ÜST

Anneler Gününde Yapılabilecek Kendin Yap Proje Fikirleri

Her sene Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan özel gün, anneler günüdür. Anneler gününün ilk ortaya çıkışı Yunan tarihçesine dayanır. Pek çok tanrının annesi olarak kabul edilen Rhea çeşitli kutlamalarla o gün mutlu edilmiştir. Bu olayın bir benzeri de Antik Roma’da görülmüştür. Anneler günü ilk olarak 1914 yılında kutlanmaya başlanmıştır. ABD’nin Virginia eyaletinde öğretmenlik yapan Anna’nın annesi 1905 yılında vefat ettikten sonra, annesine çok düşkün olan Anna öğretmen, her yıl annesini anmak adına bir tören düzenlemek istemiştir. Bu isteği karşısında 407 öğrenci ile birlikte bu etkinliği gerçekleştirmiştir. Anna’nın yaptığı bu düzenleme anayasa ile bağdaşmamış ve yaptığı tören uygun görülmemiştir. Bu harekete karşı Anna, gerekli davalar açmış ve böylelikle 1914 yılında ülke genelinde kutlanması adına Anneler Günü resmileşmiştir. Böylelikle mayıs ayının ikinci pazar günü her yıl düzenli olarak her ülkede anneler günü kutlaması yapılmaktadır. Anneler kutsal varlıklardır. Bir bebeği 9 ay karnında taşır, doğduktan sonra da her türlü fedakarlığı yapıp zorluğunu çekerler. Herkesin annesi çok özeldir. Anne sevgisi bu dünyadaki en büyük ve en alçak bir sevgidir. Anne sevgisi hiçbir şeyle asla kıyas tutulamaz ve karşılaştırılamaz. Genelde annelerimiz için kanatsız melek deriz, bunu dememizin sebebi ise bizi her türlü kötülükten koruyacak ve her zaman her zorlukta yanımızda olacaklardır. Çocukken acıktığımızı anlarlar, moralimiz bozuk olsa yüz ifademizden bir şey olduğunu anlarlar, bir şeye üzülsek bizden daha fazla üzülürler, hastalansak sabaha karşı başımızda beklerler, işte bu yüzden annelerin hakkı hiçbir zaman ödenmez. Anneler gününün kutlanması sebebiyle, bütün ülke genelinde anne, çocukları tarafından saygı ve sevgi ile anılır. Anneler günü bir gün olsa bile anne sevgisi her gündür. Annelerimiz bizi koşulsuz seven, bizleri dünyaya getiren, bizi en doğru ve iyi bir şekilde yetiştirmeye çalışan en değerli varlıklarımızdır. Çocukları için bütün fedakarlıkları yapan anneler, hayatımızın bir anlamıdır. Bizi yetiştiren, bizi biz yapan, doğruyu yanlışı öğreten, ahlak sahibi olmayı öğreten, en güzel okullarda okutmak için emek gösteren annelerimizin, yetişmemizde en çok payı vardır. Herkes anneler günü geldiğinde annesine hediye almak ister, kimisi annesinin ihtiyacı olan bir mutfak eşyasını, kimisi eksik olan bir çantasını veya kıyafetini, kimisi ise bir çiçek alır mutlu etmek için annesine gönderir. Bazen de maddi hediyelerden daha çok manevi değeri olan bir hediye yapmak veya almak isteriz. Hazır anneler günü de yaklaşırken, annelerimiz için bizim yapabileceğimiz manevi değer taşıyan hediyeler hazırlamaya ne dersiniz?

Anneler Gününde Tasarlayabileceğiniz Kendin Yap Proje Fikirleri;

Annelerimizi mutlu etmek aslında küçük bir öpücük ve sarılmakla kolay olacak bir davranıştır fakat onlar için özel olsun, her kullandıklarında aklına sizin gelmesini istiyorsanız onlar için o gün bir şeyler almayı veya hazırlamayı herkes çok ister.  Anneler günü gelmeden hediyeler hazır bir şekilde verileceği günü beklerler. Annenize aldığınız hediye ucuz veya pahalı olabilir fakat her zaman parasından daha çok manevi özelliği ve sizden geldiği önemlidir. Annelerimize aslında onların varlığından, daha güzel bir hediye verilmez. Annelerimizin gönlünü hoş tutacak, onları mutlu edecek ve her şeyden önce kalpten verilen manevi hediyeler çok önemlidir. Bir çok insan annesine manevi bir hediye vermek için günlerce gizli gizli uğraşırken, bir çok kişi de anneme ne alsam diye internet sitelerinde gezinir durur. Hediye seçimi tabiki tercihe bağlıdır. Sonuç olarak annemize dünyanın en pahalı hediyesini de almış olsak, bahçeden bir gül koparıp bile getirsek annelerin en güzel hediyeleri zaten evlatlarıdır. Maddi bir hediye almak yerine, manevi hediye hazırlamak isteyenler için, sizler için hediye önerileri hazırladık;

  • Resim yapmayı seviyorsanız ve resme karşı bir yeteneğiniz, ilginiz varsa, evinizde daha önceden çekilmiş olan bir aile fotoğrafının resmini çizebilir ve gazete kağıdı ile hoş bir hediye paketi olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. 
  • Renkli ve değişik fincanlarda kahve  içmeye bayılan, kahveyi çok seven bir anneye sahipseniz eğer, resim atölyelerine giderek anneniz için kendi yaptığınız ve işlemek istediğiniz desenleri ortaya koyarak çok güzel bir fincan tasarlayabilirsiniz. 
  • Bitki bakmayı seven veya evinin bir köşesi botanik bahçe gibi olan bir anneniz varsa eğer, onun için aylar öncesinden bir saksı alıp içine en sevdiği çiçeği ekerek anneler gününde hediye edebilirsiniz. 
  • Her kadın çikolata yemeye bayılır. Metal ve yüzeyi cam olan bir kutu alıp, sonrasında bir çikolatacıya giderek annenizin en sevdiği çikolataları alıp, kutunun içini renk renk çikolataları dizerek ve kutunun köşesine de içinde Türk kahvesi olan bir kavanoz koyarak ortaya harika bir hediye çıkarabilirsiniz.
  • Eğer mum sevdalısı bir anneniz varsa ve mum yakmayı seviyorsa, onun için harika bir kutunun içine kokulu mumlar hazırlayarak veya malzemelerini alıp sizin kendinizin hazırlayacağı bir mum kutusu olacak şekilde hoş bir paket haline getirebilirsiniz.
  • Anneler günü için tamamen el emeği olsun diyorsanız da anneniz için meyveli veya çikolatalı güzel bir pasta hazırlayabilirsiniz. 
  • Bileklik, kolye, küpe gibi takıları takmayı seviyorsa eğer, sizinde bu tarz ince dokunuşlara merakınız varsa malzemelerini kendiniz alarak anneniz için güzel bir takı tasarlayabilirsiniz.

Anneler Günü İçin Hediyeleşmenin Önemi Nedir?

Hediyeleşmeyi kısaca tanımlamak gerekirse, sevdiğimiz ve değer verdiğimiz bir insanı mutlu etmek için alınan eşyalardır. Anneler günü özel bir gündür. Herkes bu günde annesine hediye almayı eksik etmez çünkü annelerimiz bizim en değerli varlığımızdır. O gün onların günü olduğu için onları mutlu etmek amacıyla farklı farklı hediyeler alırız. Bir kişiye özel gününde hediye alınca, aldığımız hediye o gün seni unutmadım, mesajını verecektir. Herkes annesi için en doğru hediyeyi alır çünkü herkes kendi annesini en iyi tanıyan kişidir. Bugün de hediye almak herkes için aslında zahmetli bir iştir. Hem emek verip hemde zaman harcayıp en iyi hediyeyi annemize almak isteriz. Annemiz için en doğru hediyeyi bulduğumuzda hem zamanımız boşa gitmediği için hemde annemizi mutlu ettiğimiz için bundan farklı bir mutluluk duyarız. Genelde annelerimizden, ne zahmet ettin veya ne gerek vardı şimdi gibi cümlelerle karşılaşabiliriz. Bu cümleleri duyacağımızı bilsek de o günü hediye almadan boş geçirmek istemeyiz. Hediye almadan önce annelerimiz neyi sever, neyden hoşlanır veya ne alırsak daha mutlu olur gibi soruları düşünmeden geçemeyiz. Eğer annenizi çok iyi tanıyor iseniz, sevdiği rengi, seveceği hediyeleri de çok iyi biliriz. Annenize bir hediye aldığınızda karşılığında bir şey beklemeden ve istemeden, o mutlu olunca sizde mutlu oluyorsunuz. Annenizin yüzünü bir nebze güldürmek, en pahalı hediye almaktan daha iyidir. O gün verdiğiniz hediyeyle beraber bir sarılmak ve öpmek annenizi belkide aldığınız hediyeden daha mutlu edeceksiniz. Bu yüzden aldığınız hediyeden ziyade o gün annenizi düşünüp ona hediye alma çabasında bulunmanız bile annenizi çok mutlu edecektir.