ÜST

Bağışıklık Sistemini Koruyacak Ürün & Öneriler

Bağışıklık vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruyan ve savunan bir sistemdir. Vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminde vücudun o güne kadar karşılaştığı tüm mikropların kaydı bulunur ve vücut bu mikroplarla tekrar karşılaştığında bağışıklık sistemi mikropları tanıyarak hastalıkların vücudu savunur ve hastalıkların önüne geçer. Hücre, doku ve proteinlerden oluşan bağışıklık sistemini vücudun diğer sistemleri ile koordineli olarak çalışır. Bu sebeple bağışıklığı korumak ve bazı yaşam tarzı stratejilerine dikkat etmek hastalıkların önüne geçerek bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmek kuvvetli bir bağışıklığa sahip olmanın yöntemlerinden biridir. Sık sık hastalanıyorsan ve kendini hastalıklara karşı savunmasız hissediyorsan bu yazıya göz atabilir, bağışıklığını koruyacağın öneriler ile nasıl güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacağın hakkında fikir sahibi olabilirsin.

 

Bağışıklık Sistemini Koruyacak ve Güçlendirecek Yiyecekler

Son zamanlarda artan hastalık ve salgınlardan korunmanın ilk adımı hijyen ve sağlıklı beslenme düzeninden geçiyor. Çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi ise anne karnından başlayarak devam etmekte. Çocuğun doğduktan sonra yetersiz beslenmesi ise bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor ve bu sebeple çocuğun sağlıklı ve dengeli beslenmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Sağlıklı beslenme, vücut için gerekli olan besinlerin yeterli miktarda alınmasıdır ve yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olur. Bağışıklığı korumak için de tek tip beslenmek yerine çeşitli ve yeterli beslenmek gerekir. Sebzeler, meyveler, süt, yağ ve tahıllar günlük beslenme içerisinde dengeli bir şekilde yer almalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratın yetersiz şekilde alınması tüm yaş gruplarında zayıf bağışıklığa sebep olur ve vücuttaki sistemler yeterli düzeyde çalışmaz. Ayrıca vücutta eksik olan vitamin ve mineralleri vücuda almak bağışıklık sistemini korumak adına oldukça önem taşır. Dilimizde hızlı tüketim ürünleri olarak geçen FMCG ürünleri içerisinde ise bağışıklık sistemini koruyacak birçok yiyecek bulunur. İşte bağışıklık sistemini koruyacağın bazı FMCG ürünleri!

  • Probiyotikli Yoğurtlar

Bağırsak florasının zenginliğinin hastalıklara karşı dayanıklı olmakla ilişkisi biliniyor. Ancak günümüzde yoğun kimyasala maruz kalma ve katkı maddelerinin bağırsak bakterilerini öldürmesi sonucu floradaki zenginlik azaldı. Probiyotikler ise bağırsak florasını güçlendirmekte önemli yardımcılar. 

 

Günlük beslenme rutinine probiyotikli besinlerin dahil edilmesi özellikle içerisinde bulunduğumuz salgın döneminde bağışıklığın korunmasına yardımcı olur. Bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin atılmasına da yardımcı olan probiyotikler bazı vitaminlerin emilim sürecine de katkıda bulunur. Bağışıklık sistemini lezzetli ve pratik bir şekilde korumanın yöntemlerinden biri de yemesi kolay ve pratik olan probiyotikli yoğurtlardır. 

 

  • Turşu

Akşam sofralarının vazgeçilmezi olan turşu içeriğinde yüksek antioksidan bulundurmasından dolayı bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca turşu da çok zengin bir probiyotiktir.

 

  • Tahıl Ürünleri

Bağışıklık sistemini destekleyecek en önemli unsurlardan bir tanesi de gün içerisinde yeterli miktarda tahıl içerikli besin tüketmektir. Tahıllı kahvaltılık gevrekleri, içeriğinde tahıl bulunan atıştırmalıklar ile pratik ve kolay bir şekilde tahıl ihtiyacı karşılanabilir. 

 

  • Süt

Protein kaynağı olan sütün içerdiği besin öğeleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Proteinler aynı zamanda hücre ve dokuların oluşmasına, kasların gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlar. İçerisinde kalsiyum bulundurması sebebi ile kemiklerin güçlenmesine de sebep olan sütlerin tüketilmesi mevsim geçişi gibi bağışıklığın zayıfladığı dönemlerde bağışıklığı korumaya yardımcı olur. Ulaşımı kolay olan sütler dengeli ve düzenli beslenmek için tercih edilebilir.

 

  • Peynir

Kahvaltı sofralarında vazgeçilmez olan peynirlerin güçlü kemikler için önemli olduğu kadar bağışıklık sisteminin dostu olmasıyla da bilinmekte. İçerdiği E, D, K ve kalsiyum sayesinde vücut için değerli bir besin öğesi olan peynirler bağışıklığı güçlendirdiği ve koruduğu düşünülmesi sebebi ile tercih edilebilir. 

 

  • Yeşil Çay

Bağışıklık sistemi sağlık açısından yalnızca hastalık dönemlerinde değil her zaman korunmalı ve desteklenmelidir. Bitki kabuklarında ise polifenoller bulunur. Bu polifenoller ise virüs aktivitelerini olumsuz yönde etkileyerek hücre içerisine girmesini engeller. Yeşil çayda hem yüksek miktarda antioksidan hem de polifenol bulunur. Bu sebeple yeşil çayın iyi bir bağışıklık düzenleyicisi olduğu düşünülmektedir. Yeşil çayın yanı sıra ıhlamur, kuşburnu, zencefil ve ada çayının da bağışıklığı koruyan etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca bal ve tarçın ile de lezzetli hale getirilebilen bu çaylar ofis, ev ve okul gibi mekanlarda kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanıp tüketilebilir. 

 

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Sağlıklı bir yaşam stiline sahip olmak vücudumuzdaki tüm sistemler için önemli olduğu kadar bağışıklık sistemi için de önemlidir. Bu sebeple basit sayılabilecek bazı yöntemler bağışıklık sistemini güçlendirerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayabilir.

 

  • Düzenli Egzersiz Yapmak

Egzersizler vücut kapasitesine ve yaşa uygun olacak biçimde kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Düzenli egzersiz yapmak vücudu dengede tutmaya yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir.

 

  • Uyku Düzeni

Yetişkinler için 7 saat, çocuklar için ise 8-10 saatlik uykunun bağışıklık sistemi için oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bebeklerde ise bu süre biraz daha uzayabilir. Uyku süresinin önemli olduğu kadar uyku kalitesinin de iyi olması önemlidir. Karanlıkta teknolojik aletlerden uzak bir şekilde uyumak uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 

  • Sigaradan Uzak Durmak

Sigara birçok kimyasal içermesinden dolayı bazı sağlık problemlerine ve bağışıklık sisteminin düşmesine yol açabilir. Solunum yolu üzerinde de olumsuz etkileri olduğu bilinen sigaradan uzak durulması sağlık ve bağışıklık sistemi açısından olumlu etkiler yaratabilir. 

 

  • Alkolden Uzak Durmak

Yüksek ve aşırı seviyede alkol tüketmek bağışıklık sisteminin düzenli ve uyum içinde çalışmasını olumsuz yönde etkileyerek bazı enfeksiyon sorunlarına sebep olabilir. Alkol tüketimini belirli sınırların altında tutmak ya da uzak durmak bağışıklık sisteminin korunması ve için daha iyi sonuçlar doğurabilir. 

Bağışıklık ve Stres 

Stres vücudun iç ve dış uyaranlara karşı gösterdiği tepkidir. Günümüzde iş stresi, okul ve sınav stresi, gelecek kaygısı gibi durumlar bireyin iç huzurunu bozarak kronik yani uzun süreli olan bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıkların oluşmasında vücut direncini düşürerek sağlıkla ilgili bazı problemlere sebep olabilir. Bazen stres belirtileri çok güçlü olursa da yaşam kalitesini düşürerek bazı sağlık problemlerinin yanı sıra davranış sorunlarına da yol açabilir. Bunun için de bazı stres azaltma yöntemlerine ve stres yönetimine hakim olmak gerekir. Fazla stres bağışıklık sistemini düşürerek vücudu hastalıklara karşı daha az dirençli hale getirebilir. Bu sebeple stres ile mücadele ederken besinlerden yardım alınarak egzersiz yapılabilir ve düzenli uyku ile stres yönetimi desteklenebilir. 

 

Vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan bağışıklık sistemi mikropların kaydını tutarak tekrar aynı mikropla karşılaştığında vücudu savunur. Son zamanlarda birçok insanın maruz kaldığı stres sebebi ile düşen bağışıklık sistemini korumak ve yükseltmek, hastalıkların sebep olacağı olumsuz etkilerden zarar görmemek açısından oldukça önem taşır. Günümüzde salgın hastalıkların çoğalmasıyla çok daha önemli hale gelen bağışıklık sistemi ise birçok farklı yöntem ile güçlendirilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmek ise bu yöntemlerden bir tanesidir. Son zamanlarda oldukça fazla tüketilen ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için tercih edilen bazı hızlı tüketim ürünleri ise pratik ve kolay bir tüketim sağlaması açısından kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır.