Ağ / Modem

İnternet, içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli icadı olarak dikkat çeker. İnternetin son yıllarda kendisini gösteren yaygınlaşması ile birlikte günlük yaşamın kuralları da internete göre şekillenir. Bu sebeple de internete güçlü bir sinyal ile erişmek oldukça önemli bir durumdur. İnternete bağlantıyı gerçekleştirmek için en sık kullanılan araçlar arasında ağ modemleri yer alır. Ağ modemlerinin kendi içinde farklı türleri bulunur. Modemler, kablosuz modem biçiminde olabildiği gibi kablolu biçimlerde de bulunabilir. Buna ek olarak modemlerin çeşitleri de bağlantı kalitesine doğrudan etki edebilir. Bu açıdan bakıldığı zaman fiber destekli modemler oldukça rağbet gören türler arasında yer alır. Ağ modem fiyatları da modellere göre birtakım farklılıklara sahip olabilir. Fiyatların belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri fiber desteğin bulunup bulunmadığıdır. Öte yandan kablolu ya da kablosuz modemlerin de fiyatları farklı açılardan değişkenlik gösterir. Bunlara ek olarak modemlerin çeşit ve özelliklerine bağlı olarak fiyatlandırmaları da değişiklik gösterir. Ayrıca modem çeşitlerinin dışında hem sinyal güçlendiriciler hem de routerlar modemler ile birlikte kullanılan ürünler olarak bilinir. Hatta kimi durumlarda da bazı modemler; modem görevlerini sürdürürken bir diğer yandan da routerın görevlerini üstlenebilir. Dolayısıyla ağ modemlerini satın almadan önce üzerine iyi bir araştırma yapılarak sürece başlanması doğru olacaktır. Bu sayede hem fiyat kalite performansı hem de ihtiyaç doğrultusunda doğru bir ürün satın alınmış olur.

Kablolu ve Kablosuz Modemler

Modemler internet verisini kablolar aracılığı ile dağıtan yapılardır. Kablo modem, oldukça sık tercih edilen bir modem türüdür. Kablosuz bir bağlantı için ya Wi-Fi özelliği ya da router desteği gerekir. Kablolu modemler için ise gerekli olan şey modem ile bilgisayar arasında kurulacak olan bir kablo bağlantısıdır. Kablolu modemler de kendi içerisinde de farklılıklar barındırır. Ancak kablolu modemler için birtakım dezavantajlar söz konusudur. Bu dezavantajların ilki kablolu modeme bağlanacak bilgisayar sayısının kısıtlı olmasıdır. Bu dezavantaj kablosuz modemler için geçerli değildir. Kablolu modemlerin genellikle küçük iş yerleri ve evlerde kullanılması tercih edilir. Kablolu modem fiyatları, modemlerin çeşitlerine göre farklılık gösterir. Seçeceğiniz modemin evinizdeki internete uyum göstermesi lazım. Size uygun kablolu modelin seçimini yaptıktan sonra size uygun modemi satın alabilirsiniz. Modemler, internet bağlantısı için sahip olunması en elzem ürünlerdir. Bu ürünler farklı çeşitlerde müşterilerin beğenisine sunulur. Bu çeşitler arasında en dikkat çekici olanları ise kablosuz modemlerdir. Modem seçimi konusunda çoğu kullanıcı kablosuz modem nedir sorusunun yanıtını arar. Kablosuz modem usb girişi dahi bulunan ve internet bağlantısı için herhangi bir kabloya ihtiyaç duymayan modem türüne verilen addır. Kablosuz modemler, hem taşıma süreçlerinde sunduğu hizmetler hem de bu hizmetleri sunarken oldukça kaliteli bir deneyim sunması açısından oldukça tercih edilen modeller arasında yer alır. Kablosuz modem internet kullanıcılarının da sık tercih ettiği modem çeşitleridir. Kablosuz modemler de kendi aralarında farklı çeşitlere sahiptir. Bu farklı modem çeşitleri, oldukça geniş bir çerçeveye sahiptir. Kablosuz modem önerisi konusunda da piyasada oldukça fazla kablosuz modem bulunur. Kablosuz modemler, taşınabilir olmasının yanı sıra menzil artırıcı aparatlara sahip olabilirler. Öte yandan kablosuz modemler taşınabilir olmaları sebebiyle oldukça kullanışlı olan ürünlerdir. İş yeri ya da evinizin dışında güçlü bir internete sahip olmak için önemli olan kablosuz modemlerin etki alanları da genişletilebilir. Kablosuz modem router sayesinde etki alanları genişletilen kablosuz modemler özellikle son yıllarda çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen bir ürün haline gelir.

Ağ Modem ve Sinyal Güçlendiriciler

Kaliteli bir internet hizmeti günümüzde oldukça önemlidir. İnsanların gündelik hayatları ile iş yaşamlarının önemli bir kısmı internet üzerinden gerçekleşir. Bu sebeple hem internet hızı hem de kalitesi kullanıcılar için oldukça ayrı bir öneme sahiptir. Kimi durumlarda modemler, iyi bir internet sağlama durumunda olmayabilir. Böyle durumların yaşanması halinde Wi-Fi sinyal güçlendirici mekanizmalar devreye girer. Sinyal güçlendirme işlemi, internetin hızı başta olmak üzere internet kalitesine doğrudan etki eder. Modem sinyal güçlendirici, yavaş bir internete ve modeme sahip olan internet kullanıcıları için oldukça önemli bir role sahiptir. İnternet altyapıları bazı noktalarda iyi bir hizmet vermeyebilir. Bu noktada da modem sinyal güçlendiricileri devreye girmek durumundadır. Kablosuz modem güçlendirici bu sayede yavaş bir hizmet sunan modemlerin hızlı bir internet hizmeti sunmasının yolunu açar. Hem Wi-Filerin çekim alanlarını genişleten sinyal güçlendiriciler, yavaş internet problemi ile karşı karşıya kalan kullanıcılar için oldukça basit bir çözüm olarak dikkat çeker. Öte yandan sinyal güçlendiricilerin yanlış şekilde kullanılması, yavaş internet problemini çözmez. Ayrıca sinyal güçlendiriciler, ne kadar doğru kullanılırsa, internet hızından aldıkları destek o kadar da artacaktır. Bu sebeple modem ile sinyal güçlendirici cihaz arasındaki mesafenin fazla olmamasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca modemin çevresinde elektronik eşyaların bulunmaması da oldukça önemlidir. Ayrıca mikrodalga fırın ve cep telefonları da benzer frekanslara sahip olabildiği takdirde kablosuz Wi-Fi güçlendirici ürünlerini olumsuz etkileyebilir. Kablosuz sinyallerin duvar gibi alanlardan geçerken güçsüzleştiğini göz önünde bulundurarak modem ve sinyal güçlendirici yerlerini belirlemeniz kaliteli bir internet deneyimi için oldukça önemlidir. İnternet Wi-Fi güçlendirici fiyatları ise oldukça farklı parametrelerle belirlenir. Bu durumun oluşmasında sinyal güçlendiricilerin farklı özellikleri etkili olur. İnternet bağlantısında yaşanan kesilmeler ya da yavaş internet sorunu gibi sorunlar yaşıyorsanız farklı markalar üzerinden fiyat karşılaştırmaları yapıp bir sinyal güçlendirici almak doğru bir karar olur.

Ağ Modem Tavsiyeleri

Modem, kaliteli bir internet bağlantısı için en önemli unsurlardan sadece biridir. Ancak yine de modemin sinyal kalitesi doğrudan internet kalitesine etki eder. Modemler; kablolu ya da kablosuz bağlantı özelliklerine sahip olabilirler. Kablosuz ağ modem tavsiye edilen ve oldukça hızlı ve kaliteli bir internet bağlantısı sağlayan bir üründür. Kablosuz modem çeşitleri, çok geniş bir yelpaze içindedir. Bu geniş yelpaze içinden kendinize uygun modemi seçmek oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple diğer internet ve modem kullanıcılarının modem deneyimlerinden faydalanmak iyi bir fikir olabilir. Bu deneyimlerden faydalanmak için internet üzerinde kısa bir araştırma yaparak kablosuz modem yorumları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kablosuz modem satın alırken en ucuz ürünün en kalitesiz ürün olmadığı hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Modem satın olmak istiyorsanız dikkat etmeniz en önemli hususlardan biri fiyat kalite performansı olmalıdır. Kablosuz modem en ucuz ya da en pahalı seçenekleri her zaman en kaliteli ürünler hakkında bilgi vermeyebilir. Bu sebeple iyi bir modem araştırması yapmak oldukça önemlidir. Ayrıca bu araştırma süreci ile alakalı olarak bulunduğunuz konumun internet altyapısı da oldukça belirleyicidir. Dolayısıyla internet altyapınız ile alakalı araştırmayı yaptıktan sonra modem satın alma sürecine girebilirsiniz. Ayrıca modemin yeterli olmayacağı bir bölgede yaşadığınızı düşünüyorsanız sinyal güçlendirici kullanmanız gerektiğini unutmayın. Fiber hızında bir internet hızına sahip olmak için de fiber kablosuz modem sahibi olmanız gerekir. Ayrıca kablosuz modem satın almadan önce hem çevreniz hem de modemin özellikleri hakkında araştırma yapmanız halinde hem kaliteli hem uygun fiyatlara hem de hızlı bir internete sahip olabilirsiniz.

Kablosuz Modem Özellikleri

Kablosuz modemler, hem hızlı hem de güçlü bir internet bağlantısı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Modem alırken özellikle bulunduğunuz yerin internet altyapısına dikkat etmek gerekir. İnternet altyapısı kadar önemli bir diğer konu başlığı ise satın alacağınız kablosuz modemin özellikleridir. Kablosuz modem özellikleri hakkında araştırma yaparken satın alacağınız modemin size en uygunu olduğundan emin olmanız gerekir. Kablosuz modem özellikleri arasında yer alan ilk unsur; satın alacağınız modemin altyapıya uygunluk durumudur. Modemin bulunduğu yerde bulunan internet altyapısı özelliğinden en verimli şekilde yararlanmak için bu şartları sağlayan bir modem seçimi dikkat edilmesi gerekilen noktalardan biridir. Ayrıca modemin hızı da, modem özellikleri arasında belirleyicidir. İnternet hızı MBPS ile ölçülür. Orijinal adı, Mega Bit Per Second olan internet hızı farklı modem biçimlerinde farklı hızları kullanıcılara sunar. ADSL modemlerde bağlantı hızı 24 MBP seviyesine çıkabilirken VDSL modemlerde bu hız çok daha yüksektir. VDSL modemler 150 MBPS hıza kadar ulaşabilir. Modem ile alakalı dikkat edilmesi gerekilen bir diğer önemli husus ise modemin sahip olduğu sinyal gücüdür. Sinyal gücünün yüksek olması ev ya da iş yerlerinizde daha uzak mesafelerde dahi iyi bir internet hizmeti almasını sağlar. Modemi kuracağınız ev ya da iş yerinin büyüklüğü, modem seçiminde doğrudan etkili olur. Ayrıca modeme olan uzaklığın artması ile birlikte sinyalde de azalma gerçekleşir. Sinyalde yaşanan azalma ise internet hızına doğrudan etki eder. Bu gibi durumlarda sinyal güçlendirici kullanmak oldukça basit ve etkili bir yöntem olacaktır. Wi-Fi sinyal yükseltici sizlere uygun fiyatlara kaliteli bir internet deneyimi konusunda yardımcı olacaktır.

Modem Seçimi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük yaşamlarımızın oldukça önemli bir parçası olan internete ulaşmak için en önemli aygıtlardan biri modemlerdir. Modem seçimi konusunda da uyulması gereken birtakım kurallar bulunur. Kablolu modemler, çok fazla kullanıcının bağlanması için uygun bir yapıda değildir. Eğer çok fazla cihazın bağlandığı türden bir internete ihtiyaç duyuyorsanız kablosuz bir modem tercih etmeniz gerekecektir. Ancak sadece bu kadarla da bitmez. Modemin bağlandığı noktadaki internet altyapısı da oldukça önemlidir. Kablosuz Wi-Fi modem için bağlantının fiber olup olmadığı test edilmelidir. Fiber internet sizlere çok daha hızlı ve güçlü bir internet hizmeti sağlayacaktır. Ayrıca modemin bağlanacağı alanın da seçimi oldukça önemlidir. Bu sebeple ev ya da işyerinizin büyüklüğüne göre bir modem satın almanız gerekecektir. Özellikle geniş alanlarda modemin sinyallerinin yeterli gelmediği durumlar oluşabilir. Bu tip durumlarda da Wi-Fi sinyal güçlendirme ürünlerinden faydalanmanız gerekebilir. Wi-Fi güçlendirici kablolu ya da kablosuz modemler için geçerli olan ürünlerdir. Sinyal güçlendiriciler dışında router ile de sinyalleri dağıtmak konusunda avantaj sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı kablosuz modemler ile routerlar bir arada olabilir. Öte yandan bazı durumlarda güçlendirici modem kullanılmasına rağmen bağlantı kalitesinde problemler çıkabilir. Bu durumda birtakım ihtimaller söz konusudur. Bu ihtimaller arasından ilki modeminiz güçlü bir sinyal almıyor oluşu vardır. Güçlü bir sinyal alamayan modem bunu aktaramaz. Bu sebeple modeminizin yerini değiştirerek yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer ihtimalde ise modem Wi-Fi güçlendirici ve router kullanmanıza rağmen modemden uzaklaştıkça internet kalitesinde düşüş yaşanır. Bu durumun nedeni ise çok yüksek bir ihtimalle aradaki mesafenin uzaklığı değil, aralarda çok sayıda duvarın olmasıdır. Çok sayıda duvarın bulunduğu alanlarda routerlar tam kapasite ile çalışmakta sıkıntı yaşarlar. Dolayısıyla hem modem hem de router alırken bu kurallara dikkat ederek hareket etmekte fayda vardır.

Kablosuz Modem Markaları

Güçlü ve iyi bir sinyale sahip bir modem ile kaliteli bir internet bağlantısı elde edersiniz. Piyasada bunu sağlayan çok sayıda modem markası bulunur. Çift bantlı modem çeşitlerinden tutun güçlendiricilere kadar çok sayıda farklı özelliklere sahip modemleri satışa sunmuş durumdadır. Kablosuz modem markaları içerisinde çok sayıda farklı modemlerin yanı sıra hem modem hem de router olma özelliği taşıyan ürünler bulunur. Ayrıca her marka kendisine ait farklı Wi-Fili modem çeşitlerini de satışa sunmuş durumdadır. Siz de internetin sınırsız dünyasına dahil olmak için size uygun modemi uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Modemler; kablolu ya da kablosuz modem dışında da farklı özelliklere sahiptir. Kimi çeşitlerde kablosuz modem sim kartlı olabilir. Ayrıca 4 port kablosuz modem ürünü de piyasada oldukça ilgi gören bir model olarak dikkat çeker. Ayrıca sinyal geliştirici ve kablosuz modemler konusunda farklı markalar benzer ürünleri piyasaya sürmektedir. Dolayısıyla modem almaya karar verdikten sonra markalar hakkında kolayca araştırma yapabilirsiniz. Bu araştırma sırasında ayrıca fiyat karşılaştırması yapmanız da oldukça kolay olacaktır. Kablolu ya da kablosuz modem fiyatlarında markalara göre çok aşırı fiyat farkları bulunmaz. Ancak modem çeşitleri hakkında farklılıklar olabilir. Kablosuz modem ne kadar ise aynı markanın kablolu modemi ise daha az bir fiyat ile satışa sunulmuş olabilir. Kablosuz modem fiyatları hakkında detaylı bilgi için Hepsiburada’ya göz atabilirsiniz.

Ağ Modemlerdeki Yavaşlamanın Nedeni Ne Olabilir?

Sinyal güçlendiriciler özellikle modemerin güçsüz kaldığı noktalarda sinyali güçlü tutarak iyi bir internet kalitesi sunmak adına üretilmiş ürünlerdir. Kablolu Wi-Fi güçlendirici ürününün bulunduğu bir ortamda internet hızında birtakım problemler oluşmasının sebebi genellikle bulunulan ortam ile alakalıdır. Bu problemi çözmek için modemin yerini değiştirebilirsiniz.

Router ile Ağ Modem Modellerinin Arasındaki Fark Nedir?

Modem kullanıcılara doğrudan internete bağlanma fırsatı sunar. Ancak routerın görevi var olan bir modem ile birlikte çalışarak internetin kapsama alanını genişletmektir. Router ile birlikte modem ağ genişletici görevi üstlenir. Öte yandan piyasada birçok markanın hem router hem de modem olma işlevine sahip ürünleri de bulunur.

Kablolu Modem ile Kablosuz Modemin Farkı Nedir?

Kablolu modemler ile bilgisayar arasında internet akışı bir kablo vasıtasıyla aktarılır. Ancak kablosuz modemde böyle bir zorunluluk bulunmaz. Kablolu modemler kendi içerisinde birtakım dezavantajlara sahiptir. Bunlardan en belirgin olanı ise kablolu modeme bağlanabilecek bilgisayar sayısı kısıtlıdır. Kablosuz internet modem çeşitleri için böyle bir durum söz konusu değildir.

İnternet Altyapısı Modem Seçiminde Etkili Bir Faktör müdür?

Modem seçimi konusunda çok sayıda önemli unsur bulunur. Bunlardan biri de internet altyapısıdır. Fiber internet altyapısının bulunmayan bir alanda farklı, fiber internet altyapısı bulunan bir alanda ise farklı bir modem seçimi yapmanız önerilir. Öte yandan modem seçimi internet hızınızı da doğrudan etkileyen bir faktördür.

Büyük Bir Ev için Nasıl Bir Modem Tercih Etmeliyim?

Büyük bir ev ya da iş yeri için bir modem alma durumunda sinyal gücü kuvvetli bir modem ile çalışmak size pek çok açıdan avantaj sağlayacaktır. Ancak kimi durumlarda güçlü sinyal gücüne sahip modemler de yeterli olmayabilir. Bu tip durumlarda sinyal güçlendirme ürünlerinden faydalanmak gerekebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/3
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ağ Modem Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Ağ / Modem
Ağ / Modem
Akıllı Ev Sistemleri
Akıllı Ev Sistemleri
Modemler
Modemler
Access Point
Access Point
3G/4G Router
3G/4G Router
Router
Router
Menzil Arttırıcı
Menzil Arttırıcı
Network Aksesuarları
Network Aksesuarları
Wireless Adaptör
Wireless Adaptör
Powerline Ürünleri
Powerline Ürünleri
IP Kameralar
IP Kameralar
Switch
Switch
Network Kartları
Network Kartları
Print Server
Print Server
Bluetooth Ürünler
Bluetooth Ürünler
Ethernet Kartlar
Ethernet Kartlar
Antenler / Kablolar
Antenler / Kablolar
Kabinetler
Kabinetler
Firewall
Firewall
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
MbpsAçılımı “Megabits Per Second” olarak bilinen Mbps, saniye başına Megabit anlamına gelir. Bir saniyede aktarılacak olan veri miktarını gösteren Mbps, “Megabit” olarak telaffuz edilir. Megabit ayrıca, veri aktarımı ve dolaşımında kullanılan hız ölçü birimlerinden bir tanesidir. Mb olarak kısaltılan Megabit, Megabyte (MB) ile karıştırılmamalıdır. Bitler, diğer bit bağlantıları ile birlikte kullanılır. En küçük veri birimi olan bitler, elektronik aletlerde yer alan verileri oluşturur. Bu veriler oyun, dizi, film ve program gibi platformları kapsar. İnternet bağlantısı aracılığı ile erişilen web siteleri bilgisayara ulaşan bitler sayesinde kullanılır. 1 byte 8 bite karşılık gelir ve 1024 KB (kilobyte) eder. Bu sayede, 1 MB (Megabyte) değeri 8 Megabit (Mb) değerine eşit olur. 1 Megabit 128 KB’a (kilobyte) karşılık gelen bir veri transfer birimidir.  Böylelikle, 1 saniyedeki 128 KB veri aktarımı 1 Mbps, 1 saniyedeki 256 KB veri aktarımı 2 Mbps, 1 saniyedeki 1 MB (1024 KB) veri aktarımı 8 Mbps olarak nitelendirilir. Mbps kavramı genellikle internet hızına ihtiyaç duyulan noktalarda kullanılır. Youtube, Netflix, Blu Tv gibi farklı platformlar sayesinde internet üzerinden video, dizi ya da film izlemenin yaygınlaşmasıyla birlikte, Mbps değerinin de önemi arttı. Video izlerken takılmayan, dizi izlerken donma sorunu yaşatmayan, filmlerin yüklenmesi için fazla zaman harcatmayan bir internet kalitesi için ortalama 8 Mbps ve üzerindeki bağlantı kaliteleri önerilir. Bu düzeydeki bir internet sayesinde 480p kalitesindeki görüntüleri zorlanmadan izlemek mümkündür. 8 Mbps veri aktarım hızına sahip bir internet, kullanıcıya ortalama olarak 5-6 Megabit bağlantı sağlar. 8 Mb internet paketleri için gerçek kullanım hızının en üst değer olan 8 Megabitten düşük olacağı unutulmamalıdır. Bu değer, en üst düzeydeki veri aktarım hızını temsil eder.
Detaylar
VDSLAçılımı "Digital Subscriber Line" olan DSL, bir internet hizmetidir. Türkçe'de dijital abone hattı anlamına gelen DSL, ADSL ve VDSL hizmetleri şeklinde yaygınca kullanılır. VDSL (Very High Speed Digital Subscriber Line) internet hizmeti ise çok yüksek hızlı dijital abone hattı anlamına gelmektedir. VDSL internet, bakır kablo altyapısını kullanır. Yönlendirici, omurga, Switch gibi ağ cihazları üzerinden evlerimize kadar gelen VDSL, veri ve ses aktarımı yapar. Günümüzde hâlâ birçok yerde aktif şekilde kullanılmaya devam eden VDSL hizmeti, abonelere internet sağlayıcı (ISP - Internet Service Provider) firmalar tarafından sunulmaktadır. Ses ve internet verileri farklı frekansları kullanır. Frekansları ayırma yönetimini kullanan VDSL, ses ve internet için aynı altyapıdan faydalanabilir. İş yerleri, evler, alışveriş merkezleri gibi mekânlara gelen bakır kablo rj11 konnektörü ile sonlandırılır. Ardından bu kablo Splitter denilen ayırıcı cihazına takılır. Splitter’dan yine rj11 konnektörü ile bir adet sabit telefon soketine ve bir adet de modemin WAN portuna çıkış verilir. Böylece veri ve ses sinyalleri ayrılmış olur. Modemin LAN portundan rj45 konnektörü ile bağlanan Cat-5 veya Cat-6 kablo bilgisayarın Ethernet portuna takılır. VDSL teknolojisini destekleyen modem, modülasyon demodülasyon yöntemi ile sinyal işleme yapar. Bakır VDSL internete alternatif olarak ADSL, fiber internet ya da kablolu TV internet hizmeti sunulmaktadır. VDSL’in ADSL internet hizmetinden farkı temel olarak veri indirme ve yükleme hızıdır. ADSL, en yüksek ortalama 16 Mbps indirme ve 1 Mbps yükleme hızına kadar çıkabiliyorken, VDSL 5 kat daha fazla indirme ve 10 kat daha fazla yükleme yapabiliyor. Dolayısıyla VDSL uygun altyapıda sinyal güçlü olarak iletilebildiği için 100 Mbps indirme hızına kadar ulaşabiliyor. Ayrıca bakır kablolarda mesafeye bağlı olarak veri sinyalleri gittikçe zayıflar. Santralin veya en sonda bulunan tekrarlayıcının (Repeater) kullanıcıya olan yakınlığı oldukça önemlidir. VDSL internet hizmeti, kullanıcılara altyapı durumuna göre çeşitli hızlarda sunulmaktadır.
Detaylar
Menzil GenişleticiSinyal güçlendirici veya Wi-Fi genişletici olarak da bilinen menzil genişletici, kapsama alanını genişletmek için modemden gelen kablosuz sinyali tekrarlayan bir cihazdır. Menzil genişleticiler, Wi-Fi modemlerden gelen sinyalleri çoğaltarak Wi-Fi'nin zayıf olduğu ya da var olmadığı alanlara ulaştırır. Modem ile uzak erişim noktası arasında bir köprü görevi üstlenen sinyal güçlendiriciler, yaşam alanlarındaki Wi-Fi performansını önemli ölçüde yükseltir. Menzil genişletici, yönlendiriciye veya erişim noktasına kablosuz olarak bağlanır, sinyali alır ve tekrar iletir. Bu sayede Wi-Fi sinyalinin yetersiz olduğu noktalara zahmetsiz ve pratik bir şekilde internet bağlantısı ulaştırabilmek mümkün olur. Evinizde veya iş yerinizde Wi-Fi sinyalinin tamamen kaybolduğu bölgeler bulunabilir veya yaşam alanınızdaki mimari bir özellik, sinyallerin geçmesini engelliyor olabilir. Bu tür durumlarda, Wi-Fi menzil genişletici cihazları kullanmak en mantıklı seçeneklerden biridir. Menzil genişleticiler sadece sinyal genişletmekle ilişkilendirilir, ancak yeni nesil sinyal güçlendiriciler temel işlevinin yanı sıra Wi-Fi ağınıza daha hızlı erişim sağlamak ve yeni özellikler eklemek için de kullanılabilir. Mevcut ağınıza bir güçlendirici veya genişletici ekleyerek modeminizi değiştirmeden en güncel kablosuz teknolojilere geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca yeni nesil menzil genişletici cihazlar sayesinde çift bantlı kablosuz bağlantı ve çok kullanıcılı MIMO (MU-MIMO) gibi tamamlayıcı uygulamalara da sahip olabilirsiniz. Sinyal güçlendirici cihazlar, kablosuz internetin geniş alanlara taşınması için tercih edilen en pratik cihazlar arasında yer alır. Cihazı fişe taktıktan sonra tek tuş veya harici uygulamalar üzerinden modemle eşleşme sağlanabilir. Menzil genişleticiler, apartman dairesi ve ofis gibi kapalı alanların yanı sıra müstakil evde yaşayanların açık alanda internet kullanımına da olanak tanır. Kablosuz internetinizin sinyallerini güçlendirerek bahçe, teras ve havuz gibi kapalı alanların dışında kalan yerlerde de hücresel veri harcaması yapmadan Wi-Fi kullanabilirsiniz.
Detaylar
2.4/55GHZ nedir2.4 GHz(GigaHertz) ve 5 GHz, WiFi 802.11 WLAN yani Kablosuz Yerel Ağ protokolünün tamamlanması için gereken frekansı belirtirken kullanılan teknolojilerdir. Başta akıllı telefonlar ve kişisel bilgisayarlar olmak üzere sunucular, web servis hizmetleri, güvenlik kameraları gibi kablosuz olarak internete veya birbirine bağlı cihazlar 2.4 veya 5GHz frekans bantlarından herhangi birisini kullanırlar. 2.4 GHz, genel olarak yaygın kullanıma sahip kablosuz bağlantı bandıdır, yeni nesil 5 GHz bağlantı bandı ise genelde çift bağlantılı modemler ve cihazlarda bulunurlar. Eşyalar ve duvarlar gibi nesneler Wi-Fi bağlantı hızına ve performansa birinci dereceden etki ettiğinden bağlantı bandı ve genişliği çok önemlidir. 2.4 GHz bandı genel olarak daha uzağa yayılabilen ve sinyallerini 5 GHz bandına nazaran daha uzak mesafelere iletebilen WLAN bağlantısıdır. Kablosuz iletişim mesafesi 5GHz cihazlarda 2.4GHz ile çalışan cihazlara göre daha düşüktür ancak veri aktarma hızı ve kalitesi daha yüksektir. 2.4GHz bandı 300 Megabite kadar hızlara destek verirken; 5GHz bandı ise 433 Megabit hıza kadar destek vermektedir. Bunun yanı sıra 5GHz bandı 2.4GHz bandına göre iletim mesafesi daha düşükse de iletim hızı çok daha yüksektir. 2.4GHz frekansı yaygın olarak kullanılmakta olduğundan yoğun kullanılan alanlarda 2.4GHz frekansında parazitler olma ihtimali daha yüksektir. Buna karşın 5GHz bandını kullanan cihaz sayısı nispeten çok daha düşük olduğundan parazit sebebiyle bağlantı problemleri yaşanması minimum seviyelerde olur. 2.4 GHz bandında parazitleri önlemek amaçlı seçilebilecek çoğunlukla 3 farklı kanal bulunurken bu sayı 5 GHz destekli cihazlarda 23'e kadar çıkabilmektedir. Uzun mesafeli bağlantı gerektiren durumlarda 2.4 GHz frekansı daha stabil bir bağlantı sunarken; yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalarda 5 GHz bandı daha kaliteli ve hızlı bir iletim sağlar.
Detaylar
ADSLTemelde DSL teknolojisini destekleyen ADSL ve VDSL internet hizmeti vardır. ADSL teknolojisi, bakır kablo altyapısı, dağıtım Switch’leri, omurga cihazları ve Router cihazları aracılığı ile veri aktarımı yapan bir ağ teknolojisidir. Günümüz teknoloji dünyasında hâlâ aktif şekilde kullanılan ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), Türkçede asimetrik sayısal abone hattı anlamına gelmektedir. Klasik telefon hatlarının çalıştığı bakır kablo çifti üzerinden veri aktarımı yapan ADSL, kullanıcılara internet sağlayıcı (ISP - Internet Service Provider) firmalar tarafından sunulmaktadır. Farklı frekansların kullanılması yöntemiyle hem internet verilerini hem de ses verileri tek bir bakır kablo üzerinden aktarılabilmektedir. Ev veya iş yerine gelen bakır kabloya Splitter cihazı takılarak ses ve internet verileri ayrılabilir. Böylece aynı altyapı ile hem internet hem de telefon hattı eş zamanlı olarak çalıştırılabilir. Bakır ADSL internet hizmetine alternatif fiber internet veya kablolu TV üzerinden internet gibi hizmetler de mevcuttur. Eve gelen bakır kablo rj11 konnektörü ile sonlandırılır. Splitter cihazından geçen kablo rj11 konnektörü ile ADSL teknolojisini desteleyen bir modemin WAN portuna takılır. Bilgisayarın Ethernet portundan gelen Cat-5 veya Cat-6 ağ kablosu ise ADSL modemin LAN portuna takılır. Modülasyon ve demodülasyon yönetimi ile sinyal işleyen modem internet hizmetini kullanıcıya sunar. Mesafe uzadıkça bakır kablonun üzerindeki sinyal zayıfladığından taşınan anlık veri miktarı da düşer. Bundan dolayı teorik anlamda merkezi santral ünitesi veya tekrarlayıcı (Repeater) cihazının son kullanıcıya olan mesafesi ADSL hattının hızını etkiler. En yüksek 16 Mbps indirme hızına kadar çıkabilen ADSL internet hizmeti, alt yapının durumuna göre çeşitli hız paketleri ile sunulmaktadır. Adından da anlaşıldığı üzere çift yönlü ve asimetrik çalışan ADSL internet hizmeti, 16 Mbps’a kadar olan indirme hızına karşılık sadece 1 Mbps civarında veri gönderme hızını destekler.
Detaylar
RouterRouter, Türkçe'de yönlendirici anlamına gelmektedir. Binlerce bilgisayar, sunucu ya da ağ cihazının birbirleri ile irtibat halinde olduğu internet altyapısında veri paketleri yollarını bu cihazlar vasıtasıyla bulurlar. OSI modelinin üçüncü katmanında çalışan Router ağ cihazları, IP paketlerini yönlendirirler. Bunu biri statik diğeri ise dinamik olmak üzere iki yolla yapabilirler. Statik yönlendirme Router içerisinde elle yolun tarif edilmesi işlemidir. Statik yönlendirme yöntemi, küçük kapsamlı bilgisayar ağlarında pratik bir çözüm olsa da binlerce cihazın bulunduğu bir ağda her bir cihaza satır satır komut yazma imkânı olmadığından bu yöntemi kullanmak mümkün değildir. Bundan dolayı OSPF, EIGRP, RIP gibi çeşitli dinamik yönlendirme yöntemleri gelişmiştir. Dinamik yönlendirmeye göre ayarları yapılan Router cihazları aynı sistem altındaki diğer yönlendiricileri ve hatta son kullanıcıları otomatik olarak bulabilir. Router cihazları üzerinde 10 / 100 Mbps, 1 Gbps veya 10 Gbps bant genişliğini destekleyen rj45 bakır portlar bulunur. ADSL ya da VDSL teknolojisini destekleyen Router cihazlarında ise rj11 DSL çıkışı da bulunur. Fiber destekli gelişmiş yönlendirici cihazlarda ise SFP veya GBIC denilen modüllerin takılabilmesi için yuvalar veya dâhili fiber portları da bulunabilir. Router seçerken öncelikle iletişim altyapısı iyi tespit edilmelidir. Altyapı bakır kablolardan oluşuyor ise bakır portların bant genişliği ihtiyaca göre belirlenmelidir. Kablo altyapısı fiber optik ise Multi Mode mu Single Modu mu olduğu belirlenmeli ve buna göre SX ya da LX modül seçimi yapılmalıdır. Kablo altyapısının olmadığı yerlerde ise 3G veya LTE destekli yönlendiriciler kullanılabilir. Böylece cihaza takılan Sim kart yardımıyla internet altyapısı olmayan yerlerde hizmet verilebilir. Ayrıca Router’larda servis kalitesi uygulaması için kullanılan QoS teknolojisi, güvenlik için kullanılan IPSec özelliği, erişim yetkileri için Access List desteği gibi farklı özellikler de bulunmaktadır.
Detaylar
FiberVeri iletimi kablolu ve kablosuz yollarla yapılır. Kablolu iletim için bakır ve fiber optik olmak üzere iki tür altyapı kullanılır. Fiber optik kablolar, bakır kabloların yetersiz kaldığı uzun mesafeler için tercih edilirler. Veriyi elektriksel olarak değil ışık formunda gönderen ve daha hızlı iletim yapan fiber optik teknolojisi özellikle internet altyapısında kullanılır. Ayrıca önemli veri merkezlerinde yakın mesafeler için de kullanılan fiber optik kablolar, yüksek bant genişliği ve birim zamanda yüksek kapasitede veri taşımaları sebebiyle tercih edilirler. Elektromanyetik girişim ve bozulmalardan daha az etkilenen veri sinyalleri, bu kablolar aracılığıyla daha uzak hedeflere zayıflamadan ulaşır. Fiber kablolar, merkez çekirdek ve kılıf olmak üzere iki temel parçadan oluşur. Kılıf, ışığı daha az kıran bir maddeden üretildiğinden çekirdekten yollanan ışık demeti kılıfa çarparak yansır ve zikzaklar çizerek hedefine ulaşır. Fiber optik kablo türleri Multi Mod ve Single Mod olarak ikiye ayrılır. Multi Mod fiber kablonun çekirdek kısmı Single Mod’a göre daha kalındır. Kısa mesafeler için kullanılan Multi Mod kablolar, aynı anda birden fazla ışık gönderebilir. Single Mod fiber kablo ise aynı anda tek bir ışık göndererek daha uzun mesafelere veri aktarımı yapabilir. Fiber kabloların OM1, OM2, OM3, OM4 ve OM5 şeklinde 5 çeşit optik özelliği vardır. Bu değerler verinin iletim hızına bağlı olmak üzere ulaşabileceği maksimum mesafeleri ifade eder. 4, 8, 12, 24, 48… gibi kıl sayılarıyla ifade edilen fiber kablolar ise ihtiyaca göre seçilir. Fiber optik kablo alırken öncelikle fizibilite çalışmasının iyi yapılması gerekir. Veri iletimi yapılacak en uzak mesafenin belirlenmesi, gerekli kıl sayısının tespiti ve kullanılacak cihazların fiber uyumluluğunun hesaba katılması önemlidir.
Detaylar
PowerlineSon dönemlerde popülerliği iyice artmaya başlayan Powerline, kullanıcıları kablosuz ağ masraflarından kurtarmayı başaran yeni nesil bir teknolojidir. Hem ev hem de iş yerlerinde internet ağını artırmak ve daha geniş menzillere ulaşmak, Powerline kullanımının en temel fonksiyonudur. Düşük Maliyet Yüksek Performans Günümüzde internet kullanıcılarının en önemli problemlerinden biri olan erişim noktası ve performans problemlerine ciddi ölçüde yanıt veren Powerline, aynı zamanda düşük maliyetleriyle de dikkat çekiyor. Powerline teknolojisinin en önemli özelliği mevcut elektrik ağı üstünden internet ağ bağlantısını gerçekleştirmesidir. Yüksek performansa neden olan giriş ve çıkış noktaları sayesinde hemen her noktada hem kablolu hem de kablosuz ağ bağlantıları oluşturmak mümkün hale geliyor. Oyun Tutkunlarına Göre Powerline genel anlamda oyun dünyasında ciddi bir heyecan yarattı. Oyun dünyasındaki son gelişmeler, çıtayı iyiden iyiye yükselten teknolojik gelişmeleri ve e-spor kültürünü işaret ediyor. Elbette iyi bir oyun deneyimi yaşamak adına sağlam bir bilgisayar sistemi, sorunsuz bir ses sistemi ve problemsiz çalışan çeşitli donanımların varlığı şart. Yine de tüm bunlar keyif veren bir oyun deneyimi için artık yeterli değil. Profesyonelleşmeye doğru yol alan oyun sektöründe artık oyuncular ağ bağlantısı üzerinden interaktif oyunlara daha çok ilgi gösteriyor. Bu tip oyunlarda da yüksek ve sorunsuz ağ bağlantısı hayati derecede önem taşıyor. Kablo performansı kablosuz teknolojilere kıyasla daha iyi performanslar oluşturabiliyor; ancak görsel açıdan bu pek tercih edilecek bir durum değil. Özellikle evde, masaüstü bilgisayarların yanında yer alan elektrik hattından destek almak daha makul bir çözümdür. Esasen elektrik hattından internete bağlanmanıza olanak tanıyan Powerline yeni bir teknoloji değil; ancak verimlilik ve performans bakımından son birkaç senede önemli bir aşama kaydetmesi, onu görece cazip hale getirmeye başladı. Nasıl Kurulur? Hemen her evde var olan elektrik prizleri sayesinde Powerline kurulumu yapmak oldukça kolaydır. Evde ya da iş yerinde Powerline sistemini kurmak için ikili Powerline setini temin etmeniz gerekir. Birini masaüstü bilgisayarınızın yan tarafına, diğerini ise doğrudan modeminize takmanız sistemden yararlanmak adına yeterli olacaktır.
Detaylar