ÜST

Bebeklik Döneminde Geliştirici Oyuncak Tavsiyeleri

Bebekler, ilk yıllarında değiştikçe ve yeni ilgi alanları ve beceriler geliştirirken onları destekleyen bir dizi oyuncaklara ihtiyaç duyar. Bebeklik döneminde geliştirici oyuncak tavsiyeleri yazımızda size bu yönde kılavuz olmayı amaçlamaktadır. 

İlk 12 ay boyunca bebeklerin hayal güçlerini gerçekten meşgul edecek ve gelişimlerinin farklı aşamalarında onlara hitap edecek oyuncaklar oldukça önemli bir yere sahiptir. İlgili başlıklarda açıklayacağımız oyuncaklara hızlıca bir göz atalım:

Doğumdan İtibaren (0-2 Ay)

 • Yumuşak toplar
 • Yumuşak ayna
 • Halka Setleri
 • Yumuşak bloklar
 • Yumuşak kitaplar
 1. Aydan İtibaren
 • Yumuşacık diş kaşıyıcılar
 1. Aydan İtibaren
 • Oyuncak anahtar setleri
 1. Aydan İtibaren
 • Oyuncak telefon
 • Müzik aletleri
 • İstifleme çemberleri
 1. Aydan İtibaren
 • Boncuk labirent
 1. Aydan İtibaren
 • Manyetik oyuncaklar
 1. Aydan İbaret
 • Pop up oyuncaklar
 • Şekil sıralayıcılar
 1. Aydan İbaret
 • Play çay seti
 • Peg yapboz oyunları

Bebeklerin Geliştirici Oyuncaklardan Öğrenecekleri Şeyler Nelerdir?

Bebekler için gelişim oyuncakları, onların bilişsel zekasına oldukça katkıda bulunur. Burada önemli olan şey; alacağınız oyuncağın bebeğinizin yaşına uygun olmasıdır. Ayrıca, içerisinde sağlıksız malzeme barındırmayan, onaylı oyuncaklar seçmelisiniz. Bebeğiniz için en uygun oyuncakları seçmek için küçük bir araştırma yeterli olacaktır. Bebeğinizle birlikte büyüyen oyuncaklardan en yüksek değeri alacaksınız, bu nedenle kalıcı çekiciliği olan ve bebeğiniz yürümeye başlayan çocukken ve okul öncesi yıllara kadar oynanmaya devam edecek bazı oyuncaklar var.

Örneğin, bebeğiniz başlangıçta yalnızca siyah ve beyaz desenleri ayırt edecektir ancak renkli desenleri de olan bir oyuncak almak çok daha iyidir, bu nedenle bebeğiniz büyüdükçe oyuncakla eğlenmeye devam edecektir. Yukarıda sıraladığımız oyuncakların, bebeğiniz için ne ifade ettiğini daha iyi anlamak açısından şu açıklamalara bir göz atmak isteyebilirsiniz:

 1. Yumuşak Toplar

Yumuşak toplar, birkaç haftalıktan itibaren sahip olunabilecek harika bebek gelişim oyuncaklarıdır. Bu ilk haftalarda bebekler belli belirsiz topu ezeceklerdir. Ardından, takip eden aylar boyunca yumuşak top dövülür, sıkılır, sallanır, yuvarlanır ve bir şeyleri devirmek için kullanılır. Bu, bebeğinizin motor becerileri için mükemmeldir.

Çanları olan yumuşak kumaş toplar ve dokulu paneller erken yaşlarda harikadır. Bebekler ilk başta bunlarla ilgilenmezler, ancak daha sonra onlara takıntılı hale gelebilirler. Bu nedenle bu topları almaya değer. Dokulu duyusal yumuşak toplar, farklı boyut, doku ve şekillerle dokunsal gelişimi destekler. Farklı dokular, canlı renkler ve desenlerden oluşan bir dizi kumaş kaplı toplar, bebeğiniz için ideal bir geliştirici oyuncak seçimidir.

Duyusal toplar; yumuşak dokulu, tutması kolay, yakalaması kolay bir toptur. Bu toplar, ince motor becerilerinin gelişimini destekleyen yumrulu bir dokuya sahip olduğu için oyuncak olarak altı aylıktan itibaren bebekler için mükemmeldir. Bununla birlikte, bu, erken satın almak için harika bir gelişim oyuncağıdır çünkü topu birkaç haftalıkken bebeğinizin sırtına ve ayaklarına masaj yapmak için de kullanabilirsiniz. Lateks ve BPA içermeyen, güvenilir markadan satın alın.

 1. Yumuşak Ayna

Bebekler çok erken yaşlardan itibaren aynaları severler ve aynaların yansımasını görmek ve sonunda farkına varmak duygusal gelişimlerinde gerçekten önemlidir. Oyun paspasları ve yuvalarda genellikle bir ayna bulunur, ancak bebeğinizin olduğu her yerde olabilecek daha büyük ve ayrı bir aynaya sahip olmak güzeldir.

İlk birkaç ayında bebeğinizin önünde tutmak için bu oyuncaklardan satın alın. Ardından bebeğiniz bu harika gelişimsel dönüm noktasına ulaştığında, onu çok sevecek ve siz de kullanmaya devam edeceksiniz. Ayna, bebeğiniz oturabilecek duruma geldiğinde oturmak ve oynamak için de kullanılabilir ve düz bir şekilde katlanabilen çeşitleri, yanınıza almayı da kolaylaştırır.

Yumuşak Oyuncakların Bebeklerin Gelişimine Katkısı

Yumuşak oyuncaklar, özellikle bebeklik döneminde kendine zarar vereceğini bilmeyen bebekler için mükemmel oyuncaklardır. Kendilerini yaralamadan motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur.

Yumuşak Bloklar

Yumuşak bloklar başlangıçta sıkmak ve bebeklerin dokusunu keşfetmesi için harikadır. Daha sonra bebekler vuruş yapmaya başlar başlamaz kuleleri yıkarken çok eğlenebilirler. Daha sonra yıl içinde kendi kulelerini inşa etmeye başlarlar.

Yumuşak Kitaplar

İlk aylarında bebekler resimlere ve dokulara bayılacaklar ancak, bir an gelir ki, bu kitapları açmak için bilek hareketinde ustalaşırlar ve daha sonra bu oyuncaklara hayran kalırlar. Yumuşak kitapları açıp çevirebilmek, bebeklerin ilgisini çekerken, el koordinasyonlarının gelişmesine önemli katkılar sağlar. Dışarıda bebekler için güzel yumuşak kitaplar var. En iyisini seçmek için kutuların arkasını okuyun ve sonra bebeğinizle buluşturun.

Diş kaşıyıcı yumuşak kitaplar da mevcuttur. Temel bebek oyuncakları, her gelişim aşaması için oyuncaklar, birçok görsel ürün sunar. Kitabın içinde bebekleri eğlendirmek için bazı sevimli hayvanlar olur.

Yumuşak Halkalar

Diş çıkarma halkası gibi karışık halka setleri, başlangıçta küçük bebekler tarafından çıngırak olarak kullanılabilir. Daha sonra bilek gelişimi geliştikçe bükülüp her yöne döndürülebilirler. Halka setleri ayrıca daha büyük bebekler için harika diş kaşıyıcılardır. Bu nedenle halka setleri, satın almak için harika çok yönlü bebek geliştirme oyuncakları arasında yer almaktadır.

Yumuşak Bulmacalar

Diş kaşıyıcı da olan küçük yumuşak bulmacalar, küçük bebeklerin yapıların ezilmelerine nasıl tepki verdiğini keşfetmelerine olanak tanır. Bebeklerin kavrama ve bilek hareketleri geliştikçe, ellerinde dönüp duran yapbozlar sonsuz bir büyülenme sağlar. Yumuşak bulmacalar, yumuşak malzemeden yapılmış, rubik küp benzeri oyuncaklardır.

Bebekler İçin Geliştirici Diğer Oyuncaklar Hangileridir?

Ahşap Boncuk Sıralama

Bu, bebeklerde motor becerilerin geliştirilmesine yardımcı olan ahşap bir kavrama oyuncağıdır.  Küçük bebeğin, ellerinin ileri geri kayan boncukları sallarken kavraması çok kolaydır. Ahşap sürdürülebilirdir ve toksik olmayan su bazlı bir cila ile boyanmıştır. 

Oyuncak Anahtar Takımları

Bebekler anahtarları sever. Ama gerçekten bebeğinizin kendi anahtarlarınızla oynamasına izin vermek istemezsiniz çünkü bu, bebeğinizi eğlendirmenin en hijyenik yolu değildir ve ayrıca anahtarlarınızı kaybettiğinizi de görebilirsiniz. Bu nedenle oyuncak anahtarlar, bebekler için mükemmeldir.

Manyetik Oyuncaklar

Küçük bebekler bile yerçekimini anlar ve bir şeyi düşürürlerse düşeceğini bilmekten büyük zevk alırlar. Bu nedenle, mıknatısların yerçekimine karşı hareket edebileceğinin keşfinden de aynı derecede memnun olurlar. İşin püf noktası; eğer bulabilirseniz, büyük bir mıknatıs yerine, manyetik olan hayvanlar ya da eğlenceli nesneler satın almaktır.  

Manyetik Bloklar

Manyetik istifleme blokları ahşaptan yapılmıştır ancak iç mıknatısları vardır. Bu yüzden süper güvenlidirler. Aynı zamanda bebekler ve küçük çocukların oynaması için parlak renkli ve dokunsaldırlar.

Açılır Oyuncaklar

Şimdi, bir şeyi aşağı bastırma ve başka bir şeyin ortaya çıkması modellerine dayanan her türlü pop-up oyuncak var. Saatlerce eğlence sağlayabilir ve bebeklerin ayrı nesnelerin neden-sonuç ilişkisini ve karşılıklı bağımlılığını anlamalarına yardımcı olabilirler.

Şekil Ayırıcı

Şekil sıralayıcılar, bebeklerin artan merakını yuvalar aracılığıyla “gönderme” ve şekilleri eşleştirme yeteneklerinin başlamasıyla birleştirir. Bu, küp şeklinde üzerinde şekiller olan ve ellerindeki şekli küpteki şekillerin içerisine attıkları bir oyuncaktır. Bebekler için yumuşak malzemelerden üretilen çeşitleri vardır. Toplardan küplere ve otobüslere kadar her türlü farklı formda her türlü farklı şekil ayırıcı var. Kalıcı olması için, mümkün olduğu kadar çok farklı şekle sahip bir tane almak, en doğrusu olacaktır.

Artı, kolayca çevrilebilen birden fazla tarafı olan bir tane de çok faydalı olacaktır. Böylece bebekler ve küçük çocuklar, bir tarafı eşleştiremedikleri zaman diğer tarafa bakmaları gerektiği fikrini geliştirirler.