ÜST
ada tatili

Ada tatili: Dünyanın en güzel 8 adası

Macera, su sporları, vahşi yaşam ve binlerce yıl geriye gidebileceğiniz asırlık kültürlerle dolu birçok ada var. Yani, ister tipik tropik sahil kaçışını, isterseniz turizmin el değmediği egzotik bir gezi arıyor olun, dışarıda sizi çağıran bir ada var. Biz de bu yazımızda size muhteşem bir ada tatili sunabilecek, dünyanın en güzel 8 adası listesini sizler için hazırladık.

1.Maldivler

ada tatili

Hint Okyanusu’nun ortasında yer alan pastoral Maldiv takımadaları, büyüleyici güzellikte manzaralara ev sahipliği yapar. Ekvatora yakın olan Maldivler, tüm yıl boyunca tembellik yapabileceğiniz plaj günleri için sıcak ve tropikal bir iklime sahip. Bu alçak ada grubu, yüksek düzeyde lüksü ve yavaş yaşama vurgusu ile ünlü.

Balayı çiftleri için mükemmel olan Maldivler su altı villalar olmak üzere özel konaklama birimlerine de sahip. Tropikal balık sürüleriyle çevrili yemek yemek isteyenler için bir su altı restoranı bile var. Maldivler’de rahatlamak çok önemli olduğundan, günler kokteylleri yudumlayarak ve güneşlenerek, dalış veya sörf aktiviteleri yaparak geçirilebiliyor.

2.Bora Bora

Muazzam bir turkuaz lagün buradaki ana cazibe merkezi olsa da, birçoğu göz kamaştırıcı beyaz kumsalları ve su üzerinde romantik bungalovları içeren ultra lüks tatil köyleri için adaya akın ediyor. Yine de keşfetmeye hazırsanız, Bora Bora sadece bir plaj olmanın çok ötesinde…

360 derecelik kuş bakışı manzaralar için Pahia Dağı’nın yamaçlarında yürüyüş yapabilir, adanın kuzey ucundaki mercan bahçelerinde şnorkelle dalabilir ve deniz kaplumbağalarıyla yüzebilirsiniz.

GoPro Hero 8 Black Edition Aksiyon Kamera ile dünyanın her yerinde, muhteşem aktivitelerinizi kaydedebilirsiniz.

3.Santorini

Volkanik Santorini adası muhtemelen dünyadaki en tanınmış adalardan biri. Ege’nin kıyısındaki kaldera kayalıklarını kucaklayan beyaz badanalı ve mavi kubbeli Kiklad kasabalarıyla karakterize edilen bu Yunan adası, kıskanılacak gün batımlarıyla dünyaca ünlüdür.

Santorini’de Oia kasabasının ara sokaklarında dolaşın, muhteşem lezzetleri tadın, volkanik kumsallarda rahatlayın ya da göz alıcı bir katamaran gezisinde gün batımına doğru yelken açın. Yunanistan’ın en pahalı adalarından biri olduğu için, şüphesiz zengin ve ünlülerle omuz omuza olacaksınız. Sadece manzarası ve Akdeniz iklimi için bile Santorini oldukça özel bir ada.

4.Bali

Dünyadaki en popüler adalardan biri diğeri olan Bali, bir bütün olarak son yıllarda sırt çantalı gezginlerden en beğenilen villa otellerine kadar her şeyiyle çok daha ticari hale gelmiş olsa da burada hala bol miktarda kültürel ögeler de var.

Ormanlarla kaplı alanlar, inanılmaz kumsallar ve dalgalı pirinç tarlaları ile çevrili, Tanrılar Ülkesi Bali’de tapınakları, otantik köyleri ve turistik kasabaları gezebilirsiniz. Bir uçurumun kenarında yer alan ve adanın gün batımını yakalamak için en iyi yerlerinden biri olan Uluwatu Tapınağı, Bali’nin en önemli mekanları arasında yer alıyor. Bali aynı zamanda deniz yaşamının en yüksek biyolojik çeşitliliğine ev sahipliği yapan Mercan Üçgeni’nin bir parçası ve şnorkelle yüzme ve dalış açısından da harika bir cazibe merkezi.

5.Seyşeller

ada tatili

Seyşeller, elit ada destinasyonlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ünlüler arasında oldukça popüler olan Hint Okyanusu’ndaki bu 115 granit ada, en hafif tabiriyle cennet gibi. Doğa koruma alanları, altın kumsalları, yağmur ormanları ve olağanüstü mercan resiflerini kapsayan Seyşeller adeta doğal bir ütopya.

Burada adaların sunabileceği farklı rotalar var: Kültürel açıdan zengin bir deneyim için Mahe, doğaya dönüş için La Digue, kumsalda gezinti için Praslin ve heyecan verici dalış için Silhouette. Seyşeller’de, 100 yaşındaki dev Aldabra kaplumbağaları ile plajları paylaşabilir ve nadir Seyşeller siyah papağanı olarak korunan ve ulusal simgesi olan kuş türünü de görebilirsiniz.

6.Lofoten

Lofoten, yükselen dağlardan en derin koylarına kadar etkileyici doğal cazibe merkezleriyle ünlü bir ada grubu. Burada kutup ışıklarını deneyimlemek ve Norveç’in en ünlü zirvelerinden bir tanesine tırmanmak mümkün. Lofoten, yazın balık tutma, kuş gözlemciliği, bisiklete binme ve deniz kanosu, kışın ise kayak ve kutup ışıklarını izleme fırsatını sunuyor.

7.Ko Phı Phı

ada tatili

Ko Phi Phi, muhtemelen Tayland’ın en ünlü takımadalarından biri. Leonardo Di Caprio’nun oynadığı ünlü The Beach filmine de ev sahipliği yaptı.

İnci beyazı kuma sahip plajları ve berrak suları ile dudak uçuklatan güzellikte olan Kho Phi Phi adalarında günlerinizi denizde yüzerek veya bir tekne ile gezerek geçirebilirsiniz. Çevrede Maymun Plajı gibi görülmeye değer birçok yer mevcut.

8.Galapagos

Genellikle büyülü adalar olarak anılan Galapagos adaları, Pasifik Okyanusunda volkanik adalar ve daha küçük adacıklar topluluğundan oluşuyor. Bu ada dizisini bu kadar özel yapan şey, muhteşem ekosistemi. Galapagos, dünyada başka hiçbir yerde bulamayacağınız çeşitli hayvanlar, bitkiler, balıklar ve kuşlar için de bir yuva sağlıyor.

Takımadaların %97’si, 60 yılı aşkın bir süredir var olan bir milli park ve biyosfer rezervi. Ekvatora yakın bir konumda olmasına rağmen serin deniz meltemlerini alan Galapagos, bu özelliğiyle eşsiz bir iklime sahip. Aslında o kadar eşsiz ki, Kuzey Yarımküre’deki tek penguen kolonisine ev sahipliği yapıyor. Bu aynı zamanda tüm yıl boyunca ziyaret etmek için harika bir yer olduğu anlamına geliyor.

Bu muhteşem adaların birçoğu size şnorkelle dalış imkanı veriyor. Voit Tam Yüz Dalış Maskesi tüm aksiyon kameraları ile uyumlu. Su altında, yatay ve dikey olarak 180° derece görüş açısı sunuyor.