Günümüz iş dünyasında en sık kullanan ekipmanlardan birisi barkod okuyucudur. Düz siyah çizgiler ve aralarındaki beyaz boşluklardan oluşan barkodlardaki veriyi analiz eden bu cihazların, birçok kullanım alanı bulunur. Barkod okuyucular, genel olarak ürün takibi amacıyla kullanılsalar da sağlıktan taşımacılığa, personel takibinden güvenlik hizmetlerine kadar birçok alanda kullanılabilirler.

Barkod Okuyucu Fiyatları

Bir barkod okuyucunun fiyatını belirleyen birçok etmen bulunur. Bu etmenlerin en önemli olanlarından bir tanesi, ürünün tarama menzili; diğer bir ifadeyle ürünün tarama mesafesidir. 500 milimetreye kadar çıkabilen bu mesafe; barkod okuyucunun, okuma yapabileceği en uzak aralığı ifade eder. Tarama menzili arttıkça barkod okuyucunun fiyatı da paralel olarak artar.

Tarama genişliği de fiyatı etkileyen bir faktördür. Tarama genişliği yüksek bir model tercih etmeniz durumunda, büyük kutular üzerindeki barkodları daha kolay okuyabilirsiniz. Yüksek Tarama genişliği olan ürünlerde, cihazı doğrudan barkodun karşısında tutmanıza gerek kalmaz ve yakınlarında tutsanız dahi okuma gerçekleşir.

Barkod okuyucular, okudukları veriyi bluetooth aracılığıyla yakınlardaki bir bilgisayara aktarırlar. Ürün özelliklerinde yer alan haberleşme mesafesi de ürün ve bilgisayar arasındaki veri alışverişinin yapılabileceği en uzun aralığı ifade eder. Haberleşme mesafesi arttıkça fiyat da artacaktır ancak özellikle çalışma alanı geniş olan iş yerlerinde, yüksek haberleşme mesafesine sahip modellerin tercih edilmesinde yarar vardır.

Cihazların fiyatlarını belirleyen en önemli etmenlerden birisi de ışık kaynağının türüdür. Barkod okunurken okuyucuda bulunan optik kaynaktan çıkan ışınlar kullanılır. Eğer bu ışın kaynağı LED gibi gelişmiş bir teknoloji kullanıyorsa ürünün fiyatı da artar.

Çevresel şartlardan etkilenme durumu da barkod okuyucuların fiyatları üzerinde etki sahibidir. Güneş ışığından etkilenme durumu ve çalışma sıcaklığı aralığı, ürün tercih edilirken dikkat edilmesi gereken çevresel şartlar arasında yer alır.

Barkod Okuyucu Nedir?

Barkod okuyucu, lazer ve LED gibi ışık kaynaklarından çıkan ışınlar vasıtasıyla, barkodlarda bulunan veriyi okuyan ve bu veriyi anlamlı hale getiren yazılıma ulaştıran teknolojik aletlere verilen isimdir.

Barkodlar, düz siyah çizgilerden ve çizgiler arasındaki beyaz boşluklardan oluşur. Üzerlerine ışın geldiğinde siyah ve beyaz bölgelerin bu ışını yansıtma oranlarının farklı olması, barkod okuyucuların çalışmasını sağlayan temel prensiptir. Işın kaynaklarına göre barkod okuyucular; LED, lazer ve kamera tabanlı okuyucular olmak üzere üçe ayrılırlar.

LED barkod okuyucu modelleri, en gelişmiş ışın sistemini kullanan modellerdir ve enerji tüketimleri diğer modellere göre daha düşüktür. Lazer okuyucular, en çok tercih edilen ve orta fiyat segmentinde olan ürünlerdir. Doğrusal lazer ışınlarını kullanan bu modeller, LED okuyuculara göre daha fazla parçaya sahiptir. Bunun bir sonucu olarak da bu modellerin kullanım ömürleri, genellikle daha kısadır. Kamera tabanlı okuyucular ise; barkodun iki boyutlu fotoğrafını çekerek bir yazılıma aktarır ve fotoğraftaki görüntü ilgili yazılım tarafından anlamlı veriye çevrilir.

Barkod Okuyucu Kullanım Alanları

Barkod okuyucular günümüzde birçok alanda kullanılırlar. Bu ürünlerin en yaygın kullanım alanı olarak ise süpermarketler göze çarpar. Ürün barkodu, marketin sistemine tanıtılır ve satış takibi barkod okuyucu kullanılarak yapılır. Bu sayede alışveriş önemli ölçüde hızlanır.

Konser, konferans gibi organizasyonlarda da barkod okuyucu cihazlar önemli faydalar sağlar. Bilet ve kimlik kontrolü, bu ürünler sayesinde çok daha kesin ve kısa süre içerisinde yapılabilir. Barkod okuyucuların en çok kullanıldığı yerlerden birisi de kitapçılardır. Üretim esnasında kitap üzerine basılan barkodlar, barkod okuyucusu tarafından tanınır ve böylece satış işlemleri oldukça hızlanır.

Son yıllarda tıbbi laboratuvarlarda da barkod okuyucuların kullanıldığı görülüyor. Hastalardan alınan numuneler bir kutuya konulur ve kutu üzerine hastanın kimlik bilgilerini barındıran barkod yapıştırılır. Numune analizi yapan tıbbi cihazlarda bulunan barkod okuyucu cihazlar, hangi numunenin hangi hastaya ait olduğunu belirler ve bu sayede test sonuçlarında olası bir kimlik karışıklığı engellenmiş olur. Başta kargo aktarım merkezleri olmak üzere, ürün giriş çıkışının çok yüksek olduğu hemen her iş yerinde barkod okuyucular kullanılabilir.

Barkod Okuyucu Fiyatları

225 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Zebex
  2. Datalogic
  3. Argox
  4. Honeywell
  5. Perkon
  6. Sunlux
  7. Palmx
  8. Possify
  9. Ptbarkod
  10. Newland
  11. Afanda
  12. Pandatech
  13. Pos Class
  14. Symbol
  15. Twinix
  16. Yumite
  17. Aclas
  18. Advancode
  19. Hprt
  20. Rivapos
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013118/162/106503
BAŞA DÖN