Makyaj Ürünleri

Fondöten seçimi yaparken cilt tonuna uygun bir ürün tercih etmeniz önerilir. Ancak daha bronz bir görünüm elde etmek istiyorsanız cilt tonunuzun bir ton koyu renginde üretilen fondötenleri de kullanabilirsiniz. Cilt tonundan bir ton açık fondötenler ise aydınlık bir görünüm elde etmek için idealdir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ten renginden daha açık ya da daha koyu bir fondöten kullandığınız takdirde boyun, dekolte ve omuz gibi bölgelere de mutlaka fondöten uygulamaktır. Aksi takdirde ton eşitsizlikleri kaçınılmaz olur.

Fondöten ve kapatıcılar makyaj uygulaCildi Makyaja Hazırlamanın Önemi

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildin bu sürece hazırlanması hem alınacak olan sonucun başarısını hem de makyajın kalıcılığını olumlu yönde etkiler. Temizlenmiş ve yeterli ölçüde nemlendirilmiş bir cilt, makyaj için en ideal kanvas olarak bilinir. Kirden, yağdan ve ölü deriden arındırılmamış cildin üst kısmında pürüzler görünür. Tenin üstüne fondöten ve kapatıcı uygulamak ise bu pürüzleri daha da belirgin hale getirir. Oysa makyaj yapmaya başlamadan önce cildin temizlenmesi ve gözeneklerin açılması gerekir. Bu işlem sonrasında uygulanan makyaj ürünleri çok daha başarılı bir sonuç almaya yardımcı olur.

Günlük olarak cilt temizliği yaparken paraben içermeyen sabunların, temizleme jellerinin ve peeling ürünlerinin kullanılması önerilir. Maskelerin ise haftada bir ya da iki kez uygulanması yeterlidir. Cildin temizlenmesi ile birlikte açılan gözeneklerin sıkılaşması için tonik kullanımı uygundur. Tonik sonrası cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem kullanmanız, makyaj öncesi hazırlığın son evresidir.

Fondöten, Kapatıcı ve Pudra Kullanımı

Cildin hazırlık evresinin son adımı olan nemlendirme kısmı için birçok kullanıcı makyaj bazlarını tercih etmektedir. İki farklı ürünün de temeldeki görevi aynıdır. Fondöten, kapatıcı ve kontür malzemelerinin daha rahat bir şekilde sürülebilmesine olanak tanıyan ürünler cilde ince bir tabaka halinde sürüldükten sonra parmaklarla masaj yaparak yüz ve boyun bölgesine yedirilir.

Fondötenler ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek üzere formüle edilir. Yüz ve boyun bölgesinde ton eşitliği sağlamayı hedefleyen ürünler, fırça ya da makyaj süngeri yardımıyla uygulanır. Fondötenin kapatıcılığının yetersiz kalacağı bölgelerde kapatıcı kalemler ya da likitler kullanılması önerilir. Göz altı morlukları ve travmaya bağlı oluşan yara izleri gibi bölgelerdeki rengin dengelenmesine yardımcı olan kapatıcılar arasında akneler için özel olarak hazırlanan seçenekler de yer alır.

maları için parlak ve temiz bir taban oluşturmak üzere kullanılır. Pudra ise makyajın son adımında tercih edilir. Makyajın sabitlenmesine olanak tanıyan pudra, geniş uçlu fırçalar yardımıyla tüm yüze uygulanır.

Kontür Uygulamaları

Yüz ve dekolte bölgesinde çeşitli ışık oyunları ve illüzyonlar yaratarak gölge ve ışıltı kazandırma işlemi olarak bilinen kontür, bu işlem için özel olarak hazırlanmış ürünlerle ve paletlerle yapılır. Kontür paletlerinde aydınlatıcı ve bronzlaştırıcı da bulunur. Bu sayede istenen etkiyi yaratmak daha da kolay bir hal alır. Kontür uygulamaları genellikle burun, şakak, elmacık kemikleri ve çene hattında tercih edilir. Bu bölümlerin vurgulanmasına yardımcı olan kontür uygulamalarının etkisi aydınlatıcılar ile daha da artar.

Aydınlatıcı kullanımı genellikle burun ucu, üst dudağın orta üst kısmı ve elmacık kemiklerinin üstü için tercih edilir. Kontür uygulaması yapılan noktaların hemen üst kısımları olarak da tabir edilebilecek bu alanlar, ışıltı eklendiğinde çarpıcı bir görünüme kavuşur.

Kontür uygulamaları sayesinde kemerli bir burun daha düz görünebilir. Benzer şekilde elmacık kemiklerini daha belirgin göstermek ya da jawline olarak da bilinen çene kemiklerini daha dikkat çekici hale getirmek de mümkündür.

Göz Makyajı Ürünleri

Makyajın en önemli adımlarından biri göz makyajı olarak bilinir. Karşılaştığınız insanların çoğu ilk olarak gözlerinize ve gülüşünüze dikkat eder. Bu sebeple göz makyajının tarzınıza, giysi kombinlerinize ve bulunduğunuz ortama uygun şekilde yapılması son derece önemlidir.

Göz makyajı ürünleri arasında far, rimel, takma kirpik, eyeliner ve göz kalemi gibi farklı ürünler bulunur. Bakışların daha çarpıcı hale gelmesinde kullanılan bu ürünler belli bir sırada kullanılmalıdır. Bu alternatifler arasında ilk olarak uygulanması gereken ürün göz farı olarak bilinir. Göz kapa da sürülebilir. Fırça kullanılarak uygulanan rujlar likit olarak adlandırılır. Oldukça yoğun ve sıvı yapılarıyla öne çıkan likit rujlar mat ve metalik gibi farklı seçenekler de sunar. ğının renklendirilmesi için üretilen farlar arasında çok sayıda renk seçeneği yer alır. Kremsi yapıda üretilen farlardan toz ürünlere ve likit alternatiflere kadar farklı formlarda üretilen farlar, dilediğiniz ışıltıyı ya da mat görünümü yakalamaya olanak tanır.

Farın ardından sıra, kişisel zevklere bağlı olarak eyeliner ve takma kirpik uygulamasına gelir. Düz bir çizgi halinde çekilmesi bir hayli zor olabilen eyeliner’ın daha kolay sürülebilmesi için makyaj bantları da tercih edilebilir. Takma kirpik kullanılacak ise bu işlem için özel olarak hazırlanan yapıştırıcıların tercih edilmesi gerekir. Tüm bu işlemlerin sonunda kirpikleri daha dolgun ve hacimli gösterecek olan rimel uygulaması yapılır. Maskara alternatifleri arasında çok sayıda seçenek vardır. Kirpiklere dolgunluk veren ürünler, kahverengi ya da lacivert gibi farklı renklerde hazırlanan rimeller ya da kirpiklerin daha uzun görünmesine yardımcı olan maskaralar tercih edilebilir.

Dudak Ürünleri

Dudak makyajı için kullanılan ürünler arasında kalemler, rujlar ve parlatıcılar yer alır. Birlikte ya da tek başlarına uygulanabilen bu ürünler, farklı tarzda makyaj yapmaya da olanak tanır. Dudak ürünleri arasında en çok tercih edilen ürün ruj olarak bilinir. Rujlar arasında stick ve likit seçenekleri bulunur.

Dudak kalemi kullanımı genellikle dudak çizgisinin daha belirgin hale getirilmesi için tercih edilir. Doğal bir görünüm elde etmek için dudak çerçevesinin bir ya da birkaç ton koyusu kullanılır. Dudak çerçevesini belirginleştirmek ruj ve parlatıcı sürmeyi de kolaylaştırır. Dudak kaleminin ardından ilk olarak ruj sürülmesi önerilir. Eğer parlatıcı kullanılacaksa bu işlemin ruj sonrası yapılması tavsiye edilir.

Rujlar arasında saten etkili, ışıltılı ve sedefli, mat görünümlü alternatifler bulunur. Farklı makyaj uygulamalarında kullanılmak üzere özelleştirilen bu ürünler arasında çok sayıda renk çeşidi de yer alır. Dudakları daha dolgun ve belirgin göstermeye yardımcı olan rujlar direkt olarak uygulanabildikleri gibi fırça yardımıyla

Ruj seçimi esnasında göz makyajına uygun ürünler tercih etmek de önem taşır. Birbiriyle uyumlu renkler ve dokuları bir arada kullanmak göze hoş görünen bir uyum yaratır. Mat ürünler birlikte kullanıldıklarında kadifemsi bir etki yaratırken metalik ve sedefli modellerin belli oranda kullanılması önerilir. Sedefli bir göz farı ya da ışıltılı bir aydınlatıcı kullanıldığında dudaklarda daha yumuşak renkler ve ışıltısı az ürünler tercih etmek gerekir. Aksi takdirde yüzün genelinde yoğun bir ışıltı ortaya çıkabilir.

Ojeler ve Tırnak Bakımı

Yüz makyajı ile elde edilen çarpıcı görüntüyü tamamlamak için giysi kombinleri ve aksesuar kullanımının yanı sıra tırnak bakımı konusuna da önem verilmesi gerekir. Tırnaklara belli aralıklarla manikür yapılması ve tırnak kenarlarındaki etlerin düzenli şekilde itilip kesilmesi, tırnakların daha sağlıklı olmalarına imkan tanır.

Bakımlı tırnakların güzelliğini vurgulamak için ise birbirinden güzel oje seçenekleri bulunur. Oje modelleri arasında mat, parlak, simli ve şeffaf gibi farklı alternatifler vardır. Tırnakları istenilen şekilde renklendirmeye yardımcı olan ürünler, aynı zamanda vitaminler ve mineraller bakımından zengin içerikleri sayesinde besleyici özellik de gösterir.

Makyajın Kalıcılığını Artırma Yolları

Kullanıcıların makyaj konusunda en çok önem verdikleri kriterlerden biri de makyajın kalıcılığı olarak öne çıkar. Yoğun iş temposu esnasında ya da özel bir etkinliğe katılırken sık sık makyaj tazelemek zorunda kalmamak için makyajda kullanılan ürünlerin kalitesi ve uygulama teknikleri önem kazanır.

Cilt tipinize uygun, kaliteli bileşenlere sahip makyaj ürünlerinin kalıcılığı da daha uzun sürer. Bununla birlikte makyajın kalıcılığı artırmaya yardımcı olan makyaj bazları bulmak mümkündür. Cildi makyaja hazırlamak için uygulama öncesi sürülen makyaj bazları hem cildi nemlendirir hem de makyajın daha uzun süre bozulmadan kalmasına olanak tanır.

Kalıcılığı artırmak için başvurulan yöntemlerden bir diğeri ise makyaj tamamlandıktan sonra sabitleyici spreyler kullanmak olarak bilinir. Sabitleyici spreylerin cilde yaklaşık 30 cm uzaklıktan sıkılması gerekir. Spreyler cilde çok yakın sıkıldığı takdirde makyajın bozulmasına neden olabilir. Oysa doğru şekilde uygulanan sabitleyici spreyler makyajın gün boyu tazeliğini ve canlılığını korumasına yardımcı olur. Birçok kullanıcı sabitleyici spreylerinin yapışkan bir his bırakabilecek olmasından çekinir. Kaliteli ve su bazlı ürünler tercih edilmesi böylesi bir problemin yaşanmasını engeller.

Makyaj Temizliğinin Önemi

Makyaj yaparken kaliteli ve cilde zarar vermeyecek ürünler tercih edilmesi büyük önem taşır. Saatler boyu cildinizde taşıyacağınız ürünlerin özenle seçilmesi ve uygulanması gerekir. Birçok makyaj malzemesinin içinde cildi besleyici özellik gösteren E vitamini de bulunur. Bu ürünler cildinizin zarar görmesine yardımcı olacak şekilde hazırlanır.

Gün sonu geldiğinde cildi makyajdan arındırmak gerekir. Gözenekleri kapatan fondöten ve kapatıcı gibi ürünlerin ciltten temizlenmesi, cildin nefes alabilmesi açısından büyük önem taşır. Bu yüzden tıpkı makyaj yapmadan önce olduğu gibi gün sonunda da cildin temizlenmesi gerekir. Temizlik işlemine başlamadan evvel makyaj temizleme sütleri ya da makyaj temizleme mendilleri yardımıyla ürünleri ciltten çıkarmak son derece önemlidir.

Sonraki adım olarak temizleme jelleri ya da paraben içermeyen herhangi bir sabunla yüzün yıkanması önerilir. Temizliğin ardından tonik ve nemlendirici kullanılması da tamamlayıcı bir etki gösterir. Akşam bakım rutinlerinde çeşitli yağlar da kullanılır. Sonrasında cilde herhangi başka bir ürün sürülmeyeceği için bitkisel özlü yağ kullanımı oldukça yaygındır. Son derece besleyici olan yağlar, cildin sağlıklı bir şekilde ışıldamasına da yardımcı olur.

Işıltılı ve Metalik Makyaj İçin İpuçları

Girdiğiniz bir ortamda ilk bakışta dikkatleri üzerinize çekecek güçte bir makyaj yapmak istiyorsanız, ışıltılı ürünler kullanmanız tavsiye edilir. Sedefli yapıları sayesinde göz alıcı bir parlaklık sağlayan bu ürünler arasında aydınlatıcılar, farlar ve rujlar bulmak mümkündür.

Işıltılı bir görünüm elde ederken nasıl bir etkinlik için makyaj yaptığınız da son derece önemlidir. Zira parıltı veren ürünlerin hepsini aynı anda kullanmak iddialı bir görüntü yaratır. Böylesi bir durumda giysi kombinlerinin oldukça sadece ya da monokrom tercih edilmeleri önerilir. Gösterişli gece elbiseleri ile birlikte tamamı ışıltılı ürünlerle yapılmış bir makyajı birlikte kullanmak, olumsuz bir etki doğurabilir.

Işıltıyı, rengi ve parlaklığı sevenler sıklıkla sedefli göz farları ve aydınlatıcılar kullanır. Bakışların daha da ilgi çekici hale gelmesine yardımcı olan ışıltılı farların etkisi, aydınlatıcılar ile daha da belirgin hale gelir. Aydınlatıcı kullanırken elmacık kemiklerinin üst kısmına ve burun ucuna ürün uygulamak yeterlidir. Ruj kullanırken metalik ya da sedefli bir model kullanılabileceği gibi herhangi bir rujun üstüne ince bir katman olarak parlatıcı da sürülebilir.

Mat Makyajın İncelikleri

Mat makyajı sevenler bu görünüm için özel olarak hazırlanan matte serisi ürünleri tercih eder. Pürüzsüz bir görünüm sağlayan matte ürünler, doğal ve sade görünümler elde etmeyi de kolaylaştırır. Nude olarak da bilinen makyaj çeşidini uygulamak için sıklıkla matte serisi ürünler kullanılır. Toprak tonlarını barındıran nude ürünler, cilt renginin birkaç ton açığı ya da koyusu olarak uygulanabilir.

Mat makyaja yağlı ve karma cilt yapısına sahip kişiler tarafından sıklıkla başvurulur. Gün içinde ciltte görülebilecek olası parlamaların önüne geçmeyi hedefleyen matte serisi ürünler arasında fondötenler de bulunur. Bu fondötenler ciltte kadifemsi bir etki yaratır.

Mat makyajda gözleri vurgulamanın yolu eyeliner ve rimel kullanmaktan geçer. Bu makyaj için özel olarak hazırlanan göz farları son derece hafif bir görüntü yaratır. Bu sebeple gözleri daha dikkat çekici hale getirmek için eyeliner kullanımı oldukça önemlidir. Kirpik bitimine ince bir çizgi şeklinde uygulanan eyeliner daha kalın bir çizgi olarak uygulanırsa kendinden emin ve çarpıcı bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.  

Makyaj fırçası seçimi nasıl yapılmalı?

Makyaj uygulamaları esnasında en büyük yardımcılar fırçalar olarak bilinir. Makyaj süngerleri de çeşitli malzemelerin cilde sürülmesine olanak tanısa da en başarılı sonuçları fırçalar verir. Bunun için ise doğru ürün ve fırça ikililerini bilmek gerekir. Yüzün geneline fondöten uygularken orta genişlikte uca sahip fırçalar kullanılabilir. Burun kenarı gibi noktalarda ise daha ince uçlu fırçalar kullanılmalıdır.  Benzer fırçalar kontür işlemleri için de tercih edilir.

Göz ve dudak makyajı yaparken kullanılan fırçalar ise son derece incedir. Bu fırçalar kusursuz çizgiler çekebilmenize ve küçük bölgeleri renklendirmenize imkan tanır. Ruj sürerken kullanılan ince uçlu fırçalar, eyeliner uygularken de tercih edilebilir. Bu bölgelerde geniş uçlu fırçaların kullanılması uygun değildir. Dudak ya da gözler için geniş uçlu fırçalar seçerseniz boyamak istediğiniz alanın sınırları dışına çıkmanız kaçınılmazdır. Buna karşılık pudra sürerken kullanılan fırçalar ise en geniş uçlu fırçalar olarak bilinir.

Makyajı ne sıklıkta tazelemek gerekir?

Makyaj tazelemenin herhangi bir süresi yoktur. Makyajın etkisini yitirmeye başladığını fark ettiğinizde müdahale edilmesi en doğru yöntemdir. Sıcak hava ve spot ışıkları gibi faktörler makyajın etkisini daha hızlı yitirmesine neden olabilecek faktörler arasındadır. Kişinin makyaj yaparken uyguladığı teknikler ve kullanılan ürünlerin uygunluğu da makyajın ne süre kalıcı olacağına etki eder.

Asıl önemli olan konu ise makyajın kalıcılığını artırmaktır. Bunun için cilt tipinize uygun ürünler seçmeniz ve uygulamayı doğru şekilde yapmanız gerekir. Makyaj öncesi cilt nemlendirilmemiş ise aldığınız sonucun kalıcılığı da azalacaktır. Ek olarak makyaj sabitleme spreyleri de kullanılabilir. Bu spreyler makyajın gün boyu kalıcı olmasına olanak tanıyacak şekilde hazırlanmıştır.

Ojeler kaç kat sürülmeli?

Oje kullanımına dair sık yapılan hatalardan biri ürünleri birkaç kat halinde uygulamaktır. Bu durum tırnak üzerinde dengesiz ve kabarık bir görünüme neden olabilir. Ojenin birkaç kat sürülme sebebi kapatıcılığını artırmak olarak bilinir. Oysa oje fırçası üzerine yeteri miktarda ürün alındığında uygulama başarılı şekilde yapılabilir.

İki kat oje sürmek isteyen kullanıcılara ilk katı sürdükten sonra ürünün kurumasını beklemeleri önerilir. Oje tam kurumadan yeni bir kat daha sürmeye çalışılır ise ojenin yapısı bozulabilir. Parlatıcı uygulamaları da oje tamamen kuruduktan sonra yapılmalıdır.

  • Makyaj malzemeleri nelerdir?

  • Makyaj trendleri ve makyaj severlerin beklentileri sıklıkla değiştiği için, kozmetik markaları da makyaj malzemeleri açısından oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunar. Makyaj malzemelerini ten, göz, kaş ve dudak makyajında kullanılan ürünler olarak dört gruba ayırmak mümkündür. Ten makyajında makyaj bazı, fondöten, BB krem, CC krem, pudra, aydınlatıcı, kapatıcı, kontür ürünleri ve bronzer kullanılır. Göz makyajında far bazı, far, eyeliner, dipliner, göz kalemi ve maskara kullanılır. Kaş makyajında kaş farı, kaş maskarası ve kaş kalemi kullanılır. Dudak makyajında dudak kalemi, ruj ve parlatıcı kullanılır.
  • Günlük makyajda neler kullanılır?

  • Günlük makyaj, abartıdan uzak ve doğal görünümlü makyaj uygulamalarını tanımlar. Her makyaj severin günlük makyaj anlayışı ve tarzı farklılık gösterse de, günlük makyajda büyük oranda yoğun göz ve dudak makyajlarından kaçınılır. Günlük makyaj uygulaması için doğal görünümlü bir fondöten ya da BB krem, allık, maskara, aydınlatıcı ve kaş maskarası kullanılabilir.
  • Makyaj seti içinde neler var?

  • Makyaj setleri birçok farklı konseptte hazırlanabilir. Çeşitli markalar tarafından hazırlanan makyaj malzemeleri farklı setlerde bir araya getirilebilir. Ayrıca değişik makyaj uygulamalarına imza atmak için ihtiyaç duyulan tüm makyaj malzemelerinin toplandığı setler de bulunur. Örneğin göz makyajı için hazırlanan bir makyaj setinde far, maskara, far bazı, karıştırma fırçası, far aplikatörü gibi malzemeler bulunabilir.
  • Porselen makyaj ne demek?

  • Porselen makyaj, cilt tonunu eşitlemek ve pürüzsüz bir ten görünümü elde etmek amaçlı uygulanan makyaj tekniğidir. İsmini, porselen bebeklerin kadifeyi andıran ten görünümünden alır. Porselen makyaj uygulamasında kapatıcılık etkisi yüksek ve doğal görünümlü bir fondöten kullanmak esastır. Ayrıca makyajın daha doğal ve kalıcı olması için makyaj bazından, yüz hatlarını daha biçimli ve cildi daha aydınlık bir görünüme kavuşturmak için ise aydınlatıcı ve kapatıcıdan yardım alınır.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Makyaj Malzemeleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik
Kozmetik
Makyaj Ürünleri
Makyaj Ürünleri
Yüz
Yüz
Gözler
Gözler
Dudaklar
Dudaklar
Tırnaklar
Tırnaklar
Makyaj Temizleyiciler
Makyaj Temizleyiciler
Makyaj Fırça ve Aksesuarlar
Makyaj Fırça ve Aksesuarlar
Makyaj Setleri
Makyaj Setleri
Kuponlu Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın