2,5 Gram Altın

Yer kabuğunun içinde yer alan elementler içerisinde en az bulunan ve en değerli olanlardan bir tanesi altındır. İlk çağlardan bugüne altını değerli kılan az oluşunun yanı sıra göze hitap eden etkileyici sarı renginin takılar üzerinde sergilediği ışıltı ve albenidir. Asitlere karşı oldukça dayanıklı olan altın demir gibi paslanma yapmaz. Doğada serbest halde bulunan bu değerli element yumuşak formu sayesinde çok ince tabakalar halinde işlenebilmesine karşın sağlamlığından bir şey kaybetmez. Hava ve su ile deformasyona uğramayan altın, çürüme ve bozulma etkisi göstermeyerek uzun süreli saklanabilme imkanı sağlar. Tüm bu özellikler altının ziynet eşyası yapımında ön plana çıkmasında büyük pay sahibidir.

Altın eski çağlardan beri zenginliğin de sembolü olmuştur. Salt altından yapılan ya da altın işlemeler ile süslenen değerli eşyalar tarihi kazıların halen en önemli bulguları arasındadır. Ancak altına gerçek değerini kazandıran, zaman içinde ulusal ve uluslararası ticarette değer ölçüsü birimi haline gelmesidir. Dünya üzerinde kıt kaynaklara sahip olan altın insanlar tarafından güven duyularak değiş tokuş edilebilen bir ödeme aracı halini almış ve ülkelerin zenginliğini hesaplamada da temel kriterler arasına girmiştir.

Altının bu değerli hali beraberinde sahte altın üretimini de yaygınlaştırmıştır. Altından imal edilen ürünün sahte olup olmadığını anlamada en geleneksel yöntem mihenk taşına sürtülmesidir. Özellikle kuyumcuların kullandığı mihenk taşına sürtülen altının taş üzerinde sarı bir renk bırakması beklenir. Tüketiciler için satın aldığı altının gerçekliğine güven duymada ilk şart, altının üzerinde mutlak suretle taşıması gereken ayar damgasının varlığını araştırmaktır. Bunun yanında patent damgası da altının gerçekliğine dair güçlü bir delil sunar. Sert bir yüzeye vurulduğunda gerçek altından kalın bir ses çıkarken sahte altında bu ses daha ince olacaktır. Sahte altının mıknatısla çekilme ihtimali kuvvetlidir ancak gerçek altın mıknatıstan etkilenmez. Gerçek altının aksine sahte altın oksitlenme yapabilecektir.

Yanılgıya düşmemek için altının mutlaka güvenilir sarraf, kuyumcu ya da internet sitelerinden satın alınması büyük önem arz eder. En çok tercih edilen bilezik, çeyrek altın, cumhuriyet altını gibi bilindik ürünlerin yerini son zamanlarda ağırlığı 0,5 gramdan 100 grama kadar çeşitlenen mini külçe altınlar almaktadır. 24 ayara ve 995 milyem saflığa sahip olan külçe altınları hem yatırım için hem de düğün, sünnet, doğum gibi özel anlarda hediye amaçlı olarak da tercih edilebilirsiniz. Parasal değeri yaklaşık yarım altına denk gelen 2,5 gram altın piyasada en çok tercih edilen ürünler arasındadır. %100 oranında saf altından imal edilen 24 ayara sahip 2,5 gram altın fiyatı altın borsasındaki hareketliliğe göre her gün güncellenmekteyse de yatırımcısına para kaybettirmeyen yönüyle yoğun ilgi görmektedir. 2,5 gram altın al ve sat işlemlerinde işçilik unsuru gözetilmediğinden ihtiyaç duyduğunuz anda elden çıkartırken değer kaybına uğramazsınız. Küçük birer hazine sayılabilecek gram altınları sarraf, kuyumcu, döviz büroları ve anlaşmalı bankalarda kolayca nakit paraya çevirebilir, reddedilemeyecek bir değişim aracı olarak kullanabilirsiniz.

Güvenilir bir satıcıdan tedarik edeceğiniz üreticisinin damgasını taşıyan 2,5 gram altın ya da diğer küçük gramlı altınların, ağırlığının ve saflık durumunun uluslararası standartlara uygun olduğunu taahhüt eden analizci imzası ile güvence altına alınmış olduğuna emin olabilirsiniz. Altının üzerinde güvenliği arttırmak için uygulanan imzalama ve hologram yöntemleri de ilerleyen dönemlerde kötü sürprizler yaşamanızın önüne geçecektir. Mini külçe altınlar, karşılığı parasal değerlerin fiziksel olarak sığdırılamayacağı saklama ve taşıma avantajları ile yatırımcıların yoğun ilgisini çekmeye devam edecektir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

2,5 Gram Altın

24 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme