Flüt, farklı materyallerden yapılabilen, ağızlık, gövde ve kuyruk olarak üç parçadan oluşan nefesli bir çalgı türüdür. Flüt; blok flüt, yan flüt, pan flüt, pikolo flüt gibi çeşitli türlere ayrılmıştır. Ahşap flütler de bulunmaktadır. Flütün çeşidine göre ağızlık, gövde ve kuyruk kısımları değişebilir. Flütün icadı tam olarak bilinmemekle birlikte yedi bin yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte günümüzde flüt seçerken hangi enstrümanın size uygun olduğunu bilmek seçimlerinizi daha kolay yapmanızı sağlayabilir. Flütün temel çalma prensibi hakkında bilgi sahibi olmak enstrümanı daha yakından tanımanıza yardımcı olabilir. Flütünüzü nasıl temizleyeceğinize dair ipuçları enstrümanınızın daha uzun süre yıpranmadan kullanılmasını sağlayabilir.

Flüt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Flüt seçerken alaşımında kullanılan maddeler flütün ses kalitesini belirler. Blok flütler, eskiden bambu veya akçaağaç gibi materyallerden yapılmış olsa da, günümüzde plastikten yapılmış blok flütler okullarda en çok tercih edilen flüttür. Blok flütler belli standartlar çerçevesinde yapıldıkları için, madde içerikleri hemen hemen aynıdır. Bazı blok flütler ise hijyenik plastikten yapılmaktadır ve yıkanabilir özelliği vardır. Siz de flüt alırken bu özelliklere dikkat edebilirsiniz. Yan flüt seçerken ise flüt içerisindeki alaşımlar oldukça önem kazanır. Yan flüt alaşımında gümüş arttıkça ses de daha büyülü çıkar. Nikel alaşımı arttıkça fiyatı düşer. Nikeli alaşımı fazla olan flütler, genellikle flüt öğrenmeye yeni başlayanlar için önerilir. Daha profesyonel anlamda flüt çalmaya devam etmek isteyenler için ise alaşımında gümüşün fazla olduğu, fiyatı da daha yüksek olan flütler önerilir. Alaşımında altın barındıran flütler de mevcuttur. Bu flütler genellikle profesyonel flüt virtüözleri tarafından tercih edilir. Siz de flüt seçerken flüt çalma seviyenize göre uygun flütü seçebilirsiniz.

Flüt Nasıl Çalınır?

Flüt ile hemen hemen her ezgi çalınabilir çünkü oktav yapısı buna izin verir. Bu yüzden flüt, nefesli çalgıların en maharetlilerinden biri olarak bilinir. Blok flüt çalmanın özellikle ilkokuldan itibaren çocukların müzik kulağının gelişmesinde, notaların öğrenilmesinde, el-göz koordinasyonun sağlanmasında faydası vardır. Çalması oldukça basit olan blok flüt, çocuğunuzun müzik yeteneğinin keşfedilmesine katkıda bulunabilir, onu çalmak istediği diğer enstrümanlara yönlendirebilir ve müzik sistemini anlamasına yardımcı olur. Blok flüt iki oktavlık ses aralığından oluşur, deliklerin belli bir sisteme göre açılıp kapatılmasıyla notalar meydana gelir Notaların yerlerinin flüt üzerinde öğrenilmesi ile blok flüt kolayca çalınabilir. Yan flüt ise üç oktavdan oluşur, çalması biraz daha karmaşık olan yan flütün de sistemi aslında blok flütle benzerdir. Fakat yan flütte asıl sorun ağızlıktan ses çıkarabilmektir. Dolayısıyla öncelikle ağızlıktan ses çıkarmak önemlidir, gövde ve kuyruk öğrenime sonradan dahil edilir. Daha sonrasında tuşeler üzerinde notaların yerleri ve doğru üfleme öğrenildikten sonra ezgi çalmaya başlanır. Yan flüt çalmak için bolca pratik gereklidir.

Flüt Nasıl Temizlenir?

Flüt temizliğinde temel mantık, flütün içinde nefesin etkisiyle birikmiş buharı almak ve flütün daha uzun süre, daha hijyenik şekilde çalınmasını sağlamaktır. Bunun için asıl prensip, flütlerin yanında verilen flüt temizleme çubuğuna tülbent gibi ince ve emici bir bez takmak, flütü parçalara ayırmak ve her bir parçasını bezli çubuk vasıtasıyla temizlemektedir. Blok flütlerde temizlik oldukça kolaydır. Blok flütlerin malzemesi plastik olduğu için, flüt buhardan dolayı herhangi bir deformasyona uğramaz. Dilerseniz blok flütün deliklerini kulak çubuğu yardımıyla temizleyebilirsiniz. Yan flütte ise flütün deformasyona uğramaması için, her çalıştan sonra temizlenmesi büyük önem taşır. Flütün içi nemli bezle, dış yüzeyi güderi bir bezle silinmeli, tuşe araları sigara kağıdı ile temizlenmelidir. Aksi durumlarda flütte istenmeyen kararmalar meydana gelebilir, tuşe mantarları buhar ve nemin etkisiyle çabuk patlayabilir.

Flüt Nasıl Korunur?

Blok flütler mümkünse kılıfta korunmalıdır. Bu, hem hijyen hem de darbe almaması açısından önemlidir. Parçalara ayrılarak kutusunun veya kılıfının içerisinde muhafaza edilebilir. Flütlerin sert darbeler almamasına özen gösterilmelidir. Flütte oluşabilecek herhangi bir kayma veya kırılma flütün ses kalitesini bozabilir, flütü kullanılamaz hale getirebilir. Yan flütlerde muhafaza çok daha önemlidir çünkü çok hassas bir yapıları vardır. Ufak bir incinme, çalma sırasında akort bozukluklarına ve ses kalitesinde bozulmalara yol açabilir. Yan flüt kesinlikle emniyetli bir şekilde tutulmalı, korunmalı ve düşürülmemelidir. Çünkü yan flüt gerek içeriğini oluşturan alaşımlar gerekse tuşelerinin küçük hassas sisteme sahip olmasından dolayı oldukça narin bir enstrümandır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda flütünüzü tamir ettirmek için iyi bir usta bulmanız gerekir.

 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Flütler Çeşitleri ve Fiyatları

87 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Clarke Flütler
  2. Helvacıoğlu Flütler
  3. Generation Flütler
  4. Maxtone Flütler
  5. Yamaha Flütler
  6. Rubenis Flütler
  7. Lino Flütler
  8. İmece Flütler
  9. İmecemuzik Flütler
  10. Dadi Flütler
  11. Dominguez Flütler
  12. Focus Flütler
  13. GEWA Flütler
  14. Hadidurmaal Flütler
  15. Hammer Flütler
  16. James Galway Flütler
  17. Jinbao Flütler
  18. Jwin Flütler
  19. Manuel Raymond Flütler
  20. Masis Flütler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411248
Başa dön