Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü bilgisayar, masaüstü kullanımı için en iyi şekilde tasarlanmış kişisel bilgisayar ürün grubudur. İlk elektronik bilgisayarın yıllar önce üretilmesinden bu yana, bu cihazlar birçok kez değişime uğrayıp gelişmiştir. Bu gelişimler sırasında yazılımsal olarak meydana gelen farklılıkların yanı sıra cihazların boyut ve kapsama alanı küçülmüş, tüm bunlarla birlikte aynı zamanda güçlendirilmiştir. Dijital çağın günümüzde ulaştığı konum sayesinde sadece bir bilgisayara sahip olmanın gerektiği birçok meslek ortaya çıktı. Buna bağlı olarak son zamanlarda her masaüstü bilgisayar özellikleri ile öne çıkmayı başarıyor. Üstelik bu cihazları iş ve benzeri alanlarda daha az verime ihtiyaç duyarak kullanmanın dışında sadece oyun oynamak amaçlı kullanan insanlar için de özel profesyonel bilgisayarlar üretiliyor. Bu sayede ihtiyaçlarınızı çok daha kolay bir şekilde belirleyip seçiminizi kolaylaştırmak hedefleniyor. Bu cihazlardan bir tane edinerek son teknolojiyi yakından takip edebilir ve çeşitli donanım ve yazılımlara sahip olmalarından maksimum verim ile faydalanabilirsiniz. Bu cihazların her yeni güncelleme ve modelinde birçok ek özellik ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple satın alacağınız masaüstü bilgisayarınızı kendinize ve bütçenize göre size en iyi hitap eden ve en uygun fiyatlı ürünlerin arasından seçmelisiniz. Ayrıca sayfamız üzerinden ilgili ürün grubu kategorisini inceleyerek amacınıza uygun laptop modelini de kolayca bulabilirsiniz.

Geçmişten günümüze bakıldığında bilgisayarlar kısa sürede hayatımıza girmiş ve günlük hayatımızda sıkça kullandığımız teknolojik bir araç haline gelmiştir. Kişisel bilgisayarların gelişmesi ve insanların bu konudaki çeşitli ihtiyaçları ile bilgisayarların gelişimi ileri bir teknolojik hareket haline gelmiştir. Bu amaç doğrultusunda ilerleyen birçok bilgisayar markası vardır. Bu cihazların büyük bir kısmı, profesyonel oyuncular ve iş merkezlerinde kullanılmak üzere geliştirilen bilgisayarlardır. Bilgisayarlar, masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar gibi iki farklı formda bulunur. Dizüstü bilgisayarlar taşınabilir oldukları için genelde çalışmalarını farklı ortamlarda sürdüren ya da iş amacı ile kullanmayan kullanıcılar tercih etse de masaüstü bilgisayarlar çok yüksek performansları sebebi ile belirli alanlarda profesyonel kişilerce kullanılır.

Masaüstü Bilgisayar Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler

Teknolojinin gelişimi ve hızla ilerleyişi ile bilgisayarlar özellikle eğitim için son derece önem taşıyan ve gerekli hale gelmeye başladı. Ev ve ofis çalışmalarının artmasıyla, insanlar artık işlerini internet üzerinden çok daha kolay bir şekilde halledebiliyorlar. Dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, bu iki stilin faydalarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Masaüstü alternatifleri genelde performanslarına oranla daha ekonomiktir ve oyun oynamak ya da yüksek verime ihtiyaç duyulan çalışmaları gerçekleştirmek için daha iyi bir seçimdir. Bu durumun nedenlerinden biri, masaüstü modellerin grafik kartları ve işlemciler gibi yükseltilebilir bileşenler nedeniyle daha uzun ömürlü olmasıdır. Bir masaüstü bilgisayar satın alırken, bilinçli bir seçim yapmak için birkaç terim ve özelliği bilmeniz gerekir. Her şeyden önce, cihazın beyni diyebileceğimiz işlemci, seçiminizi en çok etkileyen faktördür. İşlemci, bilgisayarda gerçekleştirilen tüm işlemleri ve eylemleri bilir. Bu nedenle işlemci seçerken dikkat edilmesi gereken bir püf noktası vardır.

Mühendislik veya mimaride uzmanlaşan ve bu sebeple bilgisayar satın almak isteyen öğrenciler için, yüksek çözünürlüklü fotoğraf düzenleme veya yüksek çözünürlüklü oyunlar oynamak üzere bu cihazlardan birini edinecekler için yüksek performanslı bir işlemci seçmeniz gereklidir. Dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta olmasının yanı sıra tercihlerinizi etkileyecek bir diğer etken cihazların işletim sistemleri üzerinedir. Windows işletim sistemi sahip olduğu Xbox ile çeşitli cihaz ve oyun konsolları ile etkileşim kurma fırsatı sağlar. Bu sebeple Windows, oyun oynarken macOS'tan bir adım öndedir, ancak macOS, ise güvenlik konusunda diğer birçok cihazdan öndedir. İOS işletim sistemli diğer cihazlarla etkileşim kurmanıza olanak tanır. Cihaz monitörü, bilgisayar fonksiyonları için kullanılan tüm bileşenleri dış etkenlerden koruyabilen metal bir koruyucu kapağa sahiptir ve ekrandaki tüm işlemlerin merkezidir, bu cihazlar masaüstü bilgisayar kasası ve benzeri bir şeye ihtiyaç duymaz. Masaüstü bilgisayarın tüm bileşenlerini taşıyan ve bu bileşenlerin birlikte çalışmasını sağlayan donanıma anakart adı verilir. Bir masaüstü bilgisayarın beyni olarak tanımlanan işlemci (CPU), bir bilgisayarın çeşitli birimleri arasında işlem ve veri aktarımı için bir birim olarak çalışır. RAM, masaüstü bilgisayar özellikleri arasında bulunur, programı çalışırken yürütülecek işlemler hakkındaki bilgileri geçici olarak depolayan geçici bir depolama aygıtıdır. Sabit disk ise cihaz kasasındaki önemli depolama unsurlarından biridir. Dışarıdan elde edilen veya bir masaüstü bilgisayarda oluşturulan bilgilerin kalıcı olarak saklandığı ve her an silinebildiği bir alandır.

Masaüstü Bilgisayarların Özellikleri

Bilgisayarın çözünürlüğü ve ekran boyutu, dikkate alınması gereken faktörlerdendir. Ekran gecikmesi genellikle en son bağlantı desteği ve yüksek Hz yenileme işlevi ile 19 ile 27 inç arasındadır. Masaüstü bilgisayar kasası ve monitörünü ayrı olarak da satın alabilirsiniz, sayfamızdan bütçenize uygun premium markalar da dahil olmak üzere gerekli özelliklere sahip monitörler bulabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar RAM parçası ise arka planda ek işlem sağlayan parçalardan biridir. Video düzenleme gibi ağır görevler için 8 GB RAM işiniz için yeterli olabilecekken, 4 GB RAM daha çok günlük görevleri yerine getirmeniz için yeterli olacaktır. RAM artırılıp azaltılabildiği için kullanım amacınıza göre değiştirebilmeniz mümkündür.

Masaüstü bilgisayarlarda grafik kartı da seçimi etkileyen faktörlerden biridir. 3D modelleme ile ilgilenen ve video oyunlarında yüksek grafik kalitesine sahip olmak isteyenler, son model ekran kartlarını tercih etmelidir. Eski ekran kartları ise günlük kullanım için yeterli sayılabilir. Son yıllarda ister oyuncular için isterse sadece günlük kullanımda video, fotoğraf gibi anıları depolamak isteyenler için dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar büyük ilgi odağı olmuşlardır. 120 GB ile 1 TB arasında depolama alanı sağlayan masaüstü bilgisayar SSD ve HDD modellerinin gerisinde kalır. Elbette, daha az depolama alanı ve daha düşük bütçeye sahip bir alternatif seçebilir ve ayrı bir depolama alanı oluşturmak için harici bir sabit disk kullanabilirsiniz. Farklı bağlantı türleri de ürün seçimini etkileyen faktörler arasındadır. Hoparlör ve kulaklık jakına ek olarak, çeşitli bağlantı türleri, örneğin internet erişimi için kablosuz bağlantı kabloları ve Gigabit Ethernet bağlantıları gibi, önemli noktalardır. Masaüstü bilgisayar cihazlarının ana kartı, cihazın iskeletidir. Kısacası makine içerisindeki donanımları birbirine bağlayarak parçaların iletişimi sürdürmesini ve koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ana kart ne kadar gelişmiş ve sağlam olursa, bilgisayarın taşıyabileceği yük o kadar çok ve hizmet ömrü de o kadar uzun olur. Tüm bu bilgilere sahip olduktan sonra çeşitli markaların masaüstü bilgisayar modellerine göz atabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayan seçenekleri güvenle sipariş edebilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayarlar Arasındaki Farklar

Masaüstü bilgisayar oyuncu özel tasarımları ile diğer ürünler arasındaki fark, seçiminizi etkileyebilir. Oyun bilgisayarları günlük kullanım için kullanılanlardan ayrı yazılım ve donanımlar içerir ve oyunların hayatımıza şimşek hızıyla girmesiyle birlikte daha da popülerleşmeye başlamışlardır. Oyun bilgisayarı olmadan oyunu tam kalitesiyle oynamak ve en yüksek çözünürlüğe sahip olmak isteyenler genellikle en iyi grafik kartını, ana kartı ve işlemciyi tek tek araştırarak bu parçaları toplar ve her seçeneği incelerken uzun zaman geçirirler. Bu parçaların geniş fiyat aralıkları nedeni ile de çeşitli bütçelerle oyuncu bilgisayarları toplanabilir. Oyun bilgisayarları ile diğer modeller arasındaki temel fark, soğutma sistemidir. Oyun oynarken cihaz yoğun performans sebebi ile aşırı ısınabilir. Bu nedenle oyununuz ve cihazınız oyun sırasında kapanabilir ya da donabilir. Daha kötüsü, bu durum bilgisayara zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. En son teknoloji deneyimine sahip oyunlar oynamak veya cihazınızda yoğun video düzenleme programları kullanmak istiyorsanız, mükemmel ve maksimum verim almak için listenize bir oyun bilgisayarı ekleyebilirsiniz. Oyun bilgisayarları üstün bir fan teknolojisine sahiptir. Elbette bu teknoloji modelden modele değişebilir fakat oyun bilgisayarlarının aktif olarak kullanılmasından kaynaklı ısınmayı önlemek için geliştirilmiştir. Soğutucu fan sayesinde bilgisayarın ısınması önlenir ve işleyişi sırasında herhangi bir aksamaya izin verilmez. Aksi takdirde oyun sırasında donma ya da ekran takılması gibi durumlar meydana gelebilir.

En son teknolojiyle donatılmış bu seçenekler arasında ekran boyutu ve teknolojisi özellikle önemlidir. Mükemmel bir oyun deneyimi sağlamak için, ekran yenileme hızı ve video kartı gibi detaylar oyun bilgisayarlarının dikkat çekici özellikleridir. Büyük bir ekran, benzersiz bir oyun deneyimi için mutlaka tercih edilmektedir. İyi bir grafik kartına sahip bir ürün satın alıp son teknolojiye dayalı eski teknoloji bir panel kullanıyorsanız ve ekran yenileme hızınız yüksekse olumsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, ekran kartınız gibi, ekran yenileme hızınız da bir oyun bilgisayarında dikkate alınması gereken bir faktör olmalıdır. Yüksek ekran yenileme hızı, daha akıcı oyun görüntüsü anlamına gelir. Oyun konsollarının görünümü kullanıcıları cezbettiği için renkli klavye ve çeşitli kasa tasarımları estetik bir izlenim bırakır. Günümüzde masaüstü bilgisayar kullanıcıları farklı tercihler yapmaya başlamış, bu nedene bağlı olarak da marka sahipleri farklı türlerde masaüstü monitörler, kasalar ve diğer parçaları üretmeye başlamıştır. Özellikle inceliği, eğriliği ve ekran kalitesi ile dikkat çeken ekranlar, fazla yer kaplamayan yuvaları, olağanüstü görsel efektlere sahip klavye ve fareler, ses gücü ve kalitesi yüksek hoparlörler sık sık tercih edilir. Bazı firmalar, bilgisayar kullanıcısının alanında yer açmak için kasa ile monitörü tek bir parça halinde tasarlayarak bilgisayarın ergonomisine önemli katkı sağlamıştır. Sayfamızda ise sizlere bu ayrıcalıkları sunmak ve birçok modeli inceleyebilmeniz için çeşitli masaüstü bilgisayar önerileri bulunuyor.

İhtiyacınıza En Çok Hitap Eden Cihazı Seçin

Bu modellerin yanı sıra masaüstü bilgisayar türleri arasında hepsi bir arada cihazlar da son zamanlarda en popüler seçeneklerden biridir. Hepsi bir arada olarak da isimlendirilen ve tek parça olan masaüstü bilgisayar seçenekleri, gerekli tüm donanımın bir monitörde toplandığı bir bilgisayardır. Bu şekilde fazladan kasaya ihtiyaç duyulmaz. Bu cihazlar aynı zamanda teknolojik ilerlemenin de yansımasıdır. LCD boyutlu ince ekranlar üretilir ve tüm donanıma bu ekranın arkasına sabitlenir. Dokunmatik ekran seçeneği ise size benzersiz bir deneyim sunar ve masaüstü bilgisayarı aslında bir tabletmiş gibi kullanmanıza olanak sağlar. Bu özelliğe sahip cihazların diğer avantajları ise sıradan bilgisayarlarla karşılaştırıldığında daha az enerji tüketmeleri ve daha az ısı üretmeleridir. Kablosuz klavye ve farenin kullanımı da ek kolaylık sağlar. Profesyonel ve modern görünümü masanıza şıklık katar ve hepsi bir arada masaüstü bilgisayar kurulumu da çok kolaydır. Tek yapmanız gereken kutudan çıkarmak ve elektrik bağlantısı sağlamak.

Bu cihazlar günlük işler, ofis prosedürleri, sosyal medyada gezinmek ve dizi izlemek için kullanılabilecek kompakt ve şık cihazlardır. Duvara monte cihazlar geliştiren masaüstü bilgisayar markaları bile bulunur. Teknolojinin son örnekleri olan birbirinden iddialı masaüstü bilgisayarlar hakkında fiyat, daha detaylı özellikler, işlemci tipleri, grafik kartı hafızaları, işletim sistemleri, sistem hafızaları, maksimum ekran çözünürlüğü, ve platform tipi açısından detaylı bilgiye ulaşmak için sayfamıza göz atabilir ve hayalinizdeki bilgisayara kolayca kavuşabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar Hızlandırma Avantajları ve Yolları

Bazı insanlar için masaüstü bilgisayara Wi-Fi bağlamak zor gelebilir ya da bağlanırken sorunlarla karşılaşabilirler. Wi-Fi'yi bir masaüstü bilgisayara bağlamak için önce kablosuz ağ adaptörünün mevcut olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için, cihaz yöneticisine girmeniz, ardından, ağ bağdaştırıcısını genişletmeniz gerekir. Ağ bağdaştırıcınız kablosuz ağ bağdaştırıcısından geçebiliyorsa, kablosuz ağa bağlanabilirsiniz. Bunu yapmak için, görev çubuğundaki ağ simgesine tıklamanız gerekir. Ağ listesini açtıktan sonra, bağlanmak istediğiniz ağın adına tıklayın ve ardından bağlan düğmesine basın. Şifreyi girerek ağa bağlanabilirsiniz. Bilgisayarınızda kablosuz ağ adaptörü yoksa, bir kabloyla bağlanmanız gerekir. Bir LAN kablosu kullanarak bağlanmak için ise bir yerel ağ yönlendiricisi kurmanız gerekir. Bu adımdan sonra, ayarlara girmek için ana sayfa düğmesine basın ve ardından ağa, ağ ayarlarına, ağ bağlantısını kurmayı sırayla basit adımlara geçin. Kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. Ayarları tamamladıktan sonra, İnternet içeriğini yenile butonuna tıklayarak internete bağlı olduğunuzu göreceksiniz. İnternetiniz hazır ve her şey normal, ancak bilgisayarınızın yavaş çalıştığını düşünüyorsanız, bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Masaüstü hızlandırma, masaüstü bilgisayar modelleri için inanılmaz bir avantajdır. Öncelikle, masaüstü bilgisayar başladığında işletim sistemi ile aynı anda otomatik olarak başlayan bazı programlar, cihazın yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu öğelere erişmek için görev çubuğuna sağ tıklayın. Her bir program ekstra enerji harcadığından, işlevlerini tek tek inceleyebilir, sizin için önem arz etmeyen işlevleri devre dışı bırakabilir ve bilgisayarın başlatma hızını artırabilirsiniz. Bilgisayarınızdan istenmeyen yazılım ve uygulamaların silinmesi de cihazı hızlandırabilir. Virüsler, bilgisayarları yavaşlatan en önemli sorundur. Kötü amaçlı yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmak için mevcut bir virüsten koruma programını kullanırsanız bu program da bilgisayarınızın aktif hızını yükseltecektir. Tüm bu yöntemleri denediyseniz, ancak bilgisayar hala gerekli hıza ulaşmadıysa, bilgisayarınızı servise verebilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek birbirinden iddialı masaüstü bilgisayar modelleri ve donanımlarına Hepsiburada üzerinden erişebilir, detaylı şekilde masaüstü bilgisayar fiyatları inceleyebilir ve ardından güvenle sipariş verebilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?     

İhtiyaç ya da istek sonucu masaüstü bilgisayar almanız gerektiğinde satın alacağınız cihazın performans açısından kullanım amacınız ile örtüşmesi gerekir. Profesyonel işler için profesyonel cihazlara ihtiyaç duyarsınız, bu sebeple cihazın en sık kullanacağınız yazılımları ve bu yazılımların gereksinimleri ile ilgili doğru araştırmalar yapmalısınız.

Masaüstü Bilgisayar Kullanışlı mı?

Kimine göre dizüstü bilgisayarlar daha kullanışlı gibi gözükse de genel olarak performans açısından karşılaştırıldığında masaüstü bilgisayarlar daha verimli çözümlerdir. Bilgisayarı kullandığınız esnalarda yer değişikliği yapmanız gerekmiyorsa ve yüksek verim gerektiren cihazlarla çalışmanız gerekiyor ise kesinlikle masaüstü cihazlar çok daha kullanışlı tercihlerdir.

Hangi Masaüstü Bilgisayar Alınmalı?

İhtiyaçlarınız doğrultusunda hafıza, işlemci, ekran ve grafik kalitesi gibi değerleri incelediğiniz ve kullanım amacınıza en uygun düşen seçenekleri tercih ettiğiniz takdirde satın aldığınız bilgisayar kesinlikle işinizi görecektir. Tercih aşamasında “Şunu seçmelisiniz.” gibi bir yaklaşım doğru olmaz, her kullanıcının ihtiyacına göre spesifik seçimler yapması gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/2
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Masaüstü Bilgisayar Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
HP
Asus
Lenovo
MSI
Dell
Casper
Go Gamer
Zetta
Acer
Turbox
Dragos
Zeiron
Ramtech
İzoly
Xaser
Rogame
Gameline
Canar
BigGameX
Avantron
8 GB
4 GB
Paylaşımlı
12 GB
16 GB
2 GB
6 GB
24 GB
20 GB
5 GB
1 GB
10 GB
48 GB
1 GB DDR3
1,5 GB
27 GB
32 GB
9 GB
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün