Günümüz iş dünyasında en sık kullanan ekipmanlardan birisi barkod okuyucudur. Düz siyah çizgiler ve aralarındaki beyaz boşluklardan oluşan barkodlardaki veriyi analiz eden bu cihazların, birçok kullanım alanı bulunur. Barkod okuyucular, genel olarak ürün takibi amacıyla kullanılsalar da sağlıktan taşımacılığa, personel takibinden güvenlik hizmetlerine kadar birçok alanda kullanılabilirler.

Barkod Okuyucu Fiyatları

Bir barkod okuyucunun fiyatını belirleyen birçok etmen bulunur. Bu etmenlerin en önemli olanlarından bir tanesi, ürünün tarama menzili; diğer bir ifadeyle ürünün tarama mesafesidir. 500 milimetreye kadar çıkabilen bu mesafe; barkod okuyucunun, okuma yapabileceği en uzak aralığı ifade eder. Tarama menzili arttıkça barkod okuyucunun fiyatı da paralel olarak artar.

Tarama genişliği de fiyatı etkileyen bir faktördür. Tarama genişliği yüksek bir model tercih etmeniz durumunda, büyük kutular üzerindeki barkodları daha kolay okuyabilirsiniz. Yüksek Tarama genişliği olan ürünlerde, cihazı doğrudan barkodun karşısında tutmanıza gerek kalmaz ve yakınlarında tutsanız dahi okuma gerçekleşir.

Barkod okuyucular, okudukları veriyi bluetooth aracılığıyla yakınlardaki bir bilgisayara aktarırlar. Ürün özelliklerinde yer alan haberleşme mesafesi de ürün ve bilgisayar arasındaki veri alışverişinin yapılabileceği en uzun aralığı ifade eder. Haberleşme mesafesi arttıkça fiyat da artacaktır ancak özellikle çalışma alanı geniş olan iş yerlerinde, yüksek haberleşme mesafesine sahip modellerin tercih edilmesinde yarar vardır.

Cihazların fiyatlarını belirleyen en önemli etmenlerden birisi de ışık kaynağının türüdür. Barkod okunurken okuyucuda bulunan optik kaynaktan çıkan ışınlar kullanılır. Eğer bu ışın kaynağı LED gibi gelişmiş bir teknoloji kullanıyorsa ürünün fiyatı da artar.

Çevresel şartlardan etkilenme durumu da barkod okuyucuların fiyatları üzerinde etki sahibidir. Güneş ışığından etkilenme durumu ve çalışma sıcaklığı aralığı, ürün tercih edilirken dikkat edilmesi gereken çevresel şartlar arasında yer alır.

Barkod Okuyucu Nedir?

Barkod okuyucu, lazer ve LED gibi ışık kaynaklarından çıkan ışınlar vasıtasıyla, barkodlarda bulunan veriyi okuyan ve bu veriyi anlamlı hale getiren yazılıma ulaştıran teknolojik aletlere verilen isimdir.

Barkodlar, düz siyah çizgilerden ve çizgiler arasındaki beyaz boşluklardan oluşur. Üzerlerine ışın geldiğinde siyah ve beyaz bölgelerin bu ışını yansıtma oranlarının farklı olması, barkod okuyucuların çalışmasını sağlayan temel prensiptir. Işın kaynaklarına göre barkod okuyucular; LED, lazer ve kamera tabanlı okuyucular olmak üzere üçe ayrılırlar.

LED barkod okuyucu modelleri, en gelişmiş ışın sistemini kullanan modellerdir ve enerji tüketimleri diğer modellere göre daha düşüktür. Lazer okuyucular, en çok tercih edilen ve orta fiyat segmentinde olan ürünlerdir. Doğrusal lazer ışınlarını kullanan bu modeller, LED okuyuculara göre daha fazla parçaya sahiptir. Bunun bir sonucu olarak da bu modellerin kullanım ömürleri, genellikle daha kısadır. Kamera tabanlı okuyucular ise; barkodun iki boyutlu fotoğrafını çekerek bir yazılıma aktarır ve fotoğraftaki görüntü ilgili yazılım tarafından anlamlı veriye çevrilir.

Barkod Okuyucu Kullanım Alanları

Barkod okuyucular günümüzde birçok alanda kullanılırlar. Bu ürünlerin en yaygın kullanım alanı olarak ise süpermarketler göze çarpar. Ürün barkodu, marketin sistemine tanıtılır ve satış takibi barkod okuyucu kullanılarak yapılır. Bu sayede alışveriş önemli ölçüde hızlanır.

Konser, konferans gibi organizasyonlarda da barkod okuyucu cihazlar önemli faydalar sağlar. Bilet ve kimlik kontrolü, bu ürünler sayesinde çok daha kesin ve kısa süre içerisinde yapılabilir. Barkod okuyucuların en çok kullanıldığı yerlerden birisi de kitapçılardır. Üretim esnasında kitap üzerine basılan barkodlar, barkod okuyucusu tarafından tanınır ve böylece satış işlemleri oldukça hızlanır.

Son yıllarda tıbbi laboratuvarlarda da barkod okuyucuların kullanıldığı görülüyor. Hastalardan alınan numuneler bir kutuya konulur ve kutu üzerine hastanın kimlik bilgilerini barındıran barkod yapıştırılır. Numune analizi yapan tıbbi cihazlarda bulunan barkod okuyucu cihazlar, hangi numunenin hangi hastaya ait olduğunu belirler ve bu sayede test sonuçlarında olası bir kimlik karışıklığı engellenmiş olur. Başta kargo aktarım merkezleri olmak üzere, ürün giriş çıkışının çok yüksek olduğu hemen her iş yerinde barkod okuyucular kullanılabilir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Barkod Okuyucu Fiyatları

400 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Ürün Tipi
 4. Markalar A-Z
  1. Sunlux Barkod Okuyucular
  2. Newland Barkod Okuyucular
  3. Perkon Barkod Okuyucular
  4. Datalogic Barkod Okuyucular
  5. Ptbarkod Barkod Okuyucular
  6. Unitech Barkod Okuyucular
  7. Hyper Barkod Okuyucular
  8. Performax Barkod Okuyucular
  9. Honeywell Barkod Okuyucular
  10. Zebex Barkod Okuyucular
  11. Tiwox Barkod Okuyucular
  12. Viapos Barkod Okuyucular
  13. PosxPower Barkod Okuyucular
  14. Netum Barkod Okuyucular
  15. TScan Barkod Okuyucular
  16. Zebra Barkod Okuyucular
  17. DemirSoft Barkod Okuyucular
  18. Numa Barkod Okuyucular
  19. Symbol Barkod Okuyucular
  20. Afanda Barkod Okuyucular
  21. Tiger Barkod Okuyucular
  22. Henex Barkod Okuyucular
  23. Hprt Barkod Okuyucular
  24. Tazga Barkod Okuyucular
  25. Yhdaa Barkod Okuyucular
  26. myPOS Barkod Okuyucular
  27. Posstart Barkod Okuyucular
  28. Qscan Barkod Okuyucular
  29. Anypos Barkod Okuyucular
  30. Inter Barkod Okuyucular
  31. Palmx Barkod Okuyucular
  32. Quatronic Barkod Okuyucular
  33. SW Future Barkod Okuyucular
  34. Sewoo Barkod Okuyucular
  35. Wozlo Barkod Okuyucular
  36. Aclas Barkod Okuyucular
  37. Advancode Barkod Okuyucular
  38. Dsic Barkod Okuyucular
  39. Molix Barkod Okuyucular
  40. Motorola Barkod Okuyucular
  41. Pandatech Barkod Okuyucular
  42. Perkon (Tıger) Barkod Okuyucular
  43. Posiness Barkod Okuyucular
  44. Possafe Barkod Okuyucular
  45. Psc Barkod Okuyucular
  46. Spider Barkod Okuyucular
  47. Yumite Barkod Okuyucular
  48. Akbarkod Barkod Okuyucular
  49. Argox Barkod Okuyucular
  50. Cmt Barkod Okuyucular
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483646/3013118/162/106503
Başa dön