Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını

En yoğun ilgi gören yatırım araçları arasında yer alan ziynet, külçe ve Cumhuriyet altını, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Bununla birlikte çeşitli mücevherat markaları ve kuyumcular tarafından da üretilen altın çeşitleri de vardır. Türüne göre farklı özelliklere sahip olan bu ürünlerin ortak özellikleri ise ziynet eşyası, yatırım aracı ve takı olarak her zaman yoğun ilgi görmeleridir. Yastık alt yatırım araçları kategorisinde yer alan üç çeşit de farklı gramaj seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Markadan markaya görünümlerinde çok fazla değişiklik olmayan söz konusu yatırım araçları, TL/Dolar paritesine ve altın ons fiyatının uluslararası piyasalardaki değerine göre fiyatlandırılır. Dolayısıyla Türk lirasının Dolar karşısındaki değer kayıpları altın ürünlerinde fiyat artışına neden olurken Türk lirasının değer kazanması ise değer kaybı yaşanmasını sağlar. Dolayısıyla yatırım amaçlı altın satın almadan önce TL/Dolar paritesi takip edilmeli ve uluslararası emtia piyasalarında altının ons değerinde meydana gelen değişimler dikkate alınmalıdır. Kullanıcıların düğün, nişan, sünnet düğünü ve çeşitli kutlama/tebrik etkinliklerinde hediye ettiği söz konusu ürünlerden ziynet altın çeşitleri, takı olarak da kullanılır. Bunlar arasında en bilineni beşi bir yerde olarak adlandırılan ve kolye formunda olandır. Kulanım şekli ve kullanım amacı fark etmeksizin tüm altın ürünlerinde olduğu gibi ziynet, külçe ve Cumhuriyet altınında da değeri belirleyen en önemli etken gramajdır. Başka bir ifadeyle ürünün gramajı, fiyatı doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır. Bununla birlikte söz konusu yatırım aracı ve takı çeşitlerinin tamamında kullanıcılara 22 ayar ve 24 ayar seçenekleri sunulur ve fiyatlar ayar değerinden de etkilenir.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Özellikleri

Orijinal olduğunu ispatlayan ve basım tarihini gösteren bir sertifika ile birlikte gelen külçe altın, 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar ve 24 ayar olarak üretilir. Tıpkı tüm altın ürünlerinde olduğu gibi 24 ayar olan külçe, 22 ayar olana kıyasla daha yüksek saflık derecesine sahiptir. Söz konusu saflık oranı 24 ayarda %100 iken 22 ayarda % 91,6 seviyesindedir. Diğer külçe çeşitlerinin saflık dereceleri ise %75 ile %58,5’tir. Saflık oranına göre fiyatlandırılan külçe altınlar, 0,5 gramdan başlayan ağırlıkları nedeniyle ile gram altın olarak da bilinir. Kullanıcılara bütçelerine uygun yatırım aracı veya ziynet eşya alma avantajı sunan gram külçe altın modellerinin düşük gramajlı olan modelleri daha çok sünnet düğünü, bebek ziyareti, düğün ve nişan etkinliklerinde “takı” olarak hediye edilir. Çok fazla işlenmiş olmayan dolayısıyla bozdurma aşamasında değer kaybetmeyen başarılı altın ürünü, zengin gramaj seçenekleri sayesinde bütçesini zorlamadan altın biriktirmek isteyenlere de kolaylık sağlar.

Çeyrek, yarım, tam, ikibuçukluk olmak üzere 4 farklı şekilde üretilen ziynet altın, farklı üretim yıllarına sahip olarak kullanıcılara sunulur. Başka bir ifadeyle üretim tarihi üzerinde yazar ve değeri üretim tarihinden etkilenir. Nakit paraya çevrilmesi son derece kolay ve hızlı olduğu için en sevilen yastık altı yatırım aracı ve ziynet eşyasıdır. Hem kulplu hem de kulpsuz modelleri ile dikkat çeken söz konusu ürün, Cumhuriyet sikkesi ile karıştırılsa da baskı ve gramaj açısından iki üründe de belirgin farklılıklar bulunur. Bakım gerektirmeyen ve olduğu gibi uzun yıllar boyunca saklanabilen ziynet altını, evlenen çiftlere düğün hediyesi olarak verilen beşi bir yerde adlı takının yapımında kullanılır. Bu takı, kırmızı kurdele veya zincire takılı beş adet ziynet altından meydana gelir. Sarı lira adıyla da bilinen bu altınlar çeyrek, yarım, tam veya iki buçuklu olabilir. Ancak türü ve gramı ne olursa olsun mutlaka 5 adettir.

Ata altını olarak da bilinen Cumhuriyet altını, standartları TBMM tarafından belirlenen ve para yerine kullanılabilen bir yatırım aracıdır. Cumhuriyet veya Ata isimleri ile anılmasının nedeni her bir yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti, diğer yüzünde ise “Türkiye Cumhuriyeti” ve TBMM açılış tarihi ve 1923’ün yer almasıdır. Tıpkı ziynet gibi eski ve yeni tarihli olarak kullanıcıların beğenisine sunulan söz konusu yatırım aracı, miladi takvimin başlangıç tarihinde ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında TC Darphanesi tarafından üretilir. Sikke olarak da adlandırılmasının yanı sıra 7,216 gram ve 22 mm çap ile tam altından ayrılır. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen uzun vadeli yatırım araçları arasında yer alan Cumhuriyet altını 22 ayardır.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Çeşitleri

0,10 gram ile 1000 gram arasında değişen farklı ağırlıklarda külçe gram altın bulmak mümkündür. En çok tercih edilenler ise 0,5 gr, 1 gr, 2 gr, 2,5 gr olanlardır. 5 gr, 8 gr, 10 gr, 20 gr gibi çeşitleri de bulunmakla birlikte kullanıcılara bütçesi kadar altın alabilme olanağı tanıyan külçeler sayesinde 10 adet 1 gram külçe veya direkt olarak 10 gramlık bir külçe almak tamamen kullanıcının seçimine bağlıdır. Bununla birlikte, bütçeye göre alınabildiği için sünnet düğünü doğum ve nişan-düğün gibi önemli etkinlik ve olaylarda en sık tercih edilen hediyeler arasında yer alır. Farklı markalar tarafından üretilen ve üretim sertifikası bulunduğu için orijinalliği kolay tespit edilebilen bu ürünlerin hem 22 ayar hem de 24 ayar olan çeşitleri vardır. Saflık oranı fark ettiği için de iki çeşitte fiyat farklılıkları söz konusudur.

Çap ve gramajına göre 5 farklı çeşidi bulunan ziynet altın, ziynet beşli, ikibuçukluk, tam, yarım ve çeyrek olarak üretilir. Ziynet beşli 38,05 gram olup 45 mm çapa sahip iken ikibuçuklu ise 17,54 gram ve 40 mm’dir. Tam, yarım ve çeyrek olanlar ise sırasıyla 7,02 gram, 3,58 gram ve 1,75 gram ağırlığındadır. Çapları da sırasıyla 30 mm, 22 mm ve 18 mm’dir. Kulplu ve kulpsuz seçenekleri ile kullanıcılara sunulan söz konusu yatırım aracı sadece 22 ayar altından üretildiği için saflık oranı % 91,6’dır. Ziynet eşyası ve takı olarak kullanılacak ise daha çok kulplu olanları tercih edilen bu değerli eşyalar, ziynet takı grubu üyesi olarak da bilinir. Eski tarihli ve yeni tarihli olarak iki farklı seçenek sunan söz konusu yatırım aracını 5’li, 7’li, 15’li gibi çoklu olarak almak da mümkündür.

En çok tercih edilen yastık altı yatırım araçları arasında yer alan Cumhuriyet altınları, ziynet altınları ile karıştırıldığı için 10 farklı türü olduğu şeklinde bir inanış vardır. Ancak Cumhuriyet altını 7,216 gram olup farklı gramajlarda üretilmez. Sık sık tam ziynet altın ile karıştırılan Cumhuriyet sikkeleri, ön ve arka yüzündeki askılar ile tamamen farklı bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere iki farklı alternatif sunar. Külçe altın gibi üzerinde üretici mücevherat firmasının markası basılı modelleri bulunmaz. Bunun nedeni sadece darphane tarafından üretilmesidir.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Gram Seçenekleri

Kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen şeklinde formu ile bilinen gram külçe altınlar genellikle 13 farklı gramaj seçeneği ile kullanıcılara sunulur. Bunlar sırasıyla 0,10 gr, 0,25 gr, 0,5 gr, 1 gr, 2,5 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 100 gr, 250 gr, 500 gr ve 1000 gr'dır. Çok sayıda kuyumculuk ve mücevher markası tarafından üretildiği için 3 gr, 4 gr, 8 gr gibi farklı külçeler de bulmak mümkündür. Gram külçe altın, çok sayıdaki gramaj seçeneklerinin yanı sıra 22 ayar ve 2 ayar olarak üretildiği için kullanıcılara oldukça zengin bir ürün yelpazesi sunar. Gramajları farklı olan 5 çeşidi ile dikkat çeken ziynet altını, 35,08 gram, 17,54 gram, 7,02 gram, 3,58 gram ve 1,75 gram olarak kullanıcılara sunulur. Cumhuriyet sikkesi ise sadece 7,216 gram ağırlığındadır. Sık sık tam Reşat altın ile karıştırıldığı için farklı gramaj seçenekleri olduğu düşünülür. Ancak tam Reşat 7,2 gramdır ve farklı bir grupta yer alır.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Kullanımı

Ufak ufak yastık altı yatırım yapmaya başlamak için tercih edilen külçe altın, çok fazla gramaj seçeneği ve çok düşük fiyatlarla satın alabilme şansı sunması ile benzerlerinden ayrılır. Kullanıcılara zengin bir ürün yelpazesi sunan söz konusu ürünlerin düşük gramajlara sahip olanları takı olarak da kullanıma uygundur. Bununla birlikte nişan, tebrik ve düğünlerde, kullanıcılara dilediği miktarda hediye verebilme olanağı sunar. Dolayısıyla külçeler hem yatırım hem takım hem de tebrik aracı olarak kullanıma uygundur. Özellikle altın biriktirmek isteyen kullanıcılardan 0,1 gram seçeneği ile yoğun ilgi gören söz konusu yatırım aracı, çok kolay bir şekilde nakit paraya çevirebileceği için de tercih edilir.

Pek çok altın ürünü gibi hem takı hem de yatırım aracı olarak kullanılan ziynet altın çeşitleri, yüksek işçilik maliyetlerinin olmaması nedeniyle ciddi bir değer kaybı olmadan kısa sürede elden çıkarılabilir. Çok fazla çeşidi olduğu için farklı şekillerde kullanılan ziynet altınlar en çok beşi bir yerde olarak kullanılır. Tıpkı mücevher ürünleri gibi bir çeşit takı olan ve aynı zamanda en sevilen ziynet eşyaları arasında yer alan söz konusu ürünün kulplu modelleri tek başına kolye ve küpe olarak da kullanıma uygundur. Altın şıklığını üzerinde taşımak isteyen kullanıcılara farklı takı modeli seçenekleri ile çözüm sunan ziynet modelleri, yatırım aracı olarak da sık sık kullanılır. Çeyrek, yarım gibi model ve gramaj seçenekleri sayesinde yeni doğan bebek ve sünnet olan çocukları ziyarette hediye olarak verilir. Ayrıca gelin ve damada takılmak için en çok tercih edilen ziynet ürünleri arasında yer alır. Cumhuriyet sikkesi ise daha çok yatırım amaçlı biriktirme amacıyla alınırken aynı zamanda tebrik ve kutlama etkinliklerinde hediye olarak verilir. Tıpkı ziynet ve külçe ürünleri gibi geleneksel düğünlerde gelin ve damada verilen takılar arasında yer alır.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Avantajları

En sevilen yatırım aracı altının 3 farklı türü olan külçe, ziynet ve Cumhuriyet altını, her şeyden önce hızlı bir şekilde nakit paraya çevrilebilme avantajına sahiptir. İşçilik oranının göz ardı edilecek kadar az olması ve ekstra bakım gerektirmeden uzun yıllar boyunca saklanabilmesi gibi pek çok ayrıcalık vadeden söz konusu yatırım araçları, dolar paritesine ve emtia piyasalarına bağlı değişen ancak hiçbir zaman sıfırlanmayacak bir değere sahiptir. Bu nedenle uzun vadede güvenli bir yatırım olanağı tanır. Hem takı hem de yatırım aracı olma özelliği ile yoğun ilgi gören bu ürünleri evde veya bankada saklamak mümkündür. Gram külçeler, kullanıcılara azar azar yatırım yapma veya bütçe doğrultusunda hediye verme imkânı sunarken ziynet olanlar ise 10 farkı ürün seçeneği sayesinde her beklenti ve ihtiyaca yanıt verecek niteliktedir. Üründen ürüne değişiklik gösterirse 22 ayar ve 24 ayar seçenekleri sunarak, kullanıcılara satın aldıkları ürünün saflık derecesini seçebilme olanağı tanır. Belirli modeller sadece Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basıldığı için gerçek olup olmadığını anlamanın pek çok yolunu sunar. Bununla birlikte külçe gram modelleri, ürünün değerini olumsuz etkilemeyen kulplu ve kulpsuz olarak iki farklı seçenek sunar. Böylece kullanıcılar yatırım amaçlı balıkları sarı liraları anında takıya dönüştürerek kullanabilir veya hediye edebilir. Öte yandan tüm altın ürünleri, uzun vadede yükselen bir değer artış grafiğine sahiptir. Bu nedenle uzun soluklu yatırımlarda değer artışı vadeder.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Fiyatı

Net bir fiyatı veya fiyat aralığı bulunmayan tüm altın ürünlerinde olduğu gibi külçe, ziynet ve Cumhuriyet altını fiyatları için net bir şey söylemek mümkün değildir. Bunun en önemli nedeni altın fiyatlarının Türk lirası/ABD doları paritesine ve uluslararası emtia piyasalarında belirlenen ons değerine göre sürekli güncellenmesidir. Hemen her gün değişiklik gösteren ve gündemden etkilendiği için gün içinde dahi değişebilen bu fiyatlar, kısa vadede çok inişli çıkışlı gibi görünse de uzun vadede genellikle artış gösterir. Bu nedenle de özellikle Türkiye’de en sevilen uzun vadeli yatırım araçları arasındadır. Kuyumcular, mücevher üreticileri ve bankalar aracılığı ile satın alınabilen külçe, ziynet ve Cumhuriyet altını modelleri, gram fiyatı baz alınarak belirlenir.. Başka bir ifadeyle ziynet, Cumhuriyet ve külçe fiyatları, 1 gramın değerine göre hesaplanır. Bununla birlikte ziynet altın fiyatları, kulplu ve kulpsuz modeller ile eski ve yeni basım olanlar açısından farklıdır. Bu fiyat farkı, gramaj değeri ile birlikte artsa da kullanıcı kârını önemli ölçüde azalacak kadar yüksek değildir.

Ziynet altın fiyatları açısından belirleyici unsurlardan biri de ürünün çeşididir. İkibuçukluktan çeyreğe kadar farklı gramajlara sahip ürün seçenekleri sunan söz konusu yatırım aracının 22 ayar ve 24 ayar olan maddeler arasında da fiyat farkları bulunur. Bunun en önemli nedeni altının saflık derecesidir. Cumhuriyet altını fiyatları ise dolar kuru, altının ons değeri ve yeni-eski basım gibi unsurlara göre değişkenlik gösterir. Siz de yatırım, ziynet eşyası ve takı amaçlı külçe, ziynet ve Cumhuriyet altını satın almayı düşünüyorsanız, farklı gramajlara ve özelliklere sahip olan tüm modelleri yakından inceleyebilir, sertifikalı ürünler arasından beğendiğiniz ve bütçenize uygun olanlar için hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Külçe, ziynet ve Cumhuriyet altını alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi’nde üretilen veya mücevher firmaları tarafından hazırlanan söz konusu ürünler, özel bir sertifikaya sahiptir. Dolayısıyla, sahte altın satın almamak için sertifika sorgulaması yapılmalı ve kullanım amacına uygun ürünler tercih edilmelidir.

Külçe, ziynet ve Cumhuriyet altınının gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

Söz konusu altın çeşitlerinin her birinin sahte olup olmadığını anlamak için pek çok yöntem bulunur. Ancak mıknatıs testi yapmak veya bir kuyumcuya kontrol ettirmek, en güvenilir yöntemler olarak kabul edilir.

Külçe, ziynet ve Cumhuriyet altını bozdururken değer kaybeder mi?

Gram külçe altınlar ile Cumhuriyet altını bozdurma aşamasında değer kaybına uğramazken ziynet altını, basım yılı nedeniyle az da olsa değer kaybedebilir. Ancak bu değer kaybı göz ardı edilebilecek kadar az olduğu için ziynet altın da yoğun ilgi gören yatırım araçları arasındadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını

2080 ürün listeleniyor
Altın / Takı / Mücevher
Altın / Takı / Mücevher
Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını
Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını
Reşat Altın
Ziynet Altın
Ziynet Altın
Cumhuriyet Altını
Cumhuriyet Altını
Gram Külçe Altın
Gram Külçe Altın
Külçe Gümüş
Külçe Gümüş
22 Ayar Yatırımlık Bilezik
22 Ayar Yatırımlık Bilezik
22 Ayar Takılar
22 Ayar Takılar
Hediyelik Altın
Hediyelik Altın
Hesaba Havale Altın
Hesaba Havale Altın
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 2080 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?