Ucuz ve Kaliteli Tablet Pc Modelleri

Tablet Nedir, Ne İşe Yarar?

Tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlarla notebook bilgisayarlar arasında, yerleşik bir klavye ve mouse ihtiyacı olmadan, tüm işlemlerin dokunmatik ekran üzerinden yapıldığı segmentlerdir. Tasarım ve donanım yanıyla notebook bilgisayardan daha çok akıllı telefona benzeyen tabletler, kullanım amacı açısından notebook bilgisayarlara daha yakındır.

Tablet bilgisayarınız ile Wi-fi bulunan her yerde internete bağlanabilir, sosyal ağ hesaplarınızı yönetebilir, maillerinizi yanıtlayabilir, dosya gönderip alabilir, e-kitap okuyabilir, oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, film izleyebilirsiniz. İş ortamında ve bire bir görüşmelerde doğrudan tablet ekranı üzerinden görsel sunumlar yapabilir, kişisel ajandanıza notlar alabilir, iş planlamanızı yapabilirsiniz. Okulda, kursta, seminerde not tutabilir, notlarınız üzerinde düzeltmeler ve geliştirmeler yapabilirsiniz. Kamerasıyla fotoğraf ve video çekebilir, çekimleriniz üzerinde düzenlemeler yapıp sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.

Sim kart yuvası bulunan marka ve modelleriyle Wi-fi olmayan yerlerden de mobil veri aracılığıyla internete bağlanabilirsiniz. Özetle, bir akıllı telefonla yapılabilecek tüm işleri, daha geniş ekran, daha işlevsel ekran klavyesi, daha hassas dokunmatik ekran ve daha uzun şarj ömrü avantajlarıyla tabletle yapabilirsiniz.


Tablet PC

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte normal bilgisayarların kullanım oranları da yavaş yavaş düşmeye başladı. Birçok kişi normal bilgisayar yerine mobil cihazlara ve tabletlere yöneldi. Eğer sizde bir tablete ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız önerilerimizi göz önüne alarak seçiminizi yapabilirsiniz. Tablet seçiminde bazı hususlar üzerinde durarak verdiğiniz paranın hakkını tam anlamıyla alabileceksiniz.

Nasıl Bir Tablet Almalıyım Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tablet alırken ilk düşünülmesi gereken detay, işletim sistemidir. Yaygın olarak android işletim sistemini kullanan tabletler, android dışında ios ve windows işletim sistemlerine de sahip olabilir. Tableti, yalnızca eğlence ve internete bağlanma amacıyla alacaksanız, android işletim sistemine sahip bir tablet, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak tableti bunların yanında iş için de kullanacaksanız, evinizdeki ve ofisinizdeki işletim sistemleriyle uyumlu olacak şekilde, bir windows ya da ios işletim sistemli tablet almanız daha işlevsel bir kullanım sağlayacaktır. İşletim sisteminden sonra ikinci önemli detay, ekran boyutudur. Tabletin ekran boyutu, tabletin genel boyutunu, ağırlığını, şarj ömrünü ve işlevselliğini doğrudan etkiler. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemeli ve bu ihtiyaçlara cevap verebilecek en küçük ekranlı tableti almalısınız. İhtiyacınızdan daha büyük bir tablet, hem taşıma güçlüğü nedeniyle hem de daha hızlı şarj tüketmesiyle işlevselliğinden kaybedecektir.

Bu sorunun cevabını mutlaka kendinize tablet almaya karar verdikten sonra sormuşsunuzdur. Şimdi biz sizlere nasıl bir tablet alacağınızı adım adım anlatacağız. Tablet fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu değişimlerin nedeni de, cihazda yer alan işlemci ve hafıza gibi çeşitli donanımlardır. Normal bir bilgisayar alırken donanımlarına nasıl dikkat ediyorsanız tablet alırken de dikkat etmeniz büyük önem taşır. Seçiminizi gerçekleştireceğiniz sırada mutlaka oyun için mi, yoksa iş amacıyla mı kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer oyun amacıyla bir tablet alıyorsanız grafik özelliklerinin üzerinde durmanız gerekir. Oyun fazla oynamayacak, iş amacıyla alacaksanız da işlemci ve bellek boyutlarına önem veriniz. Cep telefonlarının en büyük sorunu olan şarj problemi tabletlerde de bulunmaktadır. Tablet ekranının cep telefonuna göre biraz daha büyük olması, bu problemi biraz daha ön plana çıkartmaktadır.

Adım 1: Tablet Pc için uygun işletim Sistemi Seçimi : Bu adımda vereceğiniz karar aslında alacağınız tabletin ne olacağı konusunda net bilgileri ortaya çıkartıyor olacaktır. Tabletler Android, iOS, Windows gibi çeşitli işletim sistemleriyle sunulmaktadır. iOS cihazları kullanmayı seviyorsanız, iOS tercih yapmayı da düşünüyorsanız iPad almak zorundasınız. iOS işletim sistemi yalnızca Apple markasının üretmiş olduğu cihazlarda bulunmaktadır.iOS tarafında seçim alanınız çok kısıtlı iken Windows seçmeniz halinde seçim şansı biraz daha genişliyor. Windows’un pek fazla popüler olmayışı seçenek sayısını beklentilerinizin altında kalabilir. Windows üretici markalardan seçim yapmaya kesin kararlıysanız, diğer Windows işletim sistemli tabletler ile özelliklerini kıyaslayarak seçiminize devam etmelisiniz.İşletim sisteminde belki de en fazla seçenek hakkını size Android tanıyacaktır. Ülkemizde satışa sunulan tabletlerin büyük çoğunluğu Android işletim sistemiyle gelmektedir. Popüler birçok marka bu işletim sistemini kullanıyor. Android Google tarafından geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bundan dolayı da markaların kullanım oranı artıyor.Bahsetmiş olduğumuz 3 işletim sistemi dışında Ubuntu gibi çeşitli işletim sistemleri de bulunmaktadır. Bu işletim sistemlerinin kullanım kitlesi çok düşük olması sebebiyle pek fazla bahsetmeyeceğiz.

Adım 2: Tablet Pc'de Uygulama İmkanı: İşletim sisteminin kullanım imkanlarına bir şekilde alışırsınız, burada en önemli nokta uygulama imkanıdır. iOS ve Android bu konuda sizi tatmin edecektir diye düşünüyoruz. Bahsetmiş olduğumuz iki işletim sisteminin App Store ve Google Play olarak mağazalarında sunduğu uygulamalar, sizin çok fazla ihtiyacınızı bol seçenek ile çözecektir. App Store’da uygulama yayınlamak Google Play’e oranla biraz daha zordur. Bundan dolayı da kalite olarak App Store’un biraz daha üst düzey uygulamalar yayınladığını açıkça belirtebiliriz. Uygulama problemleriyle uğraşmak istemiyorsanız, fazla seçeneğe ihtiyaç duymadan işinizi görecek uygulamayı keşfetmeyi düşünüyorsanız iOS en doğru tercih haline gelecektir.Unutmayınız ki iOS işletim sistemi size Android’in sunmuş olduğu esnek kullanımı sağlamayacaktır.

Adım 3: Boyutlara Karar Vermek: Tablet seçeneği sırasında oldukça fazla boyut seçeneği göreceksiniz. Bu seçenekler arasından size en uygun olanı belirlemeniz gerekiyor. Taşıma sırasında büyük boyutlu tabletlerde sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız biraz daha ufak tabletlere yönelmeniz en doğru karar olacaktır. Taşıma sorun değilse de, büyük bir tablet seçebilirsiniz. 7 inç, 10.1 inç, 8 inç gibi çeşitli boyutlardan size uygun tablet tercihinizi yapınız.Ekran boyutunun batarya süresine büyük etki sağladığını aklınızdan çıkartmayınız. Bataryanın boyutunu ve ekranın boyutunu kıyaslayıp doğru tercih yapmaya çalışınız. Bunları göz önüne almanız sonradan pişmanlık yaşamanızın önüne geçecektir.

Adım 4: Performans ve Hafıza Seçimi: Tabletlerde çok farklı birçok işletim sistemi kullanılıyor. Bundan dolayı da kafanız karışmaya başlayabilir. Eğer performans sizin için vazgeçilmezler arasında yer alıyorsa, çoklu işlemciye sahip modellere yoğunlaşıp tercihinizi yapınız. İş için kullanılacak olan tabletlerde genellikle 1 Ghz. Üzerindeki işlemci yeterli performansı sergiliyor. Tutacağınız veri oranına göre hafızaya da dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz. Dahili hafızanız ne kadar büyük olursa, o kadar fazla veriyi depolayabilirsiniz. Cihazınızın belleğinizin bir kısmını sistem için alacağını da göz önüne alınız. Onu da hesaba katarak tercihinizi yapmalısınız. Eğer cihazınız harici hafıza kartı destekliyorsa biraz daha şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Harici hafıza kartı sayesinde cihazın hafızasını genişletme imkanını elde edersiniz.

Adım 5: Bağlantı İmkanları: Tablet seçiminde çoğu kişi bağlantı imkanlarına pek fazla önem vermemektedir. Eğer siz de bunların arasında yer alıyorsanız hatanızdan hızlıca dönüş yapmanız gerekiyor. Tabletleri incelediğinizde çoğunluğunun Wi-Fi desteği sunduğunu görürsünüz. Ama siz gene de cihazınızın Wi-Fi özelliği barındırdığına dikkat ediniz. Eğer cihazınızda Wi-Fi imkanı olmazsa modemlerden internete bağlanma imkanı elde edemezsiniz. Wi-Fi sizi sınırlı bir şekilde internete bağlayacaktır. Her an internetinizin bulunması gerektiğini düşünüyorsanız da, 3G özelliği barındıran tabletlere yönelebilirsiniz. Bu tabletler normal tabletlere oranla biraz daha fiyat farkı barındırmaktadır. Bu fiyat farkını göz ardı edip 3G özelliğine sahip tablet alırsanız, mobil hattınızı takarak mobil veri ile internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Mobil veri sayesinde yolda, evde, işte her yerde internete kolayca girebileceksiniz. Wi-Fi ağı arama derdi yaşamayacaksınız.

Adım 6: Tablet Pc için Kamera Performansı ne olmalı?: Bazı insanlar fotoğraf çekmeyi çok severken, bazıları da fotoğraf çekmeyi sevmezler. Sizin bu konuda hangi grupta yer aldığınız önem taşıyor. Eğer fotoğrafsız yaşayamam, sürekli fotoğraf çekmek istiyorum diyorsanız tabletinizin kamerasına dikkat ediniz. Tabletinizde bulunan kameranın kalitesini de göz önüne alırsanız çektiğiniz resimlerde pişmanlık yaşamazsınız. 720p ve 1080p kalitesinde çekim yapabilen tabletlere de göz atarsanız, oldukça kaliteli görüntülere sahip olabilirsiniz.Tabletin fiyatına aslına bakıldığında kameranın çok fazla etki etmediğini söyleyebiliriz. Doğru seçimler yapmanız yüksek kamera kalitesine sahip bir tableti çok uyguna satın almanız sonucunu ortaya çıkartabilir.

Sonuç: Tablet Pc Fiyatları: Tüm bu adımlardan bahsederken fiyat konusuna değinmedik. Çünkü fiyatlar işlemci, hafıza, 3G gibi çeşitli özelliklere göre oldukça fazla değişkenlik gösteriyor. Seçiminiz sırasında sizlere bazı fiyat belirleme tavsiyeleri sunacağız. Bu tavsiyelere uyarak bütçenizi belirlerseniz tercihiniz sizi uzun süre mutlu edecektir.Bütçenize uygun tabletler seçmeye özen gösterin. Bütçenizden fazla fiyata sahip cihazlar satın almanız halinde, borcunu öderken pişmanlık duygusu yaşayabilirsiniz. Bunu yaşamamak için her zaman bütçenize uygun seçimler önem taşır. Cihazı uzun süre kullanacağınızı unutmayınız. Yalnızca birkaç günü değil, birkaç yılı planlayarak özellik seçiminizi yapınız. Bir süre geçtikten sonra ortaya çıkacak özellik yetersizliği sorununu da ortadan kaldırmış olacaksınız. Yazımızda en fazla üstünde durduğumuz konulardan bir tanesi batarya olmuştu. Biliyoruz ki bir çok kişinin probleminin en başında batarya geliyor. Sizin de probleminizin batarya olmaması için seçiminizi yaparken batarya boyutuna dikkat ediniz. Bataryanız ne kadar büyük olursa o kadar fazla kullanım süresi alırsınız. Bataryanın büyüklüğüne dikkat ederken, ekranın büyüklüğünü de göz ardı etmeyiniz. Ekran büyüdükçe batarya kullanım oranı artacaktır.


Tabletin Notebook Bilgisayarlara Göre Avantajları Nelerdir?

Tablet bilgisayarların, notebook bilgisayarlara göre en büyük avantajı, kuşkusuz inceliği ve hafifliğidir. Klasör görünümünde koruyucu bir kılıfla, ince bir dosya gibi elde taşınabilmesi sayesinde evde, okulda, işte, tatilde; ağırlığını ve varlığını hissetmeden yanınızda bulundurabilirsiniz.

Şarjının notebook bilgisayarlara göre çok daha fazla dayanması diğer bir avantajıdır. Bekleme sırasında 24 saate kadar dayanan şarjlı modelleriyle, mobil kullanıma çok uygundur.

İşin ekonomik yanı söz konusu olduğunda da tabletler, dizüstü bilgisayarlara göre kayda değer bir avantaj sağlar.

 

Tablet Kullanmak Çocuklar İçin Zararlı mı?

Çocuklar arasında giderek yaygınlaşan tablet kullanımına bağlı olarak, yetişkinlerin endişeleri de artmaya başladı. Tabletin çocuklar için zararlı olup olmadığı ya da zararlarının ne olduğu dilden dile dolaşan klişeler yarattı. Tabletin çocuk gelişimini olumsuz etkileyip etkilemediği sorusunun yanıtını gerçekçi bir şekilde verebilmek için çocuğun bulunduğu yaş aralığı, tableti kullanma sıklığı ve süresi, tableti kullanırken aldığı oturma pozisyonu, tableti tuttuğu göz mesafesi, tableti kullandığı ortamın ışıklandırma seviyesi gibi onlarca sorunun yanıtını bilmek gerekir.

Tablet kullanımı çocuklarda zihinsel gelişimi olumlu yönde etkilerken, uzun süreli tablet kullanımı sırasında yanlış oturma pozisyonları nedeniyle bedensel gelişimi olumsuz etkileyebilir. Çocuklarda kafa ağırlığının yaklaşık 5 kilo olduğu ve tablet kullanırken bu ağırlığın öne eğilerek sürekli aşağı baskı yapmasının boyun fıtığına sebep olacağı iddiası tümüyle yanlış değildir. Ancak bunun çözümü çocuğa tablet kullanımını yasaklamak değil, tablet kullanırken daha uygun bir oturma pozisyonunda olmasını sağlamak ve uzun süreli kullanımın sakıncalarını anlatıp ikna etmeye çalışarak, tablet kullanımına güvenli bir zaman sınırı koymaktır.

Diğer tüm sakıncalar da küçük önlemlerle aşılarak, çocukların güvenli bir şekilde tablet kullanması sağlanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/7
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Tablet Fiyatları ve Modelleri

637 ürün listeleniyor
Samsung
Xiaomi
Lenovo
Huawei
Apple
HONOR
Casper
POCO
Hometech
Concord
Everest
Sprange
TCL
Reeder
Alcatel
Vorcom
Wenn
Fosil Avm
Acer
Chuwi
11 inç
13,2 inç
12,4 inç
14,6 inç
12,9 inç
10,9 inç
10,1 inç
12 inç
13,3 inç
11,6 inç
10,8 inç
10,6 inç
10,5 inç
10,4 inç
10,3 inç
10,2 inç
10 inç
9,7 inç
9,6 inç
8,0 inç
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Marka
Toplam 37 / 637 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
İkisi Bir Aradaİkisi bir arada, en temel anlamıyla hem dizüstü bilgisayar hem de tablet gibi kullanılabilen çok fonksiyonlu bilgisayarları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. 2'si 1 arada veya 2in1 şeklinde de yazılabilen bu fonksiyonel bilgisayarlar, farklı boyutları ve özellikleri sayesinde eğitimden işe, günlük kullanımdan profesyonel kullanıma kadar uzanan geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. İkisi bir arada bilgisayarların tarihi uzun bir geçmişe dayanmıyor olsa da üretim ve kullanım oranının hızla artmasında çok amaçlı yapısı etkili rol oynamaktadır.  Genellikle 2 farklı formda satışa sunulan ikisi bir arada bilgisayarlar, dokunmatik ekranla bütünleşik, 360 derece dönebilen klavyesi ile ekranı birbirinden ayrılabilen seçeneklerden oluşur. Tablet bilgisayar boyutlarında pratik bir cihaz kullanmak isteyen ancak fiziksel klavyenin konforuna da ihtiyaç duyanlar için geliştirilmiş olan bu hibrit cihazlar, günümüzün hızla gelişen mobil teknolojisine bağlı olarak çeşitlenmektedir.  2'si 1 arada bilgisayarlarda, ekran ve klavye katlandığında ya da birbirinden ayrıldığında otomatik olarak devreye giren dokunmatik ekran, aynı zamanda fiziksel klavye aktifken de kullanılabilme özelliği içerir. Bazı ikisi bir arada cihazların klavyesi de dokunmatik şekilde tasarlanmaktadır. Oldukça pratik bir kullanım imkânı sunan bu ürün grubu, ergonomik boyutları nedeniyle özellikle mobil kullanım için sıkça tercih edilmektedir.  Özellikle yüksek performans gerektirmeyen internet, ofis ve diğer temel işlemler için ideal olan 2in1 bilgisayarlar, yüksek mobiliteleri sayesinde her yerde kolayca kullanılabilme ayrıcalığı sunar. Başta öğrenciler, üst düzeyde taşınabilirliğe ihtiyaç duyan çalışanlar ve benzer beklentilere sahip tüm tüketicilere hitap eden bu bilgisayarlar, genellikle 10 ve 14 inç boyutlarında ekranları ve mekanik ya da dijital klavyelerden oluşan ikisi bir arada cihazlar, dizüstü bilgisayarlardaki gibi ayrı bir batarya içermez; dahili batarya ile gelirler.
Detaylar
Uçuş Modu"Uçak Modu" olarak da bilinen; akıllı telefonlar, tabletler, laptop'lar gibi farklı elektronik cihazlarda bulunan "Uçuş Modu", temelde elektronik cihazların dış dünya ile olan ilişkisini kesmek için kullanılan bir özelliktir. 2000'li yılların başlarında hayatımıza girmeye başlayan bu özelliğin ortaya çıkmasının nedenlerinin başında uçuş sırasında uçakların, elektronik cihazların sinyallerinden olumsuz etkilenme riskine karşı kapalı tutulması ve bu durumun yolcular için oldukça sıkıcı bir hâl alması gelmektedir. Gelinen noktada ise artık uçakta seyir hâlindeyken İnternet erişimi mümkün olmaktadır. Uçuş Modu özelliğinin en yaygın olarak kullanıldığı cihazlar, akıllı telefonlardır. Uçak simgesiyle gösterimi yapılan bu özellik, tek bir dokunuşla aktif hâle getirilebilir. Böylece Wi-Fi, mobil veri, radyo bağlantıları, Bluetooth, GPS ve NFC olarak olarak adlandırılan Yakın Alan İletişimi özellikleri devre dışı kalır. Telefon ekranındaki GSM operatörünün simgesinin yerini bir uçak simgesi alır. Yeni nesil akıllı telefonların büyük çoğunluğu, Uçuş Modu aktif olduğunda kapanmış olan Wi-Fi ve Bluetooh gibi özelliklerin yeniden açılabilmesine izin verir. Bu sayede Wi-Fi özelliği aktif olduğundan İnternet erişimi sağlanabilir ve Bluetooth özelliği sayesinde de kablosuz kulaklık gibi cihazlarla bağlantı kurularak bu cihazların da kullanılabilmesi mümkün olur. Adı her ne kadar Uçuş Modu olsa da, günlük hayatta uçuş modu farklı amaçlar için de birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Bunlardan ilki, yaşanılan ağ erişim problemini çözmektir. Telefonun uçuş modunu açıp kapatmak, her zaman olmasa da genellikle bu sorunun çözümü olmaktadır. Ya da çocuklar telefonla vakit geçireceği zaman uçak modu açılabilir ve bir ebeveyn kontrolü yöntemi olarak İnternet'teki zararlı içeriklere erişim engellenebilir. Birçok kullanıcı, kimse tarafından rahatsız edilmek istemediği için de bu özelliği sıklıkla tercih eder. İnternet kullanılarak yazışmaların yapıldığı Whatsapp, Instagram ve Facebook Messenger gibi uygulamalarda karşı tarafa mesajın okunduğuna dair bilgi gitmemesi için bile uçuş modu kullanılabilir. Ayrıca telefon, uçuş modundayken birçok özellik kapalı olduğu için şarjı normalden daha uzun süre dayanır ve çok daha hızlı şarj olur.
Detaylar
AndroidAndroid, Google firması tarafından 2007 yılında geliştirilmiştir. Sürekli yeni güncellemeler olur ve bu güncellemeler çeşitli isimler ile kullanıcılara sunulur. Sistem patenti Google’a ait olmakla beraber cihaz üreticileri, bu sistemi satın alarak ürünlerinde kullanır. Android, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi ve cep telefonları ve tabletlerde kullanılır. Ayrıca çeşitli akıllı cihazlarda da yer alır. Android işletim sistemi, 3 aşama hâlinde geliştirilmiştir. İlk bölüm, işletim sistemi olup sistemin ana kodları bu bölümde yer alır. İkinci bölüm, katmanlar bölümü olup, sistemin en önemli kısmı kabul edilir. Wi-Fi, GPS, Android kitaplıkları bu bölümde bulunur. Son aşama ise uygulama bölümüdür. Bu bölüm, Android kullanıcılarının cihazlarını daha verimli kullanabilmeleri için bulunur ve çeşitli uygulamalardan oluşur. Android, Linux tabanlı olarak kodlanmıştır ve açık kaynak kodları ile paylaşılmıştır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcılar, sistem üzerinde istedikleri değişimleri yapabilir. Android işletim sistemi, tek bir yazılım dili ile kodlanmıştır. Çeşitli diller bir arada kullanılmakla beraber sistem, büyük bölümünde C+ kodları ile geliştirilmiştir. Android uygulamalarda ise Java kullanılır. Ancak, Java dilinin geliştiricisi ile Google arasında yaşanan sorunlar sonrasında Google, kendi dilini geliştirmiştir. Google tarafından geliştirilen Kotlin, 2017 yılı itibarı ile Android işletim sisteminin dillerine eklenmiştir. Android cihazların daha işlevsel kullanılabilmesi için sunulan Java tabanlı programlara Android uygulama adı verilir. Android uygulamalar, Google apk marketi olan Google Play üzerinden indirilebileceği gibi apk olarak da indirilip yüklenebilir. Android uygulamalar için hazır Java kütüphaneleri bulunur ve Google tarafından açık kaynak kodlu olarak yayınlanır. Uygulama geliştirmek isteyenler tarafından Android resmî İnternet sitesi üzerinden gerekli araçlar ve Java kullanım kılavuzu indirilebilir. Böylece Java diliyle isteyen herkes uygulama geliştirebilir.
Detaylar
Amoled EkranSektörel gelişmeler ile birlikte hayatın içerisine daha fazla dâhil olan teknolojik ürünlerin donanımsal özellikleri de her geçen gün gelişiyor. Bağlantı ve iletişim konusundaki en büyük konfor sağlayıcı akıllı cep telefonları ve evlerin vazgeçilmez parçalarından olan TV modellerinde sıklıkla görülen "amoled ekran" teknolojisi, kullanım kalitesini artıran faktörlerin başında geliyor.  Amoled kelimesi, "Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode" ifadesinin kısaltılmış hâlinden oluşuyor. Bu ifade ise "aktif matrisli organik LED" anlamına geliyor. Amoled ekran teknolojisinde ekrandaki her bir piksel, diğerlerinden bağımsız bir şekilde aydınlatılıyor. Her pikselin ayrı ayrı aydınlatılmasıyla oluşturulan görüntü, böylelikle arka aydınlatma işlemine de gerek duymamış oluyor. Arka aydınlatma işleminden bağımsız çalışan donanım, aynı zamanda pil tüketim düzeyini azalttığından şarj ömrünü de uzatıyor. Amoled ekran teknolojisi, ilk olarak TV modellerinde piyasaya sürülürken yıllar geçtikçe akıllı cep telefonlarında da kendisine yer bulduğu görülüyor. Amoled ekran teknolojisine sahip olan TV modellerinin diğer modellere oranla daha ince ve daha hafif olmaları ise bir başka detay olarak dikkat çekiyor. Renk ve görüntü kalitesinin yanı sıra ağırlık ve kalınlık konusunda da avantajlı bir konumda bulunan amoled ekran teknolojisi, görsel deneyimi de maksimize ediyor. Yatay ya da dikey fark etmeksizin izleme açısı ne olursa olsun netlik ve berraklık niteliğinden bir şey kaybetmeyen amoled ekranlar, bu sayede ayrıcalıklı hâle geliyor. Avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda bir adım öne çıkan amoled ekranlar, renk çözünürlüklerinin daha realistik ve daha canlı bir şekilde sunulmasına olanak tanıyor. Her bir bileşenin ışık yayma işlemini otonom bir şekilde sağlaması, tepki hız düzeyini de artırıyor. Amoled ekranların video tepki hızı, 1 mikrosaniyeye yakın bir değer gösteriyor. Bu durum da olası netlik kayıplarının önüne geçiyor.
Detaylar