Müzik & Müzik Aletleri

Müziğe olan ilgimiz bizler daha çok küçükken, hatta araştırmalara göre henüz annemizin karnındayken başlar. Duyduğumuz bir melodiye, akılda kalıcı bir ritme ya da ahenkli bir sese verdiğimiz tepki, aslında hangi tınıların bizi daha çok etkilediği konusunda ufak ipuçları verir. Bu tercihler de yaşamımız boyunca müzik tüketimimizin rotasını etkileyecek olan müzik zevklerimizi oluşturur. Bazen de kendi ellerimizle ya da nefesimizle oluşturacağımız ezgilerin kaynağı olacak enstrüman seçimimizi… Uzmanlar, küçük yaşlarda herhangi bir müzik aletini çalmayı öğrenen çocukların daha “sorunsuz” bir ergenlik dönemi geçirdiğini, zihinsel ve duygusal gelişimlerinin bir müzik aleti çalmayan yaşıtlarına göre daha olumlu bir grafik çizdiğini söylemektedir. Bilimsel gerçekler bir yana, müzikle az ya da çok ilgilenmenin insan ruhuna olan faydaları bunu yakından deneyimleyen herkesin ortak fikridir. Üstelik, enstrüman çalmayı öğrenmek, yalnızca çocukluk ve ilk gençlik yıllarında yapılması gereken bir şey değil, her yaşta yapılabilecek, eğlenceli ve beynin sınırlarını zorlayan bir aktivitedir.

Hangi Enstrümanı Tercih Etmeliyim?

Çocuğunuz ya da kendiniz için en doğru müzik aletini arıyorsanız öncelikle bu sorunun tek bir cevabının olmadığını bilmeniz gerekir. Öncelikle, önyargıları ve teknik yaklaşımları bir tarafa bırakıp sizi kişisel olarak en çok etkileyen tınıyı bulmak için tüm müzik aletleri konusunda fikir edinmeniz gerekir. Tüm müzik aletleri hakkında ufak tefek bilgi toplarken, en iyi örneklerini dinleyip tarihçelerini ve yapım süreçlerini okurken gerçekten en çok tercih edilen enstrümanlara değil daha az popüler olanlarına ilginiz ve yeteneğiniz olduğunu keşfedebilirsiniz.

Araştırmanıza, müzik aletlerini bazı kategorilere ayırarak başlayabilirsiniz. Bu kategoriler, tuşlu, nefesli, vurmalı, telli gibi ana enstrüman kategorileri olabileceği gibi, belli müzik türlerine ait müzik aletleri ya da dünya müziklerini veya geleneksel Türk müziklerini icra edilebilecek müzik aletleri şeklinde de olabilir. Kısacası, bu konuda da tamamen kendi ilgi ve beğenilerinizi ön planda tutabilirsiniz. Küçük bir listeleme yapmanıza yardımcı olmak için burada kültürel bir kategorilendirme örneği yapalım. Örneğin kendi kültürümüze özgü geleneksel müzik aletlerine ve dünya üzerindeki diğer geleneksel (etnik) müzik aletlerine değinelim.

Geleneksel Türk Müzik Aletleri

Her kültürün kendi sesi ve ritmi vardır. İki farklı kıtanın ve sayısız medeniyetin bıraktığı sesler ve izler, topraklarımızda çok zengin bir çeşitlilikle nesilden nesile aktarılmıştır. Türkiye, bu çeşitliliğin sanatta ve müzikte en belirgin olduğu coğrafyalardan biridir.

Farklı müzik türlerinin doğuşu, çeşitli türler için düzinelerce farklı enstrümanın geliştirilmesine ve hatta icat edilmesine yol açmıştır. Kültürümüzün tınılarını oluşturan geleneksel müzik aletleri (en azından birkaçı) şöyle sıralanabilir:

Tef (Def): Bu vurmalı çalgı, ahşap bir çerçeve etrafına gerilen ve parmak uçlarıyla çalınan deri bir kılıfla yapılır. Eski çağlara kadar uzanır ve farklı medeniyetlerle bağlantıları vardır. Türk Sanat Müziği, tefin en çok kullanıldığı türlerden biridir.

Bağlama & Saz: Türk Halk Müziğinin temel çalgılarından biri bağlamadır. Bu telli müzik aletinin uzun bir sapı vardır ve mızrap ile kullanılır. Bağlama, Orta Asya'daki "kopuz"dan doğmuş ve Anadolu'ya yönelmiştir. Sesi ile dinleyenleri farklı duygulara sürükleyen bu enstrümanı çalmayı öğrenmek veya geliştirmek istiyorsanız tam olarak aradığınız bağlamayı bu kategori altında bulabilirsiniz.

Ut: Ut, bağlamaya göre oldukça büyük gövdeli ve kısa boyunludur. MÖ 1320 civarında Mısır'da bulunduğu düşünülen en eski telli çalgılardan biridir. Ut, Türk müziğinde ilk olarak 19. yüzyılın ikinci yarısında öne çıkmış, o zamandan bu yana neredeyse tüm türlerde kullanılan popüler bir enstrüman halini almıştır.

Kemençe: Kemençe, Karadeniz bölgesinin o eşsiz tınılarının kaynağı, adeta simgesi olan üç telli bir geleneksel halk çalgısıdır ve yay yardımı ile çalınır. Tulum ile beraber Karadeniz kültürünü temsil eden kemençeye kimi zaman yörenin türküleri, kimi zaman yörenin geleneksel folklorü horon, kimi zaman da her ikisi birden eşlik eder.

Kanun: Kanun, büyüleyici sesi ile Klasik Türk Müziğinde başrol oynamaktadır. Asya ve Anadolu kökenli bu enstrüman, keman veya piyano gibi çalması en zor enstrümanlardan biri olarak kabul edilir. Kanun, oturur vaziyette dizlerin üstüne yerleştirilerek ve kendine özgü mızrabıyla çalınır. Bu güzel enstrümanı çalarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınızdan, çıkardığınız ses ve melodileri çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Kaval: Türk üflemeli çalgıların en önemlilerinden biri olan Kaval, iki ana türü ile tanınır: Dilli veya dilsiz. Geleneğe göre kaval bir çoban aletidir ve kaval çalan çobanların amacı otlayan hayvanları sakin ve rahat tutmaktır. Kavalın kökeni hakkında farklı görüşler ortaya atılıyor olsa da araştırmacıların hepsi kavalın bilinen en eski enstrümanlardan biri olduğu konusunda hemfikirdir.

Yaylı Tambur: Yaylı tambur, isminden de anlaşılacağı gibi bir diğer geleneksel Türk çalgımız olan tamburun yaylı versiyonudur. Tambur, ilk olarak 1910 yılında besteci ve tambur sanatçısı Tanburî Cemil Bey tarafından yaylı versiyona dönüştürülmüştür. Ancak, bugünkü yaylı tambur 1930'larda bir tür cümbüş olarak geliştirilmiştir ve ilk halinden biraz farklıdır. Yaylı tamburun kendine has, karakteristik ve hüzünlü bir tınısı vardır. Yaylı tambur çalıyor veya çalmak istiyorsanız ihtiyacına uygun en iyi yaylı tamburu en iyi fiyata bulmak için sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Geleneksel Latin Müzik Aletleri

Latin Amerika, renkli kültürleri ve özellikle hareketli ve ritmik müziğiyle tanınır. Bu coğrafyada yaşayan farklı kültürler, farklı müzik tarzlarının ve dansların yaratılmasında büyük rol oynamıştır. Geleneksel latin müzik aletleri ülkeler bazında farklılık gösterse de bu bölgede yaygın olarak kullanılan enstrümanlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Pandeiro: Bu enstrüman, geleneksel Türk müzik aletlerinden tefe çok benzer. Elde tutularak çalınır ve yanında küçük ziller bulunur. Brezilya müziğinde, özellikle capoeira ve sambada oldukça popülerdir. Pandeiro, parmaklar ve tüm avuç içi kullanımı dahil olmak üzere farklı şekillerde çalınabilir. Çalması çok eğlenceli olan bu enstrümanın en güzel örneklerini vurmalı çalgılar altındaki “perküsyon” kategorisinde bulabilirsiniz.

Conga: Küba'dan gelen bu tek başlı davul, genellikle ikili setler halinde kullanılır. Davulların her biri belirli bir perdeye göre ayarlanmıştır. Ellerinizi ustaca kullanarak conga ile çok güzel ritimler yaratabilirsiniz.

Timbal: Bu enstrüman merengue, salsa ve mambo dahil olmak üzere önde gelen Latin müziği türlerinin önemli bir parçasıdır. Conga gibi, çift ya üçlü halde yan yana konularak çalınabilir.

Guiro: Bir el tipi müzik aleti olan guironun Küba'dan geldiğine inanılır. Metal veya ahşaptan yapılır. Üzerinde yatay olarak uzanan oluklar (çentikler) vardır. Tek elde tutulur ve bir sopanın bu çentiklere sürülmesiyle çalınır.

Marakas: Marakasların Venezuela ya da Porto Riko’da doğduğuna inanılır. Pratik bir eşlik enstrümanı olarak sadece Latin Amerika’da değil, tüm dünyada popüler olmuştur. Popülaritesinin arkasındaki en büyük neden, çalınışındaki basitliktir. Marakaslar, saplı şekilde oyulmuş sert kabuklardan yapılmıştır. Kabuğun içinde kurutulmuş tohumlar bulunur, böylece sallandığında bir tıkırtı sesi çıkarır.

Cajon: Kajon olarak da bilinen cajon, üstüne oturularak ve ellerle vurularak çalınan kutu şeklinde bir enstrümandır. Geleneksel Latin gruplarında baget, tokmak ve hatta davul pedalları ile çalınan farklı versiyonları da kullanılır. Her ülke kendi cajon versiyonunu uyarladığı için oldukça farklı kajon çeşidi vardır.

Geleneksel Afrika Müzik Aletleri

Kültürü müzik ve dansla yoğrulmuş olan Afrika kıtası, kendine özgü tınılarını yaratan müzik aletleri sayesinde sesini tüm dünyaya duyurmuştur. Afrika topraklarında yüzyıllardır kullanılan müzik aletlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir. Eğer Afrika melodileri sizin de içinizi kıpır kıpır ediyorsa belki de bir gitara, kemana, piyanoya değil, bir Afrika çalgısına sahip olmanız gerekiyordur!

Akonting: Akontingin günümüzün popüler çalgısı banjonun atası olduğuna inanılır. Müzik araştırmacılarının ortak görüşlerine göre bu geleneksel Afrika enstrümanının doğum yeri Senegal'deki Kanjanka köyüdür. Akonting, deri başlı bir kabak gövde, iki uzun melodi teli ve bir drone telinden oluşur.

Kalimba (Mbira): Kalimba, bir ses kutusu veya ses tahtasına monte edilmiş bir dizi ince metal bıçaktan (tuşlardan) oluşan geleneksel bir Afrika perküsyon enstrümanıdır.

Müzik aletlerinin sınıflandırılmasında kalimba, lamelofonlar kategorisindedir. Afrika'nın farklı bölgelerinde farklı kalimba çeşitleri bulunur, örneğin Zambiya'da 7 ila 12 tuşa sahip Kankobela çalınır. Kongo'da pentatonik akortta 8 tuşu olan Likembe kullanılır. 15 tuşlu kalimba, Güney Afrika'daki Afrika etnik gruplarında çalınan bir enstrümandır.

Kora: Su kabağından yapılan ve deri ile kaplı bu telli çalgı çok yönlüdür ve 5000 yılı aşkın süredir Afrika’da çalınmaktadır. Batı ve Doğu Afrika'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer müzik aletleri gibi, koranın da Afrika'da lute ve ngoni, gonje gibi farklı versiyonları vardır.

Balafon: Ksilofon gibi çalınan balafon, etnik grupların vazgeçilmezi olan bir vurmalı çalgıdır ve 14. yüzyıldan beri Gana, Fildişi Sahili, Mali ve Burkina Faso'da çalınır. Balafonun anavatanı Mali olarak bilinmektedir.

Marimba: Nota üretmek için tokmaklarla üzerine vurulan bir dizi tahta çubuktan oluşan geleneksel Afrika çalgısıdır. Marimbanın tuşları piyanoya benzer şekilde yerleştirilmiştir. Daha büyük, daha kalın ve daha uzun çubuklar daha pes notaları oluştururken, daha küçük, daha ince ve daha kısa çubuklar tiz notaları oluşturur.

Online Dersler ile Enstrüman Öğrenilebilir mi?

Evet öğrenilebilir. Özellikle profesyonel olmak için değil kendiniz için öğrenmek istiyorsanız, çevrimiçi enstrüman öğrenme harika bir seçenektir. Muhtemelen motivasyon kazanma ve süreklilik açısından bazı potansiyel dezavantajlar vardır ancak bağımsız olarak çalışmakta iyiyseniz çevrimiçi öğrenme sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Online enstrüman öğrenme araştırmasına girmeden kendinize aşağıdaki soruları sorun ve bu soruları dürüstçe cevaplayın:

  • Öz disiplin ve motivasyonunuz var mı? Öğretmenler harikadır çünkü motivasyonunuz düştüğünde sizi zorlamak için ellerinden geleni yaparlar. Eğer müzik aletleri öğrenme sürecinde zor kısımların üstesinden gelmek için kendi motivasyon tekniklerinizi bulabilirseniz, çevrimiçi eğitim sizin için çok iyi bir seçenek olabilir.
  • Zamanınız var mı? Çevrimiçi öğrenmek size büyük bir esneklik sağlarken, aynı zamanda pratik yapmak için kendi başınıza zaman ayırmanız gerektiği anlamına da gelir. Her gün belirli bir zamana sahip olmak yardımcı olur, ancak kendi görev yöneticiniz olmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.
  • İstediğiniz beceri seviyesi nedir? Herkes yaptığı işte en iyi olmak isterken, hedefler zamanla değişebilir. Piyano üzerine bir kariyer yapmak istiyorsanız, resmi bir müzik okulunda eğitim veren bir eğitmen ile yola çıkmak sizin için daha iyi olabilir. Ancak kendi sınırlarınızı keşfetmek ve yeni bir maceraya atılmak istiyorsanız, çevrimiçi eğitim potansiyelinizi keşfetmek için harika bir çözümdür.

Çevrimiçi öğrenmeye başlamanıza yardımcı olacak iki önemli kaynak vardır. Birincisi video siteleri, diğeri ise birbirinden başarılı enstrüman çalma/geliştirme uygulamaları:

Video Siteleri ile Enstrüman Çalmayı Öğrenme: Gelecek vadeden herhangi bir müzisyenin kolayca en iyi arkadaşı olan video sitelerinin geniş video kitaplığında neredeyse yeryüzündeki bütün müzik aletleri ile ilgili dersler bulabilirsiniz.

Oyunlar ve Uygulamalar ile Enstrüman Çalmayı Öğrenme: İster gerçek eğitmenlerle yapılan yüz yüze canlı derslerle, ister profesyonelce hazırlanmış zengin içeriklerle interaktif öğrenme sağlayan mobil ve çevrimiçi uygulamalar, öğrenmeyi daha dinamik ve eğlenceli hale getirmek için özenle tasarlanmıştır. Notaları ve akorları oyunlar yardımıyla öğreten, kulağınızı tonları ve ölçekleri tanıması için farkına bile varmadan eğiten harika çevrimiçi uygulamalar için hemen bir araştırmaya girişebilirsiniz. Ama önce müzik aletleri kategorisinden sizin için en uygun enstrümanı seçmeyi unutmayın.

Bir Enstrümanda Ustalaşmak Ne Kadar Zaman Alır?

Bu soruya yanıt vermek oldukça zordur. Çünkü, enstrüman öğrenmekteki motivasyon her şeyden daha önemlidir. Yani bu süreçteki hedeflerinizin ve beklentilerinizin ne yönde olduğu nasıl bir ilerleme kaydedeceğinizle yakından ilişkilidir. Nota okuyarak Beethoven çalmayı mı öğrenmek istiyorsunuz yoksa bir sonraki doğum günü partinizde arkadaşlarınız için birkaç şarkı çalabilmek için bazı kolay gitar akorlarını öğrenmek mi? Profesyonel bir orkestraya mı katılmak istiyorsunuz yoksa arkadaşlarınızla bir grup kurup festivallerde konser vermek mi? Yoksa işten çıktıktan sonra birkaç saatliğine stresinizi atıp rahatlamak için ruhunuzu dinlendirecek bir hobi mi arıyorsunuz? İşte bu soruların cevabı sizin istediğiniz enstrümanı hangi seviyeye kadar öğrenebileceğinizi belirleyecektir. Koyacağınız hedef, öğrenme sürecinizin tamamını, örneğin dersleriniz ya da etütleriniz için harcayacağınız zamanı etkileyecektir.

Yetişkinlerin enstrüman öğrenme sürecinin ilk adımı, müzik teorisini öğrenmektir. Bu başlangıç adımında bir temel müzik bilgisi kitabı ile notaları ve çaldığınız şeyin arkasındaki bazı temel teorileri öğrenebilirsiniz. Temelleri öğrendikten birkaç hafta sonra, muhtemelen birkaç basit şarkı çalabilecek hale gelirsiniz. Örneğin gitarda, 3-5 akor öğrenirseniz, onlarca farklı pop şarkısı çalabilirsiniz. Eğer bu ilk kaydettiğiniz aşamalar hoşunuza giderse ve çaldığınız müzik aletine olan ilginizin artmasına neden olursa, ustalaşma yolunda ilerlemeniz şunlara bağlı olarak devam edecektir: doğal yetenek, kararlılık, sabır ve bolca çalışma (yani pratik).

Eğer aldığınız yeni bilgileri çokça pratik yaparak özümser, biraz da var olan doğaçlama yeteneğinizi kullanmaya başlarsanız 1 sene içinde çaldığınız enstrümanda önemli bir gelişme kaydettiğinizi görebilirsiniz.

Çocukların enstrüman öğrenme süreciyle ilgili en önemli nokta ise, bu sürecin sadece zihinsel bir beceri değil, aynı zamanda fiziksel bir beceri gerektiriyor olmasıdır. Müzik aletleri öğrenirken başarılı olmakta büyük payı bulunan kas hafızasını geliştirmek için çocuklar defalarca pratik yapmalıdır. Başlangıçta, çocuğunuz günde 10-15 dakika pratik yapmalıdır. Piyano öğrencileri genellikle 4 kitap (Ders, Teori, Teknik ve Performans) kullanır ve çocuğunuza bir beceriyi uygulamak için birkaç farklı yol sunar, bu da tüm öğrenme sürecini daha ilginç kılar. Gitar, keman ve diğer enstrümanlar genellikle çalışmak için 1 veya 2 kitap içerir. Bir çocuğun ilerlemesi, parmak becerisi, her parmağı diğerlerinden bağımsız olarak hareket ettirebilme yeteneği, tempo tutma becerisi, öğretmeniyle kurduğu iletişim gibi belirli becerilerden büyük ölçüde etkilenir. Herkes farklı bir hızda öğrenir, ancak çoğu çocuk Seviye 1 kitaplarını 6-12 ay içinde tamamlar. Araştırmalar, 9-12 yaş arasında üç yıl boyunca enstrüman dersi alan bir çocuğun, 5-8 yaş aralığında ders alan bir çocuktan daha fazla ilerleme kaydettiğini göstermektedir. Çoğu ders kitabı serisinin 3. seviyesini içeren yaklaşık 2-3 yıllık bir düzenli eğitim süreci, çocuğunuzun çaldığı enstrümanda ustalaşması anlamına gelebilir.

Çocuklarda enstrüman eğitimi hangi yaşta başlamalı?

Araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar enstrüman çalmayı ne kadar erken öğrenmeye başlarsa ilerlemeleri o kadar kolay oluyor. Ancak bazı fiziksel becerilerin ve odaklanma yeteneğinin gelişmesini beklemek gerektiğinden çocuklarda enstrüman eğitimine 6 ile 9 yaşları arasında başlamak gerekiyor.

Piyano çalabilmek için parmaklarım ince ve uzun mu olmalı?

Piyano çalmak için "ideal el şekli" yoktur. Uzun ve ince parmaklara sahip olmak bazı pozisyonlarda avantaj sağlar, ancak bu bir zorunluluk değildir. Friedrich Chopin, Johann Sebastian Bach, Levon Oganezov ve İgor Krutoy gibi dünyaca ünlü pek çok konser piyanisti ve besteci kısa ve kalın parmaklıdır.

Klasik gitar ve akustik gitar arasındaki en büyük fark nedir?

Klasik ve akustik gitar arasındaki en büyük fark tellerdir. Klasik gitarlarda, akustik gitardaki çelik tellerin aksine naylon teller kullanılır. Sesteki farklılığın kaynağı da budur. Naylon teller çelik tellere göre çok daha kalındır ve daha yumuşak bir ses üretir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/7
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Müzik & Müzik Aletleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik & Müzik Aletleri
Gitarlar
Gitarlar
Tuşlu Çalgılar
Tuşlu Çalgılar
Müzik Ekipmanları / Aksesuarları
Müzik Ekipmanları / Aksesuarları
Stüdyo & DJ Ekipmanları
Stüdyo & DJ Ekipmanları
Mikrofonlar
Mikrofonlar
Kulaklıklar
Kulaklıklar
Plak
Plak
Pikap
Pikap
Telli Çalgılar
Telli Çalgılar
Vurmalı Çalgılar
Vurmalı Çalgılar
Yaylı Çalgılar
Yaylı Çalgılar
Nefesli Çalgılar
Nefesli Çalgılar
Sahne Işıklandırma, Şov
Sahne Işıklandırma, Şov
Albümler
Albümler
Poster
Poster
Konsept Hediyelikler
Konsept Hediyelikler
GongtuShop
Kupon
Runto
Perfk
Homyl
Planet Waves
Evans
Raks Müzik
Alsepeteavm
Archive
Bozmüzik
Cort
D'Addario
Rhythmic
Valencia
Strade Store
Passing
ATHY
Kaite
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?