Kaliteli ve Ucuz Gitar Modelleri

Yeni bir gitar satın alırken, uygun boyutta, istediğiniz sesleri çıkaran ve müzik zevkinizle eşleşen bir gitar almak önemlidir. Gitarlar ton ve tasarımlarına göre klasik ve akustik gitarlar olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Klasik gitarlar naylon telleri ile daha yumuşak tonlarda müzik yapmayı sağlarken, akustik gitarlar çelik telleri ile daha yüksek perdelere erişebilir. Çelik telli akustik gitarların çok sayıda alt modeli bulunur. Müzik zevkiniz için en iyi gitarı bulmak için farklı gitarların temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, ilk kez gitar satın alacaksanız, seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

Klasik Gitarın Özellikleri Nelerdir?

Klasik gitar, İspanyol gitarı olarak da bilinir. Orta derecede kavisli bel tasarımı ile küçük, sağlam ve genellikle oldukça derin ve yuvarlak bir tepecik şekli ile karakterizedir. Ense ve baş tasarımı genellikle oldukça geniş ve yassıdır. Gitar telleri çelikten ziyade naylondur. Saydam plastikten yapılmış gibi görünen 3 teli ile diğer gitar tiplerinden kolayca ayrılır. Teller genellikle köprüye gererek bağlanır ve halkalar ile sabitlenir. Klasik bir gitarın sesi yumuşak, sıcak ama dinamiktir. En tanınan kullanımı Flamenko müzik tarzlarındadır. Çelik yerine naylon tel kullanıldığı için bu tip gitar, yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir. Klasik bir gitarın klavyesi akustik gitardan çok daha geniştir. Çoğu zaman klasik gitarlarda klavye boyunca perde işaretleri bulunmaz. Genellikle klasik gitarlar akustik versiyonlardan biraz daha uygun fiyatlıdır. Bu yüzden fiyatın öne çıktığı durumlarda, klasik gitar yeni başlayanlar için daha popüler bir seçenektir.

Akustik Gitar Nedir?

Akustik gitarlar, genel olarak klasik bir gitardan çok daha büyük olan daha yüksek perdelere erişmeyi sağlayan bir gövde tasarımına sahiptir. Klasik ve akustik gitar arasındaki temel fark gitar tellerinden kaynaklanır. Klasik gitarda naylon tel kullanılırken, akustik gitarın telleri çelikten yapılır. Bu da her iki gitar arasındaki karakteristik ton farkını oluşturur. Gitaristlerin çoğunluğu gitar çalmaya akustik gitarla başlar. Akustik gitarların, sesi düzgün bir şekilde çıkarmak için bir amplifikatöre ihtiyacı yoktur. Bu nedenle elektro gitardan daha uygun fiyatlı bir gitar seçeneğidir. Elektro akustik gitar, akustik gitarın, dahili bir alıcıya sahip olduğu gitarlardır. Gitarın, bir amper veya ‌PA sistemine takılmasını ve canlı performanslar için sesin yükseltilmesini sağlar.

Akustik Gitar Çeşitleri Nelerdir?

Fearless, salon ve elektro gitar akustik gitar ailesi içinde değerlendirilir. Fearless gitar, çelik telle kullanılan en popüler akustik gitar türüdür. Kare veya eğimli tepecikleri ve klasikten daha sade büyük gövdesi ile karakteristik bir şekle sahiptir. Klavye genellikle 14. perdede gövdeye bağlanır ve klasik gitarlara kıyasla çok daha incedir. Teller köprü pimleri ile tutturulmuş bilyeli uçlarla birbirine bağlanır. ‌Fearless gitar çeşitleri, çok çeşitli müzik tarzlarına uygun olmasının yanı sıra dengeli tonu nedeniyle de tercih edilir. Gitarın gövdesi güçlü tonlar çıkaracak kadar büyük, müzisyenler için hantal olmayacak kadar küçüktür. ‌Jumbo gitar, bir diğer çelik telli gitardır. ‌Fearless gitara benzemekle birlikte tipik bir ‌‌Jumbo, yuvarlatılmış tepeciklere ve çok belirgin bir bel kavisine sahiptir. Ense ve baş kısmı genellikle ‌fearless gitara benzer. Salon gitarları, tüm akustik gitarlar arasında en küçük gövde şekline sahiptir. Klasik gitarın daha küçük bir versiyonunu andırır. Orta derecede belirgin bel ve benzer oranda orantılı alt kavisi ile benzer, yuvarlak tepeciklere sahiptir. Ancak klasik gitarlardan farklı olarak, çelik telli bir gitardır. Salon gitarının en gitarın belirleyici özelliklerinden biri, gövdeye 12. perdeden itibaren bağlanmasıdır. Salon gitarının ürettiği ses, genellikle samimi olarak tanımlanır. ‌

  • Gitar Çeşitleri Nelerdir?

  • Gitar, dünyada en yoğun olarak kullanılan enstrümanlardan biridir ve tarih boyunca farklı amaçlar için çeşitlendirilmiştir. Birer "çeşit" olarak kabul edilen gitarlar ve özellikleri şunlardır: Klasik Gitar: Klasik gitarın toplamda 6 teli vardır, bu tellerden üçü metalden üretilirken diğer üçü ise naylondan imal edilir. Klasik gitarların gövdeleri ve klavyeleri ahşaptan imal edilir. Bu gitar çeşidinin ses kalitesini en çok etkileyen husus, üretiminde kullanılan ahşabın kalitesidir. Akustik Gitar: Görünüşü klasik gitara benziyor olsa da akustik gitarlar klasik gitarlardan bir hayli farklıdır. Akustik gitarların 6 teli de metalden üretilir ve kasaları klasik gitarlara oranla daha geniştir. Böylece akustik gitarlar klasik gitarlara oranla daha yüksek sesler çıkarabilir. Elektro Gitar: Elektro gitarlar jak adı verilen bağlantı kablolarıyla bir amfiye bağlanır ve gövdelerinde bulunan manyetikler sayesinde seslerini amfiye yansıtır. Elektro gitarlardan ne kadar kaliteli ses alacağınız gitarın gövdesinde kullanılan ahşabın cinsine, manyetiklerin kalitesine ve amfiye bağlıdır. Bas Gitar: Bas gitar, diğer gitar türlerine oranla daha tok bir ses türüne sahiptir. Bas gitarda 4 adet kalın tel bulunur. Ancak günümüzde modifiye edilmiş, dörtten fazla tele sahip bas gitarlara rastlamak da mümkündür.
  • Akustik Gitar Kaç Telli?

  • Akustik gitar fonksiyon bakımından klasik gitardan farklı olsa da temelde aynı özellikleri sergiler. Akustik gitarların toplamda 6 teli vardır. Akustik gitarların tellerini klasik gitarlardan ayıran husus ise bu gitar türünde 6 telin de metalden üretilmesidir.
  • Tam Boy Gitar Kaç İnç?

  • Tam boy olarak nitelendirilen gitarların uzunluğu genellikle 36-40 inç arasındadır. Tam boy gitarların önemli bir çoğunluğu 38 inç uzunluğunda üretilse de 36 ile 40 inç arasında uzunluğa sahip gitarlara rastlamak mümkündür.
ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Gitar Fiyatları

Klasik Gitarlar
Akustik Gitarlar
Elektro Gitarlar
Bass Gitarlar
Gitar Amfisi
Pedal
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 4096 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/19018196