ÜST

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek tavsiyeler

Özellikle bu dönemde tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs başta olmak üzere, bütün salgın hastalıklardan korunabilmenin yolu güçlü bir bağışıklık sisteminden geçiyor. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? Virüsten korunabilmek için neler yapmamız gerekiyor? Beslenme şeklimizi değiştirmeli miyiz? Hepsinin cevabını sizler için araştırdık!

Bir numaralı kural: Hijyen

bağışıklık

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunabilmek için yapmamız gereken şeylerin başında kişisel hijyen geliyor. Gün içerisinde maruz kaldığımız kir ve toz, insanlarla temas halinde olmamız enfeksiyon riskini artırıyor. Bu yüzden imkan buldukça ellerimizi doğru şekilde yıkamaya, günlük banyo temizliğine ve kıyafetlerimizi her gün değiştirmeye özen göstermeliyiz.

“Ellerimizi doğru şekilde nasıl yıkamalıyız?” dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle ellerinizi akmakta olan suyun altında ıslatın. Bileklerinizi, avuç içinizi, ellerinizin sırt ve parmak araları ile tırnaklarınızın kenarlarını ve uçlarını iyice sabunla köpürtüp, en az 20 saniye kuvvetlice ovuşturun. Suyla duruladıktan sonra bileklerinizden başlayarak kağıt havlu ile kurulayın. Aynı kağıt havlu ile musluğu kapatın.

Not: Eczacıbaşı Profesyonel’in araştırmalarına göre kağıt havlu kullanımı bakteri bulaşma riskini %77 engelliyor.

Sağlam bağışıklık: Sağlam beslenme

Hastalıkları önlemek, onları tedavi etmekten daha kolaydır. Virüsün önüne geçmek için yapmamız gereken şey ise bağışıklık sistemimizi elimizden geldiğince güçlü tutmaya çalışmak! Bu konuda da kaliteli, düzenli ve dengeli beslenmenin önemi çok büyük. Kaliteli ve dengeli beslenmek derken neyi kastediyoruz? 10 maddede açıkladık!

Her gıda farklı bir besin ögesi yönünden zengindir. Bu yüzden 5 temel besin grubunda yer alan besinlerin hepsinden yeterli düzeyde almalısınız. Böylece bağışıklık sisteminizin güçlü kalması için tüm vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Ne kadar karışık beslenirseniz o kadar kaliteli beslenmiş olacağınızı unutmayın!

Protein tüketimi en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şarttır. Her gün özellikle yumurta, et, balık, peynir, süt-yoğurt-kefir, kuru baklagiller gibi kaliteli proteinler tüketmeye özen gösterin. (Her şeyin fazlası zarar, buna proteinler de dahil. Dengeli beslenmeye dikkat!)

Hastalıklarla savaşmamızda büyük rol oynayan antioksidanları da beslenme rutinimize dahil etmeliyiz. En güçlü antioksidanlardan olan soğan ve sarımsağın hem kurusunu hem tazesini sık sık tüketmelisiniz. İçlerinde bulunan allilik sülfitler sayesinde birer doğal antibiyotikler diyebiliriz.

Bağışıklık artırıcı yiyecekler

Yoğurt, kefir, sirke, turşu gibi probiyotik içeriği yüksek gıdalar ihmal edilmemelidir. Probiyotikler, zararlı bakterilerin bağırsak florasında emilimini engeller ve orada çoğalmasını önler. Bağırsak florasının sağlıklı kalması, hastalıklara yakalanma riskini de azaltacağı için doğru probiyotik alımı ile bağışıklık sistemi de güçlü kalır.

Omega 3 yağ asitleri de güçlü bağışıklık için birebirdir. Başta balık olmak üzere semizotu ve cevizde de bulunur. Haftada 3 porsiyon balık tüketmenizi öneririz. Eğer balık tüketemiyorsanız bir gıda takviyesi kullanmanızı öneririz. Buraya tıklayarak bu takviyeleri inceleyebilirsiniz.

Zerdeçal, zencefil, karabiber gibi baharatları yemeklerinize bol bol ekleyin.

Solunum sistemi hastalıklarına, ağız içindeki yaralar ve aftlara, uçuklara, mide-bağırsak rahatsızlıklarına ve kansere karşı iyileştirici etkilerinin olduğu kanıtlanmış propolisin her hali bu dönemde en büyük destekçilerinizden biri olabilir!

Vücudunuza vitamin takviyesi yaparak bağışıklık sistemimizi destekleyebiliriz. Özellikle C, A, E vitaminleri hastalıklara karşı adeta bir koruma kalkanı oluşturuyor. Yumurta, süt, fındık, ceviz, portakal, limon, mandalina gibi besinler bu vitaminlerden bolca içeriyor. Not: Meyvelerin suyunu içmek yerine posasıyla tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil yapraklı sebzeleri masanızdan eksik etmeyin. Ispanak, pazı, tere, roka, marul, maydanoz, dereotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerle lahana, brokoli, kereviz, pancar gibi besinlerde hem C vitamini hem de diğer önemli olabilecek vitamin ve diğer ögeler vardır.

Adaçayı, ıhlamur gibi şifalı çayları içmeyi alışkanlık haline getirin. Şekersiz içmeniz gereken bu çayların içine zencefil ve bal katarak hem tatlandırmış hem de daha da sağlıklı bir hale getirmiş olursunuz.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Vücudunuzun susuz kalması zayıf bağışıklık sisteminin başlıca nedenlerinden biri olabilir. Düzenli aralıklarla toksinlerin dışarı atılması gerekir ve bunun için de vücutta sıvıya ihtiyaç duyulur. Eğer toksinler dışarı atılamazsa, hastalıklar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak istiyorsanız bolca su içmelisiniz!

Not: Suyunuzun içine bir parça limon atmanız işlevini daha da artıracaktır. Limonun içindeki potasyum kan basıncını kontrol etmeye, beyin ve sinir fonksiyonlarını uyarmaya yardımcı olur ve içerisindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığına da iyi gelir.

Sağlam bir bağışıklık için uykunuzu alın

bağışıklık 

Uykunuzun düzenli ve kaliteli olması da bağışıklığınızı etkileyen faktörlerden biri. Yeterli uykuyu aldığınızda bağışıklık sisteminiz olumlu etkilenir ve hastalıklardan korunmada, hastaysanız da iyileşmenizde önemli bir rol oynar. Uyuyamadığınız dönemlerde vücudunuz hastalıklara karşı daha dayanıksız bir hal alabiliyor.

Stresten uzak durun

En az hijyen, dengeli beslenme ve uyku kadar, ruhsal durumumuz da bağışıklık sistemimizi etkiliyor. Hatta bir konuda stres olmak bağışıklığı en çok düşüren faktörlerden biri. Hayatımızda ister istemez strese sebep olan şeyler yaşansa da olaylara karşı bakış açımızı değiştirmeye çalışmak bu konuda yararımıza olacaktır. Elinizden geldiği kadar stresten uzak durup, pozitif şeylere odaklanmanızı öneriyoruz!

Dilerseniz buraya tıklayarak çocuğunuzun bağışıklığını nasıl güçlendirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

KAYNAKÇA

 

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/covid19/afisler/yeni/ELLERIMIZI_NASIL_YIKAMALIYIZ_50x70_AFIS.pdf

http://www.yeditepehastanesi.com.tr/corona-viruse-karsi-bagisiklik-sistemini-guclendiren-vitaminler

https://www.acibademhayat.com/bagisiklik-sistemini-guclendiren-10-yildiz-besin

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bagisiklik-sisteminizi-guclendirecek-11-oneri/#quicklink4

https://www.thelifeco.com/tr/blog/bagisiklik-sisteminizi-guclendiren-9-besin/

https://www.medikalakademi.com.tr/bagisiklik-sistemi-beslenme/

https://www.medikalakademi.com.tr/propolis-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri/

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bagisiklik-sistemi-bu-sinyallerle-alarm-veriyor/