Klasik gitar, çok sesliliği, ritmik özellikleri ve melodi çalımındaki kolaylığıyla adeta küçük bir piyano özelliği taşıyor. Akustik bir enstrüman olan klasik gitar genellikle enstrüman çalmaya başlamak isteyenlerin ilk tercih ettiği müzik aletlerinden bir tanesi oluyor. Klasik gitar satın almadan önce bazı detaylara dikkat etmeli, gitarın teknik özelliklerini iyi incelemeli ve bu uzun yolculuğa detaylı bilgi alarak başlamalısınız.

Genel Özellikleri ile Klasik Gitar

Ortalama 3,5 oktav ses genişliğine sahip olan klasik gitar 19 perdeden oluşuyor. Tellere parmak ya da tırnaklarla vurularak çalınıyor. Standart klasik gitarlar 6 telli oluyor. Bunların yanı sıra 8 telli, 10 telli ya da 12 telli olan çeşitleri de müzisyenler tarafından tercih ediliyor. Standart akortlu klasik gitarlar 6. telden 1. tele doğru mi - la - re - sol - si - mi seslerine akortlanıyor. Bazı durumlarda eserin tonu ile orantılı olarak farklı akort sistemlerine göre de akordlanabiliyor. 

Standart akortlu klasik gitar tellerini tam dörtlü aralığına akortlamak gerekiyor. 5. teli ayarladıktan sonra her telin 5. perdesine basmak suretiyle bir alt teldeki boş tel ile aynı olacak biçimde akortlanabiliyor. Bunun yanı sıra akort cihazları ile de oldukça kolay bir şekilde gitar akordu yapılabiliyor. 

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasik gitar satın alırken ilk olarak bütçenizi belirlemenizde yarar var. Çünkü piyasada çok geniş fiyat aralıklarında ürün çeşitleri bulunuyor. Gitar bileşenlerinden bir tanesi olan klavyenin yapımında farklı ağaç türleri kullanılıyor. Eğer belirli bir standardın üstünde olan bir gitar satın almak istiyorsanız abanoz ya da gül ağacı gibi yoğunluğu fazla olan ağaç türlerine yönelebilirsiniz. Ses tablası da klasik gitarın önemli bir bileşeni. Sesin yüksekliğini ve rengini belirleyen bu unsur, genellikle ladin ve sedir ağaçlarından üretiliyor. Sık dokulu ladin ağaçlarının rezonans süreleri de bir hayli uzun oluyor. Eğer gitarınızdan yüksek ve uzayan sesler bekliyorsanız ses tablasının düzenli ve sık dokulu olmasına özen gösterebilirsiniz.

Klasik gitarı rahat bir şekilde çalabilmeniz için gitarın tel yüksekliğinin fazla olmaması gerekiyor. Klasik gitar satın alırken aynı zamanda mutlaka bir koruyucu kılıf da satın almalısınız. Bu ürün gitarınızı dış etkilere karşı büyük oranda koruyacaktır. Ancak kılıf seçerken de estetik kaygılar ya da bütçe nedeniyle basit yapılı olan ince kılıflara mümkün olduğunda yönelmemeye dikkat etmelisiniz. 

Klasik Gitar Çalmaya Başlamadan Önce…

Klasik gitar çalmaya başlamadan evvel bu sürecin sabırlı olmanız gereken ve düzenli çalışma gerektiren bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Henüz başlangıç aşamasındayken yükselen bir ivme ile giderek pratik kazanabilmek için sürekli tekrar egzersizleri yapmanızın önemi büyük oluyor. Aksi takdirde gitar temellerini iyi bir şekilde atamayabilirsiniz. Gitar çalmak kimilerine göre ders almayı gerektirmeyen bir süreç olabiliyor. Fakat hem daha hızlı yol kat edebilmek hem de hataları kısa sürede düzeltebilmek adına en azından temel bilgiler konusunda ders almanın faydası büyük oluyor. Bu konuda internetteki güvenilir kaynaklardan ya da ders kitaplarından da yararlanabilirsiniz. Eğer bir gitar eğitmeni ile gitar çalmayı öğrenmeyi düşünüyorsanız standart olarak haftalık 1 saat yeterli olabiliyor. Fakat süreci bununla tamamlamak doğru değil. Mutlaka ders dışı zamanlarda pratik yaparak kendinizi geliştirmenizde yarar var. Kısa sürede güzel bir ivme yakalamak adına günde 1 saat de olsa pratik yapmanın önemi büyük. Elbette konservatuvar giriş sınavlarına hazırlanırken günlük 4 ile 6 saat arası bir çalışma temposuna ihtiyaç duyuluyor. 

Klasik gitar çalmaya başlayacak kişilerde nota okumayı öğrenmenin gerekli olup olmadığı konusunda bir merak söz konusu. Bazı eserleri çalmak ya da belirli bir seviyede gitar çalmayı bilmek için nota okumayı öğrenmek zorunda değilsiniz. Fakat nota okumayı öğrenmek çok daha kısa sürede çok daha başarılı bir şekilde gitar çalmayı sağlıyor. Gitar çalmaya yeni başlayacak kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi de tırnakları uzatmanın gerekli olup olmadığı. Genellikle gitarlar pena kullanarak oldukça rahat bir şekilde icra edilebiliyor. Ancak çok sesli çalmak istediğinizde fingerstyle adı verilen farklı çalım tekniklerini kullanmanız gerekeceğinden tırnaklarınızı 2 mm kadar uzatabilirsiniz.

Klasik gitar çalmaya başlarken yalnızca bir gitar sahibi olmak yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra ilave pek çok ekipmana ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Bazıları acil ihtiyaç olmamakla birlikte gitar serüveninizin gidişatına göre satın alabileceğiniz ekipmanlar olabiliyor. Ancak klasik gitarınızın yanında mutlaka bir koruyucu çanta ve birkaç adet pena da edinmelisiniz.

Sizi keyifli bir müzik yolculuğuna çıkartacak klasik gitara sahip olmak için klasik gitar kategorisindeki ürün çeşitlerini inceleyebilir ve size en uygun olan ürünü kolayca satın alabilirsiniz. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Klasik Gitar Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1157 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/19018196/19018197