Modem, kelime olarak "modulation" ve "demodulation" kelimelerinin birleşiminden oluşur. Modemlerin basit olarak görevi; bilgisayarınızın, telefon hattınızdan gelen özel sinyaller aracılığıyla, bilgi alıp vermesini sağlamaktır. Telefon hattınızdan gelen sinyaller, analog sinyal olduğu için bilgisayarınız bunu algılayamaz. Modemler; telefondan gelen analog sinyalleri dijitale, bilgisayardan alınan dijital sinyalleri ise analoga çevirerek veri aktarımına aracılık ederler. Bu ürünler; fax alıp göndermek, farklı yerlerdeki bilgisayar ve yazıcılarınızı birbirlerine veya büyük ağlara bağlamak için de bir kullanılabilir.

Modem Fiyatları

Modem fiyatları; modemin bağlantı şekline, sinyal gücüne ve desteklediği altyapı teknolojisine göre değişiklik gösterebilir. Kablolu modem, bilgisayarınıza bir ethernet kablosu aracılığıyla bağlanırken; kablosuz modem, uzaktan erişim ile dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi internete bağlar. Modemlerin sinyal güçleri 150 Mbps ile 1750 Mbps arasında değişir. Kablolu veya kablosuz modeminizin üzerinde bulunan port sayısı, ethernet kablosu aracılığıyla kaç bilgisayarın tek modeme aynı anda bağlanabileceğini gösterir.

ADSL altyapısını destekleyen modem modelleri ile çok daha hızlı internet erişimini sağlayan VDSL altyapısını destekleyen modem modelleri, birbirinden farklı yapıdadır. VDSL altyapısının desteklediği dual bant özelliği ise internet sinyallerinizi 5 Ghz frekans bantından almanızı sağlayarak bağlantınızda kopma ve kesilme olmasını engeller. Bu özelliklerin yanı sıra, uzak noktalara modeminizin erişmesini sağlayan router özelliği her modemin içinde yoktur.

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modemler; dahili ve harici olmak üzere iki çeşittir. Dahili ürünler, bilgisayarınızın, tabletinizin veya cep telefonunuzun içinde bulunan bir karttır. Bu teknoloji, akıllı telefonları kişisel bağlantı noktalarına dönüştürür. Dahili kartlar, bilgisayarınızın veya aygıtınızın ana veri yoluna monte edilebildiklerinden dolayı bağlantı performansları daha iyidir. Harici modemler ise, kartın bir kasa içine konularak cihaza dönüştürülmüş halidir. Harici modemlerin dahili modemlerden temel farkı; bağlantı, upload ve download sinyallerinin dışarıdan görülebilmesidir. Harici modem modelleri, ayrı bir cihaz olduklarından her yere taşınabilirler. Bu ürünler, üzerlerinde bulunan antenler sayesinde modeminizin bilgisayarınıza daha güçlü sinyal göndermesini sağlar.

Harici modem modelleri desteklediği internet altyapısına göre; ADSL modem, VDSL modem ve uydunet modem olarak üçe ayrılırlar. ADSL modem, verileri bakır telefon hattından gelen sinyaller aracılığıyla alırken, VDSL modem modelleri bu sinyalleri fiber optik kablolardan alırlar. Uydu net modem türü ise veri transferinde kablolu televizyondan gelen sinyalleri kullanırlar.

Doğru Modem Çeşidini Seçmek

Kablolu modemler, daha eski teknoloji olsa da kablosuz modemlere göre daha iyi performans gösterebilirler. Ancak günümüzde daha çok diz üstü bilgisayar veya tablet gibi taşınabilir cihazlar kullanıldığından, modemlerin de artık kablosuz olması tercih edilmektedir. Kablolu veya kablosuz olması fark etmeksizin tüm modem türleri, internet altyapınızın desteklediği hızda hizmet verebilirler. Eğer evinizde veya ofisinizde birden fazla bilgisayar modeme bağlanacaksa mutlaka port sayısı yüksek olan modemlerden almanız gerekir.

VDSL modem, ADSL altyapısını destekler ancak ADSL modem, VDSL teknolojisini desteklemez. İnternet bağlantınız VDSL düzeyinde olduğu halde, ADSL modem satın alırsanız internet sağlayıcınızdan sınırlı oranda verim alabilirsiniz. Eğer VDSL modeminizde dual bant özelliği yoksa frekansınız ADSL modemlerin kullandığı 2.4 Ghz de kalacaktır. Bu durumda internet hızınız ve modeminizin performansı ADSL modem kadar olacaktır.

İnternet paketinizin bağlantı hızı, modeminizin bağlantı hızından düşükse ulaşabileceğiniz maksimum hız internet paketinizin hızı düzeyinde olacaktır. Modeminizin hızı 1300 Mbps olsa bile istediğiniz performansı alamazsınız. Aynı şekilde internet bağlantı hızınız yüksek, ancak modeminiz eski model ise internet hızınız yine yavaş olacaktır. Son yıllarda üretilen modemlerin hepsinde şifreleme özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda fire-wall özelliği de olan bir modem satın alırsanız, korsan ve solucan yazılımlardan daha rahat korunabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Modem Fiyatları

Adsl Modemler
Uydunet Modemler
Vdsl Modemler
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 100 ürün
Modemler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
5G 5G ifadesi, telekomünikasyon gelişmeleri arasında 5. nesil kablosuz bağlantı teknolojisini temsil eder. 5G teknolojisi, henüz dünyada kullanılmayan bir kablosuz bağlantı teknolojisidir. 5G ile veri indirme hızının oldukça yüksek seviyelere çıkması beklenmektedir. Günümüzde 4G (LTE) teknolojisi yaygındır. 5G teknolojisinin 4G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı olması planlanmaktadır. 4G teknolojisini kullanan akıllı cep telefonlarının veri indirme hızı, 100 megabit değerindedir. 5G teknolojisinde bu hızın 1000 megabite ulaşacağı konuşulmaktadır. 5G Avantajları Nelerdir? 5G teknolojisinin sunduğu en önemli avantaj, hız noktasında ortaya çıkar. Kullanıcılar 5G'ye geçtiklerinde telefonlarına daha hızlı bir şekilde uygulama indirebilir. Aynı zamanda İnternet üzerinden yaptıkları fotoğraf gönderme, video izleme ya da haber okuma gibi işlemleri daha hızlı bir şekilde yerine getirebilir. 5G ile 100 GB büyüklüğünde olan ve 4K görüntü çözünürlüğü ile hazırlanan bir filmin 5 dakikadan daha az sürede telefonlara indirileceği belirtilmektedir. 5G Nasıl Çalışır? Dünyada iletişimde önde gelen pek çok firma, bu konuda bir araya gelerek uzun yıllar boyunca çalışma yapmıştır. 5G teknolojisinin 3G ve 4G teknolojileri ile uyumluluk sağlaması hedeflenmektedir. Bununla birlikte 5G, 4G teknolojisine göre daha yüksek seviyedeki radyo frekanslarını kullanır. 4G, 20 MHz seviyesine kadar olan bantları kullanır. 5G bağlantı teknolojisi, 6 GHz seviyesindeki frekans bandına kadar çıkar. 5G'nin 6 GHz'e çıkmasının iki ana nedeni bulunur: Öncelikle, bu frekanslar şu anda boştur. Diğer sebep ise 6 GHz seviyesindeki frekans bantları, verileri daha hızlı bir şekilde taşıyabilir. Bununla birlikte yüksek frekanslar, sinyalleri alçak frekanslar kadar uzağa taşıyamazlar. Bu durum nedeniyle 5G teknolojisinin sunulduğu bölgelerde çoklu giriş ve çıkışa sahip olan antenlerin kullanılması beklenmektedir. 5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılacak? 5G teknolojisi konusunda pek çok farklı ülke yarış hâlindedir. Güney Kore ise bu konuda daha avantajlı bir ülke olarak öne çıkar. Güney Kore, 2020 yılında 5G teknolojisine geçmeyi planlamaktadır. Türkiye ise 4G teknolojisini bir adım ileriye taşıyarak 4.5G teknolojisi için çalışmalar yapmıştır. 4.5G'nin altyapısının 5G'ye uyumlu olduğu belirtilmektedir. Türkiye'de 5G kullanımının, 2020 yılının sonunda başlaması beklenmektedir.
LTE 4G 4G, telekomünikasyon teknolojileri arasında 4. nesil kablosuz telefon bağlantısını temsil eder. 2G ve 3G olan kablosuz bağlantı standartlarının devamı niteliğindedir. 4G, diğer telekomünikasyon standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanır. 3G teknolojisinde bulunan kapsama sorunu ve diğer sorunları çözmesi için geliştirilmiştir. 4G, daha önceki bağlantı teknolojilerinin aksine tamamen IP bazlıdır. Telefonun Ekranında Neden LTE Yazar? LTE, aslında bir kısaltmadır. Açılımı, "Long Term Evolution" şeklindedir. Ağ teknolojilerine dayanan LTE, yüksek hızda kablosuz veri aktarımını ifade eder. Yüksek hızlı mobil İnternet teknolojileri olan 4G ve 4.5G ile aynı işlevi gördüğünden bazı telefonların ekranında LTE yazısı görülür. 4G'nin Avantajları Nelerdir? 4G, daha önceki bağlantı teknolojilerine göre daha fazla hız ve daha iyi performansa sağlar. Veriler, 4G ağında bulunan akıllı cep telefonlarına ortalama 100 Mbps hız ile ulaşır. Bu sayede akıllı telefonlar, daha hızlı bir şekilde İnternet'e bağlanır. Kullanıcılar, uygulama marketlerinden seçtikleri uygulamaları daha çabuk indirir. 4G, IP bazlı olduğu için evlerde bulunan İnternet'in yapabildiği her şeyi yapar. 4G (LTE) Teknolojisine Geçmek İçin Ne Yapmak Gerekir? 4G hızından faydalanmak için öncelikle telefonun uyumlu olması gerekir. Markalar, 4G teknolojisine sahip olan telefonlarını 2013 yılının ortalarından itibaren üretmeye başlamıştır. Dolayısıyla bu tarihten sonra üretilen pek çok akıllı cep telefonu, 4G teknolojisi ile uyum gösterir. Yüksek hızda İnternet teknolojisini kullanmak için telefonun SIM kartının da 4G uyumlu olması gerekir. 4G teknolojisini kullanabilmek için GSM operatörleri de gerekli altyapıya sahip olmalıdır. Uygun altyapısı bulunan GSM opratörleri, 4G teknolojisi için abonelerinden onay ister. Onay için telefonun ayarlar kısmına gidilir. Bu kısımda 4G, 4.5G ya da LTE yazan işaret seçilir.
3G 3N ya da 3. nesil teknoloji olarak da adlandırılabilen 3G, içerisinde farklı teknolojileri barındıran bir bütündür. 3G teknolojisi, çoğunlukla sadece telefonlarla ilişkilendirilse de aslında günümüzde kullanılan birçok mobil teknolojinin kullandığı bir sistemdir. 3G, uzun soluklu bir araştırma ve geliştirmenin sonucudur. Bu teknoloji ile verilen hizmetler arasında mobil kullanıcılar için geniş alan içerisinde kablosuz telefon görüşmeleri, kablosuz veri aktarımı ve görüntülü arama vardır. Her teknoloji gibi 3G teknolojisi de büyük bir gelişim süreci içerisindedir. 1G ile sadece analog ses sinyallerinin iletimi sağlanırken, daha sonra sesin sayısal kodlama ile iletilmesi sonucunda 2G teknolojisi başlamıştır. 2G teknolojisi, günümüzde hâlen kullanılan bir sistemdir. Sesin sayısal kodlama ile iletiminin yanına çeşitli veri paylaşımlarının ve multimedya gönderimlerinin eklenmesi, 3G teknolojisinin altyapısını oluşturur. 3G sisteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte mobil kullanıcılar için yüksek hızlı İnternet erişimi imkânı sağlanır. Bu durum, bilgiye erişim alanında ya da diğer paket veri sistemlerinde mobil cihazlar için yeni bir boyut anlamına gelir. Yüksek hızda İnternet'in günlük hayatın bir parçası hâline gelmesiyle pek çok alanda yenilikler yaşanır. Mobil telefonlar üzerinden ses ile kurulan iletişim, yerini görüntülü telefon hizmetine bırakır. Mobil cihazlar üzerinde etkili olan ve yayılan yüksel hızda İnternet, diğer teknolojik cihazlara da yansır. Mobil cihazlar üzerinden bilgisayar, tablet gibi aygıtlara yüksek hızda İnternet erişimi sağlanır. 3G teknolojisi, radyo ve televizyon yayıncılığına da büyük yenilikler katar. Mobil telefonlar üzerinden canlı radyo ve televizyon yayınlarına erişim kolaylaşır.  Günlük hayatta ve özellikle iş dünyasında kullanılan e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri ve faks yollama gibi birçok sistem, yüksek hızlı İnternet ile rahatça gerçekleşir. 3G sistemleri, günlük hayatı kolaylaştıran ve vazgeçilmez bir teknolojik gelişimdir.
Bandwich "Veri miktarı", "aktarım hızı", "bant genişliği" olarak da adlandırılan "bandwidth", bir İnternet sayfasının veri miktarına verilen isimdir. Her İnternet sitesi için bandwidth önemlidir. Her web sayfasının hosting hizmeti alması zorunludur; çünkü günün her anı ziyaretçilerine açık bir sitenin sanal bilgisayarda depolanması gerekir. Hosting servisi de bu işi görür. Bir İnternet sitesinin hosting hizmeti kapsamında da site sahibi, bandwidth miktarını belirler. Hosting hizmeti kapsamında belirlenen bandwidth aşıldığında siteye giriş imkânsızdır. Bandwidth tanımını tam anlayabilmek için basit bir örnek bulunur: Bir sitenin ana sayfası veri indirme oranının 1 MB olduğu düşünülürse ve 50 kişinin ana sayfaya giriş yaptığı hesaba katılırsa, yaklaşık 50 megabaytlık bir trafik meydana gelir. Bu kullanıcılar, sadece ana sayfada kalmayıp, sitenin diğer sayfalarında da dolaştığında trafiğin boyutu artar. Bandwidth miktarının aşıldığı durumda ise siteye giriş yapmanın imkânı bulunmamaktadır.  Bir İnternet sitesindeki trafik, sadece sitenin ziyaretçileri tarafından oluşturulmaz. Sitenin kodlarındaki yanlışlıkların siteyi hantallaştırmasından, ziyaretçilerle dosya paylaşımı yapılması durumlarında dosyaların boyut olarak yüksek olmasından ya da hacker'lar tarafından İnternet sitesinin erişimini yavaşlatmaya ya da engellemeye yönelik saldırılarından dolayı trafik artar. Bu nedenle de hosting hizmetinde belirlenen bandwidth alanı dolar. İnternet sitesinin trafiğini rahatlatmak ve aynı zamanda veri aktarım hızını artırmak için bandwidth genişliğinin artırılması önerilir. İnternet sitesinin kurulum aşamasında belirlenen hosting hizmeti kapsamındaki bandwidth miktarının da geniş tutulması tavsiye edilir.  Bandwidth olarak adlandırılan bant genişliği, aylık trafik kavramıyla karıştırılır; ancak, her ikisi de birbirinden farklıdır. Aylık trafik, İnternet sitesinin ziyaretçilerinin veri trafiğinin toplamını ifade eder. Bant genişliği de tam aksine İnternet sitesinin ziyaretçilerinin bir saniye içerisindeki veri trafiğidir. Her İnternet sitesi, açılmadan önce hosting hizmeti almak durumundadır. Hosting hizmetinde sunulan bandwidth miktarları belirtilir. İhtiyacı karşılayan miktar seçilerek hosting hizmetine karar verilmelidir.
DSACategoryId/2147483646/3013122/45