Yabancı dil öğretici kitaplar ve eğitim setleri dilin öğrenilme amacına göre çeşitlilik gösterir. Yabancı dil öğrenim kitap ve setleri Avrupa ortak dil kriterlerine göre düzenlenmiş olup kur sistemlerine ayrılarak dili öğrenmenin ve öğrenilen dili geliştirmeyi kademelere ayırarak daha kolay bir hale getirmiştir. Bu kriterler, temel, orta ve ileri seviyeden oluşan bir sistem içerisinde kurlara sahiptir. Bu kurlar ise temel A1, A2, A3, orta düzey B1, B2, B3 ve ileri seviye C1, C2 olarak ayarlanmıştır. Bu kriterlere göre hazırlanmış kitaplar yazma, konuşma, okuma ve dinleme becerilerini geliştirmek üzere hazırlanmışlardır. Amaçları dil seviyesini öğrenciyi dört alanda da geliştirerek arttırmaktır. Siz de İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Arapça, İspanyolca gibi dilleri ihtiyacınız olan yabancı dil eğitim setleri ve kitapları ile öğrenebilirsiniz.

Yabancı Dil Kitabı ve Eğitim Seti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Avrupa ortak dil kriterlerine uygun olarak hazırlanmış eğitim setleri içerisinde dört beceriyi barındıran alıştırmalar; kur kapsamında belirlenmiş kelimeleri dil bilgisini, okuma pasajlarını ve dinleme metinlerini içerir. Öğrencinin dört beceride de kendisini geliştirmesini hedefler, basitten karmaşığa giden bir yapıda ilerler. Dil kitaplarından yardım alarak yabancı dil öğrenmek istiyorsanız temel seviyeden başlamanız faydalı olacaktır. Fakat dil becerilerinizi geliştirmek niyetindeyseniz bulunduğunuz yabancı dil seviyesini öğrendikten sonra kitap seçimi yapmanız öğreneceğiniz seviye için nokta atış yapmanız anlamına gelir. 

Yabancı dil gramer kitapları da kur sistemine göre ayrılmış olabilir. Fakat bazı gramer kitapları dile ait tüm gramer konularını içinde barındırabilir. Bu sebeple gramer kitabınızı seçerken dili hangi seviyede öğrenmiş olduğunuz önem taşır. Bu tür gramer kitapları genellikle başvuru niteliğinde kaynaklardır. Eğer gramer bilginizi geliştirmek ve konu anlatımlı bir kaynağa ihtiyaç duyuyorsanız dil bilgisi kitapları ihtiyacınızı giderecektir. Bol örnek ve alıştırma içeren gramer kitapları ile yazarak pratik yapmanız yazma becerilerinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. İyi bir gramer bilgisi dinleme metinlerini de daha iyi ve hızlı anlamanızı sağlayacaktır. Yabancı dil gramer kitapları da içerisinde okuma parçalarını içerir bu sayede okuma becerileriniz çalıştığınız gramer konusu ekseninde gelişmiş olur.

Kelime Bulmaca Kitapları ile Kelime Haznenizi Geliştirebilirsiniz

Yabancı dil öğrenim kitapları arasında özellikle okuma alanında öğrenciyi geliştirecek kitaplar da bulunmaktadır. Bu kitaplar kur sistemine göre ayrılmış olup, o kura ait gramer yapılarını ve kelime bilgisini içererek öğrencinin okuma ve anlama pratiğini geliştirmeyi amaçlar. Okuma kitapları, öykü kitapları ve okuma pasajları içeren çalışma kitapları olarak ayrılır. Eğer yabancı dil alanında okuma ve anlama konusunda ilerleme kaydetmeye ihtiyacınız varsa, pasajlar ve hikayeler içerisinde kelime bilginizi geliştirebilirsiniz. Hikaye kurma becerinizi arttırmak istiyorsanız okuma kitapları sizin için faydalı olacaktır. Bununla birlikte kelime bilginizi okuma kitaplarının yanı sıra yabancı dil kelime bulmacaları ile de geliştirebilirsiniz. Yabancı dil bulmaca kitapları da kurlara göre kelime bilgisi ve alıştırmaları içerir.

Yabancı dil öğrenim kitapları arasında pratik konuşma kılavuzları da bulunur, Pratik konuşma kılavuzlarının amacı özellikle dilini bilmediğiniz ülkelere yaptığınız seyahatlerinizde kendinizi ifade edebilme konusunda size yardımcı olmaktır. Bazı yabancı dil kitapları mesleklere göre ayrılmış olup özellikle meslek içi terimleri içermektedir. Dolayısıyla yabancı dili iş amacıyla öğrenmek isteyenler için idealdir. Bununla birlikte bazı yabancı dil öğrenme kitapları belli sınavlar için hazırlanmışlardır. IELTS, TOEFL gibi sınavlar için hazırlanan bu kaynakların temel amacı sınava hazırlanmaktır. Öğrendiğiniz yabancı dil alanında sınava hazırlanıyorsanız bu tür yabancı dil kitapları size yardımcı olabilir. Bazı yabancı dil kitapları ise ilkokul ve ortaokul öğrencileri için yine kur sistemine uygun ayrılmıştır. İçerisinde konu anlatımı, alıştırmalar ve testler bulunur. Okula yardımcı kaynak olarak yabancı dili geliştirmede bu çeşit yabancı dil öğretici kitaplarından faydalanabilirsiniz. Bazı yabancı dil kitapları ve sözlükleri ise özellikle fiil çekimleri, atasözleri ve deyimler gibi spesifik alanlarda hazırlanmışlardır bu tür kitap ve sözlüklerin amacı ise öğrenciye öğrenme yolunda kolaylık sağlamaktır.

Yabancı Dil Kitabının Konu Anlatım Dili Önemli Midir?

Yabancı dil öğretici kitabı veya eğitim seti seçerken önemli olan yabancı dilinizin hangi seviyede olduğu ve bir eğitmen ile çalışıp çalışmadığınızdır. Eğer yabancı dili yeni öğrenmeye başladıysanız, yabancı dil kaynak kitaplarınızın anadilinizde olması öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Fakat eğitmen eşliğinde çalışıyorsanız yönergelerin ve anlatımın kaynak dilde olması da öğrenmenize fayda sağlayabilir. Yabancı diliniz belli bir seviyede ise o zaman yine kaynak dilde yazılmış bir kitabı tercih ederek çalışmalarınızda yabancı dil kullanım seviyesini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yabancı Dil Eğitim Seti

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 4824 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/214049/214164