Modemler

Modem Fiyatları 

Modem, son dönemlerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan internetin kullanılması gerekli bir alettir. Modemlerle beraber gelişmeye devam eden teknolojik cihazların internetle buluşmasını sağlarsınız. Çünkü modemler, aslında bilgisayarlar arasındaki veri transferinin sağlanmasında aracı görevi görürler. Modem çalışma sistemi sayesinde kullandığınız cihazın uzağında konumlanan bir başka cihazla bağlantı kurmanızı sağlar. Şu anda günden güne geliştirilmeye devam etmesinin yanı sıra farklı modeller ve markalarla karşınıza çıkar. Teknolojinin kullanıldığı çoğu alanda modemlerin de bulunduğunu görürsünüz. Çünkü modem internet düzeneğinin kurulması ve internet erişiminin olması için gerekli sinyalleri bir araya getirmektedir. Hatta bazı modemlerde, çok daha farklı özelliklerin de olduğu bilinir. Bu tarz modemler, faks gönderimi, telefon görüşmeleri gibi farklı işlemlerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Genel özelliklerine bağlı olarak çeşitlere ayrılmasının yanında farklı özelliklerinin olduğu bilinir. İki ayrı kategoride incelenen modemler, ihtiyacınıza denk seçeneklerle karşınıza çıkar. Kullandığınız alan, almak istediğiniz hizmet ve hizmet seviyesine göre farklı seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Çeşitleri de kullanım alanlarıyla bağlantılıdır. Modem satın almak istediğinizde, kategorileri, özellikleri ve modellerine göre çok farklı seçeneklerle karşılaşmanız mümkündür. Tüm bu detaylar içerisinde de sizin ihtiyacınıza uygun bir model bulmanız bir hayli kolaydır. Modemler, günden güne gelişmeye devam ederken, tüm özellikleriyle beraber konforlu bir kullanım fırsatı yaratmaktadır. 

İnternet üzerinden sunulan tüm hizmetlere ulaşımı mümkün hale getiren modem sanıldığından çok daha gereklidir. Bu yüzden modemlerin olmazsa olmaz ihtiyaçlar arasında yer aldığı bilinmektedir. Şu anda birçok farklı marka tarafından farklı modelleri üretilen modemler, günden güne daha gelişmiş şekilde karşınıza çıkmaktadır. Bu gelişmişlik, elbette ki ücretlendirmelerde de farklı modem fiyatları olarak yansır. Modemler dahili ve harici modemler olarak kendi içerisinde farklı kategorilerde ele alınırlar. Fiyatlandırma standartları içerisinde modemlerin sunduğu özellikler birden fazladır. Ayrıca modemlerin çeşitlerinin birden fazla olması, modem fiyat aralıklarının belirli bir sınırda olmadığını göstermektedir. Modem fiyatlarını incelediğinizde karşınıza daha birçok seçeneğin çıktığı görülür. Çünkü modem fiyatlarını değiştiren birçok faktör söz konusudur. Modemler, markalara, modellere, gelişmiş özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilirler. Ayrıca modemlerin kablolu ve kablosuz olma durumu fiyatlar konusunda ön planda olan detaylar arasında yer almaktadır.

Modemlerin üzerindeki port sayıları, fiyatların belirlenmesinde etkili olan konulardan bir diğeridir. Ek olarak bahsetmek gerekirse, dahili modemler, kullanıldıkları cihazlara göre modellere ayrılırlar. Bu fiyatların farklı aralıklara sahip olmasında ön plana çıkan etkenlerden biridir. Harici modemlerin, en temel özelliklerinden biri teknolojik açıdan birden fazla alternatif sunmasıdır. Çeşitleri bir hayli fazladır. Bu durum modellerin teknik özelliklerine, tasarım detaylarına bağlı farklı fiyat aralıkları sunmasına neden olmaktadır. Modemlerin fiyatlarının tek bir detay üzerinden belirlendiği doğru değildir. Farklı ve özeliklerle bağlantılı bir fiyat düzeni söz konusudur. Satın almak istediğinizdeyse, sıfır modem fiyatları içerisinden bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Modemler, farklı modeller ve kullanım özellikleriyle beraber sizleri etkilemeyecek fiyatlarla karşınıza çıkarlar. Üretimindeki güvenilirlik ve kalite detaylarıyla beraber uzun bir dönem sorunsuz bir şekilde kullanabilir, internetin sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Modem fiyatları, yeni nesil modemlerle beraber yükselirken, her daim ihtiyacınızla uyumludur. Modem satın almak istediğinizde, tüm özellikleri ve model sınıflandırmasına göre bir tercihte bulunabilirsiniz. Modemler, bağlantı gücü, sinyal performansı, altyapı teknolojisi gibi detaylarla farklı fiyatlar olarak karşınıza çıkar.

Modem Özellikleri 

Modem fiyatları ne kadar diye sorulduğunda net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü modemlerin farklı kategorilere ayrılması ve birbirinden farklı özelliklerinin olması, modemlerin fiyatlarında değişikliklere neden oluyor. Temel özelliklerinden bahsetmek gerekirse, modemler, Voice özelliği barındırmaktadır. Bu özellik sayesinde satın aldığınız modemi bir telesekreter olarak kullanmanız mümkündür. Birçok işlevselliğinin bulunmasından ötürü santral görevini üstlenmektedir. Ayrıca bu tarz modemlerin, aktif bir şekilde çalışabilmesi için bazı yazılımlarının bulunması gerekmektedir. Veri sıkıştırma özelliği sayesinde zaman kazanma şansı elde edebilirsiniz. Bu sayede gönderdiğiniz dosyaların daha hızlı iletilmesi mümkün hale gelecektir. Modemlerin donanımlarının ve içeriğinin uyumlu olması, daha rahat hareket edebilmeyi sağlamaktadır. Yani kısaca modemin sunması gereken yüksek performans özelliklerinden faydalanma şansı elde edersiniz. 

Modemlerin teknik özellikleri içerisinde yer alanlardan biri de faks gönderme ve alma işlemidir. Modemlerin üretiminin ardından sürekli hale gelen gelişimle beraber modemlere de faks hizmeti eklenmiştir. Bu özellikle beraber, öncelikli olarak şirketlerin işlemleri daha kolay bir şekilde yürütülmektedir. Modemlerde ayrıca hata düzeltme özelliği de bulunmaktadır. Bu durum modelden modele değişiklik gösterse de genel olarak hataların denetlenmesi için faydalanılan bir özellik olduğu bilinir. Modemler, tüm bilgisayar çeşitlerinin yanı sıra, televizyonlar, tabletler ve diğer akıllı cihazlarda bilgisayar ağlarının kullanılmasını mümkün hale getirmektedir. İnternet erişimi sağlamasının ardından en önemli olan özelliği için de bu durum öne çıkarılır. 

İhtiyaca uygun olarak sınıflandırılma yapılmasından ötürü güçlü modem fiyatları bu sınıflandırmalar arasında değişiklik gösteriyor. Bu yüzden kullanıcılar kendi bütçelerine bağlı şekilde hem modemim çalışma performansı hem de cihaz ve aygıt seçimi konusunda bir seçim yapma şansına sahip olur. Genellikle tarafından internet erişimini sağlamak için kullanılan modemlerin gelişimi de duraksamıyor. Günden güne farklı ve çok daha iyi bir modelin çıktığını görebiliyorsunuz. Bu sayede modemi kullandığınız sırada birden fazla özellikten aynı anda faydalanma şansınız oluyor. Aslında tüm bu özelliklerden faydalanmak için de yapmanız gereken tek şey modem adaptörünü fişe takmak. Çünkü modem teknik özelliklerinin yanı sıra tasarımsal özelliklerinde de konforu ön planda tutuyor. Modemi çalıştırmak için herhangi bir zorluk yaşamıyorsunuz. Fişe takılan ve sinyal alan modemler, modem ara yüzünde yapılan ayarlarla tam olarak istediğiniz şekilde çalışıyorlar. Kablolu ve kablosuz olmasının yanında üzerinde işaretlerle bazı tuşlar bulunabiliyor. Bu tuşlar, güç düğmesi gibi farklı komutlar vermektedir. Genellikle ihtiyaç haricinde karıştırılmayan, detaylarını öğrenebilmek için de kullanma kılavuzundan destek alabileceğiniz kadar basit şekilde yönlendirilebilirler. Diğer tüm özelliklerinse, modemlerin modelleri ve fiyatlarına bağlı olarak değiştiği bilinir. 

Modem Modelleri 

İnternetin daha rahat ve sürekli olarak kullanılmasını mümkün hale getiren modemler farklı modellere ayrılırlar. Bilgisayarların en önemli ihtiyaçlarından biri olmasının yanı sıra modellerinin de birçok çeşidinin olduğu bilinmektedir. Uzun bir gelişim yolculuğu geçiren modemler aktarabildikleri veri miktarına göre birbirlerinden ayrılır. Ölçümlerinin bit/s olarak ölçülmesine ek hızlarına bağlı olarak sınıflandırılırlar. Dahili yani İnteral modemler, bilgisayarın ana veri yolunda kullanılırlar. Bu çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürebilmeleri anlamına gelmektedir. Çalışmalarını yazılımsal com port üzerinden de devam ettirebilirler. Modemin gücünü kullanıldığı cihazdan aldığı bilinir. Diğer bir modem çeşidi de harici yani external modemler olarak geçerler. External modemler daha çok bilinen ve kullanılan modemler arasında yer alır. Çünkü bu modem türü, cihazlara dışarıdan bağlanırlar. Modemlerin bağlanma sırasında kablolu olan çeşitleri de bulundur. Telefon hattıyla beraber kullanılabilen modemler, farklı giriş ve çıkış birimlerine sahiptir. Kablolu olan modemlerde modemin güç alabilmesini sağlayacak giriş kısımları bulunmaktadır. İncelediğinizde genellikle kutuya benzer olduklarını görürsünüz. Dış ön yüzeyinde, kullanıcının modemin işleyişini takip edebilmesi için mesaj veren ışıkları vardır. Bu ışıkları takip ederek modemin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. 

Modemlerin yapılarına göre de farklı modellere ayrıldığı bilinmektedir. Bunlar, kablosuz modemler, ADSL modemler ve VDSL modemler olarak üçe ayrılırlar. Detaylarından bahsetmek gerekirse kablosuz modemler, kablolu modemlerin gelişmiş hali olarak aktarılır. Herhangi bir akıllı cihaza kablolu bağlantı ihtiyacı yoktur. Gücünü bağlantı kurduğu cihazlardan almaz. Bu yüzden standart modem özellikleri bulunmaz. Hatta standart modemlerin ihtiyaçlarını bulundurmamaktadır. Kablosuz modemlerin sunduğu ağ bağlantısını sağlarken kablosuz alıcıları bulunan cihazlarda kullanabilirsiniz. Son dönemlerde üretilen tüm akıllı cihazlar bu özellikle beraber üretilmektedir. Her birinin kablosuz bağlantı özelliği bulunur. Mobil modem fiyatları ise tam olarak bu detaylara bağlı olarak belirlenmektedir. Modemlerin tasarımsal artıları, sinyal performansı, çalışma gücü fiyatları etkiler. 

Modem türlerinden bir diğeri, ADSL, Asymmetric Digital Subscriber Line olarak açılır. Yani asimetrik sayısal abone hattı olarak bilinmektedir. Son zamanlarda en çok olarak kullanılan modem türü olduğu görülür. Kısaca tanımlamak gerekirse ADSL teknolojisine sahip olan modemlerin tümü ADSL modem olarak tanımlanmaktadır. Bu modem türüyle beraber çok yüksek hızda internet kullanabilirsiniz. İnternet erişiminin çok daha konforlu bir hal almasını sağlar. Ayrıca sunduğu diğer bir avantaj, modemin eşleştirildiği telefon hattının, standart telefon görüşmeleri için de kullanılabilmesidir. ADSL modemler, gelişmiş ağ teknolojileri barındırmaktadır. Bu yüzden en çok sevilen modem türüdür. Fiyatları kendi içerisindeki teknik özelliklere göre farklı aralıklarla karşınıza çıkar. Son olarak modem fiyatları VDSL modem türüne göre de ayrılır. VDSL, Very Highy Data Rate DSL olarak geçer. Yani açılımının anlamı çok yüksek hızlı abone hattıdır. Tanımlamak gerekirse VDSL modemleri, ADSL modemlerinin çok daha gelişmiş halidir. Gelişmiş ve ileri seviye bir ağ teknolojisi olduğunu söylemek mümkündür. Oldukça uzak mesafelerde internetle ilgili problemlerinizden kurtulmuş olursunuz. Çünkü VDSL modemler uzak mesafelerde de yüksek internet hızı gücü sunar. Örneklendirmek gerekirse VDSL modemlerle beraber 1500 metre için 13 mbps hızı kullanmak mümkündür. Bu yüzden de VDSL modem fiyatları diğerlerine göre daha maliyetli olur. Elbette kendi fiyat aralıkları içerisinde bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Modemlerin model sınıflandırması ve teknik özellikleri fiyatlar konusunda etkilidir.

Modem Kullanım Alanları 

Modemler modelleri ve özelliklere göre ayrıldıkları gibi farklı kullanım alanlarının da bulunduğunu görebiliyorsunuz. Modemler birbirinden farklı özellikler ve performanslarla hazırlandıklarında, farklı alanlarda kullanıma uygun oluyorlar. Bu yüzden modemlerin kullanım alanları farklılık gösterebilmektedir. Bilindiği üzere, şu anda aktif olarak kullanılan birçok site internet aracılığıyla erişime açılır. Kişiler, sitelerin, kanalların ve programların erişimini sağlamak, günlük işlemleri tamamlamak için internet desteğinden faydalanırlar. Hatta modemler, kişilerin işleriyle ilgili mail gönderme, araştırma yapma, konferans sistemi kurma gibi işlemlerinde güçlü bir destekçidir. Hatta en basitinden akşam yemeği hazırlamak istediğinizde bir yemek tarifi bakmak için bile modemden destek alırsınız. Çünkü modemler, şu anda internetin kullanılmasını sağlayan araçtır. İnternetten faydalanılan her alanda modemlerin kullanıldığı bilinmektedir. Modemler artık özellikle kablosuz erişimli bir şekilde, USB modem çeşitleri olarak piyasadalar. Bu yüzden en iyi internet hızı ve internet kullanım konforundan faydalanabilirsiniz. 3G, 4G, 4.5G ve 5G gibi kablosuz bağlantılı teknolojileriyle internetiniz istediğiniz seviyede olacaktır. Özellikle yeni dönem modemlerinin en iyi özelliği, seyahate uygunluğudur. Bu tür modemleri, dizüstü bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Hatta dilediğiniz noktada, dilediğiniz zaman kullanabilmeniz çok daha avantajlıdır. Gelişen dönemle beraber internet çekim gücünün yanı sıra internet hızınızı arttırabiliyorsunuz. Bu yüzden modemlerin kullanım alanlarının sanıldığından fazla olduğu bilinmektedir. Kısa bir tatile çıktığınızda, birden fazla kişinin kullanabileceği, internet hızının düşmediği modemler bulunur. 

Modem Kullanımı 

Gelinen dönemde, hemen her evde, iş yerinde bulunan ve sürekli olarak kullanılan modemler, internetten faydalanmayı mümkün hale getirirler. Bu yüzden internet sağlayıcısı olarak anılırlar. Farklı üreticilerinin olması ve ihtiyaca özel teknik özelliklerinin bulunması söz konusudur. Kullanımı sırasında öncelikli olarak elektriğin olması beklenir. Elektrikle beraber internet altyapısının bulunması önemlidir. Kablolu olan modemler, üretim sırasında bir ana cihaz ve modem adaptörü olarak üretilip piyasaya sunulurlar. Kullanımı sırasında telefona bağlı şekilde çalıştırılabildiği gibi uyduya bağlı şekilde de kullanabilmektedir. Kullanımı sırasında en önemli detaylardan biri modemin port sayısıdır. Çünkü modemin kullanıldığı alanda, öncelikli olarak ne kadar bağlantı kurulacağı hesaplanmalıdır. Bağlantının kurulması modemdeki port sayılarına göre belirlenir. Bu aşamada dilerseniz modem yükseltici fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz. Modem yükselticiler ihtiyaca göre fiyatlandırılırlar. Modemlerde pratiklik talep ediyorsanız tercihinizin kablosuz modemlerden yana olması çok daha doğrudur. Teknik donanımlarından ötürü kablosuz modemler birden fazla ihtiyaca aynı anda cevap verir. Kendi kullanım alanınıza uygun olan modeli detaylıca inceleyerek temin edebilirsiniz. Böylece modem kullanımı sizin için çok daha kolay olacaktır.

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Modem kullanmak istiyorsanız, satın alma aşamasında bazı hususlara karşı daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bilindiği üzere internet kullanımı artık çok yoğun. İnsanlar günlük ihtiyaçlarını karşılarken de eğitim alırken de internetten faydalanıyorlar. Birçok işlemin kısa süre içerisinde hallolması internet sayesinde oluyor. İnternetin sağlayıcısı olarak bu noktada en büyük pay modemlere düşüyor. Bu yüzden internetten ne kadar iyi faydalanmak istiyorsanız o kadar iyi özelliklere sahip bir modem seçmelisiniz. Teknik olarak, önce internete ne için ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ve nasıl bir internet sağlayıcısının sizin için uygun olduğunu kararlaştırmalısınız. Bunun sonucunda önünüzdeki yelpaze biraz daha daralacaktır. İhtiyacınıza ek beklentilerinize denk bir modem seçmeniz de aslında modeminizi belirlemenizi sağlar. Yani eğer istediğiniz yere taşıyabilmek istiyorsanız, kablosuz bir modem almanız sizin için daha uygundur. Bu tarz örneklere dayalı fikirlerle modem seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz. Modem fiyatları tüm bu detaylara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sunduğu tüm özellikler, modeller fiyatlar üzerinde etkilidir. Özelliklerin yükselmesiyle beraber fiyatlandırmaların yükseldiğini görürsünüz. Bunun yanı sıra modem için gerekli olan modem adaptör fiyatları değişiklik göstermektedir. Modem ihtiyacınız varsa modeminizi de uygun fiyat aralıklarında temin etmeniz mümkündür. Bütçenizi aşmadan, kullanmak istediğiniz internet hızına erişebilir ve modemlerin yenilikçi özelliklerinden faydalanma şansı elde edebilirsiniz. Modeler sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir. İhtiyacınıza ve teknolojinin sunduğu yeniliklere uyumlu bir model bulmak sizi asla zorlamayacaktır. 

Modem Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Modem fiyatlarını belirleyen birden çok faktör vardır. Bunlardan biri, modemlerin sınıflandırılmasıdır. Modeller, teknik özelliklerine, internet fırsatlarına ve tasarımsal özelliklerine göre farklı şekilde fiyatlanırlar. Yani veri aktarım miktarı, modem türü, internet hızı, port sayısı belirleyici detaylar arasındadır. 

Kalite Modem Fiyatlarını Etkiler mi?

Modemlerin fiyatları genel olarak sunduğu özelliklerle ilişkilendirilir. Modem satın almak istediğinizde, internet kapasitesinin daha yüksek olduğu modellerin maliyetlerinin de aynı oranda yükseldiğini görebilirsiniz. Bu yüzden kalitesi ve ek olarak performansı modem fiyatlarını etkilemektedir. 

Modem Ne İçin Kullanılır? 

Modemler, son zamanların en büyük avantajı olan internetin sürekli olarak kullanılabilmesini sağlar. Yani internet ortamlarında aktiflik gösterebilmeniz için mümkün ortamı sağlar. Farklı türde ve özellikte olan modemlerle birlikte, internetin tüm fırsatlarından faydalanabilir ve işlemlerinizi yüksek hız kategorisinde çözümle buluşturabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Modem Fiyatları

226 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Ağ / Modem
Ağ / Modem
Modemler
Modemler
Adsl Modemler
Adsl Modemler
Uydunet Modemler
Uydunet Modemler
Vdsl Modemler
Vdsl Modemler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 36 / 226 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Bandwich"Veri miktarı", "aktarım hızı", "bant genişliği" olarak da adlandırılan "bandwidth", bir İnternet sayfasının veri miktarına verilen isimdir. Her İnternet sitesi için bandwidth önemlidir. Her web sayfasının hosting hizmeti alması zorunludur; çünkü günün her anı ziyaretçilerine açık bir sitenin sanal bilgisayarda depolanması gerekir. Hosting servisi de bu işi görür. Bir İnternet sitesinin hosting hizmeti kapsamında da site sahibi, bandwidth miktarını belirler. Hosting hizmeti kapsamında belirlenen bandwidth aşıldığında siteye giriş imkânsızdır. Bandwidth tanımını tam anlayabilmek için basit bir örnek bulunur: Bir sitenin ana sayfası veri indirme oranının 1 MB olduğu düşünülürse ve 50 kişinin ana sayfaya giriş yaptığı hesaba katılırsa, yaklaşık 50 megabaytlık bir trafik meydana gelir. Bu kullanıcılar, sadece ana sayfada kalmayıp, sitenin diğer sayfalarında da dolaştığında trafiğin boyutu artar. Bandwidth miktarının aşıldığı durumda ise siteye giriş yapmanın imkânı bulunmamaktadır.  Bir İnternet sitesindeki trafik, sadece sitenin ziyaretçileri tarafından oluşturulmaz. Sitenin kodlarındaki yanlışlıkların siteyi hantallaştırmasından, ziyaretçilerle dosya paylaşımı yapılması durumlarında dosyaların boyut olarak yüksek olmasından ya da hacker'lar tarafından İnternet sitesinin erişimini yavaşlatmaya ya da engellemeye yönelik saldırılarından dolayı trafik artar. Bu nedenle de hosting hizmetinde belirlenen bandwidth alanı dolar. İnternet sitesinin trafiğini rahatlatmak ve aynı zamanda veri aktarım hızını artırmak için bandwidth genişliğinin artırılması önerilir. İnternet sitesinin kurulum aşamasında belirlenen hosting hizmeti kapsamındaki bandwidth miktarının da geniş tutulması tavsiye edilir.  Bandwidth olarak adlandırılan bant genişliği, aylık trafik kavramıyla karıştırılır; ancak, her ikisi de birbirinden farklıdır. Aylık trafik, İnternet sitesinin ziyaretçilerinin veri trafiğinin toplamını ifade eder. Bant genişliği de tam aksine İnternet sitesinin ziyaretçilerinin bir saniye içerisindeki veri trafiğidir. Her İnternet sitesi, açılmadan önce hosting hizmeti almak durumundadır. Hosting hizmetinde sunulan bandwidth miktarları belirtilir. İhtiyacı karşılayan miktar seçilerek hosting hizmetine karar verilmelidir.
Detaylar
5G5G ifadesi, telekomünikasyon gelişmeleri arasında 5. nesil kablosuz bağlantı teknolojisini temsil eder. 5G teknolojisi, henüz dünyada kullanılmayan bir kablosuz bağlantı teknolojisidir. 5G ile veri indirme hızının oldukça yüksek seviyelere çıkması beklenmektedir. Günümüzde 4G (LTE) teknolojisi yaygındır. 5G teknolojisinin 4G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı olması planlanmaktadır. 4G teknolojisini kullanan akıllı cep telefonlarının veri indirme hızı, 100 megabit değerindedir. 5G teknolojisinde bu hızın 1000 megabite ulaşacağı konuşulmaktadır. 5G Avantajları Nelerdir? 5G teknolojisinin sunduğu en önemli avantaj, hız noktasında ortaya çıkar. Kullanıcılar 5G'ye geçtiklerinde telefonlarına daha hızlı bir şekilde uygulama indirebilir. Aynı zamanda İnternet üzerinden yaptıkları fotoğraf gönderme, video izleme ya da haber okuma gibi işlemleri daha hızlı bir şekilde yerine getirebilir. 5G ile 100 GB büyüklüğünde olan ve 4K görüntü çözünürlüğü ile hazırlanan bir filmin 5 dakikadan daha az sürede telefonlara indirileceği belirtilmektedir. 5G Nasıl Çalışır? Dünyada iletişimde önde gelen pek çok firma, bu konuda bir araya gelerek uzun yıllar boyunca çalışma yapmıştır. 5G teknolojisinin 3G ve 4G teknolojileri ile uyumluluk sağlaması hedeflenmektedir. Bununla birlikte 5G, 4G teknolojisine göre daha yüksek seviyedeki radyo frekanslarını kullanır. 4G, 20 MHz seviyesine kadar olan bantları kullanır. 5G bağlantı teknolojisi, 6 GHz seviyesindeki frekans bandına kadar çıkar. 5G'nin 6 GHz'e çıkmasının iki ana nedeni bulunur: Öncelikle, bu frekanslar şu anda boştur. Diğer sebep ise 6 GHz seviyesindeki frekans bantları, verileri daha hızlı bir şekilde taşıyabilir. Bununla birlikte yüksek frekanslar, sinyalleri alçak frekanslar kadar uzağa taşıyamazlar. Bu durum nedeniyle 5G teknolojisinin sunulduğu bölgelerde çoklu giriş ve çıkışa sahip olan antenlerin kullanılması beklenmektedir. 5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılacak? 5G teknolojisi konusunda pek çok farklı ülke yarış hâlindedir. Güney Kore ise bu konuda daha avantajlı bir ülke olarak öne çıkar. Güney Kore, 2020 yılında 5G teknolojisine geçmeyi planlamaktadır. Türkiye ise 4G teknolojisini bir adım ileriye taşıyarak 4.5G teknolojisi için çalışmalar yapmıştır. 4.5G'nin altyapısının 5G'ye uyumlu olduğu belirtilmektedir. Türkiye'de 5G kullanımının, 2020 yılının sonunda başlaması beklenmektedir.
Detaylar
LTE 4G4G, telekomünikasyon teknolojileri arasında 4. nesil kablosuz telefon bağlantısını temsil eder. 2G ve 3G olan kablosuz bağlantı standartlarının devamı niteliğindedir. 4G, diğer telekomünikasyon standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanır. 3G teknolojisinde bulunan kapsama sorunu ve diğer sorunları çözmesi için geliştirilmiştir. 4G, daha önceki bağlantı teknolojilerinin aksine tamamen IP bazlıdır. Telefonun Ekranında Neden LTE Yazar? LTE, aslında bir kısaltmadır. Açılımı, "Long Term Evolution" şeklindedir. Ağ teknolojilerine dayanan LTE, yüksek hızda kablosuz veri aktarımını ifade eder. Yüksek hızlı mobil İnternet teknolojileri olan 4G ve 4.5G ile aynı işlevi gördüğünden bazı telefonların ekranında LTE yazısı görülür. 4G'nin Avantajları Nelerdir? 4G, daha önceki bağlantı teknolojilerine göre daha fazla hız ve daha iyi performansa sağlar. Veriler, 4G ağında bulunan akıllı cep telefonlarına ortalama 100 Mbps hız ile ulaşır. Bu sayede akıllı telefonlar, daha hızlı bir şekilde İnternet'e bağlanır. Kullanıcılar, uygulama marketlerinden seçtikleri uygulamaları daha çabuk indirir. 4G, IP bazlı olduğu için evlerde bulunan İnternet'in yapabildiği her şeyi yapar. 4G (LTE) Teknolojisine Geçmek İçin Ne Yapmak Gerekir? 4G hızından faydalanmak için öncelikle telefonun uyumlu olması gerekir. Markalar, 4G teknolojisine sahip olan telefonlarını 2013 yılının ortalarından itibaren üretmeye başlamıştır. Dolayısıyla bu tarihten sonra üretilen pek çok akıllı cep telefonu, 4G teknolojisi ile uyum gösterir. Yüksek hızda İnternet teknolojisini kullanmak için telefonun SIM kartının da 4G uyumlu olması gerekir. 4G teknolojisini kullanabilmek için GSM operatörleri de gerekli altyapıya sahip olmalıdır. Uygun altyapısı bulunan GSM opratörleri, 4G teknolojisi için abonelerinden onay ister. Onay için telefonun ayarlar kısmına gidilir. Bu kısımda 4G, 4.5G ya da LTE yazan işaret seçilir.
Detaylar
3G3N ya da 3. nesil teknoloji olarak da adlandırılabilen 3G, içerisinde farklı teknolojileri barındıran bir bütündür. 3G teknolojisi, çoğunlukla sadece telefonlarla ilişkilendirilse de aslında günümüzde kullanılan birçok mobil teknolojinin kullandığı bir sistemdir. 3G, uzun soluklu bir araştırma ve geliştirmenin sonucudur. Bu teknoloji ile verilen hizmetler arasında mobil kullanıcılar için geniş alan içerisinde kablosuz telefon görüşmeleri, kablosuz veri aktarımı ve görüntülü arama vardır. Her teknoloji gibi 3G teknolojisi de büyük bir gelişim süreci içerisindedir. 1G ile sadece analog ses sinyallerinin iletimi sağlanırken, daha sonra sesin sayısal kodlama ile iletilmesi sonucunda 2G teknolojisi başlamıştır. 2G teknolojisi, günümüzde hâlen kullanılan bir sistemdir. Sesin sayısal kodlama ile iletiminin yanına çeşitli veri paylaşımlarının ve multimedya gönderimlerinin eklenmesi, 3G teknolojisinin altyapısını oluşturur. 3G sisteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte mobil kullanıcılar için yüksek hızlı İnternet erişimi imkânı sağlanır. Bu durum, bilgiye erişim alanında ya da diğer paket veri sistemlerinde mobil cihazlar için yeni bir boyut anlamına gelir. Yüksek hızda İnternet'in günlük hayatın bir parçası hâline gelmesiyle pek çok alanda yenilikler yaşanır. Mobil telefonlar üzerinden ses ile kurulan iletişim, yerini görüntülü telefon hizmetine bırakır. Mobil cihazlar üzerinde etkili olan ve yayılan yüksel hızda İnternet, diğer teknolojik cihazlara da yansır. Mobil cihazlar üzerinden bilgisayar, tablet gibi aygıtlara yüksek hızda İnternet erişimi sağlanır. 3G teknolojisi, radyo ve televizyon yayıncılığına da büyük yenilikler katar. Mobil telefonlar üzerinden canlı radyo ve televizyon yayınlarına erişim kolaylaşır.  Günlük hayatta ve özellikle iş dünyasında kullanılan e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri ve faks yollama gibi birçok sistem, yüksek hızlı İnternet ile rahatça gerçekleşir. 3G sistemleri, günlük hayatı kolaylaştıran ve vazgeçilmez bir teknolojik gelişimdir.
Detaylar