Üniversite mezunlarının kariyer planlamasında yer alan ve ilk hedeflerinden biri olan yüksek lisans eğitimi, hazırlık aşamasında birtakım sınavlara girmeyi gerektiriyor. Eğitimin alınacağı okula ve bölüme göre aranan şartlar değişebilse de, ALES, tezli yüksek lisans programlarından yararlanabilmek için başvuru koşulları arasında bulunuyor. Üstelik yükseköğretim kurumlarında araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi, uzman ve benzeri kadrolara, öğretim elemanı dışındaki kadrolardan ya da açıktan naklen atamalarda kullanılan bir puan sistemi olarak da karşımıza çıkıyor.

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), güz ve bahar döneminde olmak üzere yılda iki defa gerçekleştirilen bir sınavdır. Geçtiğimiz yıllarda hem tezsiz, hem de tezli yüksek lisans programlarında başvuru koşulu olarak aranan ALES, artık yalnızca tezli yüksek lisans eğitimine başvurmak için gerekli görülüyor. Sınavın içeriğini, sayısal ve sözel olmak üzere iki alan oluşturuyor. Bu alanlar da kendi içlerinde iki bölüme ayrılıyor. Sonuç olarak sınavda yanıtlanan bölümlere göre; sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarında puanlar elde edilmiş oluyor. Puan katsayıları da yine sonuç elde edilecek alana göre farklılık gösteriyor. Hem sözel, hem de sayısal alanda mantık sorularının ağırlıkta olduğu bu sınavda, başarılı sayılmak için puanınızın %50’nin altında olmaması gerekiyor. Puanlamanın hangi oran ile değerlendirmeye alınacağı ilgili kurum tarafından belirtiliyor. Sonuçlar ise açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl boyunca geçerli sayılıyor. Bunun yanı sıra ALES puanı, lisansüstü eğitim için yurt dışına gönderilecek olan adayların seçiminde de ilgili kurumların göz önünde bulundurduğu puanlardan biri olarak da önem taşıyor.

ALES Kitapları

ALES Çıkmış Sorular ve Kitapları bölümünde size oldukça yardımı dokunacak birçok kitap türü bulunuyor. Gerek konu anlatımlı, gerekse çözümleri ile birlikte çıkmış soruların yer aldığı kitaplara göz atabilir, dilerseniz her an her yerde okuyabileceğiniz cep kılavuzlarını inceleyebilirsiniz. Set halinde satın alabileceğiniz kitapların dışında, farklı formatlarda bulunan ve çalışma metodunuza katkı sağlayabilecek pek çok ürüne buradan ulaşabilirsiniz. Her şeyi en başından detaylıca öğrenmek isteyenlerdenseniz, eğitim DVD’leri ile beraber satın alabileceğiniz görüntülü eğitim setleri ile büyük bir yol katedebilirsiniz. Zamanlama konusunda kendinize güveniyorsanız ve artık yapmanız gereken sadece testleri hızlı bir şekilde çözmek ise, çözdükten sonra koparıp atabileceğiniz yaprak testler, soru bankaları, denemeler tam size göre. Yalnızca çıkmış soruları çözerek bu işin üstesinden gelebileceğinize inanıyorsanız, geçmiş yıllarda çıkan soruların yer aldığı, ister çözümlü, ister çözümsüz soru bankaları ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

ALES Kitap Tavsiyeleri

ALES’te zamanlama oldukç önemli. Mantık sorularının büyük bir orana sahip olduğu sınavda, verilen süre 150 dakika. 150 dakikayı en iyi şekilde değerlendirmek için, konu eksiğiniz yok ise soru bankalarını tercih edebilir, yaprak testleri çözebilirsiniz. Aynı zamanda güncel sorular ile birlikte geçmiş yıllarda çıkan soruların bulunduğu kitaplardan da yararlanabilirsiniz. Konu eksiğiniz bulunuyorsa ya da temelden başlamanız gerekiyorsa; konu anlatımlı kitaplar, konu anlatımlı ve çözümlü soru bankaları, eğitim DVD’si içeren setler sayesinde birikiminizi artırabilirsiniz. ALES kitapları kategorisinden, birçok yayınevine ait kapsamlı ve yararlı kitap çeşidine erişim sağlayabilirsiniz. Dilerseniz kendinize bir zaman sınırı koyabilir, deneme sınavlarını uygulayabilir ve durumunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. ALES’e hazırlık döneminde tüm ihtiyaçlarınıza yönelik uygun kitap seçeneklerini sizlerle buluşturan Yargı Yayınları, İrem Yayıncılık, İhtiyaç Yayınları gibi pek çok yayınevine ait ürünler sizleri bekliyor. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarına özel hazırlanmış kitap türleri de dahil, hazırlık sürecinizi en verimli şekilde geçirmenizi sağlayacak kitaplar için ALES Kitapları kategorisine göz atabilir, ürünleri sepetinize ekleyerek satın alabilirsiniz.

ALES Çıkmış Sorular ve Kitapları

186 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Markalar A-Z
  1. Yediiklim Yayınları
  2. Yargı Yayınevi
  3. Akıllı Adam Yayınları
  4. Pegem Akademi Yayıncılık
  5. Görüntülü Dershane
  6. İrem Yayıncılık
  7. İzle Akademi
  8. Elit Eğitim
  9. İSEM Yayıncılık
  10. Benim Hocam Yayınları
  11. Filozof Yayıncılık
  12. Beyaz Kalem Yayınları
  13. Tasarı Yayıncılık
  14. Uzman Kariyer Yayınları
  15. İhtiyaç Yayıncılık
  16. Murat Yayınları
  17. 657 Yayınevi
  18. Data Yayınları
  19. Lider Yayınları
  20. Murat Açıköğretim Yayınları
 6. Sınıf
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/234464
BAŞA DÖN