Taşınabilir Diskler

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, muhafaza edilmesi gereken dijital verilerin sayısı da oldukça fazladır. Bu verilerin saklanması için genellikle bilgisayarların sabit diskleri kullanılırken, artan depolama ihtiyacı bu disklerin yetersiz kalmasına sebep olur. Bu durumda taşınabilir diskler kullanılarak hem bilgisayar disklerinde gereksiz doluluk yaratılması önlenmiş olur, hem de saklanan tüm dosyalar istenen her yere rahatlıkla götürülebilir.

Taşınabilir Disk

Taşınabilir disk modelleri 2,5” ve 3,5” olmak üzere 2 farklı boyuttadır. 2,5” boyutundaki modellerin taşınabilirliği daha yüksektir ve bu modeller enerjilerini bilgisayardan alırlar. Ancak elektrik enerjilerini prizden almalarına rağmen 3,5” boyutundaki modellerin depolama kapasiteleri, diğer modellere göre çok daha yüksek olabilir. Kasa boyutunun dışında bu diskler HDD ve SSD olmak üzere 2 farklı teknoloji kullanırlar. HDD disk teknolojisi daha eski olmasına rağmen günümüzde kullanılan taşınabilir disklerin çok büyük bölümünü bu modeller oluşturur. SSD diskler ise yüksek veri aktarım hızına sahiptir ve bu modellerin fiyatları daha yüksektir.

Taşınabilir diskler ortalama 120 GB ila 8 TB arasında depolama kapasitesi sunarlar. Disk seçimi yapılırken bu aralıktaki ürünlerden ihtiyacı karşılayacak bir ürün tercih edilebilir. Kapasitenin yanında bu ürünlerin bilgisayar bağlantı çeşitleri de farklılık gösterir. USB 2.0 bağlantısına sahip ürünler standart veri aktarım hızına sahipken, USB 3.0 bağlantısını kullanan modellerde ise veri aktarım hızı çok daha yüksektir. Disk ile bilgisayar arasında veri aktarımı kablo kullanılmadan yapılmak isteniyorsa da kablosuz bağlantı seçeneğine sahip olan ürünler tercih edilmelidir.

Taşınabilir Disk Nedir?

Taşınabilir diskler, yüksek depolama kapasitelerine sahip ve kolaylıkla taşınabilen veri depolama ürünleridir. Temel olarak bilgisayarlardaki sabit disklerle aynı şekilde çalışan bu ürünler, yalnızca kullanılacakları zamanlarda bilgisayarlara bağlanırlar. Bu ürünlerde müzik, resim, video gibi medya dosyalarının yanında çeşitli veri dosyaları ve belgeler de saklanabilir. Taşınabilir disklerin bilgisayara bağlanması için kablolu ya da kablosuz bağlantı teknolojileri kullanılabilir. Bu ürünlerin diğer bir veri depolama ürünü olan flash belleklerden farkı ise hem depolama kapasitelerinin çok daha fazla olması hem de bu ürünlerde kullanılan veri saklama teknolojisinin flash belleklere kıyasla daha üstün ve güvenilir olmasıdır.

Taşınabilir disk çeşitleri, çalışmaları için gerekli enerjiyi ürün modeline göre elektrik prizinden ya da bilgisayardan alırlar. Temel olarak iki farklı tipte olan bu cihazlardan 2,5” boyutunda olanlar enerjilerini bilgisayara bağlandıkları USB girişinden alırlarken, 3,5” boyutunda olan modellerde ise elektrik enerjisi bir adaptör vasıtasıyla elektrik prizinden sağlanır. Bunun yanında kablosuz modeller ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini şarj edilebilir dahili pillerinden karşılarlar. Bu özellikleri ile kablosuz modellerde hem veri aktarımı hem de enerji için hiçbir şekilde kablolara gerek duyulmaz.

Taşınabilir Diskin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Taşınabilir diskler, her türlü dosyanın depolanmasına olanak sağladıkları için oldukça kullanışlıdırlar. Özellikle bilgisayar programlarındaki çalışmalarına hem evde hem de işte devam edenler için bu ürünler idealdir. Mimari, mühendislik ve grafik tasarımı gibi veri yedeklerinin oldukça yüksek boyutlarda olduğu programların kullanımında, bu cihazlar sayesinde ev ile iş arasında bilgisayarların taşınmasına gerek kalmaz. Bunun yanında dijital ortamda saklanan kıymetli belgeler de bilgisayar sabit diski yerine taşınabilir ürünlerde daha güvenli şekilde muhafaza edilebilir.

Taşınabilir disk modellerinin birçoğunda bilgisayarla senkronizasyonu sağlayan yazılımlar bulunur. Bu yazılımlar sayesinde bilgisayardaki veriler kolayca harici disk içerisinde otomatik olarak yedeklenir. Bu durum da bilgisayarda veri kaybına sebep olan arızalar sonucunda yaşanabilecek ciddi problemlerin önüne geçer.

Veri depolama ve yedekleme özellikleri ile bu cihazlar ayrıca medya merkezi olarak da kullanılabilirler. Bunun için içerisine resim, müzik ve film gibi medya dosyaları yüklenen cihaz bir televizyona, bilgisayara ya da medya oynatıcıya bağlanarak içindeki bu dosyalar görüntülenebilir. Bu tip kullanım resim, müzik ve film arşivi yapmak için de ideal bir çözümdür.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Taşınabilir Disk Fiyatları

1 TB
2 TB
4 TB
5 TB
8 TB
500 GB
6 TB
10 TB
16 TB
320 GB
3 TB
18 TB
14 TB
750 GB
250 GB
160 GB
120 GB
4 GB
12 TB
Yok
Toplam 24 / 255 ürün
Taşınabilir Diskler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Type-C Type-C bir tür bağlantı çeşididir. USB bağlantı noktasının teknolojisini ifade eden terim, USB bağlant çeşidini tanımlar. Telefon, dizüstü bilgisayar, flash bellek, fotoğraf makinesi bağlantılarında kullanılır.  Aygıtların şarj edilmesini, güç çıkışını, araçlar arasında veri aktarımını, video çıkışlarını sağlar. USB-B port yerine USB-C port ile cihazlarda yer alır. Type-C bağlantı kabloları, USB-C portlara takılarak kullanılır. Konnektör üzerinde 24 adet pin bulunur, bu sayede aktarımda üstün performans vadedilir.  USB Type-C, harici bir cihazdan ana bilgisayara veri aktarırken yüksek hız sağlar. Dosyaların yavaş aktarımı sorunu böylelikle ortadan kalkar. Diğer USB portlarına göre ortalama 2 kat daha hızlı iletişime imkân verir. USB Type-C ile hızlı şarj yapılabilir. USB-C porta sıradan bir mikro şarj kablosu taktığınızda bile şarj hızının arttığını fark edebilirsiniz. Type-C bağlantı kabloları, ekstra hızlı güç alımını mümkün kılar. USB Power Delivery teknolojisini destekleyen bir cihaz 100 W'a kadar enerji aktarımı yapabilir. Şarj etme, veri aktarımı, video özellikleri için tek bir konnektör yeterlidir. Tek port üzerinden çoklu bağlantı yapılabilir. HDMI ve Display port bağlantıları yapabilmek, C portun avantajları arasındadır. Tüm avantajların yanında Type-C'yi ters takmanın mümkün olmaması da kullanıcılar için pratiklik sağlar.  USP Type-C portları çok daha ince ve hafiftir. Bu nedenle cihazların hem ağırlık açısından hafiflediği hem de inceldiği gözlemlenir.  Type C 2016 yılında üst segment ürünlerle piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere birçok tanınmış elektronik markası, kısa sürede cihazlarının bağlantısını Type C'ye geçirmiştir. Hızla cihazlar arasında yaygınlaşan bağlantı, günümüzde bilgisayarlardan telefonlara, powerbank'lerden iPod"lara, tabletlerden fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda yer almaktadır.
DSACategoryId/2147483646/3013121/100225