Mikrofon satın almak istediğinizde karşınıza farklı teknik özelliklere sahip ve farklı fiyat aralığında pek çok model çıkıyor. Size en uygun ve en kaliteli mikrofonu seçebilmek için mikrofon çeşitlerini ve mikrofonların bazı önemli özelliklerini çok iyi bilmek gerekiyor. İhtiyaçlarınıza en uygun mikrofonu seçerken buna uygun kategorideki modellere yönelmelisiniz. Bu noktada hangi sesleri kaydedeceğiniz, mikrofonu hangi ortamda kullanacağınız, kaç sesi birden kaydetmek istediğiniz ve mikrofonu ne şekilde kullanacağınız belirleyici bir rol oynuyor. Bu detaylara karar verdikten sonra buna uygun teknik özelliklerdeki mikrofon modelleri arasında en doğru tercihi kolayca yapabilirsiniz.

Mikrofon Çeşitleri

Mikrofon çeşitleri genel olarak dinamik ve kondenser olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Dinamik mikrofonlarda elektromanyetik endüksiyonla ses oluşturuluyor. Mikrofona ses geldiği zaman diyafram titreşiyor ve dışarı ses dalgası veriyor. Kondenser mikrofonlar ise kapasitif veya kapasitörlü mikrofon olarak da geçiyor. Kondenser mikrofonlar dinamik mikrofonlara göre çok daha hassas oluyor. Dinamik mikrofonlarda ses kaynağını daha yakından kullanmak gerekiyor. Sahne performansı veya stüdyo kaydı gibi ihtiyaçlarda yüksek akustik güç ortaya çıktığı için ağırlıklı olarak dinamik mikrofonlar tercih ediliyor. Buna karşılık zil veya yaylı gibi nispeten biraz daha az akustik gücü olan enstrümanlar için ise kondenser mikrofonlar kullanılıyor. Yine de kullanılacak mikrofon ses mühendisinin amaçları ve beklentileri doğrultusunda değişkenlik gösterebiliyor. 

Kondenser mikrofon tercih ederken hassaslığı nedeniyle istenmeyen ses ya da sarsıntılara karşı da çok daha hassas olacağını unutmamak gerekiyor. Dinamik mikrofonlar ise sert çalışma ortamları ya da olumsuz koşullara biraz daha dayanıklı oluyor. Ayrıca dinamik mikrofonlar kondenser mikrofonlar gibi ilave bir enerji kaynağına gerek duymuyorlar. Vokal mikrofonu için ise konserlerde dinamik mikrofonlar uygun olurken albüm kayıtlarında dinamik mikrofonlar çok ideal olmayabiliyor.

Mikrofon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizin için en doğru mikrofon, teknik olarak en az problemle kullanabileceğiniz mikrofon oluyor. Eğer aynı teknik özelliklere sahip iki mikrofon arasında kaldıysanız sesi en hızlı biçimde kaydedebilecek ve en kolay şekilde kurulabilecek mikrofonlara yönelebilirsiniz. Özellikle “tak ve çalıştır” tarzı mikrofonlar epey kullanışlı oluyor. 

Aynı zamanda mikrofon seçerken kullanım amacınızı da iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Bu noktada mikrofonu sahnede kullanacak olmanız ya da bir enstrümanın önünde kullanacak olmanız belirleyici bir unsur oluyor. 

Mikrofon seçiminde frekans tepkisi de oldukça önemli bir detay oluyor. Mikrofonun alacağı frekans aralığı, düşük ya da yüksek frekanslarda hertz cinsinden ölçülüyor. Ortalama olarak 80 Hz ile 15 kHz arasındaki frekans aralığına sahip olan mikrofonlar bir vokal için ideal oluyor. Saniyedeki titreşim sayısının yüksek olması sesin o kadar parlak çıkacağını işaret ediyor. 

Ayrıca mikrofonun mobil olup olmaması da önemli bir tercih sebebi oluyor. Öncelikle mobil bir mikrofona ihtiyaç duyup duymadığınıza karar vermelisiniz. Bazı mikrofonlar bir kürsüye kalıcı şekilde sabitleniyorlar. Mükemmel bir ses kalitesi sunan bu mikrofonları kolay kolay hareket ettirmek ise mümkün olmuyor. Taşınabilen mikrofonlar arasında ise kablolu ya da kablosuz seçenekler bulunuyor. Kablolu mikrofonlar da kullanıcıya çok daha kaliteli bir ses sunuyorlar. Fakat bu mikrofon çeşidinde de hareket özgürlüğünüzün sınırlı olduğunu unutmamalısınız.

Kutup Desenlerine Göre Mikrofonlar

Mikrofonlarda kutup desenleri adı verilen çeşitli türler bulunuyor. Özellikle en yaygın olarak kardioid ve çok yönlü mikrofonlar tercih ediliyor. Kardioid mikrofonlarda ses tek yönden alınıyor. Bu durum, sesin kontrol edilmesini gerektiren durumlar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Çok yönlü mikrofonlarda ise ses her taraftan eşit şekilde alınıyor. Eğer kalabalık bir gruptaki insanların sesini almayı planlıyorsanız çok yönlü mikrofonlara yönelmeniz en doğru tercih oluyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mikrofon Fiyatları ve Modelleri

HepsiLojistik Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 5522 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/405134