Yerli ve yabancı pek çok filmi şenlendiren, gerçek hayatta da filmleri aratmayacak duygular yaşatan akordiyon, profesyonel sanatçıların yanı sıra amatör sanatçıların da dikkatini çekiyor. Tarihi bir hayli geriye giden bu müzik aleti, toplum arasında akordeon gibi farklı isimlerle de anılıyor. Çalması zor olarak kabul edilse de birkaç eğitim, deneyene epey yol katettirmeyi başarıyor. Klavye, körük, dilcik gibi bölmelere sahip olan müzik aleti, bu nedenle de körüklü ve klavyeli enstrümanlar sınıfına giriyor. Pop müziğinden caza, klasik müzikten halk müziklerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan akordiyonlar, Meksika'dan Balkan ülkelerine kadar dünyanın pek çok yerinde icra ediliyor.

Akordiyonun Tarihi

Günümüzde akordiyon olarak tanımlanan müzik aletinin geçmişi 1800'lü yılların başlarına kadar uzanıyor. Uzun süredir çalınan bu müzik aletinin ilk örnekleri biraz farklı da olsa temel çalma mantığı değişmiyor. Örneğin geçmişte tek klavye olmasına karşın günümüzde çift klavye bulunuyor. Bu durumun ufak nüanslar dışında herhangi bir farklılık yaratmadığı düşünülüyor. Akordiyonun tarihine ilişkin bir diğer görüş de kesin bir tarih vermekten kaçınıyor. Bunun nedeni de dünyanın farklı coğrafyalarında, akordiyona benzer müzik aletlerinin çalınması olarak ifade ediliyor. Ülkemizde de özellikle Artvin yöresinde görülen bu müzik aleti, yöreden yöreye ayrı müzik türlerine eşlik ediyor. 

Akordiyonun Çalışma Prensibi

Akordiyonun orta kısmında yer alan körük kısmı, el yardımı ile açılıp kapanıyor. Körük açılırken içerisine hava emen müzik aleti, körük kapatılırken de bu havayı sese dönüştürüyor. Bu aşamada dilcikler devreye giriyor ve hava, bu dilcikler ile temas ettiği anlarda ses haline geliyor. Görüldüğü üzere akordiyonun üzerinde bir de klavye kısmı bulunuyor ve bu klavye üzerindeki her bir tuş, ayrı bir notaya tekabül ediyor. Her tuşun bağlı bulunduğu ayrı dilcikler, yapısı gereği farklı ses çıkışlarına neden oluyor. Özetle akordiyon çalabilmek için hem körüğün hem de tuşların aynı anda, uyum içerisinde kullanılabilmesi gerekiyor.

Akordiyon Nasıl Çalınır?

Akordiyonun çalışma prensibi yukarıdaki gibi olduğundan dolayı tutuş şekli de iki el aracılığı ile sağlanıyor. Müzik aleti üzerindeki askı ya da kayış boyna geçiriliyor ve akordiyon iki el ile tutuluyor. Bir el körüğün açılıp kapanmasını gerçekleştirirken diğer elin de klavye üzerindeki tuşlara basması gerekiyor. Haliyle de her iki elin de bir uyum yakalaması bekleniyor. 

Akordiyon çalmak ilk bakışta zor bir uğraşmış gibi gözüküyor. Ancak ülkemizde akordiyon kursu veren pek çok kurum olmakla birlikte bu kurslarda da işin ehli insanlar çalışıyor. Öte yandan internet üzerinde yapılacak kısa bir araştırmayla da sayısız eğitici video bulunabilir. Bu videolar da akordiyona ilgi duyan amatörlere büyük katkı sağlıyor. Önceleri basit notaları ya da temel kombinasyonları çıkarabileceğiniz bu müzik aleti, kısa bir süre sonra hayalinizdeki melodileri dinletiyor.

Akordiyonun Fiyatları Nasıldır?

Akordiyon dendiğinde akla birden fazla marka geliyor. Bu markaların birçoğu uzun yıllardır akordiyon ürettiğinden dolayı kalitesini ve rüştünü ispat etmiş sayılıyor. Günümüzde dahi akordiyon üretimlerinin büyük bölümü el yordamı ile yapılıyor. El emeğinin değeri daha yüksek olduğundan akordiyon fiyatları da yüksek olabiliyor. Ancak her üründe olduğu gibi akordiyon çeşitlerinde de geniş bir fiyat aralığı söz konusu oluyor. Akordiyon çalmaya yeni başlayacaklar için başlangıç seviyesindeki modeller sunulurken profesyonel sanatçılar da aradığı akordiyon modelini rahatlıkla seçebiliyor. Akordiyon fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer faktör olan özel tasarımlar, akordiyon fiyatlarını bir hayli yukarıya çekebiliyor. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Akordiyon Fiyatları

36 ürün var
 1. Markalar
  1. Weltmeister Akordiyonlar
  2. Honer Akordiyonlar
  3. Palatino Akordiyonlar
  4. Pirastro Akordiyonlar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Satıcı
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi

Akordiyon Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/60001501/2147483641/80530127/408010
Başa dön