ÜST

Rüya Gibi Yolculuk: Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Tatil rotasının açılması ile birlikte tercih edilebilen birçok farklı rota bulunur .Genellikle birçok kişi ulaşım türü ve yapısı açısından uçak ve araba tercih etmiş olsa da, özellikle yolculuk esnasında en eğlenceli ve en güzel yolculuk türlerinden bir tanesi olarak, tren yolculuğu tercih edilmektedir. Birçok kişinin tercih etmiş olduğu farklı farklı tren yapısı ve yolculuğu bulunsa da, özellikle son dönemlerde yaygın bir şekilde yolculuk yapmak isteyenlerin özellikle tercih edebileceği belli başlı yolculuk dönemleri bulunur. Tren yolculuğu, diğer yolculuk türlerine göre daha sessiz bir yapıya sahiptir. Kendi istediğinize uygun olarak tercih edebileceğiniz birçok farklı yolcu çeşidi ve türü bulunsa da, özellikle yataklı olarak tercih edilen seyahatler, en çok tercih edilen tren seyahatleri arasında yer alır Tatil açısından ve eğlenceli bir rota belirlemek istiyorsanız, özel olarak tercih edebileceğiniz birçok farklı tren rotası bulunur. Tatil için gitmek istediğiniz konum ve onun haricinde eğlenceli bir şekilde rota tercih edebileceğiniz birçok farklı rota bulunsa da, bu rotaların her yıl birçok insan tarafından tercih edildiği bilinir. 

Rüya gibi bir yolculuğa çıkabileceğiniz birbirinden ilgi çekici tren yolculukları bulunsa da, bu yolculuklara çıkarken yanınıza mutlaka eşyalarınızın olması gerekir. Bu sayede daha rahat ve daha konforlu bir tren yolculuğu geçirebilirsiniz. Tren yolculuğu esnasında gitmek istediğiniz bölgeye uygun bir şekilde tren seyahatleri düzenlenmiş olsa da, genellikle bu rotaların başlangıcı ile birlikte tren seyahatleri uzun bir süre devam eder.

İsviçre: Glacier Ekspresi

Dünya genelinde tercih edilebilen birçok farklı tren notası bulunur. Özellikle diğer ulaşım araçlarına göre daha fazla tercih edilen tren, hem ekonomik açıdan hem de gezip görebileceğiniz yerler açısından çok önemli bir yapıya sahiptir. Tren yolculukları arasında birbirinden farklı yapılara sahip olan birçok tren bulunsa da, özellikle İsviçre treni olarak bilinen, Glacier Ekspresi en çok tercih edilen tren yolculukları arasında yer alır. İsviçre’nin dağ merkezleri olarak bilinen Zermatt ile St. Moritz’i birbirine bağlayan Glacier Ekspresi, İsviçre Alpleri’nin içerisinden geçerek size eşsiz bir doğa görünümünü sunar. Bir günlük yolculuk sırasında toplamda 91 adet tünel ve 291 adet köprüden geçerek İsviçre Alpleri’nin Güney yamaçlarındaki çayırlara ulaşımı sağlar. Zermatt’ın doğusundan kalkan bu tren bir günlük yolculuk sırasında geçmiş olduğu bölgelerin sonucunda muhteşem bir kar örtüsü ve her mevsim başka bir rengin bürünen göller ve manzaralar ile birlikte muhteşem bir rota sunar. Yolculuğun birçok farklı ünlü rotası ve çeşidi bulunsa da, özellikle 2044 metrelik Oberalp Geçidi de yolculuğun en çok beğenilen ve en çok tercih edilen yerler arasında bulunur. Tren yolculuğu sırasında İsviçre harplerinde gezerek eğlenceli rotalar çizmek istiyorsanız, Glacier Ekspresi tercih edebilirsiniz

İskoçya: West Highland Hattı

Trenle seyahat etmek için çeşitli çeşitli birçok yapıya sahip tren hatları bulunsa da, özellikle Avrupa bölgesinde tercih edilen birçok farklı tren yolculuğu bulunur. Genellikle Avrupa’ya bu kadar fazla tren yolculuk olmasının en temel nedenlerinden bir tanesi şehirler arası geçişlerde demir yolları daha hızlı bir avantaj sağlar. Otogar arasında birbirine farklı rotalar bulunsa da, özellikle tercih edebileceğiniz rotalardan bir diğeri ise İskoçya’da bulunan West Highland Hattı olmaktadır. İskoçya’nın batısı boyunca giden ve Britanya Adaları’nın en büyüleyici manzaralarını izleyebileceğiniz West Hisghland Hattı, Glasgow’dan yola çıkarak muhteşem bir rota ile birlikte tren yolculuğunu tamamlayabilir. Şehrin dış kısmından kısa sürede çıkıp bol yeşillikli alanları ve durgun yapıya sahip gölleri bulunduğu doğaya varan West Highland hattı, daha sonrasında rota olarak Kuzey’e dönerek İskoçya’nın en yüksek tepelerinden bir tanesi olan Ben Nevis’e doğru yol alır ve Ford William sahillerine ulaşır. Rotaya bakıldığı zaman birçok farklı yerden geçilmiş olsa da, özellikle ünlü bir film olan Harry Potter film serisinde de mekan olan Glenfinnan Viyadüğü rotasında bulunur. Film hayranlarının özellikle tercih etmiş olduğu rota ile birlikte eğlenceli bir tren seyahatı ve bir diğer yandan Harry Potter filminin meraklıları için farklı rotalar arasında yer alır.

Yeni Zelanda: TranzAlpine

Tren yolculukları ve seyahatleri arasında sıradışı bir coğrafyaya sahip olan Yeni Zelanda, doğa harikası olarak bilinen Güney Adası ve Güney Alpleri’ni görebileceğiniz eşsiz bir tren yolculuğu rotasına sahiptir. Bu rota ile birlikte Yeni Zelanda‘nın birçok alanını ve genellikle dünya üzerinde en çok tercih edilen ve manzaralı olarak bilinen yerleri, hızlı ve pratik bir şekilde TranzAlpine treni ile gezebilirsiniz. Kuzey Batı’ya doğru ilerleyen bu tren, belli başlı düzlüklerden geçerek Waimakariri Nehri’nde rotasını devam eder. Dağlara geldiği zaman Staircase Viyadüğü üzerinden karlı tepelere ve manzaralı alanlara yağmur ormanları bulunduğu Arthur Geçidi Milli Parkına uğrayarak yolculuğunu tamamlar. Son durak olarak tarihe altın madeni şehri olarak bilinen  Greymouth ile birlikte seyahatini sonlandırabilir. Eğer ki tatil rotası açısından Yeni Zelanda taraflarında güzel bir tatil düşünüyorsanız, özellikle TranzAlpine ile eğlenceli bir seyahat planlayabilirsiniz.

Rusya: Trans- Sibirya Ekspresi

Dünya üzerinde bulunan en uzun tren odalarından bir tanesi, hatta ve hatta en uzun tren rotası olan rotalardan bir tanesi, Trans ve Sibirya Ekspresi olarak bilinen tren seferidir. Toplam uzunluğuna bakıldığında 9288 km ile birlikte en uzun hatta sahip olan bu ekspress, Rusya’nın en çok tercih edilen rotaları arasında yer alır. Genel yapısını ve kullanım türüne bakıldığında farklı farklı birçok yapıya sahip rota bulunsa da, Moskova’dan hareket eden Trans-Sibirya Expresi, Ural Dağları’na geçerek Siberya Ormanlarına uzanan bir rotaya sahiptir. Rusya’yı boydan boya geçen bu özel hat, toplamda sekiz gün sürerek en uzun süren tren Yolculukları arasında yer alır. Ob Nehri’nin üzerinde bulunan köprü ve Baykal Gölü’nü mavili manzarası ile birlikte Rusya gezintisi yaparken, bir diğer yandan bu tren hattı ile birlikte Rusya’yı boydan boya gezebilirsiniz.

Norveç: Flam Demiryolu

Tren yolculuğuna çıkmak isteyen kişilere bakıldığında, genellikle birçok kişi tren yolculuğuna çıkarken işsiz manzaraları eşliğinde kendini kaybetmek ister. Dünya geneline bakıldığında farklı farklı birçok tren rotası ve tren istasyonu bulunsa da, doğal yolların bulunduğu yerlerden geçen tren seyahatleri çok daha fazla tercih edilir. Çok fazla ünlü olmayan ve diğer tren yollarına göre farklı bir yapıya sahip olan Flame Yolu, görülebilecek en güzel manzaraların içerisinden geçerek sizlere eşsiz bir tren yolculuğu sunar. Norveç’in en ilgi çekici tren yollarından bir tanesi olan ve dünya geneline bakıldığında en güzel rotalardan bir tanesi olarak kabul edilen rotalardan bir tanesi Flam Demiryolu olmaktadır. Başlangıç noktası olarak Sognefjord’dan yola çıkan tren, deniz seviyesine göre 860 metre yükseğe tırmanarak derin vadiler, basamaklı şelaleler ve yüksek tepelerden geçerek eşsiz bir manzara sunar. Genellikle birçok mevsimde tercih edilen Flam Demiryolu, yaz aylarında muhteşem doğa manzarası ile birlikte dikkatleri üzerine çeker. Bir diğer yandan kış aylarını ise beyaz ve karla kaplı dağların görünümü ile eşsiz bir yolculuk sunabilir.