Barkod Okuyucu

Barkod Okuyucu 

Barkod okuyucu, günümüzde iş hayatında sık sık kullanılan ekipmanlardan bir tanesidir. Düz siyah çizgiler ve bu çizgilerin arasında beyaz boşluklar bulunan kodlar, bu cihazlar ile verilerin analizine yardımcı olur. Bu cihazların kullanım alanı ise oldukça geniştir. Genel olarak, barkod okuyucular ürün takibi ve fiyat yansıtma için kullanılır. Ancak taşımacılıktan sağlığa birçok sektörde de personel takibi için kullanılan cihazlardır. Barkod okuyucu sistem güvenlik hizmetlerini de yapmaya yardımcı olan ürünlerdir. 

Bu ürünler, lazer ve LED ışık kaynaklarından çıkış olan ışınlar yardımıyla barkodlarda bulunan veriyi okumaktadır. Bu verileri anlamlı bir hale getiren yazılımlı barkod okuyucu cihaz modelleri, farklı tasarımlara sahiptir. Genellikle, teknolojik gelişimlere uygun olarak üretilen cihazlardır. 

Barkod Okuyucuların Çalışma Prensibi 

Barkod okuyucu programlama sistemli olarak çalışan cihazlardan bir tanesidir. Barkodların üstüne ışın geldiğinde kullanılan modele bağlı olarak, siyah beyaz kısımların ışını yansıtma oranları birbirinden farklıdır. Bu ışınlar, barkod okuyucuların çalışmasını sağlarlar. Işının kaynaklarına göre barkod okuyucuların çalışma sistemleri değişkenlik gösterir. LED, kameralı, lazer gibi okuyucu seçenekleri vardır. 

Barkod okuyucu kablo ya da kablosuz olarak çalışan cihazlardır. Model olarak ise en gelişmiş seçenekler arasında, ışın sistemli ürünler vardır. Aynı zamanda, enerji tüketimin de diğer modellere göre daha düşük olduğu bilinmektedir. Lazerli okuyucuların çalışma prensipleri ise ışınlılardan biraz daha farklıdır. Bu modeller, doğrusal ışınlar kullanılarak çalışmaktadır. Aynı zamanda, LED okuyuculara göre lazerli modeller, daha fazla parçadan oluşmaktadır. Dolayısıyla kullanım ömürleri genellikle kısa olmaktadır. Lazer barkod okuyucuları, orta fiyat segmentli ürünlerdir. 

Barkod okuyucu uygulaması ile çalışmakta olan kamera tabanlı okuyucular, barkodun iki boyutlu fotoğrafını çekmektedir. Çektiği fotoğrafı ise yazılıma direkt olarak aktarmaktadır. Fotoğraf görüntüsü ise ilgili yazılım tarafından anlamlı bir hale getirilir. 

Barkod Okuyucu Kullanım Alanları

Barkod okuyucu kablosuz ya da kablolu olarak çalışabilen teknolojik cihazlardan bir tanesidir. Bu ürünlerin en fazla kullanım alanı süpermarketler olsa da farklı sektörleri de kapsamaktadır. Ürün barkodları, market sistemine taratılarak, satış takibi de yapılmış olur. Bu barkod sistemler sayesinde, stok takibi de sağlanmaktadır. Barkod okuyucu el terminali ile kullanılan bir cihazdır. Böylece ürünler, bu el terminaliyle kısa sürede okutularak, fiyat ekrana direkt yansıtılır. 

Barkod okuyucu masa üstü olarak farklı organizasyonlarda kullanılan bir üründür. Konserler, konferanslar ve tanıtımlar gibi birçok etkinlikte barkod okuyucu cihazlar önemli avantajlar sağlamaktadır. Çünkü bu cihazlar sayesinde, kimlik ve bilet kontrolü gibi işlemler kısa sürede yapılmaktadır. Üstelik elde edilen veriler oldukça kısa ve kesin sonuçlar vermektedir. Kitapçılarda özellikle barkod okuyucu online sistemden sık sık yararlanılmaktadır. Üretim sırasında, kitap üstüne basılan barkodlar, bu cihaz tarafından taranır. Böylece satış işlemi, saniyeler içinde tamamlanmış olur. 

Son zamanlarda, tıbbi laboratuvarlarda da bu cihazlar sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü hastalardan alınmış olan numuneler bir kutuya konulur ve hastanın kimlik bilgileri bu kutu üstündeki barkodlarda yer alır. Numune analizleri ile tıbbi cihazlarda yer alan barkod okuyucu cihazlar, bu numunelerin hangi hastalara ait olduğunu belirler. Ayrıca çoğu zaman tıbbi laboratuvarlarda 2d barkod okuyucu da kullanılmaktadır. Bu ürünler, son teknolojik olan ve farklı barkod görünümlerini okumaya yardımcı olan cihazlardır. 

Barkod Okuyucu Ne İşe Yarar?

Yapılan alışverişlerde ürünlerin fiyatlarının belirlenmesi, stok takibi ve benzeri işlemler için barkod okuyucular kullanılmaktadır. Farklı ürünlerin etiketlerini okuyucular yardımıyla okutarak, olası karışıklıkların önüne geçilmektedir. Bu cihazın sisteminde, ürün üstündeki etiketlerin okutulduktan sonra, tanımlaması yapılır. Çünkü stok takipleri, ürün fiyat belirleme, otomatik toplama gibi işlemler, bu sayede yapılmaktadır. Böylece kasa ve ödeme işlemleri için de kısa sürede hesaplama gerçekleştirilmiş olur. 

Barkod Okuyucu Çeşitleri?

Bu cihazlar, günümüzde neredeyse her alışveriş yapılan yerde karşınıza çıkacaktır. Çünkü ürünlerde yer alan çizgilerin okutularak, birçok analizin bu cihazlar sayesinde yapılması mümkün olmaktadır. Barkod okuyucular sayesinde, ürün grafikleri taranarak, tanımlı işleri gerçekleştirebilmek mümkündür. Ayrıca bu cihazların farklı tip modelleri bulunmaktadır. Piyasada en fazla bilinen ve kullanılan okuyucu çeşitleri arasında; barkod okuyucu v2, 2D barkod okuyucu, lazer, masaüstü, kablolu ve kablosuz ürünler yer alır. 

Her cihazın üretim özelliği birbirinden farklıdır. Aynı zamanda, bu ürünlerin standları ile kazanç elde edebilmek mümkündür. Barkod okuyucuların el terminalleri, kullanımı kolay ve standı sayesinde tasarruf sağlamaktadır. Son derece kolay kullanımlı olan bu cihazlar, her sektörde kullanılarak büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Barkod Okuyucu Avantajları 

Barkod okuyucular, kullanım avantajları yüksek olan cihazlardır. Öncelikle, ürünlerin satışı sırasında kasiyerler için hata yapma riskini en aza indirmektedir. Yapılan bu işlemler ise kısa zamanda biterek, iş yükünü azaltmaktadır. Bu cihazların avantajları arasında, kesin doğrulukta sonuçlar elde edilmesi vardır. Genellikle, barkod okuyucu nasıl kullanılır? Gibi sorular sık sık yöneltilse de bu cihazların kullanımı son derece basittir. Aynı zamanda, işlem hızlılığı ve doğru toplamlar sayesinde, kısa sürede sonuç elde edebilirsiniz. 

Hızlı işlemler sayesinde, müşterilerin beklememesi, memnuniyet verici hizmetler arasındadır. Müşteriler, barkod sistemini gördüklerinde yanlış hesaplama riskinin olmadığını da bilirler. Böylece firmaya olan güven de artmış olur. Yani barkod okuyucular, müşterileri bekletmediği için memnuniyeti artırmaktadır. Barkod sistemi, mağaza, depo, bilet satış ofisleri ve benzeri yerlerde günlük işlerin hızlanması ve hatasız yürütülmesine yardımcı olmaktadır. Stok ve satış durumlarının takibi de böylece kolaylaşmış olur. Gün sonunda ise hesap işlenmesi, kasa kapatılması işlemleri, barkod sistemine bağlı olarak yapılır. Bu sistemler sayesinde, ürünlerin depolarda veya mağazalarda kolayca takibi yapılır. Bunun yanı sıra, fiyat değişiklikleri de kolaylıkla barkod sistemiyle takip edilir. Bu sayede, olası karışıklıkların da önüne geçilmiş olur. 

Barkod Okuyucu Fiyatları

Barkod okuyucu fiyatları üzerinde etkili olan birçok unsur bulunmaktadır. Bu etkenlerin en önemlisi ise tarama mesafesinin her üründe farklılık göstermesidir. Tarama mesafesi, 500 mm’ye kadar çıkmaktadır. Yani barkod okuyucunun okuma yapacağı en uzun aralık anlamını ifade etmektedir. Mesafe arttıkça fiyatta buna bağlı olarak artış gösterir. Ürün taramalarının yapıldığı genişlik ise fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. Yani barkod okuyucular, sisteme taratıldıkları veriyi, kablolu ya da bluetooth aracılığıyla yapmaktadır. 

Işık kaynağının şekli, bu cihazların fiyatlarını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Çünkü barkodlar okutulurken, cihazın kaynağından çıkan ışınlar led gibi bir teknolojiye sahipse fiyatta artış olur. Ayrıca barkod okuyucu, telefon bağlantılıysa diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatlardadır. 

Barkod Okuyucu QR Okur Mu?

Barkod okuyucular, barkod dahil olmak üzere QR kodları da okuyan ürünlerdir. Optik cihazlar kullanılarak geometrik şekillerin okutulması bir hayli kolaydır. Aynı zamanda, çok iyi bir veri saklama yöntemi olduğu da bilinmektedir. 

Market Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Lazer ışınlarla ambalajların simgelerinin taratılarak, çeşitli bilgilere ulaşılır. Bu işlemin ardından barkodda yer alan bütün bilgiler bilgisayara aktarılır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Barkod Okuyucu Fiyatları

1315 ürün listeleniyor
Perkon
Sunlux
Tiwox
Newland
Zebra
Performa
Datalogic
Honeywell
ZSZH
Afanda
Pos Start
Tazga
Fiber Barkod
Checkwork
Corpex
Deli
TScan
Hyper
Quatronic
Palmx
Hepsiburada Limiti
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ürün Tipi
Toplam 42 / 1315 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?