Flüt

Dilsiz üflemeli çalgılar ailesinin en sevilen üyeleri arasında yer alan flüt, oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir. İnsanlık tarihinin en eski müzik aletleri arasında yer alan flütler, genelde üzerinde delikler bulunan düz bir çubuk formundadır. Çok eskiden ağaç ve hayvan kemiklerinden yaparken günümüzde ağaçlar, plastik, metal, fildişi ve seramikten yapılır. Kaliteli flüt markaları tarafından üretilen plastik flütler, sağlığa zararlı maddeler içermemesi ile bilinir. Farklı malzemelerden üretilen, farklı renk ve konsepte sahip onlarca modeli bulunan flütler, öğrenmesi en kolay olan enstrümanlar arasında yer alır. Bu sebeple çocukların yakından tanıdığı ilk müzik aleti olarak bilinir. Konser flütü adı verilen ve profesyonel kullanıma uygun olan modellerinden küçük flüt olarak da bilinen piccolo flütlere kadar pek çok seçenek sunan söz konusu enstrüman, herkese hitap eden modelleri ile dikkat çeker. Hem başlangıç seviyesindeki müzikseverlere hem de profesyonel müzisyenlere hitap eden modelleri bulunan flütler arasında en bilinenleri blok flütler ile yan flütlerdir. Blok flütler profesyoneller tarafından da kullanılmasına rağmen daha çok okul flütü olarak bilinir. Çocukların müzik derslerinde ihtiyaç duyduğu blok flütler, plastik malzemeden üretilmekte olup pembe, yeşil flüt gibi renkli alternatifler sunar. Blok flütler açısından en iyi flüt markası, çocukların kullanımına uygun, zararlı maddeler içermeyen plastikten flüt üreten marka olarak tanımlanır. Bu sebeple renkli plastik flütlerin üretim malzemesinin içeriğine dilkkat edilmesi öberilir.Doğru bir şekilde çalabilmek için sabırlı bir eğitim süreci gerektiren yan flütler ise blok flütlerin ardından en çok tercih edilen müzik aletleridir. Flüt markaları tarafından onlarca farklı model seçeneği sunan flütler arasında tamamen elde üretilen ve benzersiz tasarımlara sahip olan modeller de bulunur.

Özelikleri ile Flüt Çeşitleri

Hoş, gizemli, duygulu, sıcak ve hüzünlü sesleri ile en sevilen enstrümanlar arasında yer alan flütler, üretim malzemeleri, delik sayısı, ağırlığı, uzunluğu ve tasarımı ile bir çok çeşidi bulunan bir enstrümandır. Her bir flüt türü farklı melodiler oluştururken kullanım alanları da farklıdır. Belli başlı flüt türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Blok Flüt: İlkokula giden öğrencilerin büyük bir kısmının çalmayı öğrendiği ilk enstrüman olarak bilinen blok flütler, baş, gövde ve kuyruk kısmından oluşur. Baş kısmında üfleme deliği bulunurken gövde kısmında ve kuyrukta farklı notaların çıkarılmasını sağlayan delikler yer alırken arka kısımda da fazladan bir delik bulunur.
 • Yan Flüt: Ağacın yanı sıra gümüş, nikel gibi metallerden de üretilen yan flütlerin gövde kısmında melodilerin oluşumunu sağlayan perde adlı delikler bulunur.
 • Pan Flüt: Boyları uzundan kısaya sıralanan ahşap, metal veya kilden yapılan çubuklardan meydana gelir. Antik Yunanlılar tarafından icat edilen bu flütlerin sesi ise mistik olarak tanımlanır.
 • Piccolo Flüt: Boyut açısından en küçük, oktav açısından en yüksek perdeli flüt olarak bilinen piccolo, yan flütün yarı uzunluğundadır. Grenadilla ve metallerden üretilen söz konus flütler, orta tonda net tınıları ve üst tonlarda yüksek ve tiz sesleri ile tanınır.
 • Alto Flüt: Batı konser flütü ailesinin bir üyesi olan alto flüt aynı zamanda en yaygın kullanılan flütler arasındadır. Duygulu, sıcak ve gizemli olarak tanımlanan bir sese sahip olan söz konusu flüt, notaların net olarak çıkabilmesi için daha fazla havaya ihtiyaç duyar.
 • Bas Flüt: Diğer enstrümanlar tarafından sesi kolaylıkla perdelenebildiği için sadece flüt korolarında kullanılan bas flütler, uzun ve ağırdır. Kıvrık bir üfleme ağzına sahip olmalarının yanı sıra geniş bir üfleme deliği bulunur. Bu sebeple de çok fazla hava gerektirir.

Blok Flüt Modelleri

Baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan meydana gelen blok flüt, pek çok kullanıcının ilk müzik aletidir. Üfleme ağzı olarak da bilinen baş kısmından nefes verilerek çalışan blok flütlerde 7 adet üstte, 1 adet altta olmak üzere 8 delik yer alırken söz konusu delikler notaların oluşumunu sağlar. 2 oktav ses alanına sahip olması ile dikkat çeken söz konusu enstrüman her tür melodiyi çalabilecek alt yapıya sahiptir. Blok flüt çalarken nefes verildiği sırada sesi duyulmak istenen notayı temsil eden delik dışındaki tüm delikler parmak uçları ile kapatılır. Kullanımı oldukça kolay görünse de doğru notaları çıkarabilmek için istikrarlı bir çalışma süreci gerektiren blok flüt, en kolay öğrenilen enstrüman olarak kabul edilir. Öte yandan motor becerilerin gelişimi sebebiyle birçok enstrümana başlama yaşı olarak 10-12 gösterilse de blok flüt hemen her yaşta öğrenilebilir olması ile öne çıkar.

Kontrbas, bas, tenor, alto, soprano ve piccolo olmak üzere 5'e ayrılan blok flütler, farklı tasarımları ile birbirinden ayrılır. Blok flüt çeşitleri şu şekildedir:

 • Kontrbas Blok Flüt: En uzun ve en pes ses aralığına sahip flüt olan kontrbas blok flüt, genellikle abanoz ağacından yapılır. Tüm delikler açıkken üflendiğinde Fa notası çıkan söz konusu flüt, çok uzun olduğu için oturarak çalınması oldukça zordur.
 • Bas Blok Flüt: Blok flütler arasında ikinci en büyük flüt olan bas blok flüt, ağacın yanı sıra plastikten de üretilir. Nadir rastlanan bir blok flüt türüdür.
 • Tenor Blok Flüt: Tenor ses aralığında olan tenor blok flüt, tüm delikleri açık iken üflendiğinde Do notası çıkar.
 • Alto Blok Flüt: Okulda kullanılan flüte boyut açısındanoldukça yakın olan alto blok flüt, metal aksam içermemesi ile bilinir. Alto ses aralığına sahip olduğu için bu şekilde adlandırılan söz konusu flüt, tüm delikleri açıkken üflendiğinde Fa notasını verir.
 • Soprano Blok Flüt: Çocukların okulda çalmayı öğrendiği flüt olarak da bilinen soprano blok flütün en pes sesi do notasıdır ve soprano ses aralığına sahiptir.
 • Pikolo Blok Flüt: En küçük flüt türü olan piccolo blok flüt, en ndir flütler arasında yer alır. İnce ses aralığı ile karakterize olan bu blok flütte karar sesi Fa notasıdır.

Kaliteli Flüt Çeşitleri ve Fiyatları

Ses aralığına, uzunluğuna, ağırlığına, delik sayısına, yapıldığı malzemeye, kullanım alanına ve hatta kullanıcının seviyesine göre farklı modelleri bulunan flütler, hemen her müzik türünü icra ederken kullanılabilen enstrümanlardır. Blok flütlerde ses aralığı 2 oktav iken yan flütlerde 3 oktavdır. Farklı pek çok türü bulunan ve her bir ytürünün çıkardığı ses aralığı farklı olan flütler arasında en bilinen blok flüt olup blok flütün en ünlü türü ise soprano blok flüt olup okulda notaların öğretildiği flüt olarak da bilinir. Genellikle plastikten üretilen ve farklı renk seçenekleri ile çocuklara eğlenceli seçenekler sunan soprano blok flütlerin bambudan üretilen modelleri de vardır. Bambu flüt çeşitleri, hafif olmaları ile bilinir. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından farklı malzemelerden üretilen flüt türleri, farklı fiyatlar ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Flüt fiyatları, marka, model ve üretim malzemesinin yanı sıra flüt türüne göre de farklılık gösterir.

Flüt fiyatlarının ürün kalitesi ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamakta olup en kaliteli flüt markasının aksine üretim malzemesine ve performansına göre belirlenir. Siz de kaliteli bir flüt sahibi olmak istiyorsanız en iyi yan flüt markalarının da yer aldığı Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde dilediğiniz flüt türüne ulaşabilir, kullanıcı yorumlarını da okuyarak kendiniz veya çocuğunuz için uygun olan flüt modelini satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Flütler Çeşitleri ve Fiyatları

318 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 318 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?