ÜST
noel pazarları

Avrupa’nın En Keyifli Yılbaşı Alışverişi Noktaları

Aralık ayında Avrupa’ya gitmek denildiğinde herkesin aklında en belirgin şekilde canlanan güzellikler genellikle yılbaşı alışverişi için kurulan pazarlardır. Birçok yerel satıcının yer aldığı, birbirinden farklı tadın sergilendiği, her bir köşesinden farklı kokuların duyulduğu yılbaşı pazarları Avrupa’nın en eski kültürlerinden birini temsil eder. Bilinen en eski yılbaşı pazarlarından biri olan Almanya ​​Dresden’de bu sergiler 1434 yılından beri kuruluyor ve binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Yılbaşı alışverişi için kurulan pazarlarda yerli insanlar şehirlerinin tadını çıkarırken birçok yabancı turist de bu keyifli atmosferin tadını çıkarabiliyor. Eğer sizin de aralık ayında yurt dışını ziyaret etme gibi bir hedefiniz varsa nereye gideceğinizi belirlemenize yardımcı olacak şehirleri sizin için sıraladık.

Kesinlikle her biri yılbaşı alışverişi pazarının hakkını sonuna kadar veriyor.

Köln, Almanya

noel pazarları

Uzun zamandır şenlikli bir lokasyon olarak tercih edilen Köln, birbirinden görkemli yılbaşı alışverişi pazarlarına ev sahipliği yapıyor. Köln’ün ikonik katedralinin uygun şekilde çarpıcı fonunun altında, en büyüğü şehir merkezinde olan birkaç pazar bulunuyor. Burada yerli üretici ve satıcılardan alışveriş yapabilir, Almanya’nın lezzetli tatlılarından tadabilir ve açık havada buz pateni yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Soğuklarda bile şıklığınızdan ödün vermemek için Atk Ponponlu Şapka’nızı yanınızdan ayırmayın. Pistte çok şık gözükeceksiniz!

Salzburg, Avusturya

Mozart’ın güzel memleketinde yılbaşı alışverişi pazarlarını gezmek sizce de çok heyecanlı bir fikir değil mi? İlk sergilendikleri zamanki gibi görünen pazar tezgahlarıyla tarihi dokuyu sonuna kadar hissettiren Salzburg, Mozart’ın anısına yakışır şekilde müzikleri de ihmal etmiyor. Ücretsiz konserler bu şehirde ziyaretçilerle buluşuyor.

Soğuk havalarda seyahate çıkmadan önce Mavi Kürklü Kapüşonlu Mont’unuzu muhakkak yanınızda bulundurun.

Berlin, Almanya

noel pazarları

Geleneğe daha modern bir bakış açısı sunan Berlin, tüm gösterişli pazarlarıyla bunu adeta kanıtlıyor. Şehir merkezinde yaklaşık 80 pazar bulunuyor. Tümünü gezmek imkansız olsa da görünüm açısından, muhteşem Gendarmenmarkt Meydanı’ndaki Weihnachtszauber özellikle kültür sanat meraklılarına hitap ediyor.

Budapeşte, Macaristan

Kasım ayının ortasında yeni yıl atmosferini ateşleyen Budapeşte, iki yılbaşı alışverişi pazarını oldukça ön plana çıkarıyor: Vorosmarty Meydanı ve Bazilika. Vorosmarty Meydanı, şehrin tam kalbinde yer alır ve Budapeşte’nin en eski pazarıdır. Burada çok sayıda yiyecek tezgahı, el işi dükkanı ve ücretsiz konser bulunur. Bazilika’da ise bunların yanında bir de buz pateni pisti vardır.

Prag, Çekya

Kartpostal kadar güzel olan Prag, yeni yıl zamanı her zamankinden daha da güzeldir. Bir tarafta Our Lady Before Týn’in 14. yüzyıldan kalma ikiz kuleleri; diğer yanda ise şehrin ünlü 15. yüzyıl astronomik saati. Tüm bu yapıtların arasında ise şehrin lezzetlerini denerken birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Zagreb, Hırvatistan

Yılbaşı alışverişi pazarları içinde kremalı bir lezzetin peşindeyseniz, o zaman Avrupa’nın En İyi Destinasyonları tarafından arka arkaya üç kez Avrupa’nın en iyi pazarı seçilen Zagreb’den başkasını aramayın. Ama onu bu kadar özel yapan ne? Leziz yiyecek ve içecekler, canlı müzik, renk cümbüşlü aydınlatmalar ve kirişlere süslenmiş ve dolgu malzemeleriyle dolu hediyelik eşya tezgahları…

Eğer bu kışı evde geçirecekseniz Mutlu Maske Yılbaşı Çam Ağacı’nızı evde süsleyerek benzer ruhu evinize taşıyabilirsiniz.