınız sanki bir Bloodborne oyunu oynuyormuş hissine kapılabiliyorsunuz. Bilgisayar oyunlar içerisinde uzun zamandır beklenen bu oyunun 2023’te karşımıza çıkması bekleniyor. Oyunun Pinokyo’nun evreninde geçtiği, bahsi geçen bu evrenin ise en karanlık şekilde anlatıldığı biliniyor. Oyunla ilgili videolardan hareketle oynanış çeşitliliği noktasında farklı seçeneklerin oyuncularına sunulacağı hissiyatı oluşuyor.

Marvel’s Spider-Man 2

Playstation oyunlarında başarıyı yakalayan stüdyosuyla gündemde olan Insomniac Games, Marvel’s Spider-Man 2 oyunuyla merakla beklenen oyunlar arasında yerini alıyor. Daha öncesinde Marvel’s Spider-Man oyunuyla büyük başarılara imza atan ve birçok oyuncunun beğenisini kazanan Insomniac Games, yeni oyunuyla iddiasını ortaya koyacak gibi gözüküyor. Marvel’s Spider-Man 2 oyunu içerisinde ana karakterlerin daha fazla sayıda olacağı düşünülüyor. Aynı zamanda ilk oyuna dair eksikliklerin giderilerek çeşitli yenilikler de ekleneceği bekleniliyor.

Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi: Survivor, aslında Jedi: Fallen Order oyununun devamı olan bir oyun. Bu oyun için beklentilerin oldukça yüksek olduğu ve oyunun 17 Mart 2023 tarihinde çıkacağı biliniyor.

Assassin’s Creed Mirage

Sizleri heyecanlandıracak oyunlardan biri olan Assassin’s Creed Mirage ile ilk defa Assassin’s Creed Vallaha olarak tanışmıştınız. Oyun içerisinde Basim olarak oynuyor ve dokuzuncu yüzyılda Bağdat’ta bulunuyorsunuz. Basim sıradan biri aslında. Sonrasında ise bir suikastçıya dönüşerek oyunu devam ettiriyor. Siz de Basim ile birlikte bu serüvene eşlik ediyorsunuz.

Lords of the Fallen

Piyasalara 2014 yılında çıkan Lords of the Fallen eleştirilere maruz kalan bir oyundu. 2023’ te sürpriz yapan ve karşımıza çıkan bu oyun, yayınladığı tanıtımla izleyenlerini büyülemeyi ve kendisine hayran bırakmayı başardı. Eski yapımıyla aynı isimde olsa da yeni oyunda yeni başlangıçların karşımıza çıkması bekleniyor. İlk oyununa göre de oyun içerisinde bambaşka bir hikâyenin yer aldığı görülüyor.

Starfield

2023 içerisinde iddialı oyunlardan bir tanesi de Starfield olacak gibi gözüküyor. Bethesda tarafından “Uzayda geçen Skyrim” olarak tanımlanan bu oyun, saf rol yapma imkanı bulabileceğiniz ve bu deneyimi yakalayabileceğiniz bir oyun olarak karşınıza çıkabilir.

The Wolf Among Us 2

Çocukluğunuza uzandığınızda birçoğunuz Telltale şirketini hatırlarsınız. İşte bu şirket 2023 yılında The Wolf Among Us 2 oyunu ile harika bir dönüş yapıyor. Geçtiğimiz dönemlerde şirketin iflas ettiğini açıkladığı biliniyor. Ancak başka bir şirket tarafından hakları satın alınan Telltale, içerisindeki eski çalışanlarıyla birlikte yeniden doğdu denilebilir. The Wolf Among Us 2 ile gündeme damgasını vuran oyunda, Bigby ve arkadaşlarının etkileyici hikâyesinin devamı yer alıyor.