Darbuka

Darbuka

Müzik dünyasında oldukça önemli enstrümanlardan biri olan darbuka modelleri her geçen gün daha fazla dikkat çekmeye devam ediyor. Birbirinden renkli ve desenli modelleri bulunan darbukalar, yediden yetmişe herkesin çalmayı öğrenebileceği modellerdir. Elinize aldığınız andan itibaren oldukça hoş melodi çıkaran bu modeller ile sizler de günlük hayatınızı daha eğlenceli ve ritmik bir hale getirebilirsiniz. 

Darbuka Nedir?

Sol kol altına ya da sağ kol altına alınarak el yordamıyla çalınan bir enstrüman türüdür. Çalmayı öğrenmeye karar verdiğiniz andan itibaren keyfini her zaman hissedebilirsiniz. Dümbelek türlerinden biri olarak bilinen bu enstrüman Orta Doğu ve Balkanlara uzanan bir kültüre sahiptir. Oldukça ritmik bir şekilde çalındığında müthiş melodilere yer veren darbukaların rengarenk çeşitleri mevcuttur. Daha çok hareketli müziklerde ve roman çalgılarında karşınıza çıkan bu enstrüman ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. İlk kez duyanların akıllarında darbuka nedir sorusu yer alabilir. Tamamen eğlence amacıyla, hareketli müziklerde ritmi sağlamak adına kullanılan bir enstrüman türüdür. 

Darbuka Modelleri

Pembeden kırmızıya, gümüşten altın sarısına, mordan turuncuya, sarıdan siyaha tüm renk tonlarına sahip olan darbukaları alırken tarzınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Modeller arasında dövmeli tasarımlara, alüminyum, bakır ve döküm kasalara sahip olan modelleri bulabilirsiniz. Gümüş renkten renkli modellere varana kadar her yaş grubuna ve her tarza uygun tasarımlar mevcuttur. aynı zamanda hem solo hem de koroya uygun olan modeller de bulunur. Çocuklara özel tasarlanan modeller daha küçük boyutlara sahiptir ve öğrenmeyi kolaylaştırır. Çekiç dövmeli modeller ve Erzincan işlemeli modeller çok daha geleneksel tasarımları üzerinde taşır. 

Çekiç Dövmeli Parlak Siyah Darbuka

Çekiç dövmeli parlak siyah kasaya sahip olan modeller, el yordamı kullanılarak işlenir. Tamamen gerçek çekiç kullanılarak dövme yapılan bu modellerde parlak siyah renk göz alıcıdır. Çalarken de öğrenim aşamasında da hevesi arttıran ve çalmayı kolaylaştıran bir yapısı mevcuttur. İster acemi olarak ister profesyonel olarak çalmak istediğinizde çekiç dövmeli modellere göz atabilirsiniz. 

Erzincan İşlemeli Darbuka

Erzincan işlemeli modeller en çok tercih edilen ve baktığınız zaman kasasında yöresel ve geleneksel detayları barındıran modellerdir. Dilediğiniz her an her yerde kolaylıkla çalmaya devam edebileceğiniz bu işlemeli modeller darbukaların en çok ön plana çıkan modelleridir. Özellikle de profesyonel olarak çalmak isteyenler için son derece idealdir. Görüntüsünün estetikliği ve renginin çeşitliliği kadar, çalma yüzeyi de serttir. Böylece her vuruşta ritmik melodiyi sizlere daha net duyurur. 

Mısır Darbuka

Mısır tasarımına sahip olan darbukaların normal modellere oranla daha tümsek olduğu bilinir. Çalma kısımları hafif oval şekilde yukarı doğru tümseklidir. Tutma alanları ise daha kısa ayaklıdır ve tam olarak koltuk altına oturma sağlar. Böylece ellerinizde ağrı meydana gelmeden uzun süre çalmaya devam edebilirsiniz. 

Alüminyum Darbuka

En hafif modeller arasında yer alan alüminyum modelleri, öğrenme aşamasında çocuklar için de yetişkinler için de tercih edebilirsiniz. Darbuka ritim açısından en önemli enstrümanlardan birisidir. Bu nedenle öğrenme aşamasından itibaren ritimleri en iyi şekilde tutturabilmek adına hafif modellerle öğrenime başlamak önem arz ediyor. Bu modeller arasında da alüminyum kasaya sahip olanlar her zaman ön plana çıkar. Hem çocukların kol açısına hem de yetişkinlerin kol açısına uygundur. 

Bakır Darbuka

Gümüş ve altın sarısı renklerin yanı sıra bakır renk tonuna sahip modeller de estetik bir görünüme sahiptir. Orijinal bakır içerik kullanılarak tasarlanan bu modellerde ağırlık açısından oldukça hafiftir. Hiçbir ağırlık olmadan kolunuzun altında rahat bir şekilde çalabilirsiniz. Bakır modelleri kullanarak gerek nota bilgisini gerekse çalma bilgisini çok daha kısa sürede öğrenebilirsiniz. Renk olarak da bakırın tam koyu tonları tercih edilir ve kasaların üzerinde çeşitli işleme ve eskitme görünümlerine yer verilir. 

Gümüş Darbuka

Gümüş renk tonlarına yer verilerek tasarlanan darbukaların kullanımı da oldukça keyif vericidir. Üstelik hem görünüm açısından en şık hem de darbuka fiyatları açısından en uygun modeller arasında yer alır. Çalmayı profesyonel seviyede öğrendikten sonra gümüş modelleri seçerek darbukanızı daha iyi bir şekilde çalmaya devam edebilirsiniz. Kullandıkça parmak ve el yordamınızda gelişme meydana gelir. 

Solo Darbuka

Tek başınıza bir koro kadar etkili bir şekilde darbukanızı çalmak istemez misiniz? O halde solo modeller sayesinde bu amacınıza kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem çalması zevkli olan hem de son derece pratik olan solo modeller, yalnızca darbuka ile ritmik melodiler oluşturmanıza olanak sağlar. Ses tınısı ise diğer tüm modellere oranla daha yüksektir. Çok uzaktan dahi duyulabilir. 

Profesyonel Darbuka

Profesyonel modeller ise ileri seviyede ritmik melodiler oluşturmanız için tasarlanan modellerdir. Profesyonel kasaya sahip olan darbukalarda kullanılan malzemeler çok daha ağırdır. Alt tabanları daha boşlukludur ve çapları ise daha geniştir. Sizler de ileri seviyede şarkılara eşlik etmek istediğinizde yapmanız gereken tek şey profesyonel modellere göz atmaktır. 

Çocuk Darbukası Modelleri

Çocuklar için enstrüman çalmak hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak gelişim sağlar. Sizler de çocuklarınızın zihinsel ve fiziksel açıdan gelişimine katkı sunmak istediğinizde bir enstrüman temin edebilirsiniz. Ancak klişeleşmiş enstrümanlar yerine daha çok hareketli çalgılar çalmanıza olanak sunan darbukaları temin edebilirsiniz. Rengarenk modeller çocukların dikkatini de bir hayli çeker. 

Renkli Darbukalar

Sarıdan kırmızıya, pembeden turuncuya, beyazdan siyaha, yeşilden maviye, mordan griye tüm renk tonlarının açık ve koyu şekilde kullanıldığı onlarca model mevcuttur. Düz renkli modellerin yanı sıra desenli modellere de göz atabilirsiniz. Çiçek desenleri, geometrik desenler ve hayvan figürlerinin bulunduğu desenlerin yanı sıra işlemeler de oyma ya da kabartma şeklinde darbukalarda kullanılır. 

Darbuka Nasıl Çalınır?

En çok merak edilen konulardan biri de darbuka nasıl çalınır konusudur. Bu ilginç ve sesi oldukça tınılı olan darbukaları çalabilmek için düm tek teknikleri kullanılır. Ritmin temelini öğrenmek ve parmakları aktif olarak kullanmak bu çalgıda önem arz eder. El ve parmaklarla dikey ya da yatay olarak vuruş yaparak çalınan bir çalgıdır. Şarkıları çok daha süslü ve doğaçlama olarak çalmanız için bu enstrüman sık sık tercih edilir. Şarkıların alt ritimlerini ya da üst ritimlerini bu çalgı ile yakalayabilirsiniz. 

Darbuka Fiyatları

Oldukça uygun fiyatlar kapsamında satışa sunulan darbukaları bütçenizi aşmadan temin edebilirsiniz. Dilediğiniz her an her yerden giriş yaparak uygun fiyatlı bu modellere göz atabilir ve renkli, desenli, işlemeli modeller arasından tercih yapabilirsiniz. 

  • Darbuka Nasıl Temizlenir?

Bir ıslak mendil yardımıyla ya da kuruya yakın nemli bir mendil yardımıyla darbukanızı temizleyebilirsiniz. Çok sık kirlenmeyen bu modelleri temizlemek için haftada bir gün seçmeniz yeterlidir. Temizleme işlemi esnasında dümbelek kısımlarına çok bastırmamanız önemlidir. Patlama ya da yırtılma meydana gelmemesi adına nazik davranmalısınız. 

  • Darbuka Yüzeyi Yırtılır mı?

Aşırı keskin bir darbeye maruz kalmadığı sürece yırtılmaz. Dikkatli olmak gerekir. 

  • Darbuka Nasıl Muhafaza Edilir? 

Kendi ambalajında ve çantasında, aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalmayacak şekilde yüksek bir yerde muhafaza etmeniz iyi olur. Herhangi bir düşme ya da darbe alma tehlikesine karşı muhafaza şekli de önemlidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Darbuka

395 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Marka
Toplam 48 / 395 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?