Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren onun sağlıklı gelişimi için neler yapacağınızı düşünmeye başlarsınız. Temel bakım ve beslenme kadar önemli olan bir başka konu da bebeğinizin beyin gelişimidir. Bebeklerin beyni tahmininizden daha hızlı gelişir ve bu yaklaşık olarak saniyede 1 milyon sinir bağlantısı demektir. Bu sebeple gelişimini desteklemek için alacağınız oyuncakların seçimi oldukça önemlidir. 

Oyuncaklar bebeğinizin ya da çocuğunuzun sadece keyifli vakit geçirmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bedensel ve zihinsel gelişimini de destekler. Bu nedenle çocuğunuzun gelişim aşamalarını ay ay takip etmeniz, hangi aylarda hangi becerilere sahip olduğunu öğrenmeniz oyuncak seçiminde size büyük fayda sağlar. Çocuklar dünyayı tanımaya öncelikle duyu organlarıyla sonrasında zihinsel yönelimle başlarlar. Bu nedenle bebeğinizin ilk oyuncakları duyusal oyuncaklar ve anne bebek çocuk birlikte oynayabileceğiniz oyuncaklar olmalıdır.

0-6 ay: Bebeklerde ilk aylar işitme duyusu, görme duyusuna göre daha baskın olur. Bu nedenle ilk aylar işitme duyusuna hitap eden sesli oyuncaklar tercih edilmelidir. Sonrasında görme duyusunun gelişimi ile baskın renklerde ve zıt renklerde olan oyuncaklar tercih edilmelidir. Yine bu dönemde elinde tutup sallayabileceği, sallandığında sesler çıkaracak oyuncaklar tercih edilmelidir. Bebeğiniz her şeyi ağzına götüreceği için tüylü oyuncaklardan ya da boyası çıkma ihtimali olan oyuncaklardan kaçınmalısınız.

6-12 ay: 6 aydan büyük bebekler emeklemeye, oturmaya hatta 1 yaşına doğru yavaş yavaş yürümeye başladıkları için dünyayı sürekli keşfetmeye çalışırlar. Bu nedenle artık kendi başlarına oynayabilecekleri, ellerinde tutup sıkabilecekleri, kaldırabilecekleri, yuvarlayabilecekleri esnek plastikten ve yumuşak kauçuktan yapılmış bebekler, araçlar, peluş hayvanlar, geometrik şekiller içeren setler, renkli toplar ve bloklar ön plana çıkmalıdır.

1 yaş sonrası: 1 yaşını geçen çocuklar artık yürümeye, sesleri taklit etmeye, kendi yaşıtları ile iletişime geçmeye başlarlar. Bu dönemde itebilecekleri, çekebilecekleri, hareket ederken ses çıkaran otomobiller, tekerlekli hayvan figürleri, sesli kitaplar, boya kalemleri ve hamurlar en çok ilgi çeken oyuncaklardır. Aynı zamanda parlak ve basit resimler içeren çocuk kitapları da uygun oyuncaklar arasındadır. Kitaplar, anne ve bebek birlikte tutulup, resimlerine bakılırsa çocuk için daha eğlenceli hale gelir. Yine suda okunabilen kitaplar bu kategoriye girmektedir.

Alacağınız tüm sesli oyuncaklar, aktivite masaları, legolar, peluş hayvanlar, blok setler, bebekler, arabalar ve aktivite masaları sadece birer oyuncak değil; aynı zamanda bebeğinizin gelişimine katkı sağlayan yardımcılardır.

1 Yaş Dönemi Oyuncaklarının Özellikleri Nelerdir?

 • El ve göz koordinasyonu ile küçük kas gelişimlerini destekler.
 • Neden-sonuç ilişkisi kurulmasını ve deneme yanılma yöntemi ile öğrenmelerini sağlar.
 • Benzerlikleri ve farklılıkları anlamalarına yardımcı olurken gruplandırma, sıralama, eşleme becerilerini geliştirir.
 • Dil gelişimlerini destekler. Erken dönem yeteneklerinin ortaya çıkmasını ve anlaşılmasını sağlar.
 • Hayal güçlerini geliştirir, duygularını keşfetmelerinde yardımcı olur ve kendilerini ifade etmelerini sağlar.
 • Renkler, geometrik şekiller, sayılar ve harfler gibi temel bilgileri öğrenmelerine yardımcı olur.

1 Yaş Oyuncakları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Bebeğinizin ilgi alanına giren onu cezbedecek renkte ve şekilde oyuncaklar seçmelisiniz.
 • Duyulara hitap eden oyuncaklar seçim listenizde ilk sırada yer almalıdır.
 • Yutabilecekleri ebatta parçaları olan ve boyası çıkabilen oyuncaklar satın almamalısınız.
 • Aldığınız oyuncağın materyali de önemli unsurlardan biridir. Sağlıklı materyallerden üretilen oyuncaklar öncelikli tercihiniz olmalıdır. Keskin kenarlı yada sivri bölümleri olan ve çocuğunuza zarar verme ihtimali olan oyuncakları da almaktan kaçınmalısınız.
 • Kolaylıkla temizleyebileceğiniz oyuncaklar almalısınız.
 • Seçim yaparken çocuğunuzun ilgisini çektiğini düşündüğünüz oyuncaklara yönelmek, gelişimleri için daha fazla katkı elde etmenizi sağlar.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Bebek Oyuncak Fiyatları

186 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Fisher-Price Bebek Oyuncakları
  2. Dolu Bebek Oyuncakları
  3. Clementoni Bebek Oyuncakları
  4. Kanz Bebek Oyuncakları
  5. Playgro Bebek Oyuncakları
  6. Chicco Bebek Oyuncakları
  7. Vardem Bebek Oyuncakları
  8. Melissa&Doug Bebek Oyuncakları
  9. Vtech Bebek Oyuncakları
  10. Mega Oyuncak Bebek Oyuncakları
  11. Birlik Oyuncak Bebek Oyuncakları
  12. Sunman Bebek Oyuncakları
  13. Can Oyuncak Bebek Oyuncakları
  14. Sozzy Toys Bebek Oyuncakları
  15. Tomy Bebek Oyuncakları
  16. Baby&Toys Bebek Oyuncakları
  17. Baha Bebek Oyuncakları
  18. Şeker Ofisi Bebek Oyuncakları
  19. Medska Bebek Oyuncakları
  20. Akay Bebek Oyuncakları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Karakter / Tema
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/23031884/60002264/303251
Başa dön