Gram Külçe Altın

Altın, doğada serbest halde bulunan bir maden. Parlak sarı rengi ve işlenebilir özelliği ile diğer metallerden ayrılıyor. Çok yüksek ısılarda kaynatılıp eritilebiliyor. Diğer metallerden bir farkıda dış etkenlerden fazla etkilenmemesi. Kararmaması, doğal sarı rengini kaybetmemesi altını yüzyıllardır kullanılabilir kılıyor. Ziynet eşyasından, süs eşyalara kadar, altın kullanımının çok eskilere dayandığı biliniyor. Günümüzde de gerek yatırım, gerek takı, gerekse aksesuar olarak değerini  korumaya devam ediyor. Külçe altın da altının saf halden eritilerek farklı gramajlarda kalıplaşmış halleri. Külçe altın nedir diye sorulduğunda külçe kavramının  altının saflığını ifade eden bir kavram olduğu görülüyor. Külçe altın kaç gram diye bakıldığında, külçe altınlar birbirinden  farklı ağırlıklara sahip olarak bulunuyor. Külçe altın ağırlığı da kalıpların ağırlığına  göre değişiyor. Birbirinden farklı ayar özellikleri ve gramajları bulunan külçe altınlara Hepsiburada’dan ulaşabilirsiniz. 

Külçe Altın Özellikleri

Külçe altın özellikleri arasında öncelikle, doğada saf halde bulunması yumuşak dokulu olması ve kolay işlenebilir olması yer alıyor. Külçe altınlar da yumuşak dokulu madenlerin kalıplaşmış halleri olarak bulunuyor. Külçe altın, asite karşı dayanıklı. Ayrıca külçe altın paslanma, kararma, renginde bozulma riski taşımıyor. Dış etkilerden, nemden, hava koşullarından etkilenmiyor. Külçe altınların bir özelliği de gerçek altın olup olmadığının belirlenebilmesi. Mihenk taşlara sürterek külçe altınların orjinalliği test edilebiliyor. Gerçek altın sürüldüğü bölgede altının doğal rengi olan sarı bir renk bırakıyor. Kuyumcularda da mihenk taşı bulmak mümkün oluyor. Külçe altınlar yatırım amaçlı olarak oldukça tercih ediliyor. Birikim yapma yöntemi olarak kullanılıyor. Altının tüm dünyada değerli bir maden olarak yer alması yatırımda önemini arttırıyor. Doğada bulunan altın madenleri, bulunduğu  ülkelerde devlet tarafından tutuluyor. Altın miktarı bulunulan ülkede ve dünya pazarında ekonomik değerleri belirleyebiliyor. Yatırım, takı, ziynet eşyası olarak kullanımının yanında altın farklı alanlarda da kullanılıyor. Örneğin, endüstride de kullanılıyor. İplik üretiminde, dokuma sanayisinde yer alıyor. Tıp alanında da altın kullanımını görmek mümkün. Özellikle diş kaplama, kanal oluşturma gibi diş hekimliği alanında altının dayanıklılığından yararlanılıyor.

Külçe Altın Çeşitleri

Külçe altınlar farklı gramajlarda üretiliyor. Külçe altınlar genelde 24 ayar üretiliyor. Bunun yanında düşük gramajlı külçe altınlarda daha düşük altın ayarları görülebiliyor. 24 ayar altın kavramı, altının saf altın olduğu anlamını taşıyor. Saf külçe altınların içerisine başka metal ya da gümüş ilave edilmiyor. Saf altın olma özelliğine bağlı olarak külçe altınlar daha değerli oluyor. Hem gramaj olarak daha ağır, hem de daha değerli olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple yatırım amaçlı alınan altınların külçe altın olması öneriliyor. Farklı gramajlarda üretilen külçe altınlar her bütçeye hitab ediyor. Külçe altın çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • 0,10 Gram Altın

Altının her bütçeye uygun olması sebebiyle 1 gram altına alternatif külçe altınlar oluşturuluyor. Bunlardan biri de, 0,10 gram altın. Altın piyasalarındaki hareketlilik ve değerindeki artış alım gücünü etkiliyor. Bu durumda altın üreticileri tüketicinin bütçesine uygun olarak altın gramajlarında farklı seçenekler sunuyor. Böylece altına olan talebi karşılıyor. Tüketici de bütçesine uygun gramajlarda altına ulaşabiliyor. 0,10 gram altın,  altının en ekonomik boyutu olarak yer alıyor. Ağırlığının az olması sebebiyle genelde karşımıza 22 ayar olarak çıkıyor. Kulpsuz şekilde üretiliyor. Takı, hediye kullanımlarına hazır halde bulunuyor.

 • 0,25 Gram Altın

0,25 gram külçe altın, 0,10 gramdan farklı olarak 22 ayar ve 24 ayar olmak üzere iki tür ayarla sunuluyor. Altının her bütçeye uygun olması için oluşturulan alternatiflerden biri olarak yer alıyor. Takı amaçlı, hediye amaçlı kullanıma uygun. Kulpsuz şekilde üretilen 0,25 gram altınlar daire ya da kare ambalajlarda  küçük paketlerde sunuluyor. Ambalaj üzerinde üretici firma bilgisi, altın ağırlığının bilgisi ve altının ayar değeri bulunuyor. Doğum, düğün gibi özel günler için takı olarak kullanıma uygun. Ekonomik olması sebebiyle takı ve hediye durumlarında tercih ediliyor.

 • 0,5 Gram Altın

1 Gram altına alternatif olarak 0,5 gram ağırlığındaki altınlar da çok talep görüyor. Yarım gram altınlar daire veya kare paketlerde kulpsuz olarak yer alıyor. Bebek doğumlarında hediye olarak kullanılmak üzere ‘Hoşgeldin Bebek’ yazılı alternatifleri de bulunuyor. Erkek bebekler için mavi ambalajlarda, kız bebekler için pembe ambalajlarda hazırlanıyor. Ambalaj üzerinde altın ağırlığının bilgisi ve altının ayarının değeri bulunuyor. Bebek hediyesi için hazırlanmış ambalajlarda nazar boncuğu simgesi de kullanılıyor. Hediyelik konseptinin hazır olması doğum hediyeleri için iyi bir seçenek olabiliyor. 

 • 1 Gram Altın

Altının günümüzde en sık kullanılan ağırlıklarından biri 1 gram altın. Gerek hediyelik, gerek takı, gerekse yatırım olarak tercih ediliyor. 24 ayar olarak bulunan gram altınlar, saf altın olma özelliğini taşıyor. Hafif ama değerli bir hediye olarak da kullanımı oldukça yaygın. Doğum hediyesi olarak bebeklere takılabiliyor. Nişan, söz, nikah, düğün gibi özel günlerde takı olarak hediye edilebiliyor. Aynı zamanda gram altınlar bir yatırım aracı olarak da kullanılıyor. Altının en ekonomik hallerinden biri olması sebebiyle daha çok bütçeye hitap edebiliyor. Gram altınlar, kulpsuz olarak  küçük şeffaf  paketlerde  üzerinde altının gramı ve ayarı bilgisi ile bulunan ambalajlarla sunuluyor. Buna alternatif olarak kulplu gram altınlar da bulunuyor. Hediye amaçlı kullanımlarda çengelli iğne ve kurdela takmak için kulplu gram altın daha uygun. Kırmızı, mavi, pembe kurdeleler eklenerek özel günler için takı alternatifi olarak kullanılabiliyor. Gram altınlar takı olarak en fazla kullanılan külçe altın çeşidi olduğundan kulplu seçenekleri de bulunuyor. Tercihe göre kulplu ya da kulpsuz olarak seçilebilir. 1 gram 24 ayar külçe altın, en çok tercih edilen ve kullanım alanı en geniş olan külçe altınlardan biri olarak yer alıyor. 

 • 2,5 Gram Altın

2,5 gram külçe altınlar yatırım aracı olarak daha çok kullanılıyor. Kulpsuz olarak sunulan 2,5 gram altınlar 24 ayar altın olarak üretiliyor. Külçe altın gramajı arttıkça 22 ayar üretimleri azalıyor. Bunun sebebi altının alım satımında değer kaybını önlemek. Yatırım amaçlı kullanılmasının yanında takı için uygun seçenekleri de bulunuyor. Bebek doğum tebriklerinde kullanılmak üzere hazırlanan, mavi ve pembe ambalajlarla da sunuluyor. Aynı zamanda  düğün, nişan, nikah gibi özel günlerlerde de takı olarak kullanılabilecek seçenekleri de bulunuyor. 

 • 5 Gram Altın

5 gram külçe altınlar, bulundukları ambalajların  üzerinde altının gram bilgisi ve ayar bilgisi ile yer alıyor. Hediye seçeneğinden çok yatırım olarak değerlendirilebiliyor. Aynı zamanda ticarette, değiş tokuş amacıyla da kullanılıyor. 24 ayar olarak üretiliyor. Ambalaj üzerinde üretici firmanın adı yer alıyor. Kart arkasında külçe altının seri numarası  bulunuyor. Bu tür bilgiler külçe altın alışverişinin güvenirliği bakımından önem taşıyor. 

 • 10 Gram Altın

Külçe altınların ağırlığı arttıkça maddi değeri de artıyor. Bu artışa bağlı olarak külçe altınların orjinalliği de önem kazanıyor. Külçe altın alışverişlerinde ürünlerin, sertifikalı ürün olması alışverişin güvenirliğini sağlıyor. Sertifikalı, üretici firma bilgileri, seri numaraları külçe altınların bulunduğu ambalajın üzerinde ve arkasında yer alıyor. 

 • 20 Gram Altın

Sertifikalı ürünler olarak 20 gram külçe altınlar kulpsuz şekilde üretiliyor. Ürün ambalajında üretici firma ve seri numaraları yer alıyor. Ayrıca altın gram bilgileri ve ayar bilgisi yer alıyor. 24 ayar olarak üretiliyor. Yatırım ve ekonomik amaçlı kullanımı daha yaygın. 

 • 50 Gram Altın

50 gram altınlar da, kulpsuz bir şekilde ve 24 ayar üretiliyor. Külçe Altınlar, gramının artması ile birlikte yatırımcılar tarafından ticari amaçla da kullanılabiliyor. Ticaretle uğraşanların, tasarruf etmek isteyenlerin,  külçe altınları değiş tokuş aracı olarak kullandığı görülüyor. 

 • 100 Gram Altın

Külçe altınların uzun yıllar geçse de değerini kaybetmemesi, hem yatırım aracı özelliğini korumasını sağlıyor. Hem de gerek ulusal, gerek uluslararası ticarette alışveriş aracı olarak kullanılmasını sağlıyor. Külçe altın 100 gram  alışverişlerinin de sertifikalı bandrollü olarak firma bilgilerinin ve külçe altın bilgilerinin yer alması önem taşıyor. 

 • 250 Gram Altın

Külçe altın alış rakamları her gün değişebililiyor. Kur farkları değişebiliyor. Fakat altın yatırımcıları altının değerini uzun vadeli  aracı olarak düşünüyor. Altın her geçen gün değerini koruyabiliyor. 250 gram altınların da güvenli alışveriş sitelerinden veya kuyumculardan alınması önem taşıyor. 

 • 500 Gram Altın

Külçe altın kaç kilo soruları oldukça sık sorulan bir soru. Külçe altının farklı ağırlıkları bulunuyor. Yarım kiloluk külçe altın ağırlığı da bunlardan bir tanesi. 500 gramlık külçe altınlar 24 ayar ve kalıplar halinde sunuluyor. Ticarette, takasta kullanılıyor. Yatırım amaçlı kullanılıyor. 

 • 1 Kilogram Altın

Ülkemizde altının en ağır hali olarak genelde 1 kilogram külçe altınlar bulunuyor. Yurtdışında daha ağır külçe altın üretimlerine rastlamak mümkün. Altının değerli bir maden ve kazançlı yatırım aracı olması altın alışverişlerinin güvenli olmasını da önemli hale getiriyor. Sahte altın riskine karşın seri numaralı, sertifikalı külçe altınlar güvenli alışveriş için önem taşıyor. 1 kilogram külçe altın, 24 ayar saf altın olarak üretiliyor. Külçe altın kaç kilo sorusuna genelde 1 kilogram ağırlığındaki külçe altınlar cevap olarak sunuluyor.

Külçe Altın Ne Kadar?

Külçe altın ne kadar sorusuna verilen cevap her an değişebiliyor. Altının değişebilen rakamları tüm altın çeşitlerini etkiliyor. Tüm dünya ülkelerindeki ekonomik ve finansal değişimler, siyasi durumlar altın fiyatlarını etkiliyor.  Dünya pazarında altın işlemleri 24 saat hareket halinde olduğundan altın, günün her anı ekonomik değişimlerin etkisinde kalarak değişiklik gösteriyor. Örneğin bahar ve yaz aylarında altın fiyatlarındaki yükselişin sebebi olarak bazı ülkelerin altına olan talebinin artması gösteriliyor. Türkiye, Hindistan gibi ülkelerin geleneksel kültürlerinde altının fazla yer alması bu talep artışında etkili olabiliyor. Özellikle düğün mevsimi olması sebebiyle altın bu ülkelerde takı ve hediye olarak değeri oldukça önem taşıyor. 

Külçe Altın Ayarları

Külçe altın ayarları birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bazı külçe altınlar sadece 24 ayar üretilirken, bazı düşük gramajlarda 22 ayar da kullanılabiliyor. Külçe altın için kullanılan ‘ayar’ tabiri altının değerini temsil ediyor. Kuyumculukta karat olarak da ifade ediliyor. Altının sadece saf altın içerdiği, diğer madenlerle karıştırılmadığı anlamına geliyor. İşçiliğin yoğun olarak kullanıldığı altın ziynet eşyalarında 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar altınlar fazla kullanılıyor. Aksesuar amaçlı kullanıma olanak verdiğinden renk değişiklikleri ve model işlemelere imkan sunuyor. Altın takılarda renk değişikliği yapabilmek için gümüş gibi diğer madenlerle karıştırılıyor. Bu farklı tasarımlara ve modellere imkan tanırken altının saflık oranını düşürüyor. Altın ayarları şu şekilde sıralanabiliyor:

 • 9 Ayar Altın 

En düşük altın ayarı olarak 9 ayar altınlar %33 oranında altın içeriyor. 9 ayar altınlar daha çok altın takılarda kullanılıyor. Farklı renk ve desenler, işlemeler içeren yüzük, kolye, küpe, bilezik, bileklikler işçiliğe göre birbirinden farklı tasarımlarla ortaya çıkıyor. Alyanslarda, üçlü takı setlerinde 9 ayar altın kullanımı tercih ediliyor. Ayarı düşük altınların, yatırım amaçlı alınması tavsiye edilmiyor. Bunun sebebi, alım-satım farkının fazla olması. Altın ayarı düşük olan altınlar değer kaybına uğrarken, 24 ayar külçe altınların değer kaybı oldukça düşük oluyor. Bu sebeple ayarı yüksek altınların yatırımda daha avantajlı olduğu görülüyor.

 • 14 Ayar Altın

14 ayar altın, altının gümüş, nikel, bakır gibi farklı metalleri diğer altın ayarlarına göre daha fazla bulunduran altın ayarlarından. 14 ayar altın yaklaşık % 53 oranında altın içeriyor. Takılarda, ziynet eşyalarında daha fazla kullanılıyor. İşleme ve renklendirmeye daha fazla fırsat tanıdığından 14 ayar altınlar tercih edilebiliyor. 

 • 18 Ayar Altın

18 ayar altın %75 oranında saf altın içeriyor. Kalan % 25 lik kısımda ise  farklı metallerin karışımı yer alıyor. Özellikle yüzük, kolye, küpe, bileklik, bilezik yapımlarında 18 ayar altınların kullanımı daha fazla oluyor. Takı ve aksesuarlardaki süslemeler yoğun olduğundan farklı taşlar veya değerli maden kullanımı gerekebiliyor. Bu durumda altına gümüş, elmas, pırlanta gibi değerli madenler de ilave edilebiliyor. Özellikle tek taş, beş taş yüzükler, taşlı küpeler, taşlı bileklikler ve kolyelerin içeriğinde altın dışında madenler de kullanılabiliyor. 

 • 22 Ayar Altın

22 ayar altın, bir altının bütününün 24 te 18 inin saf altın olduğunu %6 sının da diğer metalleri içerdiğini ifade ediyor. Başka bir ifade ile 22 ayar altın %95 oranında saf altın içeriyor. Külçe altın 22 ayar olarak bulunuyor. 24 ayar altına alternatif olarak daha düşük gramajlardaki külçe altınlarda yer alabiliyor. 24 ayar külçe altınlara göre daha ekonomik.

 • 24 Ayar Altın

24 ayar altın, altın bütününün her bir ayarının 24 te 1 olmasını ifade ediyor. Bu ifade 24 ayar altının başka bir madenle karışmadığı ve saf olduğu anlamına geliyor. 24 ayar altın  % 100 saf altın içeriyor.

Külçe Altın Yatırım

Külçe altın yatırım aracı olarak oldukça tercih ediliyor. Külçe altınların dilediğiniz zaman bozdurulabilmesi, kolay ulaşılabilmesi de pratiklik sağlıyor. Külçe altın alım-satımında zarar etme oranının düşüklüğü de külçe altınların yatırım aracı olarak tercih edilmesine yol açıyor. Farklı bütçelere uygun gramlarda bulunması da tüketicilere erişebilir olanaklar sunuyor. 0,10 gram külçe altın seçeneği ile başlayarak 1 kilo külçe altına kadar yatırıma alternatifler sunuyor. Herkese ve her bütçeye uygun fırsatlar sunması sebebiyle altın yatırım aracı olarak da büyük ilgi görüyor. 

Külçe Altın Fiyatları

Birbirinden farklı ağırlıkları ile külçe altın çeşitlerine Hepsiburada’dan ulaşabilirsiniz. Bütçenize uygun külçe altın fiyatları filtreleme yöntemi ile seçilebilir. Bütçenize uygun gramajlardaki külçe altınları beğeni butonu ile seçerek liste oluşturabilirsiniz. Listenize aldığınız külçe altın fiyatlarının takibini yapabilirsiniz. Külçe altın fiyatlarında olan indirimlerden ve külçe altın kampanyalarından hemen haberdar olmak için fiyat alarmı kurabilirsiniz. Kurduğunuz fiyat alarmı ile fiyat düşüşlerinden anında haberiniz olur. Külçe altın  hakkında merak ettiklerinizi satıcıya sor kısmından sorabilir, firma ile irtibata geçebilirsiniz. Külçe altın firmaları hakkında yapılan değerlendirmeleri okumanız alışveriş sırasında bilgi edinmenizi sağlayabilir. Online bir ortamda pratik bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.   

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Külçe Altın

181 ürün listeleniyor
Altın / Takı / Mücevher
Altın / Takı / Mücevher
Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını
Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını
Gram Külçe Altın
Gram Külçe Altın
0,10 Gram Altın
0,25 Gram Altın
0,25 Gram Altın
0,5 Gram Altın
0,5 Gram Altın
1 Gram Altın
1 Gram Altın
2 Gram Altın
2 Gram Altın
2,5 Gram Altın
2,5 Gram Altın
5 Gram Altın
5 Gram Altın
10 Gram Altın
10 Gram Altın
20 Gram Altın
20 Gram Altın
1 Ons (31,10 Gram Altın)
1 Ons (31,10 Gram Altın)
50 Gram Altın
50 Gram Altın
100 Gram Altın
100 Gram Altın
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ayar
Toplam 36 / 181 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?