ÜST

Araçlarda Farklı Motor Seçenekleri: Hangi Motor Tipi Sana Uygun?

Günlük hayatımızda birçok araç bize eşlik etmektedir. Bir yerden bir yere ulaşımı sağlarken kullandığımız bu araçlar, hayatımızın bir parçası haline gelmektedir. Genel olarak ulaşım tercihi yaparken en sık tercih edilen ulaşım türü, Araba olmaktadır. Üretim açısından hızlı ve seri üretim ile birlikte, araç kullanımı çok daha hızlı bir şekilde yayılmıştır. Üretim kısmında bulunan araçların en önemli parçası, motor olmaktadır. Motor, birçok aracın hareketini devam ettirmesi için üretilen bir parçadır. Araçların hepsinde bulunan ve çeşitlerine göre ayrılan motorlar, çoğunlukla yükseltilerek ağırlığın daha kolay taşınmasını sağlamıştır. Arabalarda bulunan motor türleri diğer araçlarda bulunan motor türlerine göre çok daha hafif olmaktadır. Bu sayede çok fazla bir yük olmadığı sürece uzun mesafe yol kat etmektedir. Araçların üretimi hızla devam ederken, sadece tek bir çeşit motor değil birden fazla kullanım açısından motor türü ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş teknoloji ve birçok çalışma ile birlikte çok daha hızlı ve seri motorlar yapmak bu devirde mümkün olmaktadır.

Araçlarda bulunan motorların diğer araçlara nazaran çok daha farklı bir üretime sahip olmaktadır. Buna en büyük örnek ise, motorun kullandığı yakıt cinsidir. Yakıt cinslerine göre farklı türlerde üretilen ve kullanım açısından farklı kullanım türlerine sahip olan bu araçlar, şehir içi ulaşımda ve şehir dışı ulaşımda çok sık kullanılmaktadır. Diğer ulaşım türleri arasında en çok tercih edilen ulaşım yollarından bir tanesi, Karayolları olmaktadır. Karayollarının üzerinde ilerleyen taşıtların, gücü ve dayanıklılığı çok önemlidir. Bu yollarda giden araçların bir çoğu hem yakıt konusunda hemde motor cinsi bakımından çok daha fazla özelliğe sahip olmaktadır. Araçlarda bulunan motor türlerine bakıldığı zaman, birçok farklı çeşidinin olduğu bilinmektedir. Size uygun motor tipi ve araçlar hakkında daha detaylı bilgi almak için, motor çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Benzinli Motor

Dünya genelinde en çok kullanılan motor çeşitlerinden bir tanesi, Benzinli Motor olmaktadır. Çalışma prensibi açısından konforlu ve az bir ses ile çalışan bu motor türü, tüm dünyada çok fazla tercih edilmektedir. Verimli çalışması ve etkileyici bir performansa sahip olan Benzinli Motor, yakıt ile havanın yanma odasından önce bujilere aktarılan güç ile birlikte yanarak çalışmaktadır. Krank üzerinde ince bir işçilik ile yerleştirilen sıralı pistonlar sayesinde kolaylıkla hareket etmektedir. Bu sayede hem avantajlı yakıt tasarrufu hemde düzenli bir çalışma prensibi ile birlikte, muhteşem bir motor performansı sunmaktadır.

Kullanılan aracın motor büyüklüğü haricinde motordan sağlam bir performans almak istiyorsanız, benzinli bir araç kullanmanız çok faydalı olacaktır. Motor gücü ve performansı dahilinde uzun bir süre kullanılarak, daha avantajlı bir hale gelmektedir. Çoğunlukla yüksek performans araçlarında daha büyük motorların kullanılması ile birlikte, motora giriş yapan yakıtın hızlı yakılması sonucunda ortaya inanılmaz bir performans çıkmaktadır. Bu performans sayesinde üst düzey yarışların birçoğunda yakımı daha kolay olduğu için Benzinli Araçlar tercih edilmektedir.

Benzinli araçların son dönemlerde şehir içinde çok fazla tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi, 1.0 motor grubu araçlarda çok daha az yakmasıdır. Eğer ki şehir içi kullanımda 1.0 benzinli bir araç kullanıyorsanız, daha ekonomik ve daha avantajlı bir araç kullanıyorsunuz demektedir. Benzinli araçların şehir içi tüketiminde düşük motorları tercih edilmesinden dolayı, motora performans arttırmak için turbo eklenmektedir. Turbosuz motorların tercih edilmesi daha az güç gerektirdiği için pek fazla tercih edilmemektedir. Eğer ki şehir içi bir araç kullanmak istiyorsanız az yakan benzinli araçları tercih edebilirsiniz.

Dizel Motor

Performans ve yakıt tüketimi konusunda üst düzey bir performansa sahip olan bu motor grubu, son dönemlerin en çok tercih edilen motorları arasında yer almaktadır. Avrupa’da kullanım açısından pek fazla tercih edilmeyen Dizel Motorlar, uzun yol kullanıcılarının ve büyük motorların tercihleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de çok fazla tercih edilen dizel motorlar, hem daha avantajlı hemde daha kullanışlı olması ile bilinmektedir. Bakımları ve masrafları diğer motor çeşitlerine göre biraz daha pahalı olsada, size birçok alanda avantaj sağlamaktadır. Uzun ömürlü olması ile bilinen Dizel Motorlar, bakımlarının eksiksiz ve kusursuz bir şekilde yapılması ile birlikte, çok uzun yollarda ara vermeden devam edebilmektedir. Genellikle motorların belli bir kullanımından sonra dinlenmesi ve soğuması beklenir, fakat dizel motorların böyle bir problemi yoktur. Türkiye’de genel olarak binek araçlarda 1.3 dizel motor bulunmaktadır. 1.3 Dizel motorun olmasının en büyük sebebi, ufak olması ile birlikte çok daha fazla yük taşımalıdır. Kullanım olarak diğer motorlara nazaran uzun yolda çok daha az yakan dizel araçlar, uzun yollarda 100 kilometre 3.5 litre ortalama görmektedir. Tüketim açısından rahat ve ekonomik bir tüketim ile birçok şirketin gözdesi olan dizel motorlar, üretim aşamasından itibaren dikkatleri üzerine çekmektedir.

Uzun bir yolculuk seviyorsanız ve tüketim açısından minimum yakıt tüketimi tercih ederseniz, tercih etmeniz gereken araç kesinlikle dizel motor olmalıdır. Daha az tüketim ve daha iyi bir konfor için dizel motor tercih ederek, muhteşem bir yolculuk deneyimi kazanabilirsiniz.

Elektrikli Motor

Son dönemlerin hatta ve hatta teknolojinin en önemli araçlarından bir tanesi, elektrikli araçlar olmaktadır. Gelişmiş modern çağ ile birlikte, birçok aracın elektrikli olduğunu bilmekteyiz. Diğer motor gruplarına nazaran çok daha fazla tercih edilen ve geleceğin en muhteşem teknolojisi olan elektrikli motorlar, birçok markanın öncülük etmesi ile birlikte tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Teknoloji çağının en verimli icatlarından bir tanesi olan Elektrikli Motorlar, yüksek güç ve performans ile eşdeğer olarak, muhteşem bir hız kazandırmaktadır. Yüksek ağırlıklı olan araçlarda bile üst düzey hızlara sahip olan Elektrikli Motor, hem şehir içi hemde şehir dışı olarak çok daha fazla tercih edilmektedir. 

Elektrikli motorların tercih edilmesinde ki en büyük sebeplerinden bir tanesi, motorların daha ekonomik bir tüketim ile çok daha uzun bir yol kat etmesidir. Elektriğin olduğu her yerde çalışan ve şarj edilebilen bu motor çeşidi, diğer motorlara nazaran çevreyi korumak için birebir olan yöntemler arasında bulunmaktadır. Elektrikli araçlarda bulunan motorların gelişmesi ile birlikte, hem elektrikli hemde benzinli olarak çalışan motorlar üretilmiştir. Bu motor çeşitleri kendi kendine elektrik üreterek kolaylıkla aracı hareket ettirmeye yarar. Uzun bir yolculuk tercih ederseniz eğer ki elektrikli otomobilinizi şarj etmeniz gereken yerlere detaylı bir şekilde göz atmanız da fayda vardır. Avrupa’da yaygın olarak devam eden elektrikli araç istasyonları, yavaş yavaş Türkiye’de de açılmaya devam etmektedir. 

Hem şehir içi kullanım hemde şehir dışı kullanım için ekonomik ve bir o kadarda sessiz bir araç tercih etmek isterseniz, kesinlikle elektrikli Otomobil tercih etmelisiniz. Bu sayede hem çevreye yararınız dokunur, hemde ekonomik açıdan sizi yormadan kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Birçok markanın arkasında durmuş olduğu Elektrikli Otomobiller, her geçen gün biraz daha fazla tüm dünya da yayılmaktadır.