ÜST

2024 Dünya Kış Festivallerine Göz Atış

Dünya üzerinde gerçekleşmiş olan birçok farklı eğlenceli aktivite çeşitleri bulunur. Kişilerin tercihlerine göre bu aktivite çeşitleri çok fazla tercih edilir. Mevsimsel dönemlere göre farklı farklı birçok aktivite çeşidi ve türü bulunsa da, özellikle insanların en çok katılım göstermiş olduğu aktivitelerden bir tanesi, festival olmaktadır. Yaz aylarında ve kış aylarında ayrı ayrı birçok farklı festival türü bulunur. Eğlence amaçlı olarak birçok kişinin katılmış olduğu bu festivaller, dünya çapında birçok farklı ülkede yapılır. Düzenlenmiş olan festivaller belli bir konsepte uygun olarak yapılır. 

Festival türleri açısından 2024 yılı için yapılan ve düzenlenmiş olan birçok farklı festival düzenlenmiştir. Genellikle birçok kişinin tercih etmiş olduğu ve özellikle son dönemlerde yaygın bir şekilde kullanılmış olan bu festivaller, yılın ilk yarısı itibariyle yapılmıştır. DÜnya genelinde düzenlenmiş olan festivaller arasında en çok dikkat çeken festival çeşitleri özellikle kış festivalleridir. Genel olarak bakıldığında kış aylarında çok fazla tercih edilmiş olan ve son dönemlerin en çok tercih edilen festivalleri arasında yer alan kış festivalleri, soğuk akşamların en favori festival çeşitleri arasında yer alır.

Dünya çapında yapılan birçok farklı kış festivali bulunmuş olsa da, en çok dikkat çeken ve birçok kişinin tercih etmiş olduğu festivalleri daha yakından detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu sayede kış sezonu için gidebileceğiniz festival çeşitlerini daha detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Karnaval Las Palmas-İspanya

Dünya’nın en eğlenceli ve en kalabalık festival çeşitlerinden bir tanesi, Karnaval Las Palmas olmaktadır. Rio de Janeiro karnavalına rakip olarak görülen ve birçok kişinin en gözde karnaval çeşitleri arasında yer alan Karnaval Las Palmas, İspanya’nın en ünlü karnavalı olarak bilinir. Renk ve zenginlik ile gösterişli bir karnaval olan Karnaval Las Palmas, adanın en eski karnavalı olarak bilinir. Turizm sezonunun açılması ile birlikte yılın ilk festivallerinden bir tanesi olan Karnaval Las Palmas, 26 Ocak ve 18 Şubat tarihleri arasında yapılır. Bu iki tarih arasında bakıldığında 2024 yılı için en önemli festivaller arasında yer alır. 

Uluslararası ziyaretçiler ve yerel halk ile birlikte parti ruhuna girerek onu sokaklara taşımış olan Las Palmas Karnavalı, son dönemlerin en canlı karnaval türleri arasında yer alır. En iyi iyi kostümü için yarışmaları olan ve şanslı kazananı karnaval kraliçesi olarak taçlandırıldığı bu karnaval, büyük bir geçit töreni ile birlikte gerçekleşir. 7 km’den fazla uzun bir rota çizilen Las Palmas Karnavalı, büyüsüne kapılarak eğlenceli vakit geçirebileceğiniz karnaval çeşitleri arasında yer alır. Sadece yetişkinlere özel olarak değil, bir diğer yandan çocuklar için de Las Palmas Karnavalı’nın sonlarına doğru çocuk geçit töreni yapılır. 26 Ocak ve 18 Şubat tarihleri arasında eğlenceli bir festivale katılım göstermek istiyorsanız, Las Palmas Festivali’ne tercih edebilirsiniz.

Cadiz-İspanya

Karnaval denildiği zaman uzun yıllardır yapılan birbirinden farklı karnaval çeşitleri ortaya çıkar. Genellikle karnaval türlerine bakıldığında son dönemlerde en çok tercih edilen karnaval çeşitleri Avrupa bölgesinde daha fazla görülür. 2024 yılının kış ayında tercih edebileceğiniz birçok farklı karnaval çeşidi bulunsa da, eğlenceli ve bir o kadar da renkli bir karnaval için Cadiz karnavalını tercih edebilirsiniz. Uzun bir süredir yapılmış olan ve son dönemlerin en çok tercih edilen karnaval çeşitleri arasında yer alan Cadiz karnavalı, 8 Şubat-18 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılır. İspanya’nın en önemli festivalleri arasında bulunan Cadiz Festivali, Atlantik kıyısının en büyük şehirlerinden bir tanesinde yapılır. 

İspanya’nın neredeyse tüm bölgeleri, kısıtlamalar veya kılık değiştirmeler olmadan bir şenlik zamanı olmasından yaklaşık iki hafta önce karnavalı kutlar. İspanya ana karasındaki en eski karnaval olan bu karnaval türü, 16. yüzyılda yapılmaya başlanmıştır. Bu karnavalın en önemli özelliklerinden bir tanesi, müzik ve hiciv yapısının bir arada olmasıdır. Müzikal açıdan önemli bir yapıya sahip olan ve tüm zamanların en çok tercih edilen festivalleri arasında yer alan Cadiz Festivali, İspanya en çok tercih edilen festivalleri arasında yer alır. 2024 yılı içerisinde 8 şubat ve 18 şubat tarihleri arasında bir festivale katılmak isterseniz, rotanızı Cadiz Festivaline çevirebilirsiniz.,

Amsterdam Işık Festivali-Hollanda

Festival türleri açısından kış aylarında tercih edebileceğiniz birçok farklı festival türü bulunsa da, Avrupa’nın merkezinde bir festival için Amsterdam Işık Festivali’ni tercih edebilirsiniz. Avrupa’nın en ünlü festivallerinden bir tanesi olan Amsterdam Işık Festivali, 30 Kasım 2023 tarihinde başlayıp 21 Ocak 2024 tarihinde son bulmaktadır. Renkli ışık yerleştirmeleri ve projeksiyonlarla şehri aydınlatan bir ortama sahip olan Amsterdam Işık Festivali, sanat eserlerini daha fazla ön plana çıkartan bir yapıya sahiptir. Şehrin birçok yerine dağılmış olan ve her birinin kendine özgü teması olan çeşitli sanat eserlerini bu festival ile birlikte daha yakından detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Amsterdam şehrini keşfetmek ve canlı kültürünü deneyimlemek için mükemmel bir zaman olan kış ayları, Amsterdam’ın en güzel olduğu zamanlar arasında yer alır. Yerli ve yabancı turistlerin en gözde festivalleri arasında yer alan Amsterdam Işık Festivali, şehrin güzelliğine hayran bırakacak yapıya sahip bir festival olarak tercih edilir. Kış aylarında Avrupa genelinde eğlenceli bir festival arıyorsanız, özellikle Amsterdam Işık Festivali’ni ziyaret edebilirsiniz.

Basel Fasnacht-İsviçre

Kış aylarının en çetin geçtiği yerlerden bir tanesi olan İsviçre, sadece çikolataları ile değil festivalleri ile de çok fazla tercih edilir. 19 Şubat Pazartesi günü başlayacak olan ve uzun bir süre devam edecek olan Fasnacht Festivali, Basel merkezde kutlanan en önemli festivaller arasında yer alır. Genellikle birçok farklı alanda tercih edilmiş olan Fasnacht Festivali, kılık değiştirme ve asırlık geleneklerin karışımı ile bir arada yapılır. Renkli gösteriler ve bir o kadar da muhteşem bir ambiyans içerisinde geçirebileceğiniz bu festival, tüm zamanların en çok tercih edilen festival çeşitleri arasında yer alır.

Seyirciler ve aktivistlerin ayrı olarak kalmış olduğu Fasnacht Festivali, diğer festival türlerine göre daha çok izleyiciye sahiptir. Sabah saat 4 itibariyle tüm şehir karanlığa bürünmesi ile başlayan Fasnacht Festivali, güzel bir şekilde devam eder. Güzel bir görsel şölen ile devam eden bu festival, en eğlenceli ve en renkli festivaller arasında yer alır. Birbirinden farklı oyuncuların bulunduğu ve gösterilerin ara vermeden devam etmiş olduğu Fasnacht Festivali, son dönemlerin en çok tercih edilen festival türleri arasında yer alır.

Köln Karnavalı-Almanya

Festival türleri arasında tercih edebileceğiniz bir diğer önemli festivallerden bir tanesi, Köln Karnavalı olmaktadır. Almanya’nın en büyük ve en ünlü festivallerinden bir tanesi olan Köln Karnavalı, yüzyıllar boyunca Köln şehrinde kutlanır. Düzenleyen 160’ın üzerinde karnaval topluluğu bulunmuş olsa da, genellikle birçok kişi giyim ve makyaj konusunda farklı seçenekleri ortaya koyar. 8 Şubat 2024 tarihinde başlayıp 14 Şubat 2024 tarihinde bitecek olan Köln karnavalı, toplam altı gün boyunca aralıksız bir şekilde devam eder.