Sürekli bilgisayarla ilgilenmeniz gereken bir işiniz varsa ya da hobi olarak uzun süreler bilgisayar başında kalıyorsanız, hem gözlerinizin sağlığı için hem de bilgisayardaki görüntüleri daha iyi ve detaylı görebilmeniz için monitör seçimine dikkat etmeniz önemlidir. Birçok marka tarafından geliştirilen monitörler, kendi içlerinde çok sayıda türe ve özelliğe sahiptir.

Monitör Fiyatları

Monitörler yalnızca ofis bilgisayarlarında kullanılmak için değil, günümüzde değişen iş modelleri, çoklu ortam ve oyun imkânları dolayısıyla da değerlendirilir. Özellikle yeni nesil oyunlardan ve yüksek çözünürlüklü filmlerden tam anlamıyla keyif alabilmek için doğru ve canlı renkleri verebilen monitörlere yönelmek yerinde olur. 17 inç boyutlarından başlayıp 40 inç boyutlarına kadar çıkabilen monitörler, farklı panel, aydınlatma, çözünürlük, yenileme hızı ve ekstra fonksiyonlara sahip olabilirler.

Tercih edeceğiniz ürünle sadece rutin ofis işlemlerinizi gerçekleştirecekseniz, boyutlarını sizin belirleyeceğiniz, çok fazla özelliği olmayan bir monitöre yönelebilirsiniz. Eğer gün boyu kod yazıyor, internet üzerinden araştırma yapıyor ya da oyun ve film gibi eğlence aktivitelerine uzun zaman ayırıyorsanız, seçeceğiniz monitörlerin parlaklık ve renk değerlerinin iyi olmasına dikkat etmeniz faydalı olabilir. Aynı zamanda gelişmiş monitörlerde bulunan mavi ışık azaltma teknolojisi sayesinde, gözlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Çeşitli markaların monitör fiyatları, panel tipine, sağladıkları çözünürlüğe, boyutlarına, tepki sürelerine, giriş çıkış yapılarına ve sahip oldukları ekstra özelliklere göre değişiklik göstermektedir.

Monitör Çeşitleri

Monitörleri geliştiren şirketler, sıklıkla oyuncuları ve film meraklılarını gözeterek geliştirdikleri monitörleri mümkün olduğunca kullanışlı, iyi görüntü veren, hareket kabiliyeti yüksek şekilde üretmeye devam ediyorlar. LED aydınlatmalı monitör türü kendi içinde IPS, PLS, TN panel, dokunmatik ekranlı LCD gibi çeşitlere ayrılır. IPS ile PLS, oyun ve film meraklılarının en çok tercih ettikleri monitörlerdendir. IPS ve PLS monitörlerin temel özelliği, tercih ettiğiniz modellerine göre renkleri çok canlı vermeleri ve farklı açılardan monitöre bakıldığında, görüntünün renklerinde herhangi bir bozulma hissettirmemeleridir. Gelişen panel teknolojisi ve monitörlerin içerisinde yer alan işlemcilerin hızlanmasıyla, oyuncuların eskiden şikâyet ettikleri görüntünün gecikmesi sorunu da yeni nesil ürünlerle tamamen ortadan kalktı. IPS ve PLS monitörlerin bir diğer önemli yanı, profesyonel fotoğraf ve video çalışmalarıyla uğraşanların, görüntü düzenlemek için bu tarz monitörleri kullanmalarıdır. Doğru görüntünün önemi, monitörde görülen fotoğrafın baskı sürümüyle aynı renk tonlarına sahip olmasına dayanır. Profesyonellerin işini hayli kolaylaştıran bu önemli durum, tercihlerin IPS ve PLS monitörlerden yana olmasını sağlar. TN panelli LED monitörler daha düşük bütçeli oyun ve film meraklılarının beğenisine sunulan, IPS ve PLS monitörlere nazaran daha az renk canlılığı, daha düşük görüş açısı imkânlarıyla gelir. Buna karşın IPS ve PLS yapılı monitörlere göre çok daha düşük tepki süreleri dolayısıyla profesyonel oyuncular tarafından tercih edilebilir. Dokunmatik ekranlı LCD monitörler, kullanılan işletim sistemlerinin dokunmatik desteğini yaygınlaştırmasıyla daha çok kullanıcıya ulaşmaya başladı. Bilgisayarda yapılan temel işlemler, dokunmatik ekranın getirdiği bu fonksiyon ile klavye ve fare kullanılmaksızın gerçekleştirilebilir.

Monitörlerde FPS Nedir?

Saniyedeki kare sayısının İngilizce karşılığı FPS, yani Frame Per Second’dır. Ekrandaki görüntünün saniyedeki kare sayısı, sizin görüntüyü akıcı olarak algılamanızı etkiler. Örneğin, oynadığınız bir araba yarışı oyununun saniyedeki kare sayısı 15 ise bu oyundan herhangi bir şekilde keyif almazsınız. Zira insan gözü için kabul edilebilir sınır saniyede 30 karedir ki bu sayı, gerek sinemada gerekse evde izlenen filmlerdeki ortalama kare sayısına denk gelir. Bu sayıdaki görüntüler, beyin tarafından akıcı olarak değerlendirilir ve yorumlanır. Saniyede 60 kare ise beynin tam akıcı olarak nitelendirdiği görüntü sayısıdır. Aynı yarış oyununu saniyede sabit 60 kare ile oynadığınız zaman kendinizi gerçekten o oyunun içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Ekran kartı üreticilerinden NVIDIA’nın geliştirdiği G-SYNC ve AMD’nin geliştirdiği FreeSync teknolojileri ile çok yüksek hızda tazeleme hızına sahip olan monitörlerle, oyun deneyimi çok daha üst noktalara taşınabilir. Bu teknolojiler, oyun içerisinden ya da ekran kartı yazılımından aktif edilen Dikey Senkronizasyon özelliğini açma neticesinde yaşanabilecek performans kaybını minimize etmek, aynı zamanda bu özelliği açmaksızın yırtılma efekti olarak nitelenen görüntü bozulmasını ortadan kaldırabilmek amacıyla ortaya konmuştur. Her iki teknoloji de senkron görüntüler oluşturarak, görüntüyü mükemmel biçimde görmenizi sağlar.

Monitör Fiyatları

523 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Asus
  2. Philips
  3. Dell
  4. Viewsonic
  5. AOC
  6. HP
  7. Acer
  8. Samsung
  9. Benq
  10. LG
  11. Lenovo
  12. MSI
  13. Cbox
  14. Exper
  15. İzoly
  16. Casper
  17. Gamepower
  18. Zowie
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Ekran Boyutu A-Z
 6. Panel Tipi
 7. Çözünürlük (max) A-Z
 8. Yenileme Hızı (Hz)
 9. Tepki Süresi A-Z
 10. Sync Teknolojisi A-Z
 11. Kontrast Oranı (mnt) A-Z
 12. HDMI
 13. DVI-D
 14. DVI-I
 15. D-Sub (VGA)
 16. HDCP
 17. Mini DisplayPort
 18. DisplayPort
 19. Dokunmatik Ekran
 20. Dahili Hoparlör
 21. 3D Desteği
 22. Vesa Uyumluluğu
 23. Güç Kaynağı
 24. Kullanım Amacı
 25. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013120/57
BAŞA DÖN