Ağ Modem

Modem, internete bağlanmak, bazı cihazları uzaktan kontrol etmek ve haberleşme sağlamak için kullanılan bir cihazdır. İnternet hizmeti modemsiz alınamaz. Modemler bazı verilerin alışverişini sağlar ve bu verileri çevirerek bilgisayara iletir. Kısaca, modemler, bilgisayarların yapamadığı veriyi dijital veriye çevirme işini yaparlar. Bu sayede uzaktan kontrol, haberleşme ve internet erişimi sağlanmış olur. Modem zamanınımzda neredeyse her evde bulunan bir cihaz haline gelmiştir. Çağımız internet çağı sayıldığından, internet girmeyen ev nereydeyse kalmamıştır. İnternetin gün geçtikçe önem kazandığı bu zamanlarda evinizde internet bağlantısı olması bir şarttır. Modemlerin farklı özelliklerde ve farklı teknolojilere sahip çok fazla modeli bulunmaktadır. Bu modemlerin görevleri genel olarak ortak olsa da, çalışma hızı, görünüm ve ekstra özelliklere sahip olup olmaması ile bu modem modelleri birbirinden ayrılmaktadır.

Modemler harici, kablosuz, ADSL, VDSL, Dial up, dahili modemler olacak şekilde çeşitlenirler. Bu çeşitlenmenin sebebi modemlerin özellikleri ve bağlantı şekillerindeki farklardır. Günümüzde internet üzerinden iş, eğitim, hobi, spor, sosyal aktiviteler gibi günlük hayat aktiviteleri yapılabilir. Üstelik internetin buralarda kullanımı gün geçtikçe artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Bu yüzden her evde modem olması iyice gerekli hale gelmektedir. Ağ modem ise, kabloya gerek olmadan internet paylaşımı sağlayan teknolojik aletlere ve modemlere verilen bir isimdir. Bu ağ modemlerin içine wireless adaptörler, menzil artırıcılar, powerline adaptörler, access pointler, router yani yönlendiriciler dahildir. Bu cihazlar ile kablosuz internet bağlantısı sağlanabilir. Telefon, laptop, televizyon, tablet ve daha farklı çeşitlerde cihaz

Akü

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürebilen ve bunu daha sonra ihtiyaç duyulduğu zaman kullanmanızı sağlayan cihazdır. Akü araçlarda sıklıkla tercih edilmektedir çünkü aracın en önemli parçalarından biridir. Akümülatör diğer ve bilinen adı ile akü araçların çalışmasında önemli bire sahiptir. Aracın marş basması, ateşlemesi, ışık gibi diğer ihtiyaçlarının karşılanması için arabada akü bulunması gerekmektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürebildiği gibi kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürebilmektedir. Çeşitli akü markaları bulunmaktadır. Bu yüzden fiyat ve model seçeneği çok olmaktadır. Bütçenize ve aracınıza uygun akü modelini detaylıca araştırarak bulabilirsiniz. Akünün; bitir-geç, akım topları, batarya gibi birçok çeşitli ismi vardır. Akünün görevi araçta bulunan marş motoruna gerekli elektrik akımını ileterek aracın ilk anda çalışabilmesini sağlamaktır.

Akü, araç motorunun çalışmadığı durumlarda kullanılacak olan alıcılara akım göndererek aracınıza yardımcı olmaktadır. Motor çalışmadığı zaman akü elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmaktadır. Bu ürün aracınız için daima gerekli olan bir cihazdır. Arabanızın çalışmadığı durumlarda akü gerektiği yerde devreye girmekte ve arabanızın çalışmasını sağlamaktadır. Özel sistemler ile geliştirilmiş araba aküleri kullanan kişilere sağlam ve dayanıklı bir kullanım sunmaktadır. Aküler araba ve diğer motorlu taşıtlarda aracınıza koruma sağlamaktadır. Araçların çalışmasında oldukça önemli bir role sahip olan aküler birçok marka tarafında üretilmektedir. Farklı modellere ve çeşitlere sahip olan aküler arasında ihtiyacınızı giderebilecek bir akü bulabilirsiniz. Voltaj ve amperaj dengelemesi yapabilen aküler araçlar herhangi bir yüksek akım ile karşılaştığında aracın hasar almasını engellemektedir. Bu sayede aracınızın uzun yıllar sağlam ve dayanıklı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Akü fiyatları ve modelleri ile sayfamızda yer almaktadır. Aracınız için gerekli duyduğunuz aküyü hemen sipariş verebilirsiniz.

Voltaj ve Amperaj Dengesini Sağlayabilen Aküler

Aracınıza enerji sağlayan aküler içlerinde hem kimyasal hem de elektrik enerjisi barındırmaktadır. Akümülatör, batarya, bitirgeç gibi farklı adları ile de bilinen akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürebilen ve sonrasında ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilen bir cihazdır. Bir aracın en önemli ihtiyaçlarından olan aküler alıcılara akım gönderip motorun çalışmaya başlamasını sağlamaktadır. Arabanızın ilk çalışmasını sağlayan marş görevini görmektedir. Diğer birçok işleve de sahiptir. Aküler özel sistemler ile geliştirilmekte olan oldukça sağlam ve dayanıklı cihazlardır. Aracın ihtiyaçlarını karşılamak için elektrik enerjisi ve kimyasal enerji dönüştürebilmektedir. Aynı zamanda elektrik ve kimyasal enerjilerinin birbirlerine dönüşmesini de sağlamaktadırlar. Akü voltaj ve amperaj dengesini sağlayabilmektedir. Voltaj diğer adı ile gerilim kısa bir tanım yapılacak olursa elektrik potansiyel farkıdır. Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farka voltaj ya da gerilim denilmektedir. Amperaj ise amper gücüne verilen isimdir. Amper elektrik akımındaki şiddet birimine denmektedir. Akü bu ikisi arasındaki dengeyi sağlayarak araç herhangi bir yüksek akım ile karşılaştığında aracın herhangi bir hasar almasını önlemektir.

Benzinli motorlarda hücreler halinde seri olarak birbirine bağlanmış akü sistemleri aracınızı her daim korumak için çalışmaktadır. 6V, 12V akü çeşitleri bulunmaktadır. Altı adetlik 2 voltluk hücreler halinde seri olarak sıralı bağlanmış halde olan akü 12 Volt’tur. Akü seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler bulunmaktadır. Bunlardan biri aracınıza uygun aküyü bulmaktadır. Aracınıza akü alırken aracınızın fiziksel ölçülerine dikkat etmelisiniz. Bir diğeri ise soğuk havalarda da akünüzün çalışabilecek seviyede iyi olmasıdır. Soğuk motor çalıştırma amperleri bu işe yaramaktadır. Bu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seçeceğiniz akü modelini uzun süre dayanıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Aracınızın ihtiyaç duyduğu aküyü bulmak için önemli faktörleri göz ardı etmemek gerekmektedir. Çünkü akü sonrasında aracınızda ya da kendisinde arızaya sebep olabilir. Akü ömrü kullanımı, kullanıldığı araç, marka ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak binek araçlarda 5 sene iken ticari araçlarda 2 ile 4 sene arasında bir akü ömrü bulunmaktadır. Akü fiyatları cihazın teknik özelliklerine ve markasına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kendi bütçenize uygun belirlediğiniz fiyatlarda bir akü alabilirsiniz. Sağlam ve dayanıklı yapıları ile uzun yıllar kullanılabilen cihazlar olan aküler sizi ve aracınızı yarı yolda bırakmamak için üretilmektedir. Akü markaları oldukça çeşitli olduğundan ihtiyacınıza uygun bir aküyü kolayca bulabilirsiniz. Marka çeşitliliği aynı zamanda model çeşitliliği sunmaktadır.

Farklı Model Akülerden Size En Uygun Olanını Seçin

Enerji depolama aracı olarak bilinen ve her aracın gerek duyduğu önemli bir ihtiyaç olan akümülatörler bilinen adı ile aküler birçok teknik özelliğe ve geliştirilmiş bir yapıya sahiptir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmekte ve aracınızın ihtiyaç duyduğu an bunu kullanmasını sağlayan aküler birçok marka tarafından üretilmektedir. Sağlam ve dayanıklı olmalarından dolayı uzun yıllar kullanılabilmektedir. Böylece aracınızı yarı yolda bırakmamaktadır. Akü çeşitleri kullanılan metal cinsine göre farklılık göstermektedir. En çok kullanılan akü çeşidi kurşun asit metal cinsinden üretilen akü çeşitleridir. Kurşun asit akümülatörler kuru ve sulu olarak da iki çeşide ayrılmaktadır. SLI tipi olarak bilinen akümülatörler amper cinsinde ölçüm yapmaktadır. 60 amper akü aracınızda birçok işlevin gerçekleştirilmesi yardımcı olabilecek ve yetebilecek bir akü çeşidi olabilir. Akü fiyatları 60 amper, 72 amper gibi farklı tiplerde olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra markasına ve modeline göre de fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir. Akü çeşitleri 60 amper ile 105 amper arasında değişiklik göstermektedir. Her aracın ihtiyacı olan akümülatörler alıcılara akım göndermekte ve bu şekilde motorun çalışmasını başlatmaktadır. Aküler elektrik sisteminin hasar görmesini engellemek için motorun çalıştığı süre boyunca voltaj ve amperaj dengesini sağlamaktadır.

Aracınızda kullandığınız akü bittiği zaman akü takviyesi yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Akü takviyesi aynı amperde iki akü ile yapılmalıdır. Akü takviye kablosu kullanılarak bir aküden diğerine geçişi sağladıktan sonra işinizi halletmiş olursunuz. Aracınızın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sağlamak için geliştirilmiş olan aküler marş görevi görmektedir. Bunun yanı sıra başka birçok fonksiyonel özelliklere sahiptir. Enerji depoladığı için zor bir durumda aracınızın elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Voltaj ve amperaj dengelemesi yapabilen aküler alternatörlere gelen akımın bir parçasını kendi üzerine almakta ve voltajın ani bir biçimde yükselmesini önlemektedir. Aküler aracınızın birçok sorun ile karşılaşmasını gelişmiş yapısı ve dayanıklılığı ile engellemektedir. Bu yüzden her araç aküye ihtiyaç duymaktadır. Aküler aracın modeline ve tipine göre çeşitlilik göstermektedir ve buna göre seçim yapılması gereklidir. Doğru akü seçimi, akünün aracınıza verimlilik sağlaması için oldukça önemlidir.  Akümülatör bilinen adları ile aküler aracınızın elektrik sisteminin korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra araç için yedek enerji depolamaktadır. Birçok farklı teknik özelliği bulunan aküler aracınızın ihtiyacı olduğu performansı sergilemek için geliştirilmektedir. Akü çeşitleri birçok özelliğine göre farklılık göstermektedir. Dilediğiniz ve aracınızın ihtiyacını karşılayabilecek akü modelini sayfamızda bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Akü Özellikleri ve Model Seçenekleri

Aracınıza gerekli enerjiyi sağlamakta olan aküler birçok teknik özelliğe ve farklı modellere sahip cihazlar olmaktadır. Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren ve ihtiyaç duyulduğu anda aracın bunu kullanmasını sağlayan cihazdır. Araçların en çok gerek duyduğu önemli cihazlardan biri aküler olmaktadır. Akü kullanılırken dikkat edilmesi gereken özelliklere sahiptir. Birçok etken akünüzü iyi ya da kötü şekilde etkileyebilmektedir. Aracın içinde bulunan ve elektrik enerjisi içeren akü zarar görürse ya da bozulursa tehlikeli durum oluşturabilir. Hem araç hem de kullanan kişi için tehlikeli durum oluşturabilen bir cihaz olduğundan dikkatli davranmak gerekmektedir. Akülerde donma derecesi -50 ile -70 derece arasında değişiklik göstermektedir. Normal hava şartlarında akülerde donma problemi görülmemektedir. Performansında sıkıntı göstermemektedir. Fakat kış aylarında akünüzün şarjının dolu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Akünün yanlış yerde muhafaza edilmesi deşarj olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden açık havada bırakıp toza ya da yağışa maruz bırakmamanız gerekmektedir. Akünüzü oda sıcaklığında kapalı bir alanda muhafaza etmelisiniz. Yanlış yerde muhafaza edilen aküler kendi deşarjını artırabilir ve bu da olabilecek kazalara yol açabilir. Kuru ve serin herhangi bir yerde sakladığınız akünün performansı kötü anlamda etkilenmemektedir.

Sıcaklık, deşarjı doğru orantılı bir şekilde etkilemektedir. Deşarja sebep olan başka faktörler de bulunmaktadır. Aracınızda kaçak akım bulunması, araçtaki diğer cihazlarda oluşan kısa devreler, aracınıza uygun olmayan aküler gibi faktörlerden dolayı da deşarj gerçekleşebilmektedir. Bu gibi durumlardan dolayı ve donma riskini önlemek amacı ile akünüzün şarjının dolu olmasına dikkat etmelisiniz. Aküyü şarj etmek için öncelikle şarj seviyesini tespit etmeniz gerekmektedir. Akünüzü, akü şarj cihazı ile birbirine bağlamalısınız. Pozitif ve negatif başlıklar bulunmaktadır. Bunların birbiri ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Zıt kutuplar olduğunda çalışmamaktadır. Sonrasında gerekli olan akım ve voltaj değerlerini seçmeli ve şarja bağlamalısınız. Aküler bu şekilde şarj olmaktadır. Hassas bir cihaz olduğundan tehlikeli bir durum yaşanmaması için şarj eylemi dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Akünüzü satın aldıktan sonra mutla kullanım talimatlarının içinde bulunduğu kullanım kılavuzunu okumalısınız. Örneğin akü 105 amper ise daha yüksek güce sahip olduğundan şarj edilirken dikkatli olmak gerekmektedir. Bu gibi talimatlar sağlığınız için de oldukça önem taşımaktadır. Akü fiyatları ve modelleri ile sayfamızda yer almaktadır. Dilediğiniz gibi inceleyebilir ve aküleri değerlendirebilirsiniz. Birçok farklı teknik özellikleri ve donanımları bulunan akü modelleri çeşitli marka seçeneklerine sahiptir.

Uzun Vadeli Kullanıma Sahip Olan Aküler

Akümülatör, bitir-geç, batarya, akü gibi birbirinden farklı isimlere sahip olan cihaz araçlar için oldukça önemlidir. Akü araçların çalışabilir olmasını sağlayan cihaz işlevi görmektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren akümülatör araç buna ihtiyaç duyduğunda kullanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürebilmektedir. Birçok akü üreten marka bulunmaktadır. Aynı zamanda aküler birçok modele ve çeşide sahiptir. Aküleri birbirinden ayırt eden şeyler teknik özellikleri ve donanımları olmaktadır. Ayrıca araca uygun akü almak gerektiği için farklı modellerin ve çeşitlerin olması gerekmektedir. Aracınıza akü seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Aracınıza uygun aküyü bulmak bunlardan biridir. Araca akü alınırken aracın fiziksel ölçüleri önemli bir faktör olmaktadır. Bir diğer faktör soğuk havalardır. Akünüz soğuk havada çalışabilecek kadar iyi bir seviyede olmalıdır. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı ve dikkat edilmelidir. Bu şekilde dikkatli davranarak uzun vadeli kullanıma sahip bir akü kullanabilirsiniz. Dikkat ederek kullandığınız akü olduğundan daha dayanıklı olabilir ve sizi yarı yolda bırakma ihtimalini azaltabilirsiniz. Akünüzün daha sonrasında arıza vermemesi ya da hasar görmemesi için aracınıza uygun aküyü bulmanız gerekmektedir.

Akü istenildiği zaman takviye uygulanabilen bir cihazdır. Kullandığınız akümülatör bittiği zaman akü takviyesi yapabilirsiniz. Aynı amper gücüne sahip olan iki akü arasında takviye yapmanız gerekmektedir. Akü takviye kablosu ile bir aküden diğerine geçişi sağlamalısınız. Yeterli geçiş sağlandığında akünüz tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Akü, takviye alabilmesi gibi birçok özelliğe sahiptir. Birçok akü üreten marka bulunmaktadır. Bu yüzden çeşitlilik de fazla olmaktadır. Akümülatörler diğer ve bilinen adı ile aküler farklı teknik özelliklere ve donanımlara sahiptirler. Böylelikle akü çeşitliliği oluşmaktadır. 6V, 12V akü çeşitleri yer almaktadır. 12 Volt olan akü altı adetlik 2 Volt’luk hücreler halinde seri olarak sıralı bağlanmış halde bulunmaktadır. Birbirine paralel şekilde bağlanmış pozitif ve negatif yüklü plaklar her eleman grubunda vardır. Pozitif plaklar aktif madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kurşundioksit içermektedir. Negatif yüklü plakların aktif maddesi ise saf kurşun olmaktadır. Bu iki plak arasında kısa devre oluşabilir. Bunu önlemek için ayırıcılar bulunmaktadır. Ayırıcılar izole edici özelliğe sahiptir. Akü ömrü değişiklik göstermektedir. Kullanıma, kullanıldığı araca, markasına gibi birkaç unsura bağlı değişikler olmaktadır. Ortalama olarak düşünülürse binek araçlarda akü ömrü 5 yıldır. Ticari araçlarda ise 2 ile 4 yıl arasında akü ömrü bulunmaktadır. Bu gibi faktörler düşünülerek akü seçimi yapılmalıdır.

İşlevsel Özelliklere Sahip Akü Modelleri

Özel olarak geliştirilmiş teknik özellik ve donanıma sahip olan aküler her aracın ihtiyaç duyduğu önemli bir cihazdır. Akümülatörler diğer ve bilinen adı ile aküler birçok işlevsel özelliğe sahiptir. En önemli görevi elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmektir. Böylelikle aracın ihtiyacı olduğu an enerjiyi kullanmasını sağlamaktadır. Akü üretimi yapmakta olan birçok marka bulunmaktadır. Bu markalar birçok akü modeli ve çeşidi geliştirmekte ve üretmektedir. Böylelikle almak isteyen kişilere pek çok seçenek sunulmaktadır. Akü fiyatları 60 amper, 72 amper ya da 105 amper gibi farklı güçlere sahip olduğu ve birçok farklı marka ürettiği için değişiklik göstermektedir. Örnek olarak 72 amper akü aracın birçok ihtiyacının karşılanmasına yeterli olmaktadır. Elektrik ihtiyacının giderilmesine oldukça yardım etmektedir. Aküler birçok fonksiyonel özelliğe sahiptir. Aracınızın elektrik sistemlerinde hasar meydana gelmesini önlemektedir. Aküler motorlu araçların çalışmasına yardımcı olmaktadırlar. Akü alternatörlerin araca elektrik vermesini sağlamaktadır ve böylece araç çalışabilmektedir. Kurşun asitli modellere sahip olan aküler aracınıza kesintisiz güç sağlamaktadır. Akülerde amper birimi ile ölçüm yapılmaktadır. Akünün birçok görevi vardır. Bunlardan biri aracı marşlamaktır. Bunun yanı sıra enerjiyi depolar ve saklanmasını sağlamaktadır. Aracın yüksek performans göstermesi için kullanılan bu cihazlar enerjiyi kesintisiz olarak almasına devam ettirmektedir.

Akü aracın en önemli parçalarından biri olduğu için bitmesi durumunda kötü durumlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir yolculuğa çıkılmadan önce lastik ya da benzin nasıl kontrol ediliyorsa akü de kontrol edilmelidir. Böylelikle oluşabilecek aksilikler daha kolay önlenmektedir. Yola çıkmadan önce akünüzün bittiğini fark ederseniz akü şarj cihazı ile aküyü birbirine bağlayarak şarj edebilirsiniz. Şarjını doldurduktan sonra akü tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Aracın aküsü bittiğinde araç maalesef kullanılamaz hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı yolculuğa çıkmadan önce kontrol edilmesi gereklidir. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilen aküler arabalar için oldukça gereklidir. Dönüştürdükleri enerjiyi yedek enerji olarak depolamakta ve gerekli olduğu zaman kullanılmasını sağlamaktadırlar. Aküler pek çok işlevsel özelliğe sahiptir. Sağlam ve dayanıklı yapıları ile uzun zaman kullanmanızı sağlamaktadırlar. Aküler voltaj ve amper dengelemesi yapabilen cihazlardır. Böylelikle aracınızda oluşabilecek yüksek akım sonucunda aracınızın hasar almasını önlemektedir. Akü markaları sayfamızda oldukça çeşitlidir. Aracınıza uygun akü arıyorsanız buradan kolaylıkla araştırabilir, inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. Birbirinden farklı modellere sahip olan akümülatörler Hepsiburada’da yer almaktadır. Siz de beğendiğiniz ya da tercih ettiğiniz bir aküyü hemen sipariş edebilirsiniz.

Akü Ne İşe Yarar?

Akü elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek aracın ihtiyaç duyduğu anda bu enerjiyi kullanmasını sağlar. Araç için enerji depolar.

Akü Nasıl Kullanılır?

Aracınıza düzgün bir şekilde bağlanmış akü kendi kendine çalışacaktır. Fakat kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akü seçimi yaparken, kullandığınız araç ile olan uyumuna bakmanız gerekir. Doğru kriterleri sağlayan akülerden satın alabilirsiniz.

lar bu internete bağlanabilir.

Ağ Modem Nedir ve Ne İşe Yarar?

Modemler, internete bağlanmak, haberleşmek ve uzaktan kontrol sağlamak için kullanılan cihazlardır. Ağ modemler ise modemlerin içinde bir gruptur denebilir. Modem, kablolu ve kablosuz internet sağlayıcıları kapsarken ağ modem kelimesi, kablosuz internet sağlayıcıları kapsar. Modemler kısaca bazı verilerin alışverişini sağlar, aynı zamanda bu verileri dijital hale getirir. Bu iş için modemlerin kullanılmasının sebebi ise bilgisayarların bunu tam anlamıyla yapamamasıdır. Ağ modemler, wireless adaptörler, menzil artırıcılar, powerline adaptörler, access pointler, routerlar yani yönlendiricileri kapsamaktadır. Bu cihazlar ile bir ortamda belirli bir menzile kadar telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik cihazlara internet paylaşımı yapılması sağlanır. Adaptörler ve access pointler belirli bir alana internet sağlamak için kullanılırken menzil arttırıcılar, internet bağlantısının ulaştığı menzili uzatmak için, routerlar yani yönlendiriciler ise kablolu bağlantının kablosuza çevrilmesini sağlar. Modem router ile sağlanan internete birden çok cihaz kolayca bağlanabilir. Ağ modemler evlerde, okullarda, iş yerlerinde, kafelerde, restoranlarda, parklarda ve çok daha fazla mekanda kullanılmaktadır. Çağımız internet çağı olduğundan internet, herkesin sahip olması gereken bir şey haline gelmiştir. Bu yüzden modem ve modem bağlantısı neredeyse her evde bulunmaktadır.

Modemlerin ve ağ modemlerin ortak amacı ve çalışma prensibi benzer de olsa bazı özellikleri ile modemler ve ağ modemler birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Farklı görünüşleri, farklı özellikleri, kullanım şekilleri ve fiyatları ile birbirlerinden ayrılan modemlerin ortak amacı internet bağlantısı sağlamak, ağ modemler için ise ortak amaç kablosuz internet erişimi sağlamaktır. Modem ve ağ modem modellerinin farklı olması aynı zamanda internet hızını da etkilemektedir. Modemlerin içindeki alıcılar ve modemin işlemleri yapma hızı internetin de çalışmasını ve çalışma hızını etkilemektedir. Modemler satın alınırken genellikle bilgilerinde bunlarla ilgili de bilgiler verilmektedir. Bazı modemlerin kurulumu prize takmak ya da bir USB girişe takmak kadar kolayken bazı modemlerin kurulumu daha zor olabilir, daha fazla kablo ve bağlantı gerektirebilir ve daha fazla uğraştırabilir. Fakat genel olarak bu büyük ve daha fazla bağlantıya, kuruluma sahip olan modemler çalışma performansı açısından daha iyi olmaktadır. Kısaca modemler ve ağ modemler, teknolojik cihazlara internet erişimi sağlanmasını sağlayan teknolojik cihazlardır. Bazı verilerin alışverişini yaptıktan sonra dijital verilere dönüştürerek internet bağlantısını sağlarlar. İnternet çağında her evde ve her ortamda bir modem ve internet bağlantısının bulunması neredeyse hayati bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Ağ Modem Nasıl Kurulur?

Ağ modem, günümüzde çok sık ve yaygın şekilde kullanılmaktadır. İş, eğitim, sosyalleşme, eğlence ve daha farklı sebeplerle kullanılabilen ve kullanımı gittikçe yaygınlaşan internet, evlerde, iş yerlerinde ve diğer mekanlarda olmazsa olmaz bir şey haline gelmiştir. Ağ modemler , wireless adaptörler, menzil artırıcılar, powerline adaptörler, access pointler, routerlar yani yönlendiricileri kapsamaktadır. Bu cihazların hepsinin ortak amacı telefon, tablet, bilgisayar, TV gibi cihazlara kablosuz internet erişimi sağlamaktır. Bu cihazların bazılarının kurulumu aşırı basitken bazılarının daha zor olabilir. Ağ modemlerden access pointler, aslında internet bağlantısı kurmazlar. Bilgisayarlar arasında bağlantı kurulmasını sağlarlar. Wireless adaptörler de aynı işi yapar fakat artı olarak internet bağlantısı da sağlarlar. Bahsedilen ağ modemlerin ve genel olarak modem kurulumu doğru adımlar takip edilerek kolayca yapılabilir. Powerline adaptörlerin kurulumu oldukça kolaydır. Sadece prize takmanız kurulumun büyük bir kısmını tamamlamaktadır.

Ağ modemlerin kurulumu modem arayüzü ve buraya girilmesi ile sağlanır. Gerekli kabloların belirtilen yerlere takılması ve gereken modemlerin elektriğe bağlanması sonucunda kurulum sağlanır. Eğer alınan modem kablolu internet sağlıyorsa ve bilgisayara da kablolu internet bağlanacaksa gerekli kablolar doğru yerlere takılmalıdır. Eğer ağ modem alındıysa ve telefon, tablet, bilgisayar, TV gibi cihazlara kablosuz internet erişimi sağlanacaksa ayarları yapılmalı ve kurulum tamamlanmalıdır. Sonrasında en iyi şekilde internet erişimi sağlanabilir. Modem çeşitleri çok fazla olduğundan bu çeşitlerin kurulumları da fark göstermektedir. Bu yüzden bir modem çeşidinin en doğru kurulumu, bu modemin kullanım kılavuzundan öğrenilmeli ya da bir profesyonel tarafından doğru şekilde tamamlanmalıdır. Düzgün ve sabit bir internet erişimi sağlanabilmesi için doğru bir kurulum yapılması önemlidir. Bu yüzden buna dikkat edilmeli, modem kurulumu en doğru şekilde yapılmalıdır.

Ağ Modem Nerelerde Kullanılır?

Modem, telefon, bilgisayar, tablet, TV gibi cihazlara internet erişimi sağlamaya yarayan teknolojik cihazlardır. Ağ modemler ise bu internet erişiminin kablosuz olmasını sağlar. Ağ modemler ,wireless adaptörler, menzil artırıcılar, powerline adaptörler, access pointler, routerlar yani yönlendiricileri kapsamaktadır. Çağımızda internet yaşamın her alanında ve neredeyse her ortamda gerekli olmaktadır. İnternet hayatımızın vazgeçilmezlerinden hale gelmiştir. Bu yüzden neredeyse her yerde, özellikle evlerde ve insanların bulunduğu herhangi bir ortamda, modem ve internet bağlantısı görmekteyiz. Modem almak ve eve internet bağlatmak eskiden bir seçenek olsa da artık seçenek olmaktan çıkmış, neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. İnternetten işinizi yapabilir, eğitiminizi alabilir, hobilerinizi yapabilir ve sosyallik sağlayabilirsiniz. Bunlar gerçek hayattakinin birebir aynısı olmasa da çok fazla insan için bir seçenek ve tercih olmaktadır. İnternetten bu kadar fazla şeyler yapılabilen zamanımızda, internete erişebilir olmanın önemi oldukça büyüktür. Modem internet bağlantısı kurulabilmenin temel elemanıdır. Modem ve ağ modem çeşitlerinin özellikleri doğru şekilde araştırıldığında sizin internet ihtiyaçlarınızı hangi modem modelinin en iyi karşılayacağınızı öğrenebilir, bunun üzerine modem seçiminizi yapabilirsiniz. Modeminizi kullanmanız ve etkili kullanmanız açısından bunun önemi büyük olacaktır. Modemin ve internetin doğru kullanılmasında modem ayarları da önemlidir.

Modem kurulumu ve ayarlarının doğru yapılması, modemin doğru çalışması ve en iyi şekilde kullanıcıya ve cihazlara internet sağlayabilmesinin temelidir. Bu yüzden bunlara dikkat edilmeli, doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde interenete bağlanmakta sorunlar yaşanabilir. Eğer modeminizin kurulumunu evinizde veya iş yerinizde tam olarak yapabileceğinizi düşünmüyorsanız bu durumda kurulumu ve ayarları bir profesyonele yani bir servis çalışanına yaptırabilirsiniz. Genellikle modem alındığında modem markasının personeli kurum işlemini yapmaktadır. İnternet, iş yerlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Hatta iş yerleri genelde evlerden daha geniş alanlar olduğu için daha uzun menzilli modemler ya da menzil artırıcılar bu ortamlara gerekmektedir. Bazen de birden fazla modem ile iş yerinin her yerinden internete ulaşılabiliyor olması sağlanır. Böylece her çalışan rahat ve hızlı şekilde iş yerinin internetine bağlayarak çalışmalarını en etkili şekilde sürdürebilir. İnternet bağlantısının kütüphanelerde ve kafelerde de olduğu sık görülür. Böylece ders çalışmak ya da işini yapmak için gelen kişiler wifi bağlantısı sayesinde işiniz rahatça halledebilir, sosyalleşmek için gelenler ise telefonlarını, sosyal medyayı ve benzerini kolayca kullanabilir. Kablosuz internet bağlantıları belediyelerin parklarına ve meydanlarına kadar inmiştir. Üstlelik alışveriş merkezlerinin de, mağazaların da modemi ve kablosuz internet bağlantısı mutlaka bulunmaktadır.

Ağ Modem Çeşitleri ve Kullanım Önerileri

Modem ve çeşitleri genel olarak bilgisayarlar arasında bağlantı kurma ya da internet bağlantısı sağlamak için kullanılan cihazlardır. Ağ modem ve çeşitleri ise modemlerin kablosuz şekilde internet bağlantısı sağlayanlarıdır. Wireless adaptörler, menzil artırıcılar, powerline adaptörler, access pointler, routerlar yani yönlendiricileri ağ modemler arasında sayılmaktadır. Bu çeşitlerin oluşmasının sebebi her birinin kendisini ayrıştıran özellikleri ve kullanım şekilleri bulunmasıdır. Örneğin Wireless adaptörler, bilgisayarlar arası bağlantı sağlarken kablosuz internet bağlantısı da sağlayabilir. Access pointler ise internet bağlantısı sağlayamazken bilgisayarlar arası bağlantı sağlayabilir. Powerline adaptörler prize yani elektriğe bağlandıklarında çalışırlar. USB şeklindeki ağ modemler ise USB girişi olan bir cihazdan güç alarak çalışırlar. Routerlar da kablolu internet bağlantısının kablosuza çevrilmesini, kablosuz olan bu internet bağlantısına da birden çok cihazın bağlanabilmesini sağlar. Menzil artırıcılar, ağ modemden çıkan internet bağlantısının bağlanma kapasitesini ve yani bağlanma menzili artırmaya yararlar. Böylece tek ağ modem ile daha uzak mesafelerden internete bağlanılabilir.

Ağ modemler çok fazla yerde kullanılmakta ve gün geçtikçe kullanım alanları da kullanım yaygınlığı da artmaktadır. Okullarda, iş yerlerinde, kafelerde, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, kültür merkezlerinde ve hatta parklarda bile artık Wi-fi ve Wireless bağlantıya kolayca denk geliriz. İnternetin hayati ihtiyaçlar haline geldiği günümüzde insanlar internetten çalışmakta, eğitim almakta, sosyal aktivitelere katılmakta, alışverişini yapmaktadır. Bu yüzden internet çağımızdaki insanların çoğunun vazgeçilmezi haline gelmiştir. Durum böyleyken her eve modem ve internet gerekiyor olması oldukça doğaldır. Sadece modem değil, artık ağ modemler de neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Önceden sadece bilgisayarlar kablolar ile internete bağlandığında insanlar için yeterli olsa da artık herkes tablet, telefon gibi internetin kablo ile bağlanamayacağı, bağlansa da rahat kullanılamayacağı cihazlara sahiptir ve bu cihazlardan internete bağlanması gerekmektedir. Bu yüzden internetin ve ağ modeme sahip olmanın evler, okullar, iş yerleri ve insan bulunan her sosyal mekan için önemi vardır.

Ağ Modem Fiyatları ve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modemler internet bağlantısını, uzaktan kontrolü ve cihazlar arası bağlantıyı sağlayan bir teknolojik cihazdır. Modellerin bir grubu ise ağ modemlerdir. Ağ modemler, kablosuz internet bağlantısını sağlar. , wireless adaptörler, menzil artırıcılar, powerline adaptörler, access pointler, routerlar yani yönlendiricileri ağ modemlerden sayılmaktadır. Ağ modem fiyatları, modelin özelliklerine, kullanımına, sağladığı internet hızı ve kalitesine ve daha farklı, detaylı özelliklerine göre değişmekte ve dalgalanmaktadır. Modemler ve hatta ağ modemler, çağımızda artık kullanılması zorunlu teknolojik cihazlar haline gelmiştir denebilir. Artık bir zorunluluk haline geldiğinden alınan ağ modemin kaliteli olması, uzun süre kullanılabilmesi ve kullanıcının internet bağlantısından beklentilerini karşılayabilmesi önem arz etmektedir. Bu yüzden ağ modem seçilirken fiyatına dikkat edildiği gibi, ve hatta daha fazla olacak şekilde özelliklerine ve kalitesine dikkat edilmelidir. Ağ modem çeşitleri arasından en uygnu ağ modem modeli seçilirken kişinin dikkat etmesi gerekenler modelin özellikleri, sağladığı internet hızı, kaç cihaza kadar kaldırabileceği gibi özelliklerdir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde ağ modem satın alındıktan sonra bazı bağlantı sorunları ile karşılaşılabilir. Bu yüzden seçim doğru şekilde yapılmalıdır.

Ağ modem piyasasında farklı özelliklerde çok fazla sayıda ağ modem mevcut bulunmaktadır. Bu modemler arasından hem internet bağlantısı beklentilerinizi karşılayan hem de bütçenize uyan bir ağ modem modeli mutlaka bulunacaktır. Ağ modem fiyatları modemin özelliklerine ve kullanımına göre diğerlerinden daha az ya da daha fazla olabilir. Örneğin internet bağlantısı sağlamak için kendisinden başka bir şey gerektirmeyen modemler, ev telefonu ile bağlanan modellere göre daha pahalı olabilir. Daha teknolojik modemler daha eski teknoloji ile üretilen modemlerden daha pahalı fiyata satılabilir. Bunlar doğaldır. Önemli olan bu fiyat ve ürün çeşitliliği arasından hem özellik olarak hem de fiyat olarak en uygununu bulup satın alabilmektir. Modemler hakkında fazla bilginiz yoksa ağ modem tavsiyesi, yorumları gibi aramalar yaparak ağ modem çeşitleri ve bu çeşitlerin de farklı markalar tarafından üretilen modelleri hakkında fikir sahibi olabilir, ağ modem seçiminizi ve satın alma işleminizi bu yorumlar ve önerilerden yola çıkarak yapabilirsiniz. Bu kısım size alışverişinizi kolay ve pratik şekilde tamamlamanızda yardımcı olacaktır. Teknoloji ve internet çağında bulunduğumuzdan diğer her şey gibi modemler de internetten kolayca satın alınabilmektedir. Beklentilerinizi karşılarken bütçenizi de aşmayacak kaliteli ağ modem modellerini Hepsiburada’da kolayca bulup satın alabilirsiniz.

Modem Ne İşe Yarar?

Modem, bazı verilerin alışverişini sağladıktan sonra verileri dijital hale getirerek iletimini sağlar. Böylece internet bağlantısı, haberleşme ve uzaktan kontrol sağlanabilir. Bu iş için modemlerin kullanılma sebebi ise bilgisayarların bu işlemleri yapamamasıdır. Kısaca modemler internet erişimi sağlarken, ağ modemler kablosuz internet erişimi sağlamaktadır.

Modem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modem alınırken modemin özelliklerine çok dikkat edilmelidir. Modemin özelliklerinin kişinin kullanım ihtiyacını karşılayıp karşılamadığına çok dikkat edilmelidir. Bu ihtiyaçlar modemin kablosuz internet erişimi sağlayıp sağlamadığı, modemin sağladığı internet hızı, modemin kaç cihaza kadar internet sağlayabileceği, modemin internet erişimi sağlama menzili gibi özellikleri olabilir. Bunlara dikkat edilerek modem seçiminin yapılmasında fayda vardır.

Modem Özellikleri Nedir?

Modemler genel anlamda internet erişimi ve haberleşme sağlayan cihazlardır. Modemlerin farklı görevleri de vardır. Ağ modemler kablosuz internet erişimi sağlar. Routerlar birden fazla cihazın internete kablosuz şekilde bağlanmasını sağlar. Menzil artırıcılar modemden sağlanan internet erişiminin ulaştığı menzili artırırlar. Access pointler bilgisayalar arasında bağlantı sağlarlar fakat internet sağlamazlar. Wireless adaptörler ise access pointler gibidir fakat internet bağlantısı da sağlarlar. Powerline adaptörler de aynı şekilde internet sağlarlar fakat bunu elektrik prizine takılarak yaparlar.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ağ Modem Fiyatları

Akıllı Ev Sistemleri
Modemler
Access Point
3G/4G Router
Router
Menzil Arttırıcı
Network Aksesuarları
Wireless Adaptör
Powerline Ürünleri
IP Kameralar
Switch
Network Kartları
Print Server
Bluetooth Ürünler
Ethernet Kartlar
Antenler / Kablolar
Kabinetler
Firewall
Konumseçilmedi
Kategori