Geleneksel ve üflemeli bir çalgı olan zurna, davulun yanında en çok tercih edilen enstrümanlar arasında bulunur. Gür sesi ile düğün, konser, kına gecesi, asker uğurlamaları, festival ve şenlik gibi etkinliklerde sıklıkla öne çıkar. Yüksek ses hacmi sayesinde çalgı toplulukları ve farklı enstrümanlar ile de iç içe çalınabilir. Osmanlı döneminden itibaren, Mehter Takımının ana melodi çalgısı olma özelliği de taşır. Ayrıca nefesli çalgı aletleri içinde en tiz sese sahip enstrümanlardan biri olduğu için, açık alan etkinliklerinde sesin oldukça uzaklara ulaşmasını sağlar. Folklorik bir öneme sahip olan zurna, Türk Halk Müziğinin bas davul ile birlikte vazgeçilmez ikilileri arasında gösterilebilir.

Zerdali, erik, şimşir, dut, ceviz ve söğüt gibi özü kolay çıkarılabilen ağaç türlerinden imal edilen zurnanın, üst bölümünde 7 ve alt kısımda 1 olmak üzere toplamda 8 adet deliği bulunur. Zurnaların gövde uzunluğu 30 cm ile 56 cm arasında değişebilir. Gövdenin alt kısmına sabitlenen maşa, kök bölümünün daha sağlam ve daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Zurnanın alt ve geniş bölümü olan kalak, torna veya el usulü aletler ile özenle hazırlanır ve delikler incelikle açılır. Gümüş, pirinç ve çelik gibi malzemelerden imal edilen mil parçası maşa üzerine bağlanır. Geleneksel üretim yapılan bazı yerlerde metal mil yerine, kurutulmuş kamıştan hazırlanan dil ağızlıkları da kullanılabilir. Ağızlık dayaması da yerleştirildikten sonra zurna kullanıma hazır hale gelir.

Sekizli ses perdesinin yanı sıra, kalak üzerinde daha ufak çaplarda “Şeytan Perdesi” olarak tanımlanan perdeler de yer alır. Ülkemizde batıdan doğuya doğru gidildikçe zurnaların ebat olarak ufaldığı ve daha farklı şekillerde dizayn edildiği görülür. Tokat iline özgü telli zurnaların ağız çapı ve uzunluğu, Doğu Anadolu’da imal edilen geleneksel modellere kıyasla daha gösterişli ve büyük olur. Ayrıca, her bölgenin kendine has üretim şekli, tarzı ve malzeme çeşitliliği vardır. Bazı yerlerde ceviz ağacından ayrılan keresteler daha fazla popüler olurken, bazı bölgelerde ise kayısı ve erik ağaçlarının kullanımı tercih edilir. Boyutlarına göre sıralama yapıldığında; kaba, orta, cura ve zil zurna olmak üzere toplam dört farklı zurna modeli bulunur.

Mil çevresine eklenen çember parçası, dudak ile ağızlık arasında bulunur. Hem aletin kolay çalınmasını hem de dil ile ağızlık arasında farklı tonlar çıkarılabilmesini mümkün kılar. Zurna çalmak görüldüğü kadar kolay değildir. Zurnayı çalan kişi, ağız boşluğu içinde depoladığı havayı dil üzerinden zurnaya aktarır. Basınç ile çıkan hava, mil ve maşa içinden ilerleyerek, zurna gövdesinin içene dolar. Bu esnada delikler açılıp kapatılarak, farklı ses perdeleri üzerinden ahenkli melodiler oluşturulur. Bu ahenk, “Si bemol” sesinden “do” sesine kadar, yani küçük oktavdan başlayıp üçüncü oktava kadar ilerler.

Zurna Fiyatları

Zurna fiyatları ise; ürünün türüne, malzeme kalitesine, üretim sürecine ve el işçiliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Zurna üreticilerinin tecrübesi, ismi ve namı da fiyat üzerinde etkili olur. Zurna imalatı için hazırlanan ağaç kütüklerinin kalitesi ve kondisyonu son derece önemlidir. Özenle seçilen yaş kütükler aylarca bekletildikten sonra, damarsız ve çatlak olmayan parçalarından ayrılır ve torna üzerinde özenle işlenir. Deliklerin doğru sesleri çıkarabilmesi için, hassas bir şekilde ve belli oranlar dahilinde açılmasına özen gösterilir. Ses akışını sağlayan iç düzen parçalarının gövde içine kusursuz bir şekilde takılmasına da dikkat edilir. Bazı modeller, özel cilalama teknikleri ile daha göz alıcı bir hale getirilebilir. Zurna üzerine çeşitli motif ve işlemeler de eklenebilir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Zurna Fiyatları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411211