ÜST

Airfryer Nedir? & Airfryer Temizliği Nasıl Yapılır?

Airfryer ya da sıcak hava fritözü ürünleri son yıllarda gün geçtikçe popülerleşen bir teknolojidir. Bu durum Airfryer ürünlerinin kendi içerisinde de gelişmesini sağlamış. Şeflerin de hava fritözleri ile yeni menüler denemeleri sonucunda airfryer tarifleri de arttı. Özellikle sağlıklı yemek beklentisi de airfryer teknolojisi ile daha kolay hale gelebiliyor. Yağsız patates kızartması, yağsız kızartmalar, yağsız kızarmış tavuk menüleri bu cihazlarla çok daha hızlı, kolay ve sağlıklı olarak tüketilebilir. Patates kızartmaları, sebze yemekler, et ürünleri ve nicesi için Airfryer seçeneği sunulur. Elbette her markanın Airfryer ürünleri de kendi içerisinde farklı özelliklere sahip ancak ortak özelliklerine bakıldığında ürünün sağlıklı yemek pişirmeyi amaçlandığından söz edebiliriz. Airfryer ile sağlıklı ve yağsız yemekler yapmak mümkün olurken yaşı ileri olan ve daha yağsız, sağlıklı beslenmesi gerekenler için çok tatminkar bir teknoloji sunduğunu da söyleyelim. Peki, airfryer tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

Airfryer Nedir?

Airfryer kısaca hava fritözü olarak biliniyor ve son yıllarda öne çıkan bir ürün haline gelmiş durumda. Hava fritözü ürünleri yer kaplamayan standart formları ile mutfak tezgahlarında yer alıyor. Bu sayede küçük bir mutfağınız olsa dahi bu durum hava fritözü edinmenize engel değildir. Airfryer ürünleri esasen hava ile ısıtma ve pişirme işlemi yapar ve sıcak hava yemeklerin her bir noktasına eşit olarak dağılır. Hava ile kızartan ve pişen yiyeceklerde az ya da hiç yağ kullanımı görebiliriz. Bu durum da hem yağlı yemekler yiyemeyenler hem de yemek pişirmeyi sevmeyenler için kolaylık sunar. Hava fritözünün elektrikli mutfak aletleri içerisinde yer aldığından söz edebiliriz. Airfry içerisinde et çeşitlerinden börek ve keklere kadar pek çok yiyecek yapmanız mümkündür. Her Airfryer ürününde farklı ayarlar bulunur ve bu ayarlar aslında üründe yapabileceğiniz yemekleri gösterir. Airfryer fırından oldukça farklıdır çünkü burada eşit bir dağılma görebiliriz ve her bir noktada aynı oranda pişirme gerçekleşir. Bunun yanında ekonomik açıdan da fırından daha faydalı bir hal alır çünkü Airfryer ürünlerinde ön ısıtma süreci yoktur. Airfry’da yapacağınız yemeği hazırladıktan sonra bunu hazneye doldurabilirsiniz. Ardından istediğiniz ayarı seçerek başlatabilirsiniz. Airfryer çocukların yemek tüketiminde olumlu etkiler verirken aslında her yaş grubu için kolaylık sunan bir ürün haline gelmiştir. Bu da yaygınlaşmasının en temel etkenleri arasındadır.  

Airfryer Nasıl Çalışır?

Airfryer’ın çalışma prensibi oldukça basittir ve sizler de kolaylıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Airfryer kullanımı için ilk olarak ürünü edinmeniz gerekir ve ardından kolayca kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Ürünü prize takın ve sonrasında detaylı bilgilendirmeyi kitapçığından okuyun. Airfryer’ın çalışma prensibi söz konusu olduğundan Maillard reaksiyonunda da söz etmemiz gerekir. Maillard reaksiyonu aslında kimyasal bir reaksiyondur ve yiyecekleri daha lezzetli hale getirebilir. Buna pek çok örnek sunulabilir. Özellikle ızgara burger gibi ürünlerin pişerken üstlerinde oluşan gevrek his bu reaksiyon ile sağlanır. Bu nedenle Airfryer kullanımında tıpkı bir ızgarada yapılmış gibi bir etki görürsünüz. Airfryer bir hava fritözü olması sebebiyle havayı yemeklerin üzerinde dolaştırır. Bu dolaştırma hızlı bir şekilde gerçekleşir ve sıcak bir hava tercih edilir. Bu durumda yağ ihtiyacı da oldukça azdır. Kullanım öncesinde ön ayar yapmanız gerekir çünkü aslında her çeşit yemeğin ayarı birbirinden ayrılır. Çorba ile kızartmanın ayarı farklıdır ve buna bağlı olarak seçim yapmanız gerekir. Elbette ısı ayarı ya da süre ayarı yapabilirsiniz ve yiyeceği standart pişme içiminden çıkarıp kendinize göre şekillendirebilirsiniz.

Airfryer Gerekli Mi?

Airfryer’ın avantajları ve dezavantajları onu edinmek isteyenlerin en merak ettiği konudur. Airfryer ürünleri pek çok avantajı ile kısa sürede ön planda bir ürün haline gelmiştir  ve mutfaklarda yer edinmektedir. Bu avantajlar hem ekonomik açıdan hem sağlık hem de konfor açısından ilgi çeker.

  •  Airfryer kullanımı elektrik kullanımındaki olumlu etkileri ile bilinir. Normalde yoğun olarak fırın kullanan bir kişiyseniz fırını öncelikle açmak ve ısınmasını beklemek gerekir. Bu durum elektrik faturasına olumsuz bir şekilde yansır. Elektrikli ocağı olanlar da Airfryer’dan daha olumlu etkiler alabilirler çünkü elektrikli ocak üzerinde yemek pişirmek de zaman alır ve bunu faturada görmeniz mümkündür. Airfryer ise kısa süreli pişirme ve ön ısıtma özelliğinin olmaması ile hızlı ve pratik bir kullanım sunar.
  •  Airfryer’ın bir avantajı da yemek çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Herkesin sevdiği bir yemek vardır ve bazıları yoğun et tüketirken bazıları sebze yemeği sevebilir. Airfryer ise tüm bunları kapsayacak bir ayar çeşitliliğine sahiptir. Airfryer içerisinde et, çorba, sebze ve nice yemekler yapabilirsiniz. Bunun yanında kek, börek, meyve kurutma ve yumurta haşlama gibi özellikleri de vardır. Bir ev içerisinde birden fazla kişi yaşıyorsa herkesin zevkine hitap edebilmesi ürünü kullanım kapsamını da genişletir.
  • Airfryer yer kaplamayan bir ürün olmasıyla pek çok mutfakta ilgi görmektedir. Büyük veya küçük bir mutfağa sahip olsanız da Airfryer edinebilirsiniz çünkü yer kaplamaz. Küçük ebatları ile tezgâh üzerinde fişe yakın herhangi bir noktaya konumlanabilir.
  • Airfryer ile sağlıklı yemekler tüketmek mümkün olacaktır. Özellikle kilo vermek istiyorsanız ve bunun için daha yağsız yiyecekler tüketmemiz gerekiyorsa Airfryer bir tercih haline gelebilir. Airfryer az bir yaş oranı ile kolayca çalışır ve yemekler kilo verme sürecinde destekleyici bir hal alır. Aynı zamanda yağ tüketiminin az olması gereken belli kişiler de vardır. Özellikle yaşı ileri olanların yoğun bir yağ oranı tüketmemesi için Airfry’dan söz edilebilir.

Airfryer Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Airfryer temizliği aslında ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlarken birtakım hatalar ömrünü de kısaltabilir. Bu nedenle temizleme işlemine dikkat etmeniz önemsenir. Airfryer kullanırken aşındırıcı hiçbir malzeme kullanmanız gerekir. Buna çelik teller ve süngerler eklenebilir. Airfryer ürünlerinde pişirme bölümü yapışmaz kaplamadır. Bu malzemeye zarar gelmemesi için doğru teknikleri uygulamanız gerekir. Aynı zamanda ürün elektrik bir cihaz olması sebebiyle suya batırılmaz ve su ile direkt temasa sokulmaz. Ürün temizleme sürecinde fişin çekili olduğuna emin olun. Fritöz temizlemek için bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz, tahta malzemeler de daha etkili olacaktır ancak bunları da daha çok yapışan malzemeleri kaldırmak için kullanabilirsiniz çünkü bunlar kaldığında her pişme esnasında yanacak ve yemeklerin de kötü kokmasına sebep olacaktır. Limon, temizlik sürecinde sıkça kullanabileceğiniz bir üründür. Pişirme yüzeyinde bir limonun yarısını gezdirebilirsiniz. Aynı zamanda gıdaya uygun temizleyici ürünler bulunur ve bunları kullanarak düzenli olarak temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz.

Hava fritözünün her kullanımın ardından temizlenmesi önerilir ki bu durum daha sağlıklı yiyecekler tüketmenizi sağlar. Bu aşamada Airfryer ürününden yemeği aldıktan sonra biraz bekleyin ve ardından sepetini, tavasını ve tepsisini yıkayın. Bu yıkama ılık su ve sabun ile olabilir. Ardından bulaşık makinesine koyabilirsiniz ancak parçaların makinelere koymaya uygun olup olmadığını kullanım talimatından okumanız gerekir. İç kısım da temizlenmelidir ve bunun için nemli bir bez tercih edebilirsiniz. Parçalar kuruduktan sonra monte işlemini yapın ve artık ürünü yeniden kullanabilirsiniz. Aslında temizlenmesi oldukça kolay olan ürün, düzenli olarak temizlendiğinde sıkça kullanılabilir. Sizler de ürünü, daha uzun ömürlü hale getirmek adına doğru materyaller ile temizlik yapabilirsiniz.