ÜST
off-road araçlar

Arazi canavarı: Off-road araçlar ve ekipmanları

Off-road, dışarı çıkıp yeni yerler keşfetmenin harika bir yoludur. Genellikle macera aracı olarak adlandırılan bu araçlar, asfalt yollar dışında da kullanılabilen çok yönlü taşıtlardır. Büyük lastiklere ve esnek süspansiyonlara sahip olmalarıyla bilinirler. Motor sporlarında kullanılan bu araçların en yaygın kullanım amacı yollardan uzakta yeni yerleri keşfetmeyi içerir. Yüksek eğimli yerlerde yüksek çekişli araç gerektiren yerlerde off-road araçlar karşımıza çıkar.

Türkçe karşılığına en basit haliyle “yol dışı” diyebileceğimiz off-road ciddi bir iştir. Ormanlar, vadiler, kayalık araziler, kumlu, çamurlu ve toprak yollar arasında zaman zaman hayati tehlike arz eden durumlara düşebilirsiniz. Bu yollar tehlikeli olabilir ve bir anda karşınıza ne çıkacağını tahmin edemeyebilirsiniz.

Off-road araçlar için gerekli donanımları eklemek bu tür zor durumlarla daha kolay başa çıkmanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda off-road araçların ekipmanlarına göz atacağız.

Lastik, yedek lastik ve tamir ekipmanları

off-road araçlar

Arazide çekiş elde etmek için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey, araziye uygun lastik seti kullanmak. Çoğunlukla off-road araçlar, üreticiden asfalt uyumlu lastikler ile birlikte gelir ancak bu lastikler arazide işleri zorlaştırabilir. Kumlu veya çamurlu yollar için özel lastikler kullanabilirsiniz ya da asfaltta ve arazide size maksimum performans verebilecek olan All Terrain lastikleri tercih edebilirsiniz.

BFGoodrich 235/85 R16 120/116S LRE RWL All Terrain T/A KO2 SUV Yaz Lastiği taşlı yollarda ve yol içi kullanımda daha uzun ömür ve hem karda hem de çamurda daha iyi çekiş sağlıyor.

Yolda yanınızda taşımanız gereken en önemli eşyalardan biri yedek lastiktir. Yolda kullanılabilir durumda olduğundan ve doğru hava basıncına şişirildiğinden emin olmak gerekir.

Bir diğer off-road gerekliliği ise bir lastik tamir takımıdır. Hazır bir kit satın alabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Suitu Taşınabilir Hava Pompası Kompresör Araç Lastik Şişirme ve Tamir Seti 12 V tercih edebileceğiniz ürünler arasında yer alıyor.

Vinç

Bir araç vinci, başka bir aracın yardımı olmadan sizi zorlu bir çukurdan çıkarabilir. Aracın önüne monte edilen ve güçlendirilmiş bir şasiye ihtiyaç duyan elektrikli ve hidrolik bir vinç alabilirsiniz. Hidrolik vinç, araçların hidrolik direksiyon pompası ile çalıştırılabilir ve hidrolik direksiyonu olmayan araçlara yardımcı bir pompa takılabilir. Elektrikli bir vinç ise güçlü bir aküye ihtiyaç duyar.

off-road araçlar

Power Winch 13000 Lb Sentetik Halatlı Off-Road 4×4 Elektrikli Vinç kullanabileceğiniz ekipmanlardan bir tanesi.

Kurtarma kayışı veya ipi

Bazen aracınız çamurdan, kumdan veya dik bir yokuştan çıkmak için yeterli çekişi sağlayamaz. Bu durumlarda, çekiş tahtaları yardımcı olabilir, ancak bir kurtarma kayışı veya halatı genellikle en iyi çözümdür. Kurtarma vinci takılı olsa bile, kurtarma kayışı vinç menzilinizi uzatacaktır. Yakınlarda bağlantı noktası yokken, bir çift kurtarma kayışı taşımak, vinçle kaldırma ve çekme menzilinizi büyük ölçüde artıracak ve bu tarz durumlarla başa çıkmanızı sağlayacaktır.

Şnorkel

Bir hava giriş şnorkeli, motora daha soğuk ve daha temiz havanın girmesini sağlar. Normal hava giriş filtresi tozlu koşullarda tıkanabilir. Bu da filtrenizin ömrünü ve motora emilen hava miktarını azaltır. Derin sulara girmek zorunda olanlar için bile, motoru durdurmadan aracın sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar.

Yakıt bidonu veya tankları

Arazi sürüşü sırasında daha fazla yakıt kullanma eğiliminde olursunuz ve yakıt ikmali için geri dönmek söz konusu olmayabilir. Bunun için yanınıza yakıt bidonları alabilirsiniz. Steweld STW-161033 Metal Yakıt Bidonu 20 lt off-road sürüşlerinizde kullanabileceğiniz bir ürün.