Darbuka, dümbelek olarak da bilinen, Orta Doğu başta olmak üzere Balkanlar’da kullanılan vurmalı müzik aletlerinden biridir. Eller ve parmaklar ile karakteristik olarak yatay bir konumda çalınan kadeh şeklindeki tambur, geniş bir dinamik ton aralığı üretir. Gövde malzemesine, kafa çapına ve tasarımına göre çok sayıda modele sahiptir.

En Popüler Darbuka Çeşitleri

Darbukalar genel olarak Mısır, Türk, Arap ve Oryantal darbukalar olarak sınıflandırılır. En popüler darbuka modellerinden biri olan Mısır darbuka, yumuşak tınıları ile sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Ürettiği melodik melodiler kulaklar için harikadır. Geleneksel olarak keçinin ya da balık derisinden yapılır. Mısır darbukaların metal versiyonları da olmakla birlikte derin bir ses elde etmek istediğinizde doğal deriden üretilmiş modeller daha idealdir. Enstrüman diz üzerine yerleştirilerek çalınır. Türk darbukası, Arap darbukasına kıyasla keskin kenarları ve düz kafa tasarımı ile karakterize edilir. Keskin bir şekilde tanımlanmış hatları sayesinde metalik bir ses verir. Bazı modellerde ek tonlar için ziller de bulunabilir. Diğer modellere kıyasla Türk darbukası oldukça gelişmiş bir çalma stili gerektirdiğinden diğer modellere kıyasla çalınması daha zordur. 

Avantajlı Darbuka Fiyatları

Darbukalar fiber, döküm, bakır ve çömlek gibi çeşitli malzemelerden üretilebilir. Malzeme kalitesine, tasarım özelliklerine ve işçiliğine göre darbuka fiyatları geniş bir aralığa sahiptir. Döküm darbukaların gövde bölümü dökme demirden üretilir. Darbukanın geri kalan bölümlerinde demirin özelliğine göre plastik ya da sentetik deri kullanılır. Çömlek darbuka tasarımından esinlenerek üretilen döküm darbukaların deri ölçüsü genellikle 22 cm’dir. Klasik bir model olan çömlek ya da seramik darbuka modellerinin gövdesi topraktan yapılır. Deri bölümünde keçi ya da sığır gibi hayvanlardan elde edilen doğal deri ürünleri kullanılır. Deri sıcaklık farkları sonucunda genleşebildiğinden akordu sıkça bozulur. Bu nedenle sıcaklık farklarının yoğun olduğu bölgelerde kullanımı zordur. Hassas gövdesi nedeniyle darbelere ve düşmeye karşı dayanıklı değildir. Bas döküm darbuka modellerinde, doğal deri yerine sentetik deri kullanılır. Çömlek çeşitlerine kıyasla daha metalik bir tınıya sahip olduğu için özellikle canlı performanslarda yoğun olarak tercih edilir. Bakır darbuka modelleri, hem gövde hem de çember tasarımı farklı olduğu için klasik Mısır darbukalarından biraz daha farklıdır. Genel tasarım ilkeleri benzemekle birlikte, bakır darbukaların sentetik deri kullanımına izin vermesi gibi özellikleri ile kendine özgüdür. Bakır darbukaların deri kısmında keçi ya da oğlak derisi kullanılır. Hava koşullarından etkilenmemesi için sentetik deri kullanımı da yaygındır. Fiske tekniği ile sol el ile çalınan bakır darbukalarda, denge sol el ile sağlanır. Bu nedenle kafa ve kuyruk bölümlerinin ağırlık açısından dengeli olması, darbuka satın alırken önemli bir özellik olarak kabul edilmez.

En iyi Darbuka İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Darbuka satın dikkatli bir şekilde düşünülmesi gereken en önemli faktör darbuka boyutudur. Darbukalar yaklaşık 13,5 cm ile 28 cm arasında değişen ölçülerde üretilir. Belirtilen ölçü, darbuka başının çapıdır. Genel olarak 20 cm çapın altındaki herhangi bir model çalmak için çok küçük kabul edilir. Yüksek müzikal performans için ideal büyüklüğe sahip bir darbuka, hem ellerinizi rahat bir şekilde kullanabilmenize hem de kucağınıza rahatça oturtabilmenize olanak tanır. Çok küçük darbukaları çalmak, el tekniklerini uygulamak ve istenilen tonu elde etmek genellikle zordur. 22 ve 23 cm darbukalar için en popüler ve ideal aralıktır. Örneğin, 22 cm darbuka ister çocuk ister yetişkin olsun tüm yaştan müzisyenler için idealdir. Özellikle 22 cm'lik profesyonel modeller, yetkin müzisyenlerin bas ve yüksek notalarla rahatça çalışabileceği kadar iyidir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Darbuka Fiyatları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483641/400250/402837